Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Smurto prieš moteris problema Širvintose

1

Praeitą savaitę Lietuvoje baigėsi 16 pasipriešinimo smurtui prieš moteris dienų. Nevyriausybinės organizacijos (NVO), siekdamos atkreipti dėmesį į šią opią visuomenės problemą, kvietė specialistus ir visuomenę apsilankyti nemokamuose renginiuose bei pradėti garsiai šnekėti apie moterų teisę gyventi saugioje aplinkoje.

Apie smurtą artimoje aplinkoje kalbamės su laikinai Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Širvintų rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus viršininko pareigas einančiu Mindaugu Mickoniu ir Kriminalinės policijos skyriaus viršininku Giedriumi Dovidavičiumi.

- Kokia yra bendra smurto artimoje aplinkoje situacija Širvintose?

- Lyginant praeitus metus su šiais, situacija panaši. Pernai buvo užregistruotos 72  nusikalstamos veikos, o per šiuos metus, t.y. praėjusius vienuolika mėnesių, užregistruoti 68 įvykiai. Dažnu atveju smurto palydovas yra alkoholis ir aštrūs poros tarpusavio nesutarimai. Užfiksuotų pakartotinio smurto atvejų nėra daug, apie 4-5, tačiau tik trys iš pakartotinai smurtavusių asmenų atliko realias laisvės atėmimo bausmes nuo 60 iki 90 parų. Vienu atveju smurtautojas nuteistas 6 mėn. laisvės atėmimo bausme, tačiau ši bausmė skirta subendrinus jo padarytas nusikalstamas veikas. Visiems kitiems skiriamos, mūsų manymu, mažai efektyvios priemonės, tokios kaip psichologo paskaitos apie smurtą ir jo žalą, narkologo konsultacijos ar įpareigojimas pradėti gydytis nuo alkoholizmo.

-Kaip dažnai sulaukiate klaidingų iškvietimų dėl smurto artimoje aplinkoje?

- Tik įsigaliojus Smurto artimoje aplinkoje įstatymui (įstatymas įsigaliojo 2011-12-15) iškvietimų buvo labai daug, tačiau nemažai atvejų ikiteisminiai tyrimai nebuvo pradėti (asmeniui pasiūlyta į teismą kreiptis privataus kaltinimo tvarka). Praėjus iškvietimų bumui melagingų pranešimų sulaukiama vis mažiau. Praeitais metais dėl melagingų pranešimų apie įvykdytas nusikalstamas veikas administracine tvarka nubausti 6, o šiais metais – 4 asmenys. Šiuo metu taip pat vyksta tyrimai dėl dviejų melagingų iškvietimų. Vis dėlto ne visi melagingi policijos iškvietimai yra dėl smurto artimoje aplinkoje.

 -Kaip policijos pareigūnai buvo paruošti reaguoti į iškvietimus dėl smurto artimoje aplinkoje?

-Policijos pareigūnams buvo pravesti mokymai, kurių metu jie buvo supažindinti su įstatymu ir jų tiesioginėmis pareigomis. Vis dėlto mokymai nebuvo išsamūs, tad pripažįstame, jog kai kurių įstatymo taikymo subtilybių pareigūnai pradžioje galėjo ir nesuprasti.

-Smurto artimoje aplinkoje įstatyme numatyta, kad pareigūnas privalo informuoti nukentėjusią apie pagalbos galimybes. Kur nukreipiamos smurto aukos?

-Policijos pareigūnai nukentėjusiai duoda lankstinuką, kuriame yra nurodytos visos pagalbos galimybės mūsų rajone ir ne tik. Lankstinukuose yra pateikiami specializuotų įstaigų (Širvintų rajono savivaldybės Socialinių paslaugų centro – Krizių padalinio, Šeimos ir vaiko krizių centro Vilniuje, Vilniaus moterų namų, Motinos ir vaiko globos namų Vilniuje ir kitų specializuotų centrų)  kontaktai.

-Per kiek laiko nuvykstate į įvykio vietą?

- Trukmė priklauso nuo vietos, eismo sąlygų ir iškvietimų skaičiaus. Nedidelius atstumus geromis eismo sąlygomis įveikiame per 20-25 minutes, tačiau retais atvejais pagalbos gali tekti laukti ir iki valandos. Smurtas artimoje aplinkoje pagalbos centro darbuotojų dažniausiai priskiriamas A lygio įvykiams, į kuriuos policijos pareigūnai privalo reaguoti nedelsiant, tad į įvykį stengiamės nuvykti kaip įmanoma greičiau.

-Psichologinis, seksualinis, ekonominis smurtas paprastai yra sunkiau identifikuojamas, nes nėra smurto požymių (mėlynių, nubrozdinimų ir pan.). Kaip elgiamasi tokiais atvejais?

