Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Sugriauti – paprasta. Kam iš to nauda?

*KĘSTUTIS PAKALNIS * Nuotraukos Elvyros Karickienės *

        Lietuvos Respublikos Seimas 2016 metus paskelbė bibliotekų metais. Lietuvos bibliotekų draugijos pirmininkė Alina Jaskūnienė per iškilmingą bibliotekų metų atidarymą kalbėjo, kad bibliotekų metai – tai ne tik sąvoka, bet ir laiko trukmė, kada Lietuvos bibliotekos gali atkreipti didesnį visuomenės dėmesį į savo išskirtinumą ir pakviesti gyventojus aktyviau naudotis jų paslaugomis.  VU bibliotekos generalinė direktorė Irena Krivienė pabrėžė, kad šie metai ne tik  praturtins viešųjų bibliotekų knygų lentynas, jie dar kartą atkreips dėmesį į tai, kokia svarbi, kūrybinga yra ir gali būti kiekviena biblioteka. Bibliotekų metai vyksta vadovaujantis šūkiu „Stiprios bibliotekos – stipri visuomenė“. Lietuvos  Respublikos Vyriausybė patvirtino bibliotekų metų planą, kurį vykdant bus siekiama padidinti bibliotekų įvaizdžio patrauklumą, išryškinti bibliotekų tinklo privalumus, atskleisti daugialypį  jų teikiamų paslaugų plėtros ir naudos visuomenei potencialą.

       Visame šiame kontekste mūsų rajonas – tarsi kita planeta. Negaliu kitaip apibūdinti  tam, kas padaryta su bibliotekomis mūsų rajone. Iš bukumo? Iš nesuvokimo? Iš abejingumo paprastam kaimo žmogui? O gal paprasčiausiai dėl didelio noro valdyti viską ir visur? Kuo tamsesnis žmogus, tuo lengviau tai daryti?

       Širvintų viešosios bibliotekos veiklos nuostatuose įrašyta, kad  bibliotekos turi užtikrinti gyventojų galimybę naudotis visų rūšių informacija, padėti tobulinti informacinio ir kompiuterinio raštingumo įgūdžius naudojant naujausias technologijas, vykdyti ir stiprinti vaikų skaitymo įgūdžius, skatinti jaunimo kūrybingumą, mokyti vartotojus naudotis paieškų sistema, įvairiomis duomenų bazėmis, organizuoti  viešosios bibliotekos paslaugų prieinamumą socialiai pažeidžiamų gyventojų grupėms pagal individualius poreikius.

       Šių nuostatų buvo laikomasi. Daug metų rajone buvo vykdomas projektas „Bibliotekų pažangai“, Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos  finansuojamas projektas „Kuriame Lietuvos ateitį“. Širvintų viešosios bibliotekos tinklapio puslapiuose apie tai galima rasti labai daug informacijos.  Kaimo bibliotekoms buvo nupirkti kompiuteriai, įrengta interneto prieiga. Labai daug investuota į žmonių gebėjimus. Bibliotekininkės susipažino su naujausiomis technologijomis, programomis, lankė įvairius kursus, daug mokėsi. Jos jau pačios mokė kompiuterinio raštingumo tuos, kas to norėjo, padėdavo sukurti elektroninius paštus. Kaimo bibliotekose tokie gyventojų mokymai vyko keliais srautais ir individualiai.  Nustatytomis dienomis atvykdavo Mokesčių inspekcijos specialistai, padėdavo sutvarkyti deklaracijas.  Bibliotekininkės bendradarbiavo su Sodra, Darbo birža. Žmonės kreipdavosi dėl pagalbos deklaruojant pasėlius, galėjo naudotis  kopijavimo, skenavimo paslaugomis ir džiaugdavosi, kad nereikia gaišti laiko vykstant  į Širvintas.

