Lietuvoje plinta tymai    Konkursas vaikams - linkėjimai klounui    Per Širvintų rajoną nusidrieks nauja dujotiekio trasa    Savivaldybės administracija vėl lipa ant to paties grėblio - išsisukinėja nuo atsakymų    Įstaiga kandidato nereklamavo, bet klientai plakatą nufotografavo   

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar reikalingas Širvintose ūkininkų turgelis, kuriame būtų prekiaujama daržovėmis ir vaisiais, augintais mūsų rajone.

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

VARDADIENIAI

Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

AUTOBUSŲ GRAFIKAS ŠIRVINTŲ RAJONE

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

K. Pakalnis: mums reikia naujo požiūrio

Tęsiame pokalbį su Širvintų rajono vadovais nuo Nepriklausomybės atgavimo. Jau kalbėjomės su Kaziu Visacku ir Vytu Šimonėliu. Po to meru dvejus metus buvo Vincas Jasiukevičius, tačiau, kadangi jis yra ir dabartinis meras, jį kalbinsime paskutinį. Tad šiandien kalbiname ketvirtąjį savivaldybės vadovą, meru dirbusį nuo 2007 iki 2011 metų, Kęstutį Pakalnį.

IMG_1897

Kęstutis Pakalnis


Apie savivaldą ir demokratiją

Savivalda ir demokratija – dvi vieno obuolio pusės. Be vienos neįmanoma kita. Ir tai nėra koks nors kodeksas su nejudinamomis dogmomis. Savivaldą mes kuriam kasdien ir naudojam ją pagal savo sugebėjimus.

Galbūt šiandienė savivalda ne visai tokia,  kokios norisi (daug primestų funkcijų, biurokratijos, dalykų, kuriuos galima būtų supaprastinti ar perkelti technologijoms), tačiau jei savivaldybės vadovai turi tinkamų vadybinių, organizacinių sugebėjimų, jie gali daug gražių darbų nuveikti. Kad ir pravažiavus per Lietuvą – savivalda juk visur vienoda, tačiau skirtumai akivaizdūs – vieni miestai pasikeitę, išgražėję ir kinta kasmet, kitur viskas vyksta daug lėčiau. Todėl manau – jei jau einam į politiką, tai ir padarykim maksimaliai viską, ką privalom – atėję keiskim situaciją, inicijuokim, kurkim, organizuokim, o ne peškimės ir tupėkim, kaip žvirbliai baloje dejuodami, kad šlapia. Jei tik noro yra, gali išbrist iš balos ir bus sausa. Bet jei tupėsi ir lauksi, kol kas nors ateis, ištrauks iš balos, dar plunksnas išdžiovins ir iškedens, tai ir tupėsi ten amžinai.

Tačiau kita vertus, savivaldos įstatyme viskas sudėliota taip, kad veiksmas nenutrūktų, o gyvenimas toje savivaldybėje nebūtų paralyžiuotas, jei, pavyzdžiui, vadovas neorganizuotas. Todėl kiekviena savivaldybės funkcija tiksliai ir aiškiai įvardinta – būdamas savivaldybės vadovu privalai užtikrinti, kad visos funkcijos būtų vykdomos. Jei tai padarai – esi tiesiog vadovas, tačiau pasiekti kažko daugiau, rūpinantis tik funkcijų užtikrinimu, vargu ar pavyks. Reikia daugybės pastangų, gebėjimų, kad ne tik užtikrintum būtinąsias funkcijas, tačiau ir vestum savo rajoną, savivaldybę į priekį. Turi nuolat domėtis, žinoti, kas ir kur vyksta, kad pasinaudotum visomis galimybėmis – rengti projektus, dalyvauti programose, matyti savo rajono ateities viziją ir jos siekti. Juk už tai savivaldybės vadovai ir gauna atlyginimą – kad keltų savo rajono gyvenimo kokybės lygį, o ne tik užtikrintu būtinąsias funkcijas. Gal šioje vietoje reikėtų klausti – jei rūpinamasi tik funkcijų užtikrinimu, ar išvis reikalingas meras? Funkcijas gali užtikrinti administracijos vadovas ir specialistai. Per visą Lietuvą sutaupytume milijardus.

