Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Antena sukiršino musninkiečius

Neringa Tukevičienė
Nuotraukos autorės

Kenkia ar nekenkia žmogui interneto antenos? Jei kenkia, tai kiek? Ar mūsų gyvenvietės gyventojų ligos ir mirtys nėra susijusios su antenų atsiradimu? Šie ir kiti klausimai kilo keliems Musninkų miestelio (Širvintų rajono) gyventojams. Teisybės dėlei reikėtų pastebėti, kad tai gerokai vyresnio amžiaus žmonės. Dar prieš dvejus metus iniciatyvinė gyventojų grupė su Musninkų „Spindulio“ bendruomene priešakyje net piketavo prie vandens bokšto, ant kurio pastatyta antena, leidžianti gyventojams naudotis „Erdvės“ internetu. Susitikta ir su tuometiniu meru Kęstučiu Pakalniu. „Meras pasikeitė, o problema liko,“ – taip kalba patys iniciatoriai. Bet čia pat jie priduria, kad „naujasis meras Vincas Jasiukevičius atsižvelgia į gyventojų gerovę, tad ir šį sykį tikimasi, kad problema bus išspręsta jų naudai“. Deja, viskas greitai apsiverčia aukštyn kojomis ir jau po valandos tas pats meras V. Jasiukevičius tomis pačiomis lūpomis kone dedamas į šuns dienas. Bet apie viską iš eilės.

Antradienio vakarą Musninkų kultūros namų salėje susirinko aktyviausi musninkiečiai. Jų pakviesti atvyko ir įvairių sričių atstovai: rajono vadovas, telecentro, Širvintų vandenų ir visuomenės sveikatos priežiūros atstovai. Teisybės dėlei derėtų pastebėti, kad įvairių organizacijų atstovų buvo ne ką mažiau, negu gyventojų. Tiesa, gyventojai pasidalijo į dvi stovyklas: vieni kategoriškai prieš anteną, kiti – už ją. Susirinkimo pagrindas – musninkiečių prašymas, pasiekęs Širvintų savivaldybę ir Širvintų vandenis, nukelti nuo vandens bokšto anteną, nes ji neva žaloja gyventojų sveikatą.

Iniciatyvinės grupės atstovė Stanislava Šidagienė susirinkimui pasiruošė iš peties. Ji papasakojo, kad pasikeitus merams, musninkiečių pastangos nukelti anteną nuėjo veltui. Kad yra surinkta vietinė medžiaga, liudijanti apie antenos kenksmingumą (jos nepristatė, nes ši neturinti mokslinės vertės). Moteris gerai išsistudijavo JAV galiojančius reikalavimus, kad antena gali stovėti ne arčiau, kaip 350 metrų nuo gyvenamųjų pastatų. Piktintasi, kad Musninkų seniūnas (dabar jau nežinia – buvęs ar dabartinė) be gyventojų sutikimo leido tą anteną pastatyti. Pasidalinta ir nuogirdomis, kad už anteną Širvintų vandenys gauna kas mėnesį po šimtą litų, o visai neseniai ta suma buvusi net keturis kartus didesnė. Papasakota, kad mokslininkų iš skirtingų pasaulio šalių grupė pripažino, jog bangos sukelia neurologinius, nuovargio, streso, kraujospūdžio, vėžinius susirgimus. Tie patys mokslininkai JAV rekomendavo sumažinti spinduliuotės apšvietos normatyvus. Būtent dėl šių priežasčių iniciatyvinė grupė, teigianti surinkusi 170 gyventojų parašus, prašo nukelti anteną ir ją įrengti toliau nuo miestelio. „Mes norime, kad būtų ryšys, bet toliau nuo žmonių, kad nekenktų jų sveikatai,“ – akcentavo S. Šidagienė. Noras išties suprantamas, juk nieko brangesnio už sveikatą žmogus neturi.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro Širvintų skyriaus vedėjas Vidimantas Arasimavičius: „Amžina problema – gyventojai nori patogumų, bet kartu ir sveikos aplinkos. Šiuo konkrečiu atveju galiu patvirtinti, kad Musninkuose niekada nebuvo viršytos valstybės leidžiamos normos. Minimos antenos siųstuvų galingumas toks menkas, kad gyventojų sveikatai nekenkia.“