       Bibliotekos šiandien yra tarsi savotiška socialinė įstaiga.  Kur kaimo žmogui daugiau eit? Bibliotekoj pabendraudavo, pasikalbėdavo. Bendruomenių namai ne kasdien atviri, parduotuvė ne ta vieta nuoširdžiai pabendrauti. Kaimo bibliotekos buvo tarsi savotiški vaikų dienos centrai.  Ne kiekvieno kaimo gyventojo namuose rasime kompiuterį. Ką kaimo vaikui veikti po pamokų?  Tad daugiausia jie susirinkdavo bibliotekose: skaitė, žaidė kompiuteriais. Bibliotekininkės vaikams surengdavo įvairių konkursų, įdomių užsiėmimų.  Ypač  aktyviai dirbo Vileikiškių, Bagaslaviškio, Lapelių, Šešuolėlių, Anciūnų, Musninkų, Kiauklių bibliotekos.  Tai rodo įvairių renginių, kitos veiklos aprašymai  Viešosios bibliotekos tinklapyje.  Norintiems skaityti ir negalintiems patiems atvykti pasiimti knygų, bibliotekininkės  knygas pristatydavo į namus.

        Šiandien mūsų rajono kaimo bibliotekų situacija baisesnė už tragišką.  Liko 18 kaimo bibliotekų. Bet kiek jų šiandien dirba?  Naujoji valdžia žengė drastišką žingsnį – nutarė, kad kaimo žmonėms bibliotekų nereikia. Panaikino etatus ir kaimo bibliotekose paliko po 0,25 etato. Reiškia, kad biblioteka per dieną gali dirbti 2 val. Dar gražiau, bibliotekininkėms pasiūlyta po 0,25 etato valytojos arba darbininko.  Kai kurios bibliotekos, pvz. Zibalų, kūrenamos kietu kuru.  Tad įsivaizduokit, ateina bibliotekininkė į darbą, puola kūrenti ( o jei nori, kad žmonės ateitų i šiltas patalpas, turi  ateiti daug anksčiau ). Kol biblioteka sušyla, prabėga tos dvi valandėlės, išsivalai apšilusias patalpas ir namo, o ryt -  vėl kaip į šaldytuvą. Praktiškai biblioteka atidaryta 4 val.  Žmonės ateina, negi išvarysi? Gudriai valdžia sugalvojo. Dirbk kaip bibliotekininkė, o algą gauk kaip valytoja. Liks daugiau pinigėlių pompastiškoms šventėms?  Ar Jūs įsivaizduojat  tokį kaimo bibliotekų darbą? Aš – ne.  Pasityčiota iš tų pačių bibliotekininkių. Viešosios bibliotekos tinklapyje skelbiama, kad bibliotekininko alga popieriuje 385 eurai, o valytojos – 325 eurai.  Paskaičiuokit, kiek žmogus gaus už ketvirtį etato, kokios jo socialinės garantijos  ir kokia bus jo pensija.  Šitoks valdžios  „ėjimas žirgu“ padėjo atsikratyti  nepalankiais ir į jų vietą pastatyti savus. Pvz. Musninkų bibliotekininkei buvo pasiūlyta dirbti valytoja ketvirtį etato, kai ši nesutiko,  pasiūlyta  ketvirtis etato Medžiukuose, nors toks etatas buvo Musninkuose.  Ir dar ciniškai pasakyta, atseit labai gerai dirbi, reikia taisyt padėtį Medžiukų bibliotekoj. Šiandieną Musninkuose jau dirba  savas žmogus?  Nesuvokiama situacija Jauniūnų seniūnijos Šiaulių kaime.  Už ES struktūrinių fondų lėšas  renovuotas pastatas, kuriame įsikūrė kaimo bendruomenė, biblioteka.  Šiandien  atleisti visi trys čia dirbę žmonės. Knygos, kompiuteriai – už spynų. Pastatas užrakintas.  Mūsų, Tarybos opozicijos narių susitikimo su gyventojais metu žmonės iš Šiaulių klausė merės, kodėl taip yra. Merė dalyvavo renginyje ir gal atsakys į šį  klausimą?