Kiekviena diena atneša naujas galimybes, tačiau mes prie jų taikomės labai lėtai. Taip, tam tikrais atvejais savivaldybės galimybės ir pareigos pernelyg lėtai kintančios. Juk tai, kas buvo vakar, jau netinka šiandien. Šiandien mums riekia kitos struktūros, naujo požiūrio. Mažėjant žmonių skaičiui, turėtų mažėti ir valdžios struktūra, eiti į technologijas. Ypač atsižvelgiant į tai, kad mūsų šalis jau nepajėgi išlaikyti tokio masyvaus valdžios aparato. Čia kaip namuose – juk uždirbdamas 1000 litų, negali sau leisti turėti namų tvarkytoją, auklę, sodininką ir kasdien valgyti kavinėse. Turi skaičiuoti. Neramina ir valstybės požiūris į labai svarbius dalykus – mūsų kultūros darbuotojai, bibliotekininkai palikti likimo valiai, jų atlyginimams pakelti pinigų vis nelieka, o štai Seimūnai savo atlyginimams susigrąžinti tų pinigų surado. Netinkamos mano galva ir švietimo, sveikatos sistemų reorganizacijos. Čia verkiant reikia tų pertvarkų, tačiau ne tokia kaina, kaip dabar – uždarinėjamos mokyklos, ligoninės, kiršinami žmonės, savivaldybės verčiamos priimti primestus sprendimus, o aiškios vizijos, kaip viskas turi būti – nėra. Viskas lyg svetimomis rankomis tvarkoma, be aiškios vizijos ir rūpesčio žmogumi.

Be abejo, demokratija turi ir tam tikrų savybių, kurias ne visada lengva perprasti ir priimti. Kad ir taip visų trokšta ir krauju atkovota laisvė. Daugelis žmonių ją suvokia, kaip galimybę daryti ką nori. O juk laisvė visų pirma – atsakomybė. Ir ne tik apie valstybę kalbu. Visur taip – šeimoje, darbe, pramogose. Jei laisvę suvoksi visų pirma kaip laisvę kurti, keistis, kelti, tobulėti, viskas bus gerai. Tačiau jei žodis laisvė žmogui tik laisvė mojuoti kumščiais ir užsiimti kenkėjiška veikla, tai nuo čia ir prasideda visos problemos. Tada ir kaimynas priešu tampa, ir politikai sukčiai, ir verslininkai – žvėrys. Pavyzdžių – apstu aplink. Kaip žmogus gali tikėti veikiančia sistema, kai jis, dirbdamas nuo ryto iki vakaro, galutiniame rezultate turi dar mažiau nei iš pašalpų gyvenantis, viską gaunantis veltui ir viską prageriantis kaimynas. Juk jei uždirbi bent litu daugiau už valstybės remiamą sumą, mokėsi už viską – šilumą, darželius, vaikų maitinimą. O štai nieko nedirbantis kaimynas gauna tik litu mažesnę pašalpą, o ir visos kompensacijos, darželiai, vaikų maitinimas, teisinė pagalba, maistas, rūbai iš labdarų, gydymas, mokymai jam – nemokami. Galutiniame rezultate dirbančiam žmogui, susimokėjus visus mokesčius pragyvenimui lieka kapeikos, o nedirbančiam – kelis kart daugiau. Tai iš kur tam, dirbančiam, semtis tikėjimo ir pasitikėjimo valstybe? Kad ir verslininkai. Sakoma – skatinkime smulkųjį verslą. O vos žmogus įregistruoja savo veiklą, apkraunamas mokesčiais ir prievolėmis ir po viso skatinimo. Taip augantis negatyvas labiausiai formuoja neigiamą požiūrį į visą sistemą.

