Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Stebuklingi rankdarbių kerai

Neringa Tuškevičienė
Nuotraukos iš asmeninio Oksanos albumo

Žmones gyvenimas suveda įvairiai. Mūsų susitikimas įvyko per sages. Kartą viename socialinių tinklų pamačiau neįtikimo grožio sagę –akordeoną. Nuo jos keliavau į kitus darbelius, kurie mane užbūrė, norėjosi jais žavėtis dar ir dar. Taip susipažinau su Oksana Graužiniene. “Tai kad nėra ką apie mane rašyti, aš juk nieko svarbaus nenuveikiau” – stebėjosi jauna moteris, išgirdusi idėją, parašyti apie ją pasakojimą. Tačiau prakalbus apie darbelius darbšti moteris šypsosi ir palengva leidžiasi į prisiminimus.

Kelionė iš Sibiro į Lietuvą

555219_406586362795493_672789799_n

Oksana

Oksana gimė rūsčiojo Sibiro žemėje – Irkutske. Per pirmuosius trejus savo gyvenimo metus Rusijos šiaurėje, moteris sukaupė daug vidinės tvirtybės ir kantybės, kuri bendraujant liejosi per kraštus. Gražia lietuvių kalba Oksana pasakoja, kaip būdama trejų metų persikėlė gyventi į Lietuvą. Ji neprisimena to momento, kai jos naujais namais tapo Švenčionėliai. Mergaitė augo, bet trauka slavų kalbai išliko. Tad Oksana pasirinko slavistikos studijas. Tiesa, pagal specialybę taip ir neteko dirbti.

Netrukus sutiko vaikiną, pamilo. Po poros santuokos metų gimė dukrytė. Tuo metu šeima gyveno ankštame vieno kambario bute Vilniuje. Pagausėjus šeimynai buvo nuspręsta ieškoti naujo, didesnio būsto. Jauna šeima apvažiavo ne vieną miestelį, ieškodama, kur suleisti šaknis. Užsukę į Širvintas jie pajuto, kad tai jiems skirtasis miestas, kad čia bus gera ne tik jiems, bet ir jų atžaloms. Taip iki šiol Širvintose ir gyvena Oksana su vyru ir penkerių bei aštuonerių metų dukrelėmis.

Rankdarbių pasaulis

1011512_406953282758801_1964293676_nOksana nuo mažų dienų tarp rankdarbių. Jos mama siuvo. Tad dar maža mergytė stebėdavo mamos darbą ir matė, kad paprastas audinys gali tapti dailiu drabužiu. Kai prieš penkerius metus gimė jos antroji dukrytė, moteris pasinėrė į žavų kūrybos pasaulį. “Žinote kaip būna, maži vaikai naktimis nemiega, blūdinėja, reikia kažkuo užsiimti, – prisimena Oksana, – tuomet su drauge Tania ir susidomėjome vilna.” Moterys nusipirko vilnos. Pradmenų suteikė visagalis ir visažinis internetas. Oksana žiūrėjo mokomuosius filmukus ir bandė pati. Oksana pastebėjo, kad rusų portluose moterys atvirenės, jos nuoširdžiai dalijasi patirtimi, idėjomis, darbelių technika. Pirmieji darbeliai – vilnos burbuliukai ir karoliai iš jų. Dabar jau daug darbelių Oksana sukuria savo vaizduotės pagalba. “Pati jaučiu, kad su kiekvienu darbeliu tobulėju, įgyju daugiau patirties, – atvirauja jauna moteris, – greitai aš vilną perpratau.”