-Smurto faktas bet kokiu atveju yra fiksuojamas ir, pasitvirtinus gautai informacijai, dažniausiai yra pradedamas ikiteisminis tyrimas. Taip pat norime akcentuoti, jog mėlynės ir kiti ant kūno matomi išoriniai pažeidimai dar nėra smurtavimo įrodymas, kadangi jie galėjo atsirasti dėl kitų priežasčių. Siekiant nubausti smurtautojus ir išvengti įstatymo piktnaudžiavimo atvejų vyksta ikiteisminiai tyrimai, kurių metu siekiama išsiaiškinti objektyvius faktus, apklausti liudytojus, peržiūrėti ar perklausyti vaizdinę ir garsinę medžiagą.

- Su kokiais sunkumais susiduriate vykdydami smurto artimoje aplinkoje įstatymą?

- Trūksta policijos pareigūnų. Darbo valandomis į iškvietimus gali vykti apylinkės inspektoriai, kriminalinės policijos pareigūnai, patruliai ir netgi vadovai, tačiau po darbo valandų (naktimis) ir savaitgaliais budi tik vienas policijos ekipažas, kuris privalo užfiksuoti eismo įvykius, kontroliuoti pėsčiuosius, vairuotojus, kitus eismo dalyvius ir reaguoti į visus iškvietimus. Dėl šios priežasties kartais pagalbos tenka palaukti. Be to, įstatymui vykdyti reikalingos papildomos lėšos, kurios valstybės biudžete nėra numatytos.

-Kokius matote smurto artimoje aplinkoje įstatymo trūkumus?

-Įstatymas numato pagalbos galimybes tiek aukai, tiek smurtu įtariamam asmeniui, tačiau nenumato priemonių pagalbai įgyvendinti, ypač sprendžiant laikino apgyvendinimo klausimus. Širvintų krizių centras laikiną prieglobstį yra pajėgus suteikti tik vienam asmeniui (su vaikais ar be jų). Akivaizdu, kad to nepakanka. Pasitaiko atvejų, kai asmuo, įtariamas panaudojęs smurtą, lieka be pastogės. Tokiais atvejais jam galime pasiūlyti tik viešbučio paslaugas, už kurias dažnai jis nėra pajėgus susimokėti. Palikus gatvėje tokį žmogų vėlgi iškyla tam tikros problemos, kadangi jis pats gali tapti nusikaltimo auka arba padaryti kitą nusikalstamą veiką.

 Policijos pareigūnai apgailestauja, jog įstatymas „nuleistas iš viršaus“ ir nepagalvota apie papildomus būtinus resursus jam įgyvendinti.  Būtent dėl šios priežasties kartais yra sudėtinga greitai ir efektyviai sureaguoti į iškvietimus, ypač po darbo valandų ir savaitgaliais, kai trūksta elementarios darbo jėgos.

M. Mickonio nuomone didžiausia problema yra tai, jog smurtautojams numatytos pagalbos galimybės, siekiant pakeisti netinkamą jų elgesį, yra sunkiai pasiekiamos. Išklausyti paskaitų apie smurtą ir jo žalą jie privalo vykti į Vilnių, nors dažnai neturi galimybių atvykti net iki Širvintų, todėl nevykdo teismo nurodymų. Dėl to, vietoj pagalbos jie gauna nuobaudas, o surinkus dvi nuobaudas jau gresia reali laisvės atėmimo bausmė. Visgi vertėtų pamąstyti apie pačių smurtautojų motyvaciją keisti netinkamą savo elgesį moterų atžvilgiu, nes sistemos dėl visų problemų kaltinti taip pat negalima, kad ir kaip kartais to norėtųsi.

Kol kas belieka tik apgailestauti, kad seimo nariai priešinasi Europos tarybos konvencijos dėl smurto prieš moteris pasirašymui, argumentuodami, jog konvencijoje naudojama socialinės lyties sąvoka Lietuvoje „sujauks supratimą apie pamatinius dalykus“. Taigi, kol kas moterų apsauga nuo smurto didesne dalimi yra jų pačių ir NVO reikalas, nepaisant didelių policijos pareigūnų pastangų.

Primenu, kad specializuotą emocinę pagalbą moterims telefonu 8 800 66366 (kasdien 10-21 val.) ir internetu [email protected] teikia Pagalbos moterims linija.

Diana Kvakšytė


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

2 Komentarai (-ų)

  1. Protingas Vyras sako:

    O kodėl niekas nešneka apie smurtą prieš vyrus? Kartais moterys irgi smurtauja! Moterys, moterys ir dar kartą moterys…

  2. bobutė sako:

    O kodėl niekas nepaskaičiavo, kiek moterų nesikreipia? Juk ŠiOrvintos -švogerių kraštas. O savų niekas nebaudžia… Pažvengia, kokia boba durna ir paleidžia namo peštuką. Tada tas “atsidėkoja” žmonai taip, kad ta daugiau nesiskundžia.

Jūsų komentaras:


du × vienas =

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]