Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Pavasarinių švarinimosi talkų ypatumai Širvintose

Visai neseniai visoje Lietuvoje buvo organizuojama akcija „Darom“. Tokios akcijos Lietuvoje vyksta jau nuo 2008 m. Tais metais buvo siekiama net Guinesso rekordo, konkuruojant su akcijos pradininkais estais. Rekordas pasiektas nebuvo, bet Lietuva atsikratė apie 500 tonų šiukšlių. Bene didžiausias šiukšlių surinkimo rekordas buvo pasiektas 2010 m. kai buvo surinkta apie 12 tūkst. tonų atliekų. Su metais skyrėsi ir talkininkų skaičius. Jubiliejinėje akcijoje 2012 m. susirinko rekordinis skaičius dalyvių- 210 tūkst. Nors dalyvių skaičius ir buvo rekordinis, bet šiukšlių surinkta daug mažiau. Šis reiškinys gali reikšti, kad švarinant Lietuvą šiukšlių mažėja. Ir tai džiugina.

Gaila, kad Širvintų rajono savivaldybės administracija nerado laiko prisijungti prie akcijos „Darom“ ir darbais prisidėti prie miesto švarinimo. Juk sužadinti pilietinę visuomenės atsakomybę, skatinti bendruomeniškumą, savanorystę geriausia būtų savo pavyzdžiu. O gal Jie pradėjo nuo savęs? Juk toks naujas akcijos „Darom“ šūkis! Gal šiukšlių begalės jau susikaupė ir pačioje savivaldybėje? Tada džiaugiamės, kad, galbūt, tuo metu apsikuopėte bent ten.

Akcijoje “Darom 2014″ dalyvavo apie 200 tūkstančių gyventojų

Remiantis akcijos „Darom“ organizatorių tinklapio preliminariais duomenimis šiais metais akcijoje dalyvavo apie 200 tūkst. Lietuvos gyventojų. Surinkta ne mažiau kaip 2 tūkst. tonų atliekų. Organizatoriai pasidžiaugė, kad prie akcijos be LR aplinkos ministerijos, Generalinės miškų urėdijos, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos bei kitų organizacijų bei institucijų, šiais metais pareiškė prisidėsiančios ir visos 60 Lietuvos savivaldybių. Akcijos data buvo numatyta balandžio mėn. 26 d. Pagal organizatorių taisykles nemokamai vežamos būtent akcijos „Darom“ metu surinktos šiukšlės ir tik iš akcijos taškais įvardintų vietų, kurios buvo pažymėtos internetinėje svetainėje www.mesdarom.lt. Tuos taškus turėjo parinkti savivaldybė. Kai kurios savivaldybės (Molėtų rajono, Lazdijų rajono, Radviliškio rajono, Panevėžio miesto ir Visagino) jau iš anksto vykdė šią švarinimosi akciją. Kitos prisidėjo balandžio 26 d.

Kaip akcijoje dalyvavo Širvintų savivaldybė 

Organizatorių puslapyje puikuojasi ir Širvintų rajono herbas. Širvintų savivaldybė taip pat buvo sąraše tų, kurie prisideda prie akcijos. Kaip ji prisidėjo ir kaip „Darom“ vyko mūsų rajone?

Jau balandžio mėn. pradžioje Širvintų miesto bendruomenė kreipėsi į savivaldybės darbuotojus. Klausinėjome, kurie taškai pasirinkti akcijai ir kaip galime prisidėti, siūlėmės imtis kitų Širvintų įmonių, įstaigų, organizacijų ir partijų skatinimo dalyvauti akcijoje. Buvo gautas atsakymas, kad dar tik vyksta derinimo klausimai su akcijos „Darom“ organizatoriais. Kol vyko šie darbai (o jie užtruko tikrai ilgai) Širvintų miesto bendruomenė kalbino visų partijų vadovus bei narius kviesdama jų skyrius prisidėti prie akcijos. Taip pat tartasi ir su visomis miesto mokyklomis: pradine, „Atžalyno“ pagrindine, Lauryno Stuokos- Gucevičiaus gimnazija bei Sporto mokykla. Kviestos ir didžiosios miesto įmonės ar bendrovės: UAB „Širvintų šiluma“, UAB „Lelija“, UAB „Širvintų vandenys“, VŠĮ Širvintų ligoninė, VŠĮ pirminės sveikatos priežiūros centras.

