Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

K. Visackas: matau, kaip savivalda ne auga, o nyksta

Neseniai praėjusios savivaldos dienos proga kalbiname visus Širvintų rajono savivaldybės merus nuo pat nepriklausomybės pradžios: Kazį Visacką, Vytą Šimonėlį, Kęstutį Pakalnį ir dabartinį merą Vincą Jasiukevičių. 

Kas tai yra savivalda? Ką reiškia būti savivaldybės vadovu? Kas yra šiandieninis valdininkas – valstybės tarnautojas ar žmonių valdytojas?..

Šiandien – pokalbis su pirmuoju nepriklausomos Lietuvos Širvintų vadovu, tuo metu Tarybos pirmininku, dirbusiu 1990-1995 metais, Kaziu Visacku.

IMG_0895 - Kopija

Kazys Visackas – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos Širvintų savivaldybės vadovas.

Su K. Visacku kalbamės apie tai, kad atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, reikėjo sukurti naują valstybę. Buvo daug entuziazmo ir tikėjimo, kad tai, ką sukurs, bus visam laikui. Tad dirbta negailint nei laiko, nei savęs. Žodis „savivalda“ buvo naujas daugumai, reikėjo jį tinkamai suprasti ir paversti kūnu. Nuspręsta eiti demokratijos keliu.

„1990 metų pabaigoje 8 rajonai – Širvintų, Trakų, Utenos, Rokiškio, Molėtų, Anykščių, Švenčionių, Ignalinos – pirmieji Lietuvoje įkūrėm savivaldybių asociaciją. Kurdami asociaciją domėjomės, kokia savivalda buvo prieškarinėje Lietuvoje. Tuo metu valsčiai turėjo tikrą savivaldą, kaimo žmonės buvo labai bendruomeniški.

Taip pat domėjomės, kaip tvarkomasi kitose Europos šalyse. Ir tokiu pagrindu, susumavę įvairias patirtis, įkūrėme tą asociaciją. Kiekvieną mėnesį rinkdavomės vis kitoje savivaldybėje, pasikviesdavome kokį nors ministrą  ir aptardavome viską tarp rajono ir ministerijos, kad kažkokie rajono reikalai neplaukiotų atskirai nuo vyriausybės veiklos. Be to, domėjomės, kas dedasi kiekviename rajone. Visi viską žinojom, visi tarėmės. Mes norėjome eiti į tą tikrą savivaldą, apie kurią dabar tik kalbama.

Prieš karą kiekvienas valsčius turėjo savivaldą. Atkūrus nepriklausomybę, nuo 1990 iki 1995 metų savo tarybos narius rinko ir tuometinės apylinkės. Buvo tos apylinkės tarybos pirmininkas. Jis su apylinkės tarybos nariais ir viršaičiu (apylinkės vykdomosios valdžios vadovas)  ir sprendė tos apylinkės reikalus.

1995 metais įsigaliojus naujam savivaldos įstatymui (panaikintos žemesnės savivaldybės, t.y. apylinkių tarybos, įkurtos apskritys ir pan.)  visas mūsų darbas neteko prasmės… Mes dabar kalbam, kad riekia rinkti seniūnus, seniūnaičius, merus… Juk viskas buvo jau sukurta, kam reikėjo panaikinti kuriamą sistemą, o dabar ieškoti iš naujo? Gal būtų užtekę patobulinti? Gal ir negražiai pasakysiu, bet atrodo, kad mes kai kuriais atvejais nelabai toli pažengėm nuo to, nuo ko taip nuoširdžiai bėgom, kai viskas nuleidžiama iš viršaus. O savivaldybė – lyg marionetė turi vykdyti vyriausybės nurodymus, griežtai prižiūrima vyriausybės atstovo – kad laiku vyriausybės nurodytus sprendimus priimtų. O ir tie sprendimai dažniausiai neatitinka mūsų, mažo rajono, situacijos, nes priimti remiantis „vieno kurpaliaus“ principu, paimant pavyzdžiu dideles Vilniaus miesto seniūnijas, kur gyvena apie 60 tūkstančių gyventojų. Va ir tvarkome tarkim Kernavės seniūniją taip, kaip tvarkoma didelė Vilniaus seniūnija – su būtinu buhalteriu ir t.t. O vyriausybės atstovas sėdi ir prižiūri, kad nesitvarkytum kitaip – taip, kaip mažam rajonui patogiau ir racionaliau būtų.

