Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

V. Šimonėlis: demokratija nėra vien žodis ar laisvė

Tęsiame pokalbių ciklą su visais Nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu dirbusiais Širvintų rajono savivaldybės merais. Šį kartą Vyto Šimonėlio, Širvintų rajono savivaldybės meru buvusio tris kadencijas nuo 1997 iki 2007 metų, mintys.

LostFile_JPG_144422552

Vytas Šimonėlis

Apie demokratiją ir savivaldą.

Savivalda tai tarpininkė tarp valstybės ir piliečių, bendruomenės narių, kur piliečiai gali pasitikrinti, kaip valstybė atstovauja jų interesus. Tam yra savivaldos lygmuo, kur piliečiai lygiomis teisėmis gali dalyvauti valstybės valdyme. Kitas klausimas – kaip mes pasinaudojam šita teise ir dalyvaujame šitame procese.

Demokratija prasideda nuo rinkimų. Kadangi rinkimų metu mes išsirenkame vietinę valdžią, kuri atstovauja bendruomenės nariams. Todėl labai svarbūs yra du dalykai – tai žmonių aktyvumas ir tai, kaip atsakingai mes į tai žiūrime. Po rinkimų daugelis sako, kad netinka išrinkta valdžia, o paklausti, kodėl nebalsavo, sako, kad sąrašuose nėra tokio žmogaus, už kurį norėtų balsuoti. Tokiems piliečiams atsakau – tada patys eikite į sąrašus. Net nebūtina būti partijos nariu. Galima kelti savo kandidatūrą ir atstovauti savo bendruomenę.

Demokratija suteikia daug galimybių – yra spaudos laisvė, žmogus turi pasirinkimą, galimi vieši svarstymai, diskusijos, kiekvienas gali save išreikšti. Kitas klausimas, ar atsakingai mes naudojamės tomis priemonėmis. Tarkim žiniasklaida sutelkta į partijų rankas, todėl sunku kalbėti apie žiniasklaidos atsakomybę, pastangas ugdyti pilietinę visuomenę, kadangi ji atstovauja tam tikros politinės jėgos, mokančios jai pinigus,  interesus. Tai vienas iš neigiamų dalykų. Kitas dalykas – žmonių nepasitenkinimas. Kiekvienas Tarybos sprendimas atstovauja 2 puses. 1 pusė visada lieka nepatenkinta. Todėl labai svarbu, kad kuo daugiau žmonių suprastų, kokiais argumentais remiantis priimamas vienas ar kitas sprendimas. Ir nėra kito būdo išsiaiškinti, kaip bendrauti su Tarybos nariais, o pastariesiems – su bendruomene. Piliečiai galėtų aktyviau dalyvauti svarstymuose, posėdžiuose, o Tarybos nariai – daugiau bendrauti su visuomene.

Reikia mokėti reikšti ir nepasitenkinimą. Dažnai žmonės dejuoja, o paklausti, kas konkrečiai netenkina, nieko nepasako. Tik kaltina „ai, valdžia bloga“. O juk kokia esam visuomenė, kokia esam bendruomenė, tokią ir valdžią turim.

Tiek tad minčių apie demokratiją ir savivaldą. Jei konkrečiai, tai labai daug kas priklauso nuo mūsų pačių.

 Tačiau neretai tenka išgirsti kaltinimus, kad į valdžią einama ne demokratijos ginti, o uždirbti, pralobti visų sąskaita?

Kaip suprantu, čia labiausiai kalbama apie valdžios skaidrumą, apie korupcijos apraiškas. Šioje vietoje norėčiau, kad būtų atskirta, kalbėkime apie tai, kas mums labiau aktualu, pirmiausia apie vietos savivaldą. O vietos savivalda prasideda seniūnijose. Artimiausias savivaldybės valdžios atstovas yra seniūnas. Tai jei jis ką nors ne taip daro, reikia viešai tai pasakyti. Toliau, yra savivaldybės darbuotojai. Ir jei sakome, kad negalėjome susitvarkyti reikalų nes kažkas blogai dirba, galima manyti, kad yra neskaidrumo, tačiau tai nėra taisyklė. Kalbant apie mūsų rajoną, nemanau, kad yra mūsų savivaldybėje kokių nors rimtų korupcijos apraiškų. Gal smulkių nutikimų ir būna, bet kad yra daug neskaidrumo, manau, negalima būtų teigti. Pradėkime patys nuo savęs. Patys bendruomenės nariai sukuriam kažkokią tvarką, o kitaip sakant netvarką ir patys piktinamės. Kai pats niekam nieko neduodi, nieko neimi, tai viskas yra paprasta ir problemų gyvenime nėra. Kai žmogus sako, kad nesusitvarko kažkokių reikalų, arba ko nors negauna ir reikia kyšio, tai kaip taisyklė, jis nori gauti tai, kas nepriklauso pagal įstatymą, arba greičiau, nei priklauso, arba toks yra jo gyvenimo būdas. Tokiu atveju tokie žmonės patys duoda ir patys piktinasi, kad ima. Galiu pasakyti, kad puikiai galime gyventi be to – susitvarkyti visus reikalus skaidriai, tvarkingai, pagal įstatymus. Taigi, sakyčiau, čia pradėkime nuo savęs, nuo savo šeimos ir viskas susitvarkys. O savo pavyzdžiu galiu pasakyti, kad buvimas valdžioje daugiau sukuria problemų, daugiau atima laiko, nei duoda naudos plačiąja prasme. Visuomeninis darbas kuris yra neišvengiamas savivaldoje yra sunkus darbas.  Manau, kad didžioji dauguma eina  į valdžią spręsti bendruomenės problemų, o ne turtų susikrauti.