Arba pavyzdžiui, nuolat diskutuojama spaudos tema. Neva tai nedemokratiška, jei spauda priklauso „kažkam“. Tačiau niekaip neįsivaizduoju, kaip ji gali priklausyti „niekam“. O tai kas už ją mokės? Valstybė? O kas yra valstybė? Vakar konservatoriai, šiandien socialdemokratai, rytoj – dar kažkas. Ta pati „įtaka“, tik dažnai kintanti ir iš visų mokesčių mokėtojų pinigų. O ką, tarybiniais metais spauda laisva buvo? Nebuvo ji nei „niekieno“, nei laisva. Tik partija buvo viena, ji 100 procentų už viską mokėjo ir ne iš savo tiesioginės kišenės, o per valstybės mėsmalę pinigus prasukusi – iš visų žmonių mokesčius surinkusi. Ir skiedė ten, ką norėjo, kiek norėjo ir neduok dieve kas žodį ne taip parašytų! Dabar kiti laikai – demokratija – spaudą gali turėti kiekvienas. Ir tik nuo turinčiojo sąžinės priklauso, kokiems siekiams ją naudos.

Kodėl žmonės taip nepasitiki savivaldybe ir vengia jos?

O kaip pasitikės ir nevengs, jei vieno reikalo tvarkyti eina po 10 kartų. Ir vėl – savivalda ta pati visur, tačiau, matyt,  yra tarp vienodų savivaldų, išskirtinių, kur reikalai susitvarko 1 nuėjimu. O žmonės šiais laikais juk bendrauja, žino, kaip gyvena kiti rajonai, palygina ir mato, kad gali būti ir kitaip. Žmogus neturi bijoti valdininkų, vadovų, jie turi būti draugai, patarėjai, ne budeliai. Ir pats žmogus turi būti bendruomeniškas, visuomeniškas, netylėti, jei mato problemas, netinkamą elgesį. Tik komandiniu darbu pasieksim tikrą demokratiją ir laisvę.

Tačiau visa kam pradžią turi duoti būtent valdininkas, politikas. Jei jis pelnys pagarbą, žmonės juo tikės, galima veikti kartu. O kad pasitikėtų, riekia žmones gerbti ir su jais bendrauti, žinoti jų bėdas. Pasitikėjimas yra pelnomas kasdiene veikla, o ne savaime suprantamas dalykas.

 Ačiū už pokalbį.

Vilma Valiukevičienė


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

24 Komentarai (-ų)

 1. Dana sako:

  Sernui aciu uz jo nuomone

 2. sernas sako:

  >Sernui
  Pilnai pritariu.
  Dziugu, kad yra dar blaiviai ir kritiskai mastanciu. Bo jau buvau siek tiek nusimines, kad rajone tokiu Agniu ir teliko.

 3. Sernui sako:

  Nekreipk demesio, jie juknori apie save girdet tik labai gerus zodzius . Bet nesupranta kad juos reik uzsidyrbti. Va cia tailigoniai

 4. sernas to Agne sako:

  As neisizeidziu. As ne jus, zemo lygio politikai ir jiems prijauciantys, kurie uz viena-kita drasesni zodi i teismus begate. Turbut is vienos rajono ponios ismokote? Visada buvau uz astria diskusija, be isvedziojimu. Tik drasioje diskusijoje randi tiesa.
  O del sizofrenijos…
  Teko sirgti? Nes taip viskas detaliai pas tave isdestyta. Gerai. As pasisaugosiu.

 5. Taip sako:

  Andriau ar ne pats rasineji

 6. Agne to sernas sako:

  Serne, tai tu apsispresk Pakalnis ar doras poltikas, ar pirma verslininkas, po vienu straipsniu, pats sau priestarauji :) ps..ar zinai kad per greita nuotaiku/nuomoniu kaita tai pirmasis zingsnis link sizofrenijos..saugok save..pasitikrink psichine bukle, patariu rimtai, izeisti tai nenoriu.
  Ps.pS. atsiprasau, mobiliajam nera LT raidziu.

 7. Kestutis sako:

  Sernai , viskas ok. Man tu patinki uz savo tiesmukiskuma.

 8. sernas sako:

  >TAAAAIP!
  Noriu tau pasakyti, kad kiekvienam portalui yra garbe tureti principingus ir bekompromisinius komentatorius. Syknalaiziu, pasodintu uz pinigus turi kiekvienas puslapis. Bet su tokiais populiarumo neigysi. Daug kas ateina i portalus tik idomius ir drasius komentarus paskaityti, nes situ puslapiu straipsniu turinys ir tonas, daugmaz zinomas toli i prieki. Cia as ir apie KN ir SK.