Kai kurie kalbinti dalijosi informacija, kad jau ne pirmus metus dalyvauja tokiose akcijose. Tačiau buvo ir tokių, kurie apie tokią vykdomą akciją Širvintose nieko nežinojo. Ir tikrai turim jiems paantrinti, kad savivaldybei tikrai neužtenka vien patalpinti informaciją apie akciją savo tinklapyje. Todėl bendruomenė spausdino ir miesto lentose bei spaudoje talpino skelbimus, kviečiančius miestiečius į talką. Savivaldybė parinko akcijos „Darom“ taškus, pasirūpino pirštinėmis ir maišais. Akcijos „Darom“ organizatorių maišai šiukšlėms (šiais metais jie buvo raudoni) savivaldybę pasiekė tik paskutinę dieną prieš talką. Turim ir daugiau pretenzijų pagrindiniams akcijos organizatoriams. Šiais metais pasirinktas tikrai netinkamas laikas talkai. Šilti šio pavasario orai anksti išginė daržininkus į laukus, o ir suplanuotą talkai savaitgalį Lietuvos krikščionys šventė Atvelykį. Akcijos data taip pat buvo paskelbta paskubomis vos ne mėnuo prieš talką, nors anksčiau vos ne vasario mėn. buvo žinoma, kada ji planuojama. Juk reikia ir žmones organizuoti, ir informaciją išplatinti, ir tuos taškus įdėmiau išanalizuoti.

Kas ir ką tvarkė

Asociacija „Širvintų miesto bendruomenė“ nuoširdžiai džiaugiasi ir dėkoja atsiliepusioms ir į talką prisijungusioms įmonėms, bendrovėms bei partijoms. Socialdemokratų desantas sutvarkė 800 m. Širvintos upės pakrantės nuo užtvankos iki Zibalų tilto, liberalcentristai grūmėsi su sąvartynu pačiame miesto centre, teritorijoje tarp „Lelijos“ ir Širvintų parapijos globos namų, darbiečiai švarino Širvintų upės pakrantę prie Žemųjų Viesų, Lenkų rinkimų akcijos nariai jungėsi prie kaimo bendruomenių ir tvarkėsi Barskūnuose bei Jauniūnuose. Galim pasidžiaugti ir sektinu Širvintų pradinės mokyklos kolektyvo pavyzdžiu. Paraginti savo mokytojų pradinukai ir šiais metais mielai prisijungė prie akcijos ,,Darom“. Mažiausi mūsų visuomenės nariai balandžio 25 d. išsibarstė po Širvintas ir rinko šiukšles. Pirmokai ir parengiamosios klasės mokiniai rinko šiukšles aplink savo mokyklą, antrokai tvarkė pakeles nuo Mindaugo gatvės iki Zibalų gatvės. Vyresnieji, t. y. trečiokai ir ketvirtokai, švarino teritorijas prie užtvankos, aplink marias, prie kapinių. Surinktas šiukšles mokiniai iš karto rūšiavo. Nelaukdami net akcijos pradžios savo mokyklos aplinką tvarkėsi ir „Atžalyno“ pagrindinės mokyklos mokytojai bei mokiniai. Sporto mokykla taip pat neabejinga aplinkos švarai. Tad ir jie prisijungė prie šių metų talkos. UAB „Širvintų vandenys“ jau ne pirmus metus dalyvauja šioje akcijoje. Jiems taip pat tenka nemažai darbų. Vandentiekio teritoriją pamėgę žvejai bei šunų mylėtojai vis kėsinasi į šią sanitarinę apsauginę zoną. Ten jie palieka ir savo šiukšles. Džiugu paminėti, kad po organizuoto reido dėl šunų ekskrementų surinkimo išsakytų pastabų dėl tokių lankytojų padarytų skylių tvorose, šios nedelsiant buvo sutvarkytos. O, kad taip visi laikytųsi duotų pažadų.

Žvejai – labiausiai šiukšlinantys gamtos mylėtojai?

