Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Dėl nėščiųjų ir kūdikių iki 6 mėn. amžiaus, kurių maistui naudojamas šachtinių šulinių vanduo

images (2)Širvintų rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigos 2014 metais Vilniaus visuomenės sveikatos centro Širvintų skyriui pateikė 19 pranešimų apie nėščiąsias ir kūdikius iki 6 mėn. amžiaus, kurie maistui naudoja šachtinio šulinio vandenį. Pagal Sveikatos apsaugos ministro įsakymą, siekdami apsaugoti naujagimių ir kūdikių sveikatą nuo apsinuodijimo nitratais ir nitritais, visuomenės sveikatos centrai atlieka šulinių, kurių vanduo naudojamas nėščiųjų ar kūdikių iki 6 mėnesių amžiaus maistui, tyrimus.

Per 2014 metus buvo ištirtas 18 šachtinių šulinių vanduo, nustatant cheminius rodiklius – nitratų, nitritų kiekį. Maistui naudojamame vandenyje leidžiama nitratų koncentracija – iki 52 mg/l, nitritų – iki 0,5 mg/l. (Lietuvos higienos norma HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003-07-23 įsakymu Nr. V-455).

 

Seniūnijos/

miestas

Tirtų šulinių skaičius Atitiko HN 24:2003 reikalavimus Cheminiai rodikliai viršiję HN 24:2003

leidžiamas vertes

Neatitiko sąlygos nitratai/50+nitritai/3<1
Nitratai (norma 50 mg/l) Nitritai (norma 0,5 mg/l)
Čiobiškio 2 2      
Gelvonų 3 3      
Jauniūnų 2 2      
Musninkų 3 2   1 1
Širvintų 3 2 1 1 1
Zibalų 2 2      
Alionių 1 1      
Širvintų miesto 2 1 1   1
Viso 18 15 2 2 3

 

Vandens užterštumas ir kokybė priklauso nuo žmogaus vykdomos ūkinės veiklos, tinkamo šulinio ar gręžinio vietos parinkimo, įrengimo bei priežiūros. Šulinys turi būti uždengtas sandariu dangčiu, o virš jo padarytas stogelis kritulių nutekėjimui. Jeigu gruntas yra teršiamas, paviršinė tarša nuplaunama į gruntinį vandenį, todėl vanduo šachtiniame šulinyje bus užterštas tomis medžiagomis, kuriomis užterštas dirvožemis. Kai dirvožemis teršiamas trąšomis, mėšlu, žmonių ekskrementais (iš lauko tualetų, fekalinių vandenų kaupimo duobių) tikėtina, kad vanduo šulinyje bus užterštas nitratais, nitritais, amoniu ir mikroorganizmais, todėl būtina parinkti tinkamą vietą šuliniui.

Mikroorganizmai sunaikinami išvirinus vandenį, o nitratai ar pesticidai nepašalinami nei virinant, nei filtruojant vandenį buitiniais filtrais. Vanduo, užterštas cheminiais teršalais, netinkamas gerti, maistui ruošti. Jokiu būdu negalima šio vandens naudoti kūdikių maistui gaminti. Ši problema turėtų būti sprendžiama naudojant fasuotą vandenį arba pasirenkant kitą, saugų, vandens šaltinį. Jei gyventojai nemano, kad išeitis yra nuolatinis vandens pirkimas, tenka gręžti gilesnį ar naują gręžinį kitoje vietoje, jei įmanoma – prisijungti prie centralizuotai tiekiamo geriamojo vandens tinklų.

Pagal galiojančius teisės aktus, gyventojai turi patys rūpintis vandens, gaunamo individualiai, sauga ir kokybe, todėl rekomenduojame šulinio ar negilaus gręžinio vandenį tirti bent du kartus per metus: rudenį bei pavasarį.

 

(Parengta pagal Vilniaus visuomenės sveikatos centro Širvintų skyriaus pateiktą informaciją).

Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vyr. specialistė

(savivaldybės gydytoja)

Valentina Deisadzė


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Jūsų komentaras:


× septyni = trisdešimt penki

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]