Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

V. Jasiukevičius: demokratija ir savivalda – neatsiejami faktoriai, lemiantys pažangą

Tęsiame Nepriklausomos Lietuvos Širvintų rajono savivaldybės vadovų pasisakymus. Jau publikavome Kazio Visacko, Vyto Šimonėlio, Kęstučio Pakalnio mintis. Šiandien – dabartinio Širvintų rajono savivaldybės mero – Vinco Jasiukevičiaus pamąstymai apie demokratiją ir savivaldą, rajono problemas ir džiaugsmus šiandien ir prieš 20 metų. Vincas Jasiukevičiaus meru buvo ir 1995-1997 metais. Dabar šias pareigas eina nuo 2011 metų.

IMG_9249

Širvintų rajono meras Vincas Jasiukevičius

Istorijos eigoje yra buvę visokių santvarkų. Kas Jūsų akimis yra demokratija ir savivalda? Kokie čia privalumai ir kokie pavojai?

Demokratija ir savivalda – neatsiejami faktoriai, lemiantys valstybės, o kartu ir rajono pažangą, ėjimą į priekį. Demokratija pačioje savivaldos sampratoje yra pagrindinis kriterijus, lemiantis mūsų žmonių dalyvavimą valdyme tiesiogiai ir per išrinktus savivaldybės tarybos narius. Paskutiniais metais į rinkimus ateina mažiau žmonių, todėl man yra kiek neramu. Tačiau iš kitos pusės – buriasi bendruomenės, įvairios nevyriausybinės organizacijos, iniciatyvinės grupės ir tai lemia, kad aktyvūs žmonės atranda daugiau galimybių dalyvauti valdyme, kelti problemas ir jas spręsti. Džiaugiuosi šiais demokratinės valstybės privalumais ir tikiuosi, kad ateityje dar daugiau žmonių įsitrauks į aktyvų visuomeninį gyvenimą. Tarybos nariai dažnai pasitelkia bendruomenės nuomonę, kviečiasi žmones į posėdžius tam, kad būtų geriau įsigilinama į klausimus, tam, kad būtų priimami sprendimai, priimtini abiems pusėms. Manau, kad demokratija ir savivalda artėja prie žmonių. Galbūt ne taip sparčiai, kaip kartais norėtųsi, tačiau tvirtai ir užtikrintai.

Matau daug gerų pokyčių kasdienio žmogaus gyvenime, kuriuos lėmė Europos Sąjungos finansavimas ir kasdieninis savivaldybės darbas tas lėšas įsisavinant, planuojant investicijas. Prieš 18 metų apie tokius darbų mastus net negalėjome pagalvoti.

Valstybės ir savivaldybės valdymas yra tampriai susiję ir vienas nuo kito priklauso. Jei valstybė dėl finansinių krizių ar kitų priežasčių susiduria su finansiniais sunkumais, tai tuojau pat atsiliepia ir savivaldybei – mažėja biudžeto lėšos, nesurenkami mokesčiai ir kt.

Nors rajono žiniasklaida kritiškai vertina mūsų savivaldybės padėtį, visgi norėčiau pastebėti, kad indeksas 24 (nors keliais punktais žemesnis, nei praeitais metais), rodo labai neblogus pasiekimus, nemažas investicijas, tenkančias kiekvienam rajono gyventojui. Rajonui be galo svarbi regionų plėtros politika, kurią planuojant gaunamos lėšos iš Europos Sąjungos, jau įsibėgėjusi Vietos veiklos grupės veikla, Leader programa, leidžia pajusti realią naudą mūsų kaimų gyventojams. Patirties, mums, jaunai valstybei, skaičiuojančiai 23 nepriklausomybės atgavimo metus, yra iš ko semtis. Aš matau daug siektinų pavyzdžių Skandinavijos šalių, Vokietijos, kaimynės Lenkijos demokratijos patirtyje.

 Buvote meru prieš beveik 20 metų ir esate juo dabar. Kokie skirtumai?

 Žmonių, su kuriais susitinku kasdien, problemos yra panašios ir dabar, ir anuomet – dažniausiai jos susijusios su socialiniais klausimais, nuolat ieškom sprendimų dėl rajono atokesnių vietovių kelių būklės gerinimo, vandens kokybės. Nors problemos anuomet ir dabar labai panašios, tačiau rajono situacija stipriai pakitusi – gyventojų skaičius stipriai mažėja, deja, bet socialiai remtinų žmonių daugėja.