Širvintų miesto bendruomenė šiais metais ėmėsi tvenkinio pakrantės nuo Cvirkos g. tilto iki Užtvankos tilto bei įlankos teritorijos „išlaisvinimo“ nuo šiukšlių. Jaunimo bei žvejų pamėgtose vietose rasta daugiausia atliekų. Jaunimėlis vis dar nepasižymi taiklumu. Jei cigaretę į burną dar sugeba įtaikyti, tai nuorūkų pataikymo į šiukšlių dėžes taikliais „dvitaškiais“ ar „tritaškiais“ nepasižymi. Pasivaikščiojimo takas tiesiog nusėtas jomis. O ir įlankėlėje pamėgę poilsiauti jaunuoliai, po iškylų palieka kalnus skardinių, butelių ir šiukšlių. Šiais metais ne tik jos surinktos, bet ir kalbinti žvejai, priminti švarios žvejybos principai . O juos nustato aplinkos ministro Valentino Mazuronio patikslintos Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklės. Jos įpareigoja prieš pradedant žvejybą ir žvejybos metu visas komunalines atliekas, esančias 5 metrų spinduliu nuo žvejybos vietos, surinkti ir, pasibaigus žvejybai, sutvarkyti. Jeigu žvejys nesilaikys švarios žvejybos principo, jam grės administracinė atsakomybė – kaip ir už bet kurį kitą Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių pažeidimą. Už apšnerkštą žvejybos vietą gali būti pareikštas įspėjimas arba skirta nuo 25 iki 200 litų administracinė bauda.

Džiaugiamės ir dėkojam kitiems talkininkams apie kurių darbus mus, galbūt, informacija nepasiekė.

Laikui bėgant pagrindinėse gatvėse šiukšlių vis mažiau, tačiau yra apleistų šiukšlynų

Kaip pastebėjo nuolatiniai akcijos dalyviai, šiemet kai kurios tvarkomos teritorijos buvo švaresnės. Džiugu, kad laikui bėgant ekologinė kultūra ir kiekvieno piliečio sąmoningumas bręsta ir auga.

Prie miesto švarinimo prisideda ir visuomenei naudingus darbus dirbantys, mieste besitvarkantys socialines pašalpas gaunantys piliečiai. Todėl, kaip teigė ekologė, miestas daugmaž švarus. Tačiau ar tikrai taip? Ar miestas tai tik Plento gatvės kelkraščiai ir komunalininkų valytojų valomos gatvės? Nereikia net atidžiau pasižvalgyti, kad pastebėtum akį rėžiančias ir „sunkią šiukšlių naštą velkančias“ vietas. Tokiomis teritorijomis galime įvardinti sodų bendrijų, garažų, vandens telkinių krantines. Mieste yra ir jau daug metų netvarkomų sąvartynų. Jie tikrai nepuošia miesto. Tokiais sąvartynais tapusios krūmais apaugusios teritorijos priešais autobusų stotį, teritorija tarp „Lelijos“ ir Parapijos globos namų, Beržės upelio pakrantė, esanti Kalnalaukio g. pusėje. Kaip savivaldybė kovoja su šiais sąvartynais, kokia jų ateitis ir kas atsakingas už jų sutvarkymą bandysime aiškintis ir informuoti miestiečius kituose straipsniuose. Tačiau ir patiems gyventojams reikia „pridėti ranką“. Juk šiukšlės atsiranda tik apgyvendintose arba netoli jų esančiose vietovėse. Tikrai ne akiai mielus vaizdus išvysta Kalnalaukio g. gyventojai išeinantys pasivaikščioti ar po darbų namo skubantys takeliu visai šalia Beržės upelio šlaito. Tai argi negalima susiorganizuoti talkos ir išsikuopti? Juk šitas šiukšles ne kažkas svetimas čia Jums atvežė ir krūmuose išbarstė. O kai susitvarkysite, tai ir tvarką patiems prižiūrėti bei kitus sudrausminti lengviau bus. Tapkite socialiai atsakingais piliečiais.

Šiukšlių išvežimas po “Darom” – problema!

Galim pasidžiaugti, kad šiais metais surinktos šiukšlės neilgai užsibuvo ir beveik visos buvo operatyviai išvežtos. Tačiau jų išvežimas, kaip ir kiekvienais metais, lieka didele problema.

