Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Sigitas Žilionis – apie “koloradkes”…

image

„Koloradkė“ buvo karinis carinės Rusijos simbolis nuo 1769 metų. Tai buvo Šv. Jurgio ordino juosta, ir vadinosi „Georgijaus juosta“ (rus. „Georgijevskaja lenta“). Ordinu būdavo apdovanojama tik už karinius nuopelnus. Šio ordino kavalieriais tapo be kita ko keturi generolai, pasižymėję žiauriai malšinant Kosciuškos sukilimą, ir keturi generolai, malšinę 1831 m. sukilimą.

1866

Karininkas BOLIUS NAMAJUŠKA- šv.Jurgio ordinas ir kryžius.

1917 m. valdžią užgrobę bolševikai ordiną ir juostelę panaikino kaip ir visus kitus „buržuazinius“ dalykus. Naujam, komunistiniam pasauliui jie sugalvojo ir naujus simbolius, iš kurių plačiausiai žinomu ir naudojamu tapo „kūjis ir pjautuvas“ (jis buvo vaizduojamas ir ant pirmojo bolševikinio ordino – Raudonosios vėliavos ordino, įsteigto 1918 m.). Tačiau karo su Vokietija metu, kai paaiškėjo, jog užkariauti pasaulio nebepavyks, Stalinas nusisuko nuo „internacionalinių“ idėjų ir perėjo prie šovinistinių – ėmė šlovinti visa, kas rusiška. 1943 m. buvo sukurtas naujas himnas, šlovinantis rusų tautą ir jos „sutelktą“ imperiją, tais pačiais metais buvo atgaivinta ir „koloradkė“. Tik dabar ji vadinosi „Gvardijos juosta“ (rus. „Gvardejskaja lenta“) ir tapo naujai įsteigto Šlovės ordino juostele (nuo 1945 m. taip pat ir medalio „Už pergalę prieš Vokietiją“ juostele).

1941–1945 m. nacistinės Vokietijos pusėje kariavo ir du rusiški junginiai – Rusų išlaisvinimo armija (plačiai žinoma kaip „Vlasovo armija“) ir Rusų korpusas. Šių junginių kariai nešiojo „koloradkę“ kaip savo simbolį; ji taip pat buvo ir Šv. Jurgio ženklų, kuriuos gaudavo Vlasovo armijos kariai, juosta.

georgievskaya-lenta-3

Vlaslovo armijos apdovanojimai

Tuo būdu, įvairiais istorijos laikotarpiais „koloradkė“ pabuvojo ir cariniu, ir nacistiniu, ir sovietiniu simboliu. Todėl manytina, kad Lietuvoje ji turi būti uždrausta kaip nacistinis ir sovietinis simbolis, ir viešas jos demonstravimas turėtų būti baustinas. Taip jau mūsuose yra – jei koks nors ženklas kartą tapo neigiamu simboliu, jis yra pasmerktas. Juk niekam nebeateina į galvą mintis nešioti atlape svastikos remiantis tuo, kad ji yra senas indoeuropiečių saulės simbolis.

Tačiau Rusijoje yra kitaip. Čia nacistinių ir šovinistinių idėjų nedraudžiama platinti, su sąlyga, jei jos nėra antirusiškos. Todėl 2000 m. „koloradkė“ kaip prorusiškas ženklas tapo atgaivinto Šv. Jurgio ordino simboliu. O 2005 m. Rusijos valdžia ėmė finansuoti vadinamąją „Georgijaus juostelės akciją“. Jos metu kasmet, artėjant pergalės prieš Vokietiją metinėms, užsienio šalyse platinamos „koloradkės“. Per pirmuosius šešerius akcijos metus jų išplatinta per 50 milijonų.

krasnov-209x300

Šv. Jurgio ordino kavalierius generolas Petr Krasnov

„Koloradkės“ platinimu taip pat siekiama apeiti užsienyje vis labiau plintantį draudimą vaizduoti kūjį ir pjautuvą kaip simbolį, atstovaujantį rusus, bei suteikti skiriamąjį ženklą „saviesiems“ atskirti nuo „ne savųjų“, t. y. Rusijai palankiems žmonėms atskirti nuo Rusijos priešininkų ir neutralių žmonių. Pastarasis tikslas labai aiškiai buvo pasiektas Ukrainoje – ten „žalieji žmogeliukai“ (Rusijos kareiviai) ir už Rusijos aneksiją pasisakantys asmenys kaip skiriamąjį ženklą prisisega būtent „koloradkes“. Žvelgiant į „koloradkę“ iš šio taško, ji matosi kaip tautinę atskirtį, nesantaiką tarp tautų ir gruobuoniškus Rusijos veiksmus skatinantis simbolis.

Viešai „koloradkes“ nešiojantys žmonės turėtų bent jau susimąstyti. Juk jie bus suprasti ne tik kaip besidžiaugiantys hitlerinės Vokietijos nugalėjimu, bet ir kaip (ir netgi labiausiai kaip) asmenys, pasisakantys už Rusiją, remiantys Rusijos valdžios politiką ir agresiją kaimynų atžvilgiu. Jie bus suprasti visų pirma kaip Kremliaus finansuojamos „Georgijaus juostelės akcijos“ dalyviai, siekiantys nubalinti Rusiją ir ištrinti iš žmonių atminties jos nusikaltimus žmonijai.

images

“Koloradkės” šiandien – Rusijos valdžios rėmimas ir pasisakymas už agresiją

Ir net jei akcijos dalyviai sakys, kad „koloradkės“ jų atlapuose – ne sovietiniai, o rusiški simboliai, kad nereikia painioti rusų ir sovietų, kad nusikaltimus esą vykdė sovietai, o ne rusai, tai pagalvokime: argi carinė Rusijos Imperija buvo draugiška Lietuvai? Netrėmė į Sibirą? Nekorė? Ir 1655 metais ne? O dabartinė Rusijos Federacija – ar ji draugiška Lietuvai? Ar ji nebalsavo prieš Lietuvos tapimą tarptautinių organizacijų nare? Atidavė Lietuvai sovietų laikais pasigrobtą Lietuvos turtą? Nešantažuoja dujų kainomis? Netaiko sankcijų prekėms iš Lietuvos? Nepaėmė savo kontrolėn tomaševskininkų akcijų? O toliau neis?

Verta susimąstyti. Ir verta, pamačius „koloradinio“ užkrato nešiotojus – nesvarbu, ar jie tą daro iš nežinojimo, ar turėdami piktų kėslų, sustoti ir kaip Atgimimo laikais paskanduoti: „Gė-da! Gė-da!“. Suplėšykim į gabalus tuos kolorado vabalus!

Sigitas Žilionis


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Jūsų komentaras:


devyni × vienas =

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]