       To paties susitikimo su gyventojais metu Jonas Purvaneckas  kalbėjo, kad  dabartinė rajono valdžia  dirba bolševizmo metodais, griaudama iki pamatų tai, kas sukurta. Kas liks iš kompiuterių nešildomose patalpose? Ar suteiks žmonėms reikiamas kokybiškas paslaugas naujai pastatyti žmonės?

       Šiandien Širvintų viešosios bibliotekos tinklapyje  apie mūsų kaimo bibliotekas žinių nėra. Informacija, atseit ruošiama.  O ant durų spynos ir užrašas „Biblioteka laikinai nedirbs. Atsiprašome už susidariusią padėtį…“.  Kodėl nedirbs? Kokia ta susidariusi padėtis?  Paspėliokit patys.

       Suprantu, kad  tam tikrų pertvarkų  reikėjo.  Bet ar buvo atlikta bibliotekų veiklos, žmonių  apsilankymo  analizė? Gal vienur užtektų pusės etato, kitur reikėtų ir viso?  Ar buvo įvertintos  tokių drastiškų pertvarkų pasekmės bibliotekų lankytojams, kaimo vaikams, pagaliau pačioms bibliotekoms?  Šito nebuvo padaryta. Tiesiog kirsta iš peties.

       Štai taip  dabartinės Širvintų rajono vadovės (tarp kurių ir pedagogė) supranta šūkį „Stiprios bibliotekos – stipri visuomenė“. Šitaip  jos supranta Lietuvos Respublikos Seimo paskelbtus bibliotekų metus. Ir dar. Juk bibliotekos – neatskiriama kultūros dalis. Knyga – langas į pasaulį. Knyga mums padeda puoselėti gimtąją kalbą, etninę kultūrą, susipažinti su paveldu.  Šiandieną susidaro toks įspūdis, kad naujoms savivaldybės vadovėms kultūra – tai tik pompastiški masiniai renginiai. Tam įrodymas – bibliotekų naikinimas mūsų rajone.


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

29 Komentarai (-ų)

 1. Zita sako:

  Stepaičio sugyventinę Pinskuvienė įdarbino šilumos tinkluose, tai jis privalo rankelę kiloti kaip liepiama

 2. jo sako:

  o ką p. Karickiene jau fotografe dirba?

 3. to to pagyvenusiai sako:

  Stengėsi, dirbo ir yra labai daug žmonių, kurie įvertino jų darbą. Nekreipkite dėmesio, tai tiesiog tokia situacija Širvintų rajone.Panašu į karą, marą, badą ir dvasinę ubagystę = BAUDŽIAVOS LAIKAI!

 4. to pagyvenusiai sako:

  Šaunuolės bibliotekininkės, čia jau aišku iš kieno varpinės toks atsiliepimas. Juk bibliotekininkės iniciatyvumą rodė, svarbu, kad kviečia į renginius ir dabar toks nuvertinimas.Tikriausiai pavyvenusi saldainiuko negavo, tai dabar nori apjuodinti darbuotojas, išliedama širdgėla. Gėda, kad pagyvenusi, o riboto mąstymo.

 5. taip, sako:

  taip vasario 24 dieną bus miesto bibliotekoje renginys, aš dalyvausiu. Pažiūrėsiu kiek gailinčių bibliotekų ateis į renginį, kaip jiedomisi ką biblioteka organizuoja. O gal nežino kaip ją rasti, nes nė karto nebuvo :) )))

 6. ma sako:

  eiles tikrai nestovi prie biblioteku. pasikeisti knygai 2 valandu uztenka

 7. pagyvenusi sako:

  Sakot i biblioteku renginius ateina daug JAUNU ir pagyvenusiu???? Nejuokinkit… Kiek miesto bibliotekoje buna puikiu renginiu, o kas ateina…. niekas… darbuotojai ir vienas kitas is gatves. Tai ka jus kalbat kad i kaimus ateina.
  Vos kelis vaikus prisispraso kad ateitu ir tai dar saldainiu uz tai duoda.

