Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Šventės: aktualios teisės ir pareigos darbe

download (3)

Šiuo metu, kai intensyvėja prekybos, aptarnavimo, kiti su šventiniu periodu susiję darbai, Valstybinė darbo inspekcija primena kai kurias tiek darbuotojui, tiek darbdaviui aktualias teises bei pareigas.

Darbo trukmė trumpinama viena valanda. Darbuotojams, dirbantiems prieššventinę dieną, darbo dienos (pamainos) trukmė turi būti trumpinama viena valanda (išskyrus sutrumpintą darbo laiką dirbančius darbuotojus). Jei darbuotojas toje pačioje darbovietėje dirba ir pagrindinį, ir papildomą darbą, pvz., vienoje darbovietėje dirba administratoriumi ir teisininku, darbo dienos trukmė prieššventinę dieną turi būti sutrumpinama bendrai viena valanda pagal visas darbuotojo pareigas toje darbovietėje.

Viršvalandžiai – tik darbuotojui sutikus ir apskaityti! Esant būtinybei ar vykdant nepertraukiamą darbo procesą, galimas tiek naktinis darbas ar darbas švenčių ir poilsio dienomis, tiek viršvalandžiai. Kitais atvejais viršvalandiniai darbai gali būti organizuojami tik gavus rašytinį darbuotojo sutikimą arba rašytinį darbuotojo prašymą. Jauniems asmenims (iki 18 metų) skirti dirbti viršvalandinį darbą yra draudžiama.

Svarbiausia, kad darbo laikas būtų tinkamai organizuojamas, apskaitomas ir apmokamas.

Darbuotojo viršvalandinis darbas per 2 dienas iš eilės neturi viršyti 4 valandų ir 120 valandų per metus (kolektyvinėje sutartyje gali būti numatyta iki 180 valandų).

Kiekvienas dirbtas viršvalandis turi būti apmokamas pusantro karto daugiau (pvz., jei darbuotojo valanda įvertinta 2 eurai, tai už darbo valandą virš nustatytos darbo laiko normos privalu mokėti 3 eurus). Jeigu darbuotojas dirba nakties metu (nuo 22 valandos iki 6 valandos), jam taip pat turi būti papildomai puse karto daugiau apmokėta ir už dirbtas valandas naktį.

Darbdavys privalo vesti tikslią kiekvieno darbuotojo dirbtų viršvalandžių apskaitą. Neapskaitomas viršvalandinis darbas laikomas nedeklaruotu; už darbo laiko apskaitos pažeidimus darbdaviui gresia bauda nuo 144 iki 1448 eurų.

Jei dirbama švenčių ar poilsio dieną. Dirbti poilsio ir švenčių dienomis galima, jei darbuotojas su tuo sutinka – darbdaviui patartina gauti rašytinį darbuotojo sutikimą.

Už darbą švenčių (bet kokiu atveju) ar poilsio dieną (kai darbas poilsio dieną nenumatytas pagal darbo grafiką) turi būti apmokama dvigubai (pvz., jei darbuotojo valanda įvertinta 2 eurais, tai už darbo valandą poilsio ar švenčių dieną jam turi būti mokama 4 eurai). Jeigu darbuotojas pageidauja, kad už darbą poilsio dieną jam per mėnesį būtų suteikta kita poilsio diena, ši suteikta poilsio diena apmokama vidutiniu darbo užmokesčiu. Tokiu atveju už poilsio dieną faktiškai dirbtą laiką mokamas darbo sutartyje sulygtas darbo užmokestis.

Papildoma grėsmė – neblaivumas darbe. Prieššventinis atsipalaidavimas gali sukelti papildomų grėsmių, susijusių su alkoholio vartojimu darbe. Valstybinė darbo inspekcija primena, kad šalies teisės aktai nurodo, jog darbo vietose neturi būti neblaivių darbuotojų; darbdavys teisiškai atsako už tokių darbuotojų nušalinimą nuo darbo, bauda numatyta ir darbo vietoje esančiam neblaiviam darbuotojui. Padalinių vadovai patys turi griežtai laikytis darbo drausmės ir, bendradarbiaudami su darbuotojais, jų atstovais, kartu būti neatlaidūs alkoholio vartojimui, neblaivaus darbuotojo pasirodymui darbo vietoje.

Jei norite prekiauti, teikti paslaugas asmeniškai. Primintina, kad asmenims, dirbantiems be verslo liudijimo ar kito dokumento, leidžiančio vykdyti veiklą, už komercinės ar ūkinės veiklos tvarkos pažeidimus teisės aktai numato baudą nuo 144 eurų iki 289 eurų. Tokie pat veiksmai, padaryti asmens, bausto administracine nuobauda už minėtą pažeidimą, užtraukia baudą nuo 289 eurų iki 579 eurų.

Audronė Guigaitė

Komunikacijos sk.vyr.specialistė

Valstybinė darbo inspekcija


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Jūsų komentaras:


× vienas = vienas

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]