Tomas, Krūnų kaimo gyventojas papasakojo, kad jo šeimos pajamos tiesiogiai priklauso nuo interneto galingumo. Jaunas vyras sakosi, penkerius metus investavęs į savo verslą, kad galėtų išlaikyti šeimą. Atkreipė visų dėmesį į tai, kad daugelio mūsų gyvenimo būdas taip pat kenkia sveikatai, o kur dar mikrobangų krosnelės, krosnių kūrenimas (jis teršia orą), mobilieji telefonai, tas pats televizorius. Vyras atkreipė dėmesį, kad nervinimasis irgi kelia grėsmę sveikatai. Tomas papasakojo, kad jų naujai atsikuriančiame kaime jau gyvena dvylika jaunų šeimų, auginančių vaikus, dar penkios kuriasi. Kad visi šie vaikai lankys Musninkų mokyklą, o tai reiškia, kad mokytojai turės darbo, kad miestelis neišnyks. Jeigu taip nutiktų, kad jų kaime nebūtų galimybės naudotis internetu – dauguma šeimų išvyktų.

Tomui pritarė neseniai į Bareikiškių kaimą atsikėlusi Vita. Ji tvirtino, kad svarbiausia yra nesusipykti ir rasti visiems tinkamą sprendimą. Moteris pasakojo, kad tik dėl interneto ryšio ji galinti sau leisti dalį darbų atlikti namuose ir kasdien nevažinėti dirbti į Vilnių. Tai sutaupo daug jos laiko. Kasdien važinėdama ji turėtų keltis apie penktą valandą, todėl jau turėtų gerai pagalvoti dėl gyvenamosios vietos. Vita dalijosi savo pastebėjimais, kad pučiant vėjui net siūbuojantis medžio lapas nutraukia interneto ryšį, jai tai yra įrodymas, kad ryšys nestipus.

AB „Lietuvos radijo ir televizijos centras“ vadybininkas Aleksandras Bondarevas stengėsi nuraminti gyventojus, jog spinduliuotė neviršija normų. „Pats gyvenu Vilniuje prie pat televizijos bokšto, dirbu su šia įranga, bet sveikata nesiskundžiu,“ – atviravo specialistas. Jis atkreipė susirinkusiųjų dėmesį, kad Lietuvoje reikalavimai ir normatyvai yra 10 kartų griežtesni negu JAV (Lietuvoje srauto kiekio riba yra 10qW kvadratiniame centimetre, o JAV – 100), todėl yra normalu, kad tenykščiai mokslininkai ragina mažinti normas. A. Bondarevas paaiškino susirinkusiems, kodėl kiekvienu konkrečiu atveju važiuojama pas būsimą klientą ir vietoje žiūrima, ar bus ryšys. Bet koks medelis, jo šaka gali tapti trukdžiu internetui. Tai parodo, kad stiprumas yra labai menkas. Ant Musninkų vandens bokšto pastatyta įranga tesveria vos 300-350 gramų.

Vyrai (vyresnio amžiaus) iš salės piktinosi ir pasisakė už interneto ryšį. Jie prisiminė, kiek E mes suvartojame kasdien valgydami ir taip kenkiame savo sveikatai. Vyrai klausė, o kas kompensuos padarytą žalą, jei bus nukelta antena? Vyrams pritarė vidutinio amžiaus gyventojai, kurie naudojasi „Erdvių“ paslaugomis. Juk internetu naudojasi ne tik suaugę, vyresnių klasių mokiniai, bet jo mokslams jau prireikia ir pradinukams.

AB „Širvintų vandenys“ vadovas Kęstutis Vaškevičius patvirtino, kad įmonė davusi leidimą ant jų bokšto pastatyti anteną ir sutartis nėra nutraukta. Vadovas pažadėjo, kad bus tariamasi dėl aplinkos tvarkymo prie vandens bokšto, nes gyventojai skundžiasi dėl želiančių žolynų.