Kokiomis mintimis sutikote Savivaldos dieną?

Savivaldos diena praėjo su kasdienėmis mintimis. Artėja Tarybos posėdis, galvoji, kokie bus klausimai, ar jie tikrai pakankamai išdiskutuoti, ar jie šiandienai pribrendę, ar verčiau tuos klausimus atidėti, dar padirbėti, išsiaiškinti giliau, kad be reikalo nesėdėti komitetuose ir nekalbėti apie nieką, kai neišsiaiškinama nieko konkretaus. Kaip per paskutinį posėdį svarstėme klasių komplektų skaičių. Neturėtų būti tokių svarstymų. Iš tiesų pinigai niekur ant medžio neauga, sprendimai turi būti gerai apmąstyti ir savalaikiai, kad nereikėtų prie jų grįžti po kiek laiko.

O kalbant apie vietinę savivaldą plačiąja prasme, ji reikalinga. Galbūt per mažai turi teisių savivaldybės,  daugiau negu 50 procentų skiriama tikslinių dotacijų, kai duodami pinigai ir tiksliai pasakoma, kas už juos turi būti daroma. Šiuo atveju savivaldybė atlieka tik valstybės deleguotą funkciją. Iš dalies tai iš valstybės „biednumo“. Kai trūksta pinigų, bandoma skaičiuoti ir kaip taisyklė toms deleguotoms funkcijoms atlikti lėšų trūksta. Tada savivaldybė turi prisidėti, galvos skausmas atitenka savivaldybei.

Kitas klausimas, jeigu šiandiena būtų savivaldybėms sugrąžintos visos kažkada valstybės perimtos funkcijos, ar mes esam pasiruošę patys kibti į darbą ir spręsti kylančias problemas. Savivaldos plėtra plačiąja prasme turi būti mūsų interesas. Pavyzdžiui, jei norime susitvarkyti kokią mokyklą, turime ambulatoriją, išlaikomą savivaldybės, skaičiuokime, kokias paslaugas gali suteikti įstaiga, ko atsisakom, ko norim daugiau… Reikia tvarkytis šeimininkiškai. Demokratija nėra vien žodis ar laisvė, čia turi būti ir atsakomybė, kad tai, ką paėmei turi mokėti atsakingai naudoti.

Ačiū už pokalbį.


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

7 Komentarai (-ų)

 1. Na sako:

  Jau ka per savo kadncija padare griau tegul slepesi

 2. *** sako:

  Šimonėlis – vienas padoriausių žmonių ir vienas gal iš 4-5 Tarybos narių, kurie tikrai žino, ką veikia toje Taryboje, o ne tik rankas kilnoja pagal “vado’ nurodymą. Gaila, kad ne meras, bet galb8t per kitus rinkimus…

 3. Manau sako:

  kad labai gerai galėtų vadovauti.

 4. Na sako:

  Jau Simonelis negaletu vadovauti.

 5. Šaunuolis ex meras sako:

  2003-iaisiais teko kreiptis į šį merą pagalbos. Gyvenome vienkiemyje, namuose naujagimis, išvažiuot neįmanoma-kelias traktorių išmaltas. Meras išklausė, pažadėjo pagelbėti. Atvirai pasakius, nieko nesitikėjau. Bet po savaitės buvo kelias patvarkytas. Dar po savaitės atėjo atsakymas, kad bus tvarkomas kelias. O juk mes neužimame aukštų pareigų, paprasti žmonės. Visada šį žmogų minime geru žodžiu.

 6. hmmm sako:

  Teisingos mintys. Tik po Visacko pasisakymo, nelinksmos. V teigė, kad pas mus savivaldos beveik neliko, Šimonėlis sako, kad jos reikia ir patys dėl daug ko kalti. Suprantu, kad abu teisūs, tačiau vis tiek manau, kad viskas priklauso nuo vyriausybės politikos. O kad nemokam išsirinkti žmonių į valdžią ir ta vyriausybė nekokia, tai net nežinau kaip pakeist. Vėl gi viskas nuo tos pačios politikos. Esanti vyriausybė dirba savo “juodą darbą”, žmonės jais nusivilia ir neina balsuoti. Užburtas ratas…

Jūsų komentaras:


vienas × = aštuoni

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]