Oksana mėgsta gaminti įvairiausias sages. Pirmiausia jas apžiūri nuotraukose, gamtoje, o jau tuomet leidžiasi į kerintį kūrybos procesą. Dabar jaunoji sagių meistrė bando kiek pažaisti. Jei gamina sagę, stengiasi, kad ji būtų ir kasdieniu papuošalu, ir, pridėjus detalę, jau taptų išeigine grožybe. Taip atsirado sagės “du viename”. Gaminami ir teminiai darbeliai, su vabalais, net muzikos instrumentais. Moteris pasakoja, kad yra tokių išskirtinių darbų, kurie be užsakovų net nebūtų gimę. “Ateina žmogus su savo pageidavimais, vaizdais, o iš bendro pokalbio virsta darbai, – nuoširdžiai pasakoja Oksana, – Žinote, man svarbu, kad mano darbai nedūlėtų lentynose. Juos gaminu tam, kad jie gyventų – būtų nešiojami. Kaip mažam vaikui saldainis, taip man kitų džiaugsmas mano darbeliais.”

Oksana velia ir batukus. Juos mielai avi jos mergytės. Moteris sakosi, kad stengiasi nekartoti nei savo, nei svetimų darbų. Juk jai svarbi ne masinė gamyba, o autentiškumas, darbelio dvasia, į jį sudėti geri jausmai ir mintys. “Daiktas turi turėti arba praktinę naudą, arba teikti dvasinio peno” – įsitikunusi moteris. Darbelius moteris dovanoja draugams, parduoda. Širvintose ji turi ir dirbtuvėles, kur gali ramiai pasislėpti nuo aplinkinio pasaulio ir kurti.

O dabar ji susidomėjo modelinu. Jau gimė pirmieji proginiai medaliai, eiliuoti pasveikinimai. “Kartais būna taip, kad nežinai, ką žmogui dovanoti. Lyg ir viską jis turi. Tuomet tinka dovanoti įspūdį, – patirtimi dalijasi Oksana, – naujus darbelius kuriu su drauge Laima, rašančia eiles.”

Draugystė su dienos centru

387443_266642800123184_1585804026_nOksana ne tik pati kuria, bet į šį nuostabų pasaulį veda ir Vileikiškių dienos centro “Lašelis” vaikus. Šiuo metu vaikai atostogauja, bet rudenį jie vėl susirinks ir toliau kurs. “Vaikai nori greito rezultato. Tad darome nesudėtingus darbelius,” – pasakoja Oksana. Bet tai, kad vaikai darbelius nešioja patys, dovanoja mamoms, draugams, rodo, kad vaikams patinka ne tik kurti, bet ir puoštis. O ką reiškia žinojimas, kad tokio kito papuošalo niekas neturi…

Moteris galėtų pasakoti ir pasakoti apie kiekvieną darbelį, jo gimimo istoriją, kitas subtilybes. Taip ir knygą parašyti būtų galima. Bet matant Oksanos darbelius net nesitiki, kad tai ne kokios tautodailininkės, o paprastos moters, savamokslės menas. Tik prisiminę mūsų protėvius, galime drąsiai tvirtinti, kad geriausi, talentingiausi tautodailininkai buvo savamoksliai. Tikiu, kad vieną dieną ir ši darbšti, slavų nuoširdumu ir atvirumu pasižyminti moteris, taps mūsų tautos tautodailininke.

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

5 Komentarai (-ų)

 1. Jo sako:

  Faina pana, dar ir gabi

 2. Ausrine sako:

  Didelis džiaugsmas yra atrasti save. Oksana, kurk ir džiugink ;-)

 3. Tania sako:

  Oksana, ačiū, kad prisiminei mane… Taip, pradžia buvo tokia. Tik man vilna “neprilipo”, o tavo tavo rankos ją tebevelia iki šių dienų… Mano rankdarbiai tapo kiek kitokie.
  Linkiu, kad mūza niekad Tavęs neapleistų!

 4. Oksana sako:

  Neringa, Alina, nuosirdus aciu jums labai, labai ir uz palinkejimus ir uz grazius zodzius!!!

 5. Alina sako:

  Išties šauni ir labai nuoširdi moteris, o jos darbai verti jei ne muziejaus, tai bent parodos. Vis neatsistebiu jos fantazija ir kruopštumu. Visokeriopos sėkmės ir neblėstančių idėjų tau, Oksana….

Jūsų komentaras:


+ penki = devyni

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]