Musninkų seniūnijos seniūnė Birutė Jankauskienė savo asmeninės nuomonės viešai neišsakė, ji elgsis taip, kaip nuspręs bendruomenė.

AB „Lietuvos radijo ir televizijos centras“ Vilniaus siuntimo tarnybos viršininkas Valerij Bartusevič susirinkusiesiems pristatė naujausius matavimus, atliktus Musninkų miestelyje. Beje, matavimus atliko specializuota laboratorija. Protokolo nuotrauką įdedame mūsų skaitytojams. Specialistas čia pat pamatavo energijos srauto tankį salėje, jis buvo lygus nuliui. Tuomet pamatuotas srautas skambinant mobiliajam telefonui. Skaičiai nustebino susirinkusiuosius – srauto stiprumas padidėjo apie penkis – šešis kartus.

Širvintų rajono meras Vincas Jasiukevičius atkreipė visų dėmesį, koks yra stiprus mobilusis ryšys. Net ir rūsyje ar miške dažniausiai galime paskambinti, kur mums reikia. O tai rodo, kad jo stiprumas yra daug didesnis. Neužmirškime, kad mobilusis telefonas dažniausiai būna arti mūsų kūno. „Kodėl rekomenduojama nestatyti televizoriaus miegamajame?“ – retoriškai klausė meras. Juk jis mums irgi daro poveikį. Lygiai taip pat, kaip bet kuris kitas įrenginys, gamtos tarša, mūsų gyvenimo būdas. „Va aš ir pats rūkiau. Bet mečiau, kadangi pastebėjau, jog kenkiu pats sau,“ – atviravo meras. „Jaunimui internetas išties reikalingas. Jie turi lavintis, tobulėti. Tegu jie naujausias technologijas turi savo gimtuosiuose namuose ir niekur neišvyksta,“ – savo poziciją išsakė V. Jasiukevičius.

Bet dėl tokios pozicijos meras čia pat salėje buvo išvadintas nesirūpinančiu žmonių gerove. O seniūnė „gavo velnių“ už tai, kad į susirinkimą atėjo „nereikalingi žmonės“. Tačiau norėtųsi priminti auksinį posakį – būkim biedni, bet teisingi. Skelbimas kabėjo bene savaitę, tad atėjo tie, kuriems rūpi miestelis ir jo gyventojai. Na, ir mes, žurnalistai, dažniau Savivaldybę ir jos vadovus kritikuojame. Tačiau šį kartą norėtųsi pasidžiaugti, kad apginta galimybė tobulėti ir koja kojon žengti su naujausiomis technologijomis, kurios ir kuriamos tam, jog kiekvienam mūsų būtų gyventi paprasčiau ir patogiau. Pagalvokime patys, kaip gyventume šiandien, jei mūsų protėviai būtų pasipriešinę elektros, radijo, automobilių, buities prietaisų išradimams…

Šiandien galimybė turėti gerą interneto ryšį Musninkuose išsaugota. Tačiau ryšio bendrovėms primename, kad atsipalaiduoti neleisime. Gyventojai nuolat stebės naujausius tyrimus ir rūpinsis, kad ryšys būtų ne tik kokybiškas, bet atitiktų visus reikalavimus ir nežalotų žmonių sveikatos.

Po susirinkimo

Po susirinkimo „Krašto naujienoms“ savo nuomonę išsakė aktyviai susirinkime dalyvavęs Tomas:

-          Buvo įdomu sudalyvauti šiame susitikime, išklausyti specialistų ir gyventojų nuomones. Iš šio susitikimo padariau išvadas, kad norintys pašalinti anteną yra gyventojai, kurių dauguma nesinaudoja internetu ir visiškai nenori nieko girdėti apie realią antenos situaciją. Man truputėlį gaila, kad žmonės eikvoja savo jėgas ir nervus ten, kur nereikia, kad pasiduoda vedžiojami už nosies gandų ir didelių koorporacijų planų, kad nesivadovauja savo intuicija ir neklauso savo širdies. Galiu pasakyti, kad elektriniai prietaisai, esantys pas kiekvieną namuose: televizorius, mikrobangų krosnelė, fenas, radijas ir net elektrinis arbatinukas, daug stipriau spinduliuoja nei ši antena, jau nekalbu apie mobilius telefonus. Tikriausia niekas nesusimąstė kaip veikia elektros laidai sienose, kokį poveikį daro žmogui oro tarša ar triukšmas. Žinoma, mūsų organizmas ganėtinai protingas ir prisitaiko gyventi bet kokioje aplinkoje, bet tik jeigu jam netrukdom. Tuo labiau niekas net nenori įsigilinti į pačios antenos veikimo principą: ji veikia kaip švyturys, po savimi nešviečia, tai reiškia, kad pačio miestelio apima tik kraštus, o jeigu perkėlus kažkur šalia miestelio, štai tuomet spindulys pasiektų ir patį miestelį. Taigi logikos čia visai nėra.