Mane tie prisiminimai apie mūsų kurtą savivaldą  ir palyginimas su dabartine, varo į neviltį. Sako – rinksim tiesiogiai merus. Ką tas duos? Gal tik prieš žmones geri nori pasirodyti. Iš tiesų turime dabar kalbėti, ar yra pas mus savivalda šiandien? Jei nėra, tai koks skirtumas, kokiu keliu išrinktas meras…

 Šiandien savivalda tik imituojama. Tarybos nariai lyg marionetės žaidžia savivaldą, balsuoja „taip“, nes negali balsuoti „ne“… Realiai pas mus savivaldos gal tik kokie 5 procentai…

Paimkim kad ir kiaulininkystės kompleksus, skalūnines dujas, arba šildymą ir vandentiekį – žmonės galvoja sau, vyriausybė veikia sau. Kiek šiame procese žmogus turi savo valios ir savivaldos?

Kam reikalinga valstybė? Kad būtų žmonėms geriau ir saugiau gyventi, ar ne? Yra vyriausybė, ji turi dirbti žemiausiam žmogui, kad tam, kuris dirba gamykloje ar aria žemę, kuris stato ar kuria projektus, būtų geros sąlygos dirbti ir oriai gyventi. O dabar vyriausybė dirba sau, kažkur plaukioja, nuleidžia krūvas nurodymų ir įsakymų.

Ir šitame nurodymų amžiuje bandoma vėl kurti savivaldos imitaciją – renkam seniūnaičius, skatinam kurtis bendruomenes. Bet ką jie gali, neturėdami jokių sprendimų teisių, tik vykdytojų pareigas? O ir kaip jaučiasi žmonės, kai tai, kas buvo kuriama – išbyrėjo, dabar kviečia ir ragina kurti tą patį, tik kitais pavadinimais! Ieškome dabar žmonių visuomeniškumo, atsakomybės prieš bendruomenę, savipagalbos. Kad ūkininkai burtųsi į kooperatyvus, padėtų kaimus tvarkyti, kelius valytų ir gerintų. Nebus taip, nesijungs jie. Tie, kurie buvo visuomeniški, bendruomeniški, nerado tinkamo palaikymo, todėl ir atsiribojo nuo bet kokios atsakomybės.

Sakom, kad reikia padaryti seniūnus seniūnijos šeimininkais, bet kaip jam būti šeimininku, kai jis ten vienas, turi krūvą nurodymų ir neturi su kuo net tartis? Ar tinkama demokratijai vieno žmogaus nuomonė? Be to, kiekviena seniūnija turėjo savo techniką, traktorius, prižiūrėjo savo teritoriją. Ką dabar turi seniūnijos? Kelius prižiūri regiono kelių tarnyba. Jie nespėja, nes pirma tvarko respublikinius, krašto kelius, tik galiausiai paprastus kaimo keliukus. Galėtų padėti seniūnijos, bet jos nei technikos, nei galimybių to daryti neturi. Tada pradedama apeliuoti į ūkininkų sąžinę. O kodėl jie turėtų valyti tuos kelius?

Iš tiesų savivalda susideda iš to, kad kažkoks vienetas galėtų savimi pasirūpinti, apsitarnauti ir rūpintis savo žmonių gerove. O to nėra.

Aš tarybos nariu esu nuo 1990 metų. Su mažomis pertraukomis dėl įvairių įstatymų kaitos. Mano akyse visi tie ieškojimai ir pertvarkos vyksta. Matau, kaip savivalda ne auga, o nyksta. Kad ir mano pavyzdys. Buvau seniūnas, mane žmonės išrinko savo atstovu į tarybą. O buvo priimtas įstatymas, kad seniūnas negali būti tarybos nariu. Vadinasi mes galime imti ir nusispjauti į žmogaus valią vidury kelio ir pareikšti, kad nuo šiandien bus taip. Kaip žmogus tuomet gali tikėti valstybe? O realiai, kas geriau žinos situaciją seniūnijoje, nei seniūnas? Kas geriau gali atstovauti žmones?

1990 metais, mūsų kurtoje savivaldoje, kiekvienas teritorinis vienetas rinko savo atstovus į tarybą. Ne pagal partiją, o pagal nuopelnus. Tą, kurį gerbė iš tiesų. Kiekviena gatvė, kiekvienas mikrorajonas galėjo turėti savo nuomonę, iškelti savo atstovus. Ir dirbome žmogui, o ne partijai. Aš tikrai ne prieš partijas, jos yra demokratijos kertinis akmuo, tai rodo pasaulinė patirtis, bet partijos rikimuose tūrėtų kelti konkrečius žmones, o ne teikti sąrašus, tūri būti konkretus žmogus, kuris žinotų, kad jam teks už savo poelgius atsiskaityti tiems, kurie juo patikėjo.

