Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Atvirukų kolekcija iš praeities…

Neringa TUŠKEVIČIENĖ

      Širvintų Viešosios bibliotekos foje ne vieną sustabdo ir žvilgsnį prikausto nauja parodėlė. Tokie mieli ir nuoširdūs, mūsų pačių vaikystę primenantys atvirukai. Kadaise, dar būdami vaikai, kai kurie patys juos kolekcionavome ir saugojome kaip didžiausią reliktą. Tačiau metams bėgant po vieną išbarstėme juos ir palikome praeityje.

      Parodėle pasigrožėti ir savo netolimą praeitį prisiminti dar galėsime iki Trijų Karalių. O „Krašto naujienos“ kalbina kolekcijos autorę ir savininkę Rūtą TAMAŠAUSKIENĘ:

- Kada ir kaip gimė idėja kolekcionuoti atvirukus? 

Kai mokiausi mokykloje, bendraklasiai vieni kitiems užrašydavome atvirukus su įvairiausiais palinkėjimais. Būdavo labai smagu gauti. Rašydavome palinkėjimus visiems

- Atvirukus kolekcionuoju jau nuo vaikystės. Mama dirbo Širvintų pašte operatore. Aš nuo mažens atėjusi į paštą pas mamą vis grožėdavausi įvairiais atvirukais. Tačiau patys mieliausi buvo Šv. Kalėdų ir Šv. Velykų. Mama nupirkdavo po keletą atvirukų, o aš juos rūšiuodavau ir dėjau į lentynas. Kai mokiausi mokykloje, bendraklasiai vieni kitiems užrašydavome atvirukus su įvairiausiais palinkėjimais. Būdavo labai smagu gauti. Rašydavome palinkėjimus visiems – tiek mergaitėms, tiek berniukams. Gautų atvirukų aš neišmesdavau, juos vis dėjau į lentynas. Turėjau draugų kitose šalyse (Vokietijoje, Suomijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Vengrijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose), per šventes vieni kitus sveikindavome. Nei vieno atviruko nesu išmetusi. Tad susidarė gausi kolekcija. Vėliau, artimieji ir pažįstami, sužinoję mano pomėgį, padovanodavo jiems atsiųstus atvirukus. Aš paprašydavau, kad tekstus iškirptų, o man dovanotų tik šiltąją atvirukų dalį – vaizdelius. Labai džiaugiuosi, kad ir dabar, po Trijų Karalių, einant gatve, draugai ir pažįstami primena, kad nepamirščiau užeiti pas juos ir pasiimčiau jų paliktus atvirukus. Už tai šiems žmonėms aš esu labai dėkinga. Labai džiaugiuosi, kad tokie gražūs ir prasmingi šventiniai atvirukai neišmetami, o padovanojami kilniam tikslui. Prieš kiekvienas šventes peržiūriu kiekvieną atviruką, man tai teikia didelį malonumą. Prisimenu kurį atviruką padovanojo kuris žmogus. Džiaugiuosi, kad knygynuose, parduotuvėse dabar galima nusipirkti labai gražių atvirukų. Pamačiusi man patikusius atvirukus, tuoj pat nusiperku ir jais labai džiaugiuosi.  

 Suprasdavai, kad šis sveikinimas rašytas tikrai tau, nes būdavo įvardijamas ir tik tau parašytas tinkamas palinkėjimas 

- Ar renkate tik Kalėdinius atvirukus? 

- Kai mokiausi mokykloje, rinkau įvairius atvirukus. Labai viliojo atvirukai su gėlėmis. Vėliau nutariau kolekcionuoti tik Šv. Kalėdų ir Šv. Velykų.

- Kiek ir kokių atvirukų turite?

- Daugiausiai turiu kalėdinių ir velykinių atvirukų. Atvirukų aš neskaičiuoju. Kiekvienais metais mano kolekcija vis papildoma. Gal suskaičiuočiau apie du tūkstančius, o gal ir daugiau.

- Koks jų seniausias?

- Mano kolekcijoje seniausias atvirukas išleistas 1963 metais.

- O kuris brangiausias Jums? Kodėl?

- Man brangūs visi kolekcijos atvirukai. Brangūs mokyklos ir studijų draugų atsiųsti atvirukai. Prieš šias Kalėdas kalbėjausi su savo bendraklase ir paklausiau ar ji prisimenanti kaip rašydavome sveikinimus? Ir jai perskaičiau kokį palinkėjimą ji prieš daugelį metų buvo parašiusi man. Ji nepatikėjo, kad aš išsaugojau tuos atvirukus. Bet man ir jai tai buvo labai šiltas ir nostalgijos pilnas prisiminimas. Per kiekvienas šventes savo nupieštą ir užrašytą atviruką ant eglutės šakelės pakabina mano sūnus Džiugas. Šitie sveikinimai patys brangiausi, visus juos branginu ir jau dedu į kitą – Mūsų kolekciją. Tai bus prisiminimas sūnui.

- Ar daug atvirukų gaunate per šventes?

- Anksčiau prieš kiekvienas šventes gaudavome labai daug atvirukų. Sveikindavo giminės vieni kitus, draugai, pažįstami, bendradarbiai. Labai malonu būdavo gauti ranka užrašytus sveikinimus. Tėčio giminės, gyvenantys Žemaitijoje, rašydavo žemaitiškai. Tai teikė jam didelį malonumą ir pasitenkinimą. Suprasdavai, kad šis sveikinimas rašytas tikrai tau, nes būdavo įvardijamas ir tik tau parašytas tinkamas palinkėjimas Dabar gi sveikinimus siunčia elektroniniu paštu arba sms žinute. Tokie sveikinimai skirti tau ir visiems. Man jie nesuteikia šilumos.

- O pati ar siunčiate tradicinius atvirukus?

- Taip atvirukus siunčiu. Prieš kiekvienas šventes vakarais rašau sveikinimus. Anksčiau siųsdavau beveik po šimtą ir daugiau atvirukų. Reikėjo ranka užrašyti atviruką ir dar voką. Ranka pavargdavo, bet tai būdavo labai mielas užsiėmimas. Labai mėgau pati gaminti atvirukus. Džiaugdavausi, kad kiekvienam artimam žmogui išsiųsiu jam skirtą pasveikinimą. Labai norėčiau, kad žmonės ir dabar taip sveikintų vieni kitus.

- Ar pirmą kartą parodote savo kolekciją viešumoje?

- Tai mano kalėdinių atvirukų antroji parodėlė Širvintų miesto žmonėms. Pirmoji vyko Širvintų Švietimo centre.

Labai noriu, kad kuo daugiau žmonių pamatytų šiuos atvirukus, todėl kitais metais manęs prašė surengti parodėlę Vilniuje ir Kaune.

Noriu, Jus miela Neringa, ir laikraščio skaitytojus pasveikinti su 2016 – aisiais metais ir palinkėti sveikatos, kūrybos ir sėkmės.

- Dėkoju už nuoširdų pokalbį ir už šaunios kolekcijos parodymą.


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Jūsų komentaras:


devyni − vienas =

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]