Kaip jau minėjome akcijos „Darom“ organizatoriai nemokamai išveža tik akcijos metu iš tam tikrų taškų surinktas ir į jų maišus (šiais metais raudonus) sudėtas šiukšles. „Ecoservisas“, prisidedantis prie akcijos, iš nurodytų taškų tas šiukšles surinko ir panaudojus nemokamus leidimus atliekų išvežimui, kuriais pasirūpino centrinė akcijos būstinė, jas išvežė. Taigi, į sąvartyną šiais metais buvo išvežta 4,64 tonos šiukšlių. Tačiau jų buvo surinkta tikrai daugiau. Bet, kadangi tie leidimai galiojo tik iki 26 d., o talkininkai dirbo ir kitomis dienomis, tai ne visos šiukšlės buvo išvežtos.

Savivaldybė turėtų būti labiau suinteresuota

Savivaldybė turėtų būti labiau suinteresuota organizuoti akciją būtent tą dieną arba iki jos, pasirūpinti informacijos sklaida, talkininkų pritraukimu, akcijos maišais bei tikslingai parinkti tvarkomus taškus. Manome, kad prisidėjimas prie akcijos tai ne tik planų kūrimas kabinetuose. Tai ir realus darbas. Juk jei tinkamai suorganizuosi kuo didesnį šiukšlių išvežimą, kuo daugiau teritorijų sutvarkysi, tai savų pinigų ir už tų šiukšlių surinkimą, ir už jų išrūšiavimą, ir už jų išvežimą mokėti nereiks. Va tau ir sutaupytas biudžetas. Kai taip neatsitinka, atliekas Savivaldybei tenka vežti naudojant savo, jau ir taip labai skurdų biudžetą. Pasitaiko atvejų, kai į talkininkų surinktų bešeimininkių šiukšlių vietas gyventojai priveža ir savo komunalinių, stambiagabaričių ar net žaliųjų atliekų, padangų. Žmonės mano, kad tai ideali proga atsikratyti jų nevežant į miškus. Ir puiku, kad neveža į miškus. Juk juos sutvarkyti sudėtingiau. Tačiau tokios atliekos akcijos metu nepriimamos. Jas reikia išrūšiuoti ir atskirai išvežti. O tai ir vėl materialinės sąnaudos. Dėl šios priežasties atliekų tvarkymas užtrunka.

Tačiau mes džiaugiamės tais, kurie ar akcijos „Darom“, ar šiaip pavasarinės talkos metu prisideda prie miesto švarinimo. Taip sutvarkytų, nuo šiukšlių išlaisvintų vietų tampa daugiau, mieste gyvename švariau. Tik ar džiaugiasi savivaldybė? Tenka tuo abejoti. Kartais manai, kad ar tik savivaldybei nebūtų geriau, jei tokių talkų nebūtų? Tada ir šiukšlių išvežimu rūpintis nereikėtų. Kaip sako sena patarlė: nėra žmogaus – nėra problemos…

Širvintų rajono savivaldybė prie akcijos neprisijungė

Gaila, kad Širvintų rajono savivaldybės administracija nerado laiko prisijungti prie akcijos „Darom“ ir darbais prisidėti prie miesto švarinimo. Juk sužadinti pilietinę visuomenės atsakomybę, skatinti bendruomeniškumą, savanorystę geriausia būtų savo pavyzdžiu. O gal Jie pradėjo nuo savęs? Juk toks naujas akcijos „Darom“ šūkis. Gal šiukšlių begalės jau susikaupė ir pačioje savivaldybėje? Tada džiaugiamės, kad, galbūt, tuo metu apsikuopėte bent ten.

Širvintų miesto bendruomenės informacija 

Kviečiame pasižvalgyti, kaip akcija “Darom” vyko Širvintų rajone. Nuotraukos – iš asmeninių akcijos dalyvių archyvų. Dėkojame Širvintų pradinei mokyklai, Širvintų “Atžalyno” progimnazijai, Širvintų sporto mokyklai, Lenkų rinkimų akcijai, Darbo partijai, Širvintų miesto bendruomenei, LiCS Širvintų skyriui, LSDP Širvintų skyriui už puikias akcijos akimirkas nuotraukose.


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

1 Komentaras

  1. Valio sako:

    savivaldybėje jau švariu

Jūsų komentaras:


× vienas = vienas

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]