Šiuo technologijų laikmečiu nelabai įsivaizduoju gyvenimo be interneto. Aš su savo šeima atsisakėme gerai apmokamų darbų Vilniuje ir persikėlėme gyventi šalia Musninkų tam, kad gyventume gamtoje, kurtume savo sodybą, tam, kad vaikai laisvai augtų. Nepasirinkome Anglijos ar Airijos.., nes tikiu, kad ir kaime galima turtingai ir laimingai gyventi. Dauguma mūsų šeimos pajamų priklauso nuo interneto, nes mes dirbame nuotoliniu būdu. Panaikinus arba kažkur perkėlus anteną, neturėtume galimybės dirbti, atsirastų labai daug papildomų išlaidų ir didelis moralinis diskomfortas, nes vėl reikėtų važinėti, gaišti brangų laiką.

Miestelio gyventojams siūlyčiau geriau pasirūpinti savo vidine savijauta, gyvenimo būdu, mažiau žiūrėti TV žinias, daugiau bendrauti, juoktis, kokius šokius organizuoti – tai tikrai prailgins ir praturtins gyvenimą. Ne antenose esmė. Čia labai tiktų toks posakis: „Jeigu žmogus nori gyventi – medicina bejėgė“.

 P.S. norėdama išvengti bereikalingų kai kurių musninkiečių kaltinimų, kad įdėtos ne visų dalyvavusiųjų ir pasisakiusiųjų nuotraukos, informuoju, kad sulaukėme žmogaus prašymo jo nuotraukos nepublikuoti spaudoje. O „Krašto naujienų“ redakcijai kiekvieno doro žmogaus prašymas yra svarbus. Autorė.


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

7 Komentarai (-ų)

 1. sako:

  kai Šidagienė rinko parašus vienam žmogui sakė, sergi todėl, kad stovi antenos, tai aš ir pasirašiau. Žurnalistei ačiū už gerą straipsnį, vis dėl to reikėjo įdėti ponios Stasės nuotrauką.

 2. Musninkai sako:

  Surado mat problema is neturejimo ka veikti jau stogai vaziuoja,geriau pagvildentu tema del vandens kokybes,o ne del interneto,manau kad cia daug didesne problema.

 3. Musninkai sako:

  Tegu geriau sprendzia problemas del vandens,pasiziurekit koki vandeni mes vartojam,va cia tai tikrai daug daugiau zalos sveikatai negu kazkokia antena.Ta pati ir apie maista galima pasakyti,paziurekim ka mes valgom.Dieve brangus jau toks susireiksminimas cia,pas mus irgi buvo ateje,bet mes nepasirasem nieko,surado cia matai durnius.

 4. Mes sako:

  Kur Musninkai,ten ir problemos.Jau atsibodo.

 5. Musninkietis2 sako:

  Ponia Sidagiene matyt darbo neturi….suvaikejusios ex sovietiniu laiku seniunes sindromas….O gerb. Tomui is Krunu respect’s

 6. musninkietis sako:

  Kai rinko parašus Šidagienė, aiškino, kad rašte kalbama apie radijo telefonus. Abu su žmna pasirašėm. O pasirodo, va kam parašai. Apgaule renkant parašus galima ir policijon patekt

 7. Tikrai sako:

  Labai issamiai ir prof. Zurnalistes parasyta!

Jūsų komentaras:


šeši − keturi =

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]