Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Metodinė konferencija „Etninės kultūros integravimas į ugdymo turinį“

„Etninė kultūra – visos tautos (etnoso) sukurta, iš kartos į kartą perduodama ir nuolat atnaujinama kultūros vertybių visuma, padedanti išlaikyti tautinį tapatumą bei savimonę ir etnografinių regionų savitumą.“(Etninės kultūros valstybinės globos pagrindų įstatymas (1999 m. rugsėjo 21 d.))

Spalio 26 d. Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijoje vyko metodinė konferencija „Etninės kultūros bendrosios programos integravimo patirtis“. Konferenciją organizavo Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos metodinė taryba ir Širvintų rajono švietimo centras. Konferencijos tikslas: skatinti mokytojus dalinantis  gerąja patirtimi integruojant etninę kultūrą į ugdymo turinį.

Konferenciją pradėjusios Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos direktorė Audronė Buzienė ir Širvintų rajono švietimo centro direktorė Daiva Vinciūnienė apžvelgė etninės kultūros svarbą ugdant tautinę savimonę, vertybes. Konferencijos pradžioje Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos mokiniai kartu su lietuvių kalbos mokytojomis Elvyra Lipeikyte ir Rasa Martinaitiene pristatė etninės kultūros integruotos pamokos „Gerbkime savo krašto praeitį, kurkime Tėvynės ateitį“ fragmentus. Gimnazistai apibūdino Širvintų krašto (aukštaičių regiono dalies) istorijos raidą, aptarė širvintiškių (žalininkų) patarmę, analizavo aukštaičių būdo savybes, atskleidė, kaip mūsų krašto savybės atsispindi dvasinėje tradicinėje kultūroje: tarmėje, tautosakoje, dainuojamajame folklore, I. Šeiniaus kūryboje.

Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Elvyra Lipeikytė savo pranešime aptarė etninės kultūros bendrosios programos teikiamas integravimo galimybes ir pasiūlė integravimo viziją Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijoje. Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos direktorės pavaduotoja ugdymui Rita Suchockienė pristatė progimnazijos patirtį integruojant etninės kultūros programą į ugdymo procesą ir bendruomenės gyvenimą. Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos istorijos mokytojas metodininkas Jonas Stankevičius apžvelgė Širvintų krašto istorinį paveldą, kurį galima panaudoti etninei kultūrai pažinti. Širvintų rajono savivaldybės kultūros centro etninės kultūros vyresnioji specialistė Laimutė Bikulčienė papasakojo apie etnokultūrinę veiklą Širvintų rajono savivaldybėje. Širvintų pradinės mokyklos mokytoja metodininkė Rūta Tamašauskienė pasidalino patirtimi, kaip integruoja etninę kultūrą į mokomuosius dalykus, kaip puoselėja mokinių tautines tradicijas ir tautinę savimonę organizuodama kolektyvo „Želmenėliai“ veiklą. Mokytojos pranešimą papildė „Želmenėlių“ atliekamos lietuvių liaudies dainos ir šokiai.

Pirmosios konferencijos dalies pabaigoje Širvintų rajono savivaldybės administracijos švietimo ir sporto skyriaus vedėja Regina Jagminienė pasveikino visus konferencijos dalyvius, pasidžiaugė mokinių pasirodymais ir mokytojų nuveiktais darbais ir veikla puoselėjant etninę kultūrą savo mokyklose.

Antrąją konferencijos dalį pradėjo Širvintų r. Bagaslaviškio Igno Šeiniaus pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytojos metodininkės Romos Vareikienės, anglų kalbos ir dailės mokytojos Rasos Skirkevičienės, muzikos vyresniojo mokytojo Kazio Petreikio bei jų mokinių paruošta programa, kuri atskleidė, ką daryti, kad etninė kultūra būtų patraukli Z kartos mokiniams. Širvintų pradinės mokyklos specialioji pedagogė Liuda Bytautienė savo pranešime pristatė, kaip galima panaudoti smulkiąją tautosaką (mįsles) ugdant specialiųjų poreikių mokinius. Širvintų pradinės mokyklos choreografijos vyresnioji mokytoja Raminta Maslinskienė kalbėjo apie tai, kaip etninė kultūra integruojama į šokio pamokų turinį – įvairūs lietuvių liaudies žaidimai, rateliai mokiniams padeda susipažinti su etninės kultūros vertybėmis ir reiškiniais, suvokti ir įsisąmoninti iš kartos į kartą perduodamą senolių išmintį. Apie etninės kultūros integravimą į neformaliojo vaikų švietimo programą „Juostų audimas“ pasakojo Širvintų pradinės mokyklos vyresnioji tikybos mokytoja Danguolė Lapinskienė. Net dešimties Gelvonų vidurinės mokyklos bendruomenės narių koncertinė programa Tėviškės padangėje ne tik smagiai nuteikė konferencijos dalyvius, bet ir atskleidė, kaip lietuvių liaudies dainos, žaidimai, rateliai, vakaronės padeda integruoti etninę kultūrą į ugdymo procesą jų mokykloje. Smagu buvo klausytis ir kartu dainuoti Širvintų krašto liaudies dainas, šokti liaudies šokius ir ratelius.

Konferencijoje dalyvavo apie 90 mokytojų iš įvairių Širvintų rajono mokyklų.

Konferenciją apibendrino Širvintų rajono švietimo centro neformaliojo ugdymo organizatorė Daiva Chadusevičienė.

„<…>etninė kultūra yra mūsų visų, lietuvių, tarpusavio santykiai, santykiai brolio ir sesers, tėvo ir motinos, vaikaičio ir senelio, giminės ir kaimyno, santykiai su kitų genčių žmonėmis, kitataučiais, požiūris į aną, pomirtinį, pasaulį, į dievų ar Dievo pasaulį, – viso pasaulio supratimas.“ (Norbertas Vėlius)

Rūta Švelnikienė, gimnazijos metodinės tarybos pirmininkė

Nuotraukos N. Tuškevičienės

DSC_7144-ą DSC_7146-ą DSC_7151-ą DSC_7161-ą DSC_7164-ą DSC_7167-ą DSC_7170-ą DSC_7173-ą DSC_7175-ą DSC_7177-ą DSC_7183-ą DSC_7184-ą DSC_7185-ą DSC_7187-č DSC_7189-ą DSC_7193-ą DSC_7197-ą DSC_7199-ą DSC_7200-ą DSC_7205-ą DSC_7207-ą DSC_7209-ą DSC_7214-ą DSC_7216-ą DSC_7228-ą DSC_7232-ą DSC_7236-ą DSC_7238-ą


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

1 Komentaras

  1. Želmenėlių vaiko mama sako:

    Liūdna, kad kitąmet jau vaikai mokysis kitoj mokykloj ir ten etnografinio ansamblio nėra. O jie dar dega, jiems patinka…

Jūsų komentaras:


vienas + = penki

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]