Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Paminėtas Nepriklausomybės akto signataras Alfonsas Petrulis

Neringa Tuškevičienė
Nuotraukos autorės

Kęstutis Petrulis: “Signatarai steigė lietuviškas mokyklas, nesavanaudiškai aukojosi Lietuvai ir jos žmonėms, o kas vyksta dabar? Skaudu matyti, kaip nepriklausomoje Lietuvoje uždarinėjamos mokyklos. Dabartiniai seimūnai rūpinasi savo ir savo partijų reikalais, bet užmiršta valstybę…“

1918 m. vasario 16 dieną Lietuvos Taryba Vilniuje pasirašė dokumentą, skelbiantį, kad Lietuvos Taryba atskiria Lietuvą nuo visų valstybinių ryšių, kada nors buvusių su kitomis tautomis. Tai buvo Lietuvos nepriklausomybės aktas. Po šiuo Lietuvai svarbiu dokumentu pasirašė dvidešimt akto signatarų. Vienas jų Alfonsas Petrulis.

Lietuvos nepriklausomybės akto signataras Alfonsas Petrulis tampriai susijęs su Širvintų rajonu, Musninkais. Čia buvo paskutinė jo tarnystė žmogui, čia kunigas ėjo laikyti mišių ir suklupęs mirė, čia – Musninkų bažnyčios šventoriuje – jis atgulė amžinojo poilsio.

Todėl simboliška, kad šiais metais, kai visa valstybė mini šio iškilaus žmogaus 140-ąsias gimimo ir 85-ąsias mirties metines, visi keliai veda į Musninkus. Juo labiau, kad būtent Musninkų mokykla, pelniusi gimnazijos statusą, pirmoji Lietuvoje pasirinko šio akto signataro vardą ir tapo Alfonso Petrulio gimnazija. Simboliška ir tai, kad būtent ši gimnazija apsiėmė sunkią užduotį – organizuoti Lietuvos valstybės nepriklausomybės akto signataro A. Petrulio minėjimą.

Ankstų šeštadienio rytą gimnazijos salėje rinkosi musninkiečiai, gimnazijos moksleiviai, garbūs svečiai. LR Seimo kancleris Jonas Milerius atkreipė susirinkusiųjų dėmesį, kad gimnazija atlieka svarbų darbą paminėdama vieną iš Nepriklausomybės akto signatarų, neleisdama, kad jo atminimas išblėstų. Švietimo ir mokslo ministerijos atstovas įteikė gimnazijos direktoriui Vladui Trakimavičiui padėką už patriotinį jaunosios kartos auklėjimą ir tautinių vertybių puoselėjimą. Vasario 16-osios klubo pirmininkas Remigijus Gulbinas, atlydėtas viso klubo narių, pasakojo, kad klubas stengiasi bendrauti su visomis mokyklomis, nešiojančiomis akto signatarų vardus. Jis gimnazijai simboliškai dovanojo dvi knygas “Lietuvos istorija” ir “Lietuvių kalbos gramatika”. Juk nepriklausomybės akto signatarai pasiekė, kad Lietuvoje vaikai mokytųsi gimtosios kalbos, kad bažnyčiose mišios būtų laikomos lietuvių kalba.  Širvintų Švietimo centro direktorės pavaduotoja Jolita Mackonienė gimnazijai dovanojo knygą “Lietuvos valdovai”.

Kęstutis Petrulis yra nepriklausomybės akto signataro brolio Boleslovo vaikaitis. Jis ypatingai puoselėja savo giminaičio atminimą. Į šį minėjimą atvyko su seserimi. Kęstutis Petrulis priminė susirinkusiems Alfonso Petrulio gyvenimo istoriją. Signataras šeimoje augo su dviem broliais ir dviem seserimis – viso penki vaikai. Tėvai į mokslus išleido visus sūnus: Alfonsas tapo kunigu, Vytautas – finansininku, vadovavo 11-tai vyriausybei ir vadinamas lito tėvu, Boleslovas buvo medikas. Vaikai buvo mokomi ateinančio mokytojo. Kalbėta apie Alfonso Petrulio savo kelio paieškas, kai buvo mokomasi vieno dalyko, vėliau kito ir vėl sugrįžta prie kunigystės. Kunigas Alfonsas Petrulis pelnė valdžios nepalankumą, nes mokė lietuvius gimtosios kalbos, mišias laikė taip pat gimtąja kalba. Tuo metu tai buvo neregėtas įžūlumas. Anuomet visi nepriklausomybės akto signatarai turėjo ryšių su knygnešiais, todėl jie net buvo su jais tapatinami. Siekdami mokyti lietuvius gimtosios kalbos, buvo priversti patys rašyti vadovėlius, atidarinėjo mokyklas. Čia K. Petrulis retoriškai atsiduso: „Signatarai steigė lietuviškas mokyklas, nesavanaudiškai aukojosi Lietuvai ir jos žmonėms, o kas vyksta dabar? Skaudu matyti, kaip nepriklausomoje Lietuvoje uždarinėjamos mokyklos. Dabartiniai seimūnai rūpinasi savo ir savo partijų reikalais, bet užmiršta valstybę…“

Gimnazijos moksleivės Neda, Emilija ir Aušra taip pat buvo parengusios pranešimus apie signatarą.

Musninkų Švč. Trejybės bažnyčioje, kurioje tarnavo ir kunigas Alfonsas Petrulis, mišias aukojo Jo Ekscelencija Kaišiadorių vyskupijos vyskupas Jonas Ivanauskas ir Musninkų klebonas, kunigas Virgilijus Balnys. Giedojo Širvintų rajono Kultūros centro choras „Navis“, vadovaujamas A. Burakovienės.

Po mišių visi susibūrė prie Alfonso Petrulio kapo. Jaunieji šauliai padėjo Prezidentūros, Seimo puokštes, uždegė žvakutes. Puokštę nepriklausomybės akto signatarui A. Petruliui padėjo ir Širvintų rajono savivaldybės meras Vincas Jasiukevičius. Šaulių būrys puokštes nešė ant Musninkų kapinaitėse palaidotų savanorių kapų.

Vėl visi susirinko į gimnazijos salę. Direktorius V. Trakimavičius įteikė Jurkūnų labdaros paramos fondo stipendijas jau studijuojančioms buvusioms šios gimnazijos moksleivėms: Aurėjai Jutelytei, Julijai Mažulytei, Ingridai Sinkevičiūtei, Elzei Grigonytei ir Augustei Urbonavičiūtei.

Mokiniai svečius nustebino mokytojos Snieguolės Urbonavičienės sukurta gyvąja nuotrauka – improvizacija. Po jos visi kartu su choru „Navis“ giedojo „Lietuva brangi“, o tuomet skubėjo į vidinį gimnazijos kiemelį. Čia iš mažų vėliavėlių buvo sudėliotas Lietuvos žemėlapio kontūras, čia mokiniai smeigė vėliavėles tose vietovėse, kur kadaise gyveno Alfonsas Petrulis, čia visi kartu susikibę už rankų dainavo.

 

Taip pat apie šį renginį skaitykite www.sirvintos.lt: http://195.182.85.74/lt/naujienos/lietuvos-nerpiklausomybes-akto-xj2p.html?utm_source=EasyWeb3&utm_medium=newsletter&utm_campaign=naujienos

 

 

 

 

 


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Jūsų komentaras:


septyni + penki =

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]