Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

„Juk aš tave myliu“ – smurto prieš moteris problema

Visuomenėje vis dar ryški nuostata, jog smurtą patirianti moteris yra pati dėl to kalta. Apmaudu, tačiau ši nuostata taip giliai įsišaknijusi, kad visuomeninės akcijos, nukreiptos prieš smurtą, nepajėgios jų pakeisti. Sutinku, jog socialiniai plakatai, kuriuose dažnai puikuojasi žinomi Lietuvos žmonės, galbūt akimirkai paskatina susimąstyti, bet, deja, tik tiek.

Vis dėlto Nevyriausybinių organizacijų (NVO) ir pavienių entuziastų siekis atkreipti dėmesį į smurto prieš moteris problemą yra pagirtinas. Jei ne jie, galbūt ir šiandien Smurto artimoje aplinkoje įstatymo nebūtų.

Krašto naujienų skaitytojus norėčiau supažindinti su Kauno moterų draugijos ir fotografės Laimos Geležiūtės bendru darbo vaisiumi – parodos „Juk aš tave myliu“ fotografijomis. Nuotraukose pateikiamos autentiškos smurtautojų sakomos frazės.

Straipsnyje pristatomos fotografijos tėra įvadas į smurto prieš moteris problemos aktualumą. Daugiau nei 80 proc. nukentėjusiųjų nuo smurto artimoje aplinkoje yra moterys. To priežastis yra elementari jėgų persvara vyro naudai. Dažnai moteris nėra pajėgi pati viena apsiginti nuo smurtaujančio partnerio, o nesulaukusi pagalbos galų gale nuleidžia rankas ir nuolankiai paklūsta ją žalojančiam vyrui. Dažnai fizinį smurtą lydi psichologinis, seksualinis ir ekonominis smurtas, tačiau šios smurto formos sunkiau įrodomos, todėl moteris retai gauna realią pagalbą.

Moterys, patyrusios smurtą, dažnai turi rimtų psichikos ir fizinės sveikatos sutrikimų, prasčiau prisitaiko socialinėje aplinkoje, yra labiau priklausomos nuo kitų, turi didesnę alkoholio ir narkotikų vartojimo, seksualinių problemų, bandymų nusižudyti, potrauminio streso, depresijos, nerimo ir centrinės nervų sistemos sutrikimų riziką. Kraštutiniais atvejais smurtas gali baigtis moters mirtimi. Deja, bet tokių pavyzdžių Lietuvoje jau yra ne vienas.

Vaikai, kurie stebėjo smurtą artimoje aplinkoje, dažnai išmoksta tokio paties bendravimo modelio ir taiko jį savo šeimose – mergaitės tampa aukomis, o berniukai – smurtautojais. Smurto aplinkoje augantys vaikai taip pat turi didesnę elgesio ir emocinių problemų riziką.  Akivaizdu, kad būtina suteikti specializuotą pagalbą moterims ir vaikams, nukentėjusioms nuo smurto artimoje aplinkoje.

Didmiesčiuose veikia moterų krizių centrai, kurie teikia socialines, teisines bei psichologines konsultacijas moterims, nukentėjusioms nuo bet kokios rūšies smurto, tačiau šios NVO neteikia nakvynės ar laikino prieglobsčio paslaugų. Paprastai tą daro kitos specializuotos įstaigos, į kurias nukreipia moterų krizių centrų darbuotojos. Kadangi smurtas prieš moteris nėra tik didmiesčių problema, svarbu nuo smurto nukentėjusioms moterims sudaryti galimybes gauti realią specializuotą pagalbą ir mažuose miestuose. Smurto artimoje aplinkoje situaciją Širvintose aptarsime kitame straipsnyje.

 Diana Kvakšytė

Nuotraukos iš www.16dienu.lt

***

Psichologinio smurto formos – nuolatinė kritika, riksmai, barniai, veiksmų laisvės suvaržymas, jausmų ignoravimas, įsitikinimų išjuokimas, melas, manipuliavimas partnere, atsisakymas su ja išeiti į viešumą, trukdymas palaikyti santykius su giminaičiais ir draugais, viešas žeminimas, grasinimas nužudyti, sužaloti ar pagrobti vaikus, palikimas pavojingose vietose.

Seksualinio smurto formos – vertimas nusirengti, santykiauti prieš partnerės valią, ypač žiaurus lytinis santykiavimas prieš partnerės valią, vertimas stebėti ir kartoti pornografinius filmus.

Ekonominio smurto formos – draudimas partnerei dirbti, pinigų atėmimas, vertimas prašyti pinigų būtinoms savo reikmėms, šeimos biudžeto kontrolė ir vienvaldiškas finansinių sprendimų priėmimas, atsisakymas išlaikyti vaikus santuokoje ar ją nutraukus, jeigu vaikas lieka su motina, atsisakymas teikti moteriai informaciją apie realią šeimos turtinę padėtį, prieš skyrybas įvykęs turto perleidimas giminaičiams ar kitiems asmenims.


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

2 Komentarai (-ų)

  1. sernas sako:

    savigyna.

  2. ss sako:

    o kaip vadinamas smurtas prieš vyrus?

Jūsų komentaras:


× šeši = šeši

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]