Kai tapau meru pirmą kartą, rajono savivaldybės biudžetas buvo apie 16 mln. Lt (dabar – apie 38), slėgė didžiulės skolos, vėluodavo biudžetinių organizacijų darbuotojų atlyginimai, jie buvo kur kas mažesni, nei šiandien. Tiesa, vykdėme kur kas mažiau funkcijų, nebuvo tiek projektų, teisinė bazė, kuri reglamentuoja savivaldybės darbą, tik buvo kuriama, įstatymai nuolat keitėsi, buvo papildomi, todėl dirbti buvo išties nelengva. Tačiau tai buvo laikotarpis, džiugus tuo, kad sparčiai kūrėsi smulkusis verslas – daug bendravome su vietos verslininkais, matėme jų užsidegimą kurti…

Anuomet rajono Taryba privalėjo sudaryti valdybą, kuri spręsdavo svarbius klausimus (šiandien dauguma jų sprendžia Administracijos direktorius). Valdyboje dirbdavo komitetų pirmininkai. Mano nuomone, taip atstovaujamoji valdžia buvo glaudžiau susijusi su vykdomąja valdžia, dabar atotrūkis jaučiamas didesnis.

Gal turite pastebėjimų apie Širvintas. Kuo gyvena čia žmonės mero akimis? Ko mums labiausiai trūksta, o gal ko perdaug, kad galėtume būti verti demokratiškos valstybės vardo?

Anksčiau minėjau, kad mane džiugina žmonės, kurie naudodamiesi demokratinės valstybės privalumais, jungiasi, buriasi į įvairias bendruomenes, supranta, kad kalbėjimas būriu yra svaresnis nei bandymai pakeisti kažką vienam. Tikiuosi, kad bendruomenės svarbą įvertins ne tik kaimo gyventojai, bet ir miesto – kad bus steigiamos daugiabučių namų bendrijos, kurios padės spręsti aplinkos tvarkymo, namų renovacijos ir kitas problemas. Matau, kad mūsų krašte dar labai daug žmonių, kurie nieko nesitiki, neieško galimybių, nesiima veiklos – taip tampa ne tik valstybės išlaikytiniais, bet neretai ir išnaudotojais. Tikiu, kad pamažu mūsų krašte daugės patikimų darbdavių, kad dar labiau mažės nedarbas. Džiaugiuosi, kad mūsų rajonas, būdamas tokioje palankioje geografinėje vietoje (netoli sostinės, šalia pagrindinės automagistralės) sulaukia naujų gyventojų – jaunų, energingų žmonių ir šeimų, kurie čia randa patrauklią gyvenamąją vietą, ramybę, kurie čia įsikuria ir bando kurti verslą. Žinau, kad rajone jau veikia įmonės, kurių darbininkai uždirba daugiau nei meras – tai labai džiugu.

Iš kitos pusės, apgailestauju, kad kultūros srity taip trūksta lėšų, o kai trūksta lėšų, trūksta ir darbuotojų. Daugelis kaimuose dirbančių kultūros darbuotojų – tikri savo darbo entuziastai, daug ką darantys be atlygio. Ypač to šviesaus judėjimo norėtųsi daugiau matyti kaimuose.

Ačiū už atsakymus.

Vilma Valiukevičienė

Širvintų rajono savivaldybės vadovai nuo Nepriklausomos Lietuvos pradžios:

Kazys Visackas. Širvintų rajono tarybos pirmininkas 19901995 m. (Straipsnis čia).

Vincas Jasiukevičius. Širvintų rajono savivaldybės meras 1995-1997 m.

Vytas Šimonėlis. Širvintų rajono savivaldybės meras 1997-2007 m. (Straipsnis čia).

Kęstutis Pakalnis. Širvintų rajono savivaldybės meras 2007-2011 m. (Straipsnis čia).

Vincas Jasiukevičius. Širvintų rajono savivaldybės meras 2011 m. – iki šiol.


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

5 Komentarai (-ų)

 1. jis sako:

  Garbingas zmogus Vincas, sekmes jam.

 2. M sako:

  Serniuk tavo nuomone apie si mera

 3. na,nana sako:

  Įdomu, kiek naujų darbo vietų buvo įkurta mero iniciatyva?…

 4. Na sako:

  Tik jo mastymas ir lieka mastymu!!!

 5. as sako:

  gražiai masto meras, tik gaila, kad trumpai, norisi daugiau sužinot apie tai, kaip viskas pasikeitė per 20 metų.

Jūsų komentaras:


šeši × = keturiasdešimt du

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]