Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Persiskirsto taupiųjų lempučių surinkimo punktai

taupioji_lempute

Šiais metais perdegusias taupiąsias lemputes atiduoti perdirbti tampa dar paprasčiau – nuo šiol šiomis lemputėmis prekiaujantys prekybos centrai, pagal ES direktyvas, privalės besąlygiškai priimti nebeveikiančią elektros ir elektroninę įrangą. Be to, visoje Lietuvoje ir toliau veiks 86 šių lempučių tvarkymą šalyje organizuojančios VšĮ „Ekošviesa“ punktai.

Šiais metais perdegusias taupiąsias lemputes atiduoti perdirbti tapo dar paprasčiau: nuo iki šiol jų tvarkymu visoje Lietuvoje rūpinusios organizacijos „Ekošviesa“ atsiskyrė šiomis lemputėmis prekiaujantys prekybos centrai, kurie vadovaudamiesi ES direktyvomis, privalės patys surinkti nebeveikiančią elektros ir elektroninę įrangą. Be to, taip pat veiks ir 86 VšĮ„Ekošviesa“ lempučių surinkimo punktai, kurie pasiskirstę visoje Lietuvoje.

„Visi pasikeitimai daromi siekiant pagerinti infrastruktūrą bei prieinamumą vartotojui. Šiais metais prie surinkimo punktų prijungta daugiau stambiagabaričių atliekų aikštelių, kurios geografiškai padengia visą šalies teritoriją. Dabar bet kurioje šalies vietoje bus galima lengvai rasti punktą, kuriame priimama nebeveikianti lemputė, – sako VšĮ „Ekošviesa“ vadovas Tadas Ruželė. – Manau, kad ateitis būtent ir turi būti siejama su didelių gabaritų atliekų aikštelėmis: vienos asociacijos nustos egzistuoti, kitos atsiras, o bendra didelių gabaritų atliekų aikštelių sistema kaip buvo, taip ir bus“.

T. Ruželė pastebi, kad surinkimo punktų persiskirstymas perdegusių taupiųjų lempučių atidavimo perdirbti procesui įtakos neturi: jas reikia saugiai, nesudaužant ir neįskeliant atgabenti į bet kurį surinkimo punktą ir atsargiai įdėti į specialią dėžutę. „Ekošviesa“ vadovas pabrėžia, kad neperdirbamų lempų nėra, todėl labai svarbu, jog kiekviena savo laiką atitarnavusi lemputė pakliūtų į perdirbėjų rankas – beveik 100 proc. iš perdirbamų lempų gaunamų žaliavų naudojamos pakartotinai.

Perdegusias elektros energiją taupančios lemputės yra laikomos pavojingomis atliekomis, nes jose yra gyvsidabrio garų, kurie gali būti pavojingi žmogaus gyvybei. Vienoje lemputėje gyvsidabrio garų kiekis minimalus ir nekelia didelio pavojaus sveikatai, bet grėsmė kyla, kai į buitinių atliekų konteinerius sumestos lemputės patenka į sąvartynus, kuriuose gali susikaupti dideli jų kiekiai. Yra paskaičiuota, kad sudužus 20-čiai energiją taupančių lempučių, į aplinką papultų 100 mg gyvsidabrio – toks jo kiekis jau yra pavojingas sveikatai, o sudužus 60-čiai ir į aplinką pakliuvus atitinkamai 300 mg gyvsidabrio, gali net kilti grėsmė gyvybei. Jeigu taupiosios lemputės sudužtų sąvartynuose, gyvsidabrio garų plitimo jau nepavyktų sustabdyti. Tokiu atveju, būtų teršiamas dirvožemis, gruntiniai vandenys, kurie pasiekia ir mūsų namus.

Šiuo metu 46 šalies miestuose veikia 86 punktai, kuriuose yra priimamos perdegusios energiją taupančios lemputės. Specialių dėžučių šioms lemputėms surinkti yra Lietuvos elektros skirstomųjų tinklų operatoriaus „Lesto“ klientų aptarnavimo centruose, minėtose stambiagabaričių atliekų aikštelėse, o didesniuose miestuose lemputes priima parduotuvės „Mazgas“, „SLO“ bei „EMP recycling“ padaliniai. Visą perdegusių lempučių surinkimo punktų sąrašą galima rasti interneto svetainėje www.eko-sviesa.lt.

„Ekošviesa“ energiją taupančių lempučių surinkimą Lietuvoje organizuoja nuo 2010 m. Surinktos lemputės atiduodamos elektroninių atliekų perdirbėjams, kurie, naudodami specialias technologijas, saugiai pašalina gyvsidabrį, o stiklą perdirba antriniam panaudojimui.

Parengta pagal RsV agentūros AD VERUM pranešimą.


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Jūsų komentaras:


du + = septyni

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]