Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Velykos jau prie durų slenksčio

Spaudoje jau kelis kartus buvo skelbta, kad Asociacija „Širvintų miesto bendruomenė“ organizuoja ir kviečia miestiečius į edukacinius renginius „Gryninkime tautines tradicijas“. Pirmasis toks renginys įvyko dar prieš Užgavėnes. Jame informacija apie Užgavėnių tradicijas, papročius dalinosi renginio viešnia Laima Bikulčienė. Praktines Užgavėnių kaukių gamybos paslaptis atskleidė menininkė Jolita Jurkevičiūtė. Jos mokymų dėka, renginio dalyviai namo išėjo nešini pasigamintomis kaukėmis.

Balandžio mėn. 7 d. Kultūros centro Parodų salėje ir vėl šurmuliavo miestiečiai. Šį kartą ten vyko Velykinis edukacinis renginys. Renginio viešnios Janinos Jankauskienės klausėsi tiek suaugę, tiek ir vaikai. O pasiklausyti išties buvo verta. Ponia Janina papasakojo apie Velykinę simboliką ir reikšmę. Tikriausiai nei vieno nenustebins žinia, kad Velykų margutis – nebeatsiejamas šios šventės simbolis. Kone kiekviena Lietuvos šeima, didelė pasaulio dalis per Velykas stalą puošia margučiais, ridena juos, renka stipriausius. Tačiau, tikrai ne kiekvienas žinom, ką reiškia vienas ar kitas simbolis ant margučio ir kurie augalai geriausiai tinka marginimui, kiaušinių spalvinimui. O juk spalvos ir simboliai tampa linkėjimais ateičiai.

Širvintų miesto bendruomenės nuotraukose – įspūdžiai iš Velykinio edukacinio renginio ir rengimosi Užgavėnėms prisiminimai:

Krikščionims margutis yra naujo gyvenimo simbolis. Senos legendos pasakoja, kad Mergelė Marija prie kryžiaus sutiko kareivį ir davė jam kiaušinį. Susigraudinusi ji apsiverkė, o ašaros nukritusios ant kiaušinio išmargino jį briliantų spalvos dėmėmis. Dar kita legenda pasakoja, kad Marija Magdalietė vyko prie Jėzaus kapo ir kartu su savimi nešėsi krepšį kiaušinių. Kai nuvyko prie kapo ir atidengė kiaušinius, pamatė juos visus nusidažiusius vaivorykštės spalvom. Štai kodėl per Velykas kiaušinius marginame.

Tokių legendų apie margučio atsiradimą yra ne viena.

 Viešnia ne tik dalinosi informacija, bet negailėjo patarimų ir praktinių užsiėmimų metu. Nors yra daug kiaušinių marginimo būdų, bet tą vakarą buvo mokomasi kiaušinius marginti vašku. Renginio dalyviam buvo padovanoti vaškavimui skirti instrumentai- mediniai pagaliukai su smeigtukais. Janina dalijosi natūralių, gamtinių dažų iš svogūno lukštų, beržų lapų, šieno pakratų, ąžuolo ir juodalksnio žievių gamybos patirtimi. Kol vyko kūrybinis procesas viešnia papasakojo ir apie kitus marginimo būdus: raštus žolelėmis, skutinėjant ar cukraus sirupu klijuojant plonų medžio šakelių elementus. Pasirodo, kad marginant kiaušinius galima panaudoti daug priemonių: gumeles, šilkinius kaklaraiščius, kiaušinių lukštus. Kiaušinius galima dekoruoti ir siuvinėjimo būdu, ir dekupažo technika, net rišelje technika. Tik tokiu atveju reikėtų naudoti jau tuščius kiaušinius ir jais puošti Velykinį stalą. Taigi, fantazijai ribų nėra.

