Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Žolelių karalystėje

 

*Neringa TUŠKEVIČIENĖ * Nuotraukos iš pašnekovės asmeninio albumo* Kristina Zaveckienėx

        Kai lauke taip šalta, jog vos išėjus veidas apšarmoja, didžiausias džiaugsmas ir skanėstas, šildantis kūną, yra arbatą. Kvapni, čia pat savo pievose rinktų žolelių arbata. Širvintų rajone, netoli Musninkų įsikūrusiame Krunų kaime gyvena Kristina Zaveckienė, kurios arbatos garsios ne tik mūsų rajone, bet ir visoje Lietuvoje. Lyg knygnešys knygas, Kristina neša savo žalelių arbatas iki pagrindinio kelio, kad jos galėtų džiuginti ir lepinti visus.

        Šiandien kalbiname Kristiną, apie mūsų rajono žolynus ir jos pomėgį:

- Kada ir kaip susidomėjote žolynais?

- Kiek save atsimenu, visada domėjausi augalais – pas močiutę vienkiemyje vaikščiodama po pievas, kolektyviniame tėvų sode (jame turėjau savo asmeninį daržiuką), parke prie tėvų namų. Augalus pažinti mokiausi juos stebėdama, matydama, kaip mama ir močiutė juos renka, džiovina, pasakoja kas nuo ko padeda. Galima sakyti šis „mokslas“ atėjo į mano gyvenimą tarsi savaime.

- Kur renkate žoleles?

- Pradėjus kurti savo sodybą Krunuose, atradau dar didesnę augalų įvairovę. Žymėjausi juos žinyne ir priskaičiavau apie šimtą penkiasdešimt savaime augančių augalų rūšių. Čia, savo sodyboje, kurios plotas 3,5 ha, žoleles ir renku. Nevykdome jokios žemę teršiančios veiklos, viskas auga švarioje aplinkoje. Augalų įvairovė sukuria uždarą ekosistemą, kuri ypač naudinga žmogui ir gyvūnams. Nuolat vieni po kitų žydintys augalai pripildo orą žiedadulkėmis ir teikia nektarą bitėms, kurias jau keli metai prižiūriu.

- Kokios žolelės būdingos mūsų rajone?

- Mūsų rajone dirvožemis labai įvairus, turtingas savo sudėtimi, todėl ir žolynai auga labai įvairūs. Yra netgi augalų, įrašytų į Lietuvos raudonąją knygą, tokių kaip gegūnė arba gegužraibė. Ji yra orchidėjinis augalas, žydintis pirmoje vasaros pusėje. Arbatoms renku jonažoles, raudonėlius, dilgėles, dobilus, gysločius, šalpusnius, aviečių ir gervuogių lapus bei daugelį kitų. Čia auga ir gaurometis – ypač vertinga vaistažolė, žydinti labai gražiais žiedais. Jos fermentuoti lapeliai savo gurmanišku skoniu primena žaliąją arbatą. Pati auginu medetkas, ežiuoles, nasturtas, mėtas. Labai vaistingi ir vitaminingi yra medžių lapai, pvz. beržų, lazdynų, gudobelių. Jų taip pat dedu į arbatas. Svarbu augalus rinkti gerai, ramiai nusiteikus, neskubant.

- Gal galite pasidalinti keletu vertingų patarimų skaitytojams, kaip gydytis?

- Žmonėms patariu renkantis žoleles arbatai labiau vadovautis ne perskaitytais patarimais, o savo intuicija, pojūčiais. Ta žolelė, kuri graži, traukia akį, kvepia yra reikalingiausia ir naudingiausia tuo metu. Po kurio laiko jau kita gali labiau tikti. Todėl ruošdama žolelių mišinius jų nesmulkinu, kad atskirai matytųsi kiekvienas lapelis ar žiedas. Nevadinu žolelių ligų pavadinimais, sakau ne nuo peršalimo, o imunitetui stiprinti, ne nuo depresijos, o džiaugsmui. Žodis taip pat gydo.

Geriausia žmogui tinka jo artimiausioje aplinkoje augantys vaistiniai augalai. Gydantis kitais būdais vaistažolės gali būti puiki pagalbinė priemonė. Pavyzdžiui takažolė padeda panaikinti pašalinį antibiotikų poveikį.

Neturintiems jokios informacijos apie vaistažoles, geriau pasitarti su žolininku. Nors dauguma žolelių, kaip sakoma, yra nuo visko, bet keletas jų – specifinės, nevartojamos vienu ar kitu atveju. Bet kurių vaistažolių geriau nevartoti ilgau kaip tris mėnesius, tačiau jei vartojama profilaktiškai, keičiant arbatas, jos yra puikus kasdienis daugybę vitaminų ir mikroelementų turintis gėrimas.

Visų sveikatos sutrikimų priežastys pirmiausia yra ne fizinės. Žolynai savyje kaupia  ne tik žemės dovans, bet ir Saulės, Mėnulio energiją, todėl ir jų poveikis yra ne tik fizinis. Supratau tai gyvendama gamtoje ir ją stebėdama. Šiais stebėjimais ir jų rezultatais dalinuosi internetinėje svetainėje www.laimingasgyvenimas.com.

Linkiu visiems atrasti ir vertinti gausias mūsų krašto gamtos dovanas.


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Jūsų komentaras:


keturi − du =

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]