Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Ką daryti su perdegusia kalėdine girlianda?

gaismas-diozu-virtene-160-led-spuldzes

Šventiniu laikotarpiu tikriausiai ne vienuose namuose iškilo, atrodytų, menka problema – perdegė kalėdinė girlianda, kasmet puošusi pagrindinį švenčių simbolį – eglutę. Tai menka bėda: nuėjus į bet kurią parduotuvę, nesunkiai rastume bent paprasčiausią girliandą, bet problema iškyla tuomet, kai reikia nuspręsti, ką daryti su senąja. Kaip ir visiems sugedusiems elektronikos prietaisams ieškoti specialaus surinkimo punkto ar tiesiog išmesti kartu su kitomis buitinėmis atliekomis?

Kaip ir bet kokius sugedusius elektronikos prietaisus, perdegusią kalėdinę lempučių girliandą reikia atiduoti perdirbti. Kalėdinėse lemputėse aplinkai bei žmogaus sveikatai pavojingų medžiagų kiekis yra mažesnis nei, pavyzdžiui, sename šaldytuve, bet, kartu su netinkamai išmestomis elektronikos atliekomis į dirvožemį, ežerus ir upes gali patekti pavojingos medžiagos: gyvsidabris, sunkieji metalai, chemikalai ir kt. Iš specialių konteinerių surinkti sugedę elektronikos prietaisai perdirbami, o iš jų gaunama vertingų medžiagų, kurios gali būti panaudojamos antrą kartą.

Senų, energiją taupančių lempučių tvarkymu besirūpinančios VšĮ „Ekošviesa“ vadovas Tadas Ruželė atkreipia dėmesį, kad tinkamai pasirūpinti reikia ne tik nebeveikiančia kalėdine lempučių girlianda, bet ir šiuo metu vienu iš populiariausių apšvietimui naudojamų prietaisų – taupiąja lempute: „Elektros energiją taupančiose lemputėse yra gyvsidabrio, kuris gali būti pavojingas žmogaus gyvybei. Žinoma, vienoje lemputėje gyvsidabrio kiekis minimalus ir nekeliantis didelio pavojaus sveikatai, bet grėsmė kyla tada, kai į buitinių atliekų konteinerius sumestos lemputės patenka į sąvartynus, kuriuose gali susikaupti dideli jų kiekiai. Tokiu atveju, gyvsidabrio garų plitimo mes jau negalėtume sustabdyti“. T. Ruželė pabrėžia, kad perdegusias taupiąsias lemputes reikia atnešti į specialias dėžutes arba į bet kurį prekybos centrą, prekiaujantį elektronikos prietaisais ir lemputėmis.

Nepamirškite tinkamai pasirūpinti ir kitomis elektroninėmis atliekomis:

-       Smulkią, vidutinę bei stambią elektros ir buities techniką galima nemokamai atiduoti į atliekų priėmimo aikšteles arba palikti specialiuose konteineriuose prekybos centruose. Atsikratyti stambia buities technika galima ir išsikvietus specialistus, kurie surenka nereikalingą įrangą.

-       Išeikvotus nešiojamus elementus, akumuliatorius, galvaninius elementus galima atiduoti beveik visuose prekybos centruose, didesnėse technikos parduotuvėse, degalinėse, mokyklose, pašto skyriuose.

Jau kelerius metus Lietuvoje veikia panaudotų elektros prietaisų ir elektroninių atliekų surinkimo sistema: yra įrengta daugiau nei 6 tūkst. vietų palikti panaudotas baterijas. Didelių gabaritų atliekos nemokamai priimamos 111-oje surinkimo vietų arba išvežamos tiesiai iš vartotojų namų. Taip pat 46 šalies miestuose veikia daugiau nei 150 punktų, kuriuose yra priimamos energiją taupančios lemputės. Specialių dėžučių energiją taupančioms lemputėms surinkti yra prekybos tinklo „Topo centras“ parduotuvėse, prekybos centruose „Senukai”, Lietuvos elektros skirstomųjų tinklų operatoriaus „Lesto“ klientų aptarnavimo centruose.

„Ekošviesa“ energiją taupančių lempučių surinkimą Lietuvoje organizuoja nuo 2010 m. Surinktos lemputės atiduodamos elektroninių atliekų perdirbėjams, kurie, naudodami specialias technologijas, saugiai pašalina gyvsidabrį, o stiklą perdirba antriniam panaudojimui. Elektrą taupančių lempučių surinkimo punktų adresai skelbiami interneto svetainėje www.eko-sviesa.lt.

Parengta pagal RsV agentūros AD VERUM pranešimą.

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Jūsų komentaras:


× šeši = trisdešimt šeši

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]