Ponia Janina atkreipė dėmesį, kad skutinėto arba karštu vašku išpiešto margučio raštams dažniausiai naudoti praeityje gilią prasmę turėję abstraktūs simboliai: saulutės, dantukai, spiralės, žalčiukai, kryžiukai, žiedai, eglutės. Tokių simbolių piešiniais p. Janina mielai pasidalino su susirinkusiais. Naudojamos ne tik abstrakcijos, bet ir piešiniai. Ir jie, pasirodo, turi prasmę. Jei jums padovanojo margutį su nupieštu malūnu, dovanotojas Jums linki sėkmės ir turtų. Dovanų gautas margutis su langeliu reiškia, kad matysite tai, ko nemato kiti. Mėgstantiems keliauti patariama kartu su savimi turėti margutį, ant kurio – paukštis. Šį turintys žmonės niekada nepasiklys. Dovanoti margutį su drugeliu arba gaidžiu nepatartina tiems, kurie nerado antrosios pusės, nes drugelis reiškia nepastovumą, o gaidys – svetimoteriavimą.

Janina apie Velykas galėtų kalbėti valandų valandas. Po renginio ji apgailestavo, kad dar ne viską suspėjo papasakoti, ne viską parodyti. Susitarėme, kad šis renginys ne paskutinis. Ir ji dar turės galimybių tai padaryti. Ačiū Janinai Jankauskienei už tikrai įdomiai ir naudingai praleistą laiką.

O Asociacijos „Širvintų miesto bendruomenė“ Velykiniai renginiai dar nesibaigia. Jau pradėti dalinti skelbtos Velykinės akcijos metu gauti daiktai. Savo naujus šeimininkus jau rado baldai, drabužiai, buities reikmenys. Džiugu, kad vis daugiau atsiranda ir pasidalinančių, ir besikreipiančių pagalbos. Ši akcija įkvėpė imtis dar vienos veiklos- organizuoti Mamyčių turgelį Širvintose. Jau vyksta derinimo darbai dėl patalpų, datos. Ketinam jį surengti gegužės mėn. pabaigoje artėjant Vaikų gynimo dienai. Apie tai kiek vėliau informuosime laikraštyje ir Širvintų miesto bendruomenės Facebook‘o paskyroje bei internetiniame tinklapyje www.sirvintubendruomene.tk

O kol kas džiaugiamės artėjančiomis Velykomis – gamtos atbudimo, pavasario džiaugsmo ir linksmybių švente. Net ir visiškai netikintys Šv. Velykų išvakarėse pajunta atsinaujinimo ir pokyčių ilgesį. Tai šventė, kurios metu namuose keliamos vaišės ir kviečiami artimieji, kaimynai. Paprastai Velykos švenčiamos artimųjų būryje, tačiau yra žmonių, kurie nieko neturi ir niekas jų neaplanko. Tokių vienišų žmonių turime ir savo mieste. Tad Širvintų miesto bendruomenė ir jos Jaunimo klubas prieš Velykas ketina aplankyti vienišus senolius. Organizuojam ir lauknešėlius šiems žmonėms. Didelį dėkui tariam Daivai Valiaugaitei- Šilinskienei jau padovanojusiai tris kibirus medaus. Jis tikrai pasaldins šių žmonių gyvenimą ir pagausins Velykinį stalą. Kreipiamės į miestiečius su prašymu prisidėti prie lauknešėlių turinio. Mielai juos papildytume arbata, kava, saldėsiais ir viskuo, kas tinka Velykiniam stalui. O Jūsų iškepti pyragai ar sausainiai būtų miela dovana vienišiems.  Norime paraginti nelikti abejingiems bent šalia esantiems vienišiems žmonėms – kad ir aplankyti, pasveikinti vienišą kaimyną, padovanoti jam margutį. Tegu Jūsų Velykos kvepia gerumu.

Alina Skeberienė, Širvintų miesto bendruomenės pirmininkė


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

2 Komentarai (-ų)

  1. Vardas sako:

    Renginys man labai patiko. Daug sužinojau, išmokau dirbti šia technika, ir man laabai patiko. Norėčiau ir daugiau tokių smagių, edukacinių renginių. :)

  2. sako:

    pritariu idėjai aplankyti vienišus.

Jūsų komentaras:


šeši × vienas =

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]