 9. Jau sako:

  Cia tai nors teisybe apie pinskuviene raso otas tinklapis tik suda del sudo pilsto

 10. sernas sako:

  >anonimas
  Na anas portalas+spausdintas tikrai skolingas nelieka. Be to, tai butent jie pradejo kara su Pakalniu.

 11. Anonimas sako:

  Antra karta pritariu sernui. Sis portalas tikrai pakankamai slovina Pakalni ir smeizia Pinskuviene. Tikrai daugiau nereikia.

 12. sernas sako:

  >Prijaučianti
  Pakalnis visu pirma verslininkas, o ne politikas. Jisai niekada nesiims projekto, kuris butu nepelningas. Popierinis laikrastis siais laikais tikrai verys i nuostoli.
  Turi Pakalnis si portala, kuris ji slovina ir sitos sloves jam pilnai pakanka.

 13. Prijaučianti sako:

  Cituoju Kęstutį : Tačiau visa kam pradžią turi duoti būtent valdininkas, politikas. Jei jis pelnys pagarbą, žmonės juo tikės, galima veikti kartu. O kad pasitikėtų, riekia žmones gerbti ir su jais bendrauti, žinoti jų bėdas. Pasitikėjimas yra pelnomas kasdiene veikla, o ne savaime suprantamas dalykas”. Sutinku, bet šalia jo dar turi būti stipri komanda, nenusisukanti netgi nesėkmės valandą, turi būti masinės informacijos priemonės-kurios aiškintų žmonėms ne tik esamą situaciją, numatomas vystymosi perspektyvas, bet ir paneigtų pilamą šmeižtą kitame Širvintų laikraštyje, neužtenka internetinio puslapio,reikia spausdinto žodžio, kuris pasiektų atokiausio rajono kaimo žmones… Su pagarba

 14. sernas sako:

  Nu teisingai. As gi ne politikas. Galiu pasakyti tiesiai.

 15. TAAAAIP! sako:

  tiesiai šviesiai rėkauti mūsų “Šerno” privilegija, o geras politikas niekada nevaikščios pliurpdamas bet ką

 16. sernas sako:

  >politologu pasivadinai o nezinai, kad egzistuoja politine etika. Politikas ne aludes lankytojas, ir jisai privalo galvoti ka kalba, kad neatrodytu pridurku.
  Pakalnis garbingas zmogus ir padorus politikas. Gal todel neriezia visko tiesiai sviesiai.

 17. politologas sako:

  Buvusiam rajono merui manau nevertetu vynioti zodziu i vata, o labai aiskiai ir suprantamai pasakyti, kad musu rajonas yra beviltiskai atsilikes visomis prasmemis. Geda darosi parodyti sveciams musu miesteli. Nemanau, kad per artimiauisius kelis metus ta atsilikima butu galima sumazinti. Todel buvusiems rajono vadovams nereiketu sapalioti apie savivaldos isivaizduojamas problemas, o prisipazinti rajono gyventojams, kad jie pramiegojo, prasedejo renginiuose, susirinkimuose, sventese, galimybes sutvarkyti rajono prolemas, kai tuo tarpu kitu savivaldybiu vadovai dirbo ir ju darbo rezultatai labai graziai matosi. Apie dabartiniu rajono vadovu darba geriau is viso nekalbeti…..

 18. Buna sako:

  Be abejo yra geresniu meru bet Sirvintos kol kas geresnio neturejo tai faktas

 19. na sako:

  na, yra ir jaunesnių gražesnių jau. atsikando jau tegu sėdi ramiai ir leidžia kitiems vadovaut rajonui

 20. as sako:

  laukiam sugriztancio

 21. kodėl sako:

  kodėl pasakyta būtuoju laiku, buvai. Jaunas žmogus, bus mero rinkimai, išrinksim, dar bus meru ir ne vieną kadenciją. Daugelis to tikisi ir laukia.

 22. tikrai sako:

  pasivažinėkit po LT pamatysit kiek miestuose grožybių. pas mus Pakalnio kadencijoj irgi kūrėsi viskas ir sustojo

 23. Kęstui sako:

  geras meras buvai nebus jau tokio

Jūsų komentaras:


− vienas = aštuoni

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]