Pavyzdžiui, papasakosiu, kaip buvo grąžinama žemė iki 1995 m. – susirinkdavo visi – žemės savininkas, matininkas, seniūnijos atstovas, rajono valdytojas su valdyba ir sprendžia, aiškinasi, kol išsprendžia kausimą, nelieka nesutarimų. Iš to meto net teismų dėl žemės neteko girdėti. Paskui keitė įstatymus, žmonės pradėjo kilotis žemes, rietis, galų gale sprendimus ar grąžinti žemę ėmė priiminėti valdininkai kažkur Vilniuje, Kaune ar Klaipėdoje, pasiėmę pluoštą popierių net nežinodami realios situacijos. Prasidėjo nesutarimai, neteisybės ir teismai.

Dabar labai daug imituojamo darbo ir atsiprašau už išsireiškimą, sovietinio reikalų tvarkymo ir mažai tikro žmoniškumo. Bandoma grįžti prie to paties, kad galėtų kelti save ir nepartiniai atstovai. Tačiau niekas niekada nepripažins, kad tai jau buvo. Mes savivaldos užuomazgą jau turėjome. Tik nemokėjome saugoti ir tobulinti. Labai paprastas ir konkretus pavyzdys. Kažkokia respublikinė komisija paskaičiavo jai vienai suprantamu būdu, kiek rajono gyventojai turėtų mokėti už vandenį. Bet juk „nedemokratiška diktuoti iš viršaus“, tad šį reikalą turi patvirtinti rajono taryba. Rajono taryba bene puse metų to nedarė, galiausiai vyriausybės atstovas atsiuntė Dokumentą, kuriame pagrasino: „jei nepakelsit už tokį sprendimą rankučių, tai padaryti privers teismas ir dar kai kas bus labai smarkiai nubaustas“. Pilnai suprantu vieno mūsų tarybos nario žmogišką nusivylimo šūksnį: „tai kokių v…… mes čia sėdim?!“ Liūdna ir graudu. Nejaugi mes baigsim visai suvyriausybėti?

Pergyvenę 1990 metų rusų ekonominę blokadą, 1991 m sausio dienas, aš tikiu, kad mūsų Lietuvos žmonės sugebės surasti kelią į tikrą savivaldą, o visa tai bus tik istoriniai prisiminimai, koks vis tik sunkus ir klaidus buvo tas kelias”.

Kalbėjosi Vilma Valiukevičienė


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

13 Komentarai (-ų)

 1. sernas sako:

  >ser
  tu teisus
  Tai yra senas storas prastitutas. Be to reketininkas, teismu pripazintas NUSUIKALTELIU.
  Gerbiu Pakalni, bet iki siol nesuprantu kaip jisai, protingas ir gudrus zmogus dave laikrasti i rankas tokiai lervai IR JOBENAI GNIDAI. Girdejau kad jisai Klisabaleje elektra pyzdyna i savo sodyba. Brudas, blet, kokiu dar nera. ZURNALISTAS.
  Snuki tokiam musti.

 2. Na sako:

  Sernai tu man patinki !!!

 3. Žiežula sako:

  Šernai, numanau, po kuo knisi. Bet tada ten ne prostitutė, o prostitutas. Lytis vyriška? Ar suklydau?

 4. Jadvyga sako:

  Pritariu, Kazy, tikrai tos savivaldos buvo daugiau ir nurodinėjimų iš viršaus mažiau, o ir partinių rietenų nebuvo, to kvailo noro pasirodyti.

 5. ser sako:

  sernai nespresk pagal save… tu visad nepraleidi progos patylet…

 6. sernas sako:

  neprievartaukite seno zmogaus. 1949 metu gimimo. Amzius. Prostata, artritas, suvaikejimas.
  Buvo cia sitame puslapyje viena sena prastitute. DYDYSYS LIBERALCENTRISTU ZURNALISTAS. Net 1946 metu gimimo. Zurnalistas, bleeee.
  Tai priperdoliujo skolu ir pabego. Lachudra.

 7. patiko sako:

  Tikrai geras straipsnis, dažniau pasisakykit, idomi jūsų nuomonė…

 8. Tai sako:

  Tai tu Kazi sav. Krikstatevis.

 9. ZMOGUS sako:

  negaliu ramiai skaityt. kas bus dar po 20 metų :( (((

 10. Dazniau sako:

  Dazniau pasisakyk tikrai idomu.

 11. Kaziui sako:

  Visada buvai geras vyras

 12. Saunuolis sako:

  Labai idomus straipsnis

Jūsų komentaras:


vienas × = devyni

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]