 8. Susirūpinus sako:

  Nesuprantu kam tiek pinigu buvo investuota, i kompiuterius i apmokymus gyventoju, ir taip lengva ranka viskas nubraukta, nebereikalinga. Ar kažkas paklausė gyventojo nuomonės? Bibliotekoje reikdavo užsirezervuoti vietą diena į priekį, kad pasedėti prie kompiuterio. Kaimo žmonės ne visi gali sau leisti įsigyti kompiuterius, spausdintuvus. Biblioteka labai patogu, ateini, pamokina, mokesčius apsimoki. Besimokantys turi kur atsispausdinti referatus. O kur eiti dabar? 2 valandos juoką kelia.

 9. Stanislava sako:

  Kai uždarė bibliotekas, tai kaimiečiai daugiau bambalių pirks, o su bambaliniais per rinkimus lengviau susitarti. Na o dėl chaoso, tai po tokių pertvarkų bus ką veikti naujai išrinktiems. Galgi jau širvintiškiai pakels savo sėdimąsias ir ateis balsuoti per kitus rinkimus.

 10. Kaimietė sako:

  Buvo rajone viena nauja biblioteka, kur po pamokų subėgdavo visi kaimo vaikai, kur dirbo visi kompiuteriai, kur organizavo renginius, į kuriuos visada susirinkdavo daug jaunų ir pagyvenusių. Deja, buvo… Ir tik metus… Kol mūsų padangėje sušvito blondinės…

 11. Mokytojai sako:

  Ar bent baigę pedagoginį kur jūsų sąžinė? Nupirko jus! Gėda Zibalui ir kt

 12. taip sako:

  Pakalnis ne tik geras skaitytojas, bet ir rasytojas

 13. bibliotekininkė To OHO sako:

  Taip, deklaruojant. Būtent bibliotekoje taip pat galėdavo pasinaudoti šiuo reikalu internetine prieiga, gauti infornacijos, išsitraukti reikiamos medžiagos, atsispausdinti

 14. to oho sako:

  Tai bent opozicijos demokratiškumas ir drąsa! Gina visus nuskriaustuosius rajono gyventojus: baudžiaunininkais paverstus dirbančiuosius, bedarbiais tapusius, priklausančių paslaugų negaunančius rajono gyventojus ir
  kaip apskritai dar yra tokia kovojanti opozicija,
  kuri rašo teisybę ir gina vargšiukes pilkas peliukes. Pagal merę ir valdančią tarybą – “pasveikinimą” su Bibliotekų metais gavo už nelojalumą krištolinei DP###.

 15. oho sako:

  Ohoo – bibliotekininkes net paselius deklaravo bibliotekose????
  Kaip galima taip nusisneketi :) ))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 16. Nuomonė sako:

  Kaip galima sudaryti įspūdį, kad dirbi kažką svarbaus? Yra daug variantų imituoti darbą. Vienas iš jų- griauti, labai primenantis mažamečio vaiko savęs išreiškimą: viską ardyti,sugriauti, mėtyti visus daiktus ir žaislus ant grindų,ir patirti didelį džiaugsmą, kad kažką padarei. Dabartinės valdžios elgseną pavadinčiau “mažamečio vaiko” sindromu. Tačiau pasekmės tokių “žaidimų” nelabai džiugios ir ko gero nepataisomos? Įsivyravo misteris Chaosas- Savivaldybėje, socialinėje ir vaiko teisių apsaugos srityje, sveikatos, žemės ūkio, pasėlių deklaravimo, kultūros ir bibliotekų, viešųjų pirkimų, ir t.t. ir t.t., užgriuvo teismai, žiniasklaida…Planuose- “žaidimai” su švietimo įstaigomis ir seniūnijomis, o dar kiek visko galima sugriauti? bet kam tada ta valdžia ? ir ta savivaldybė?

 17. Anonimas sako:

  Ko nepadaro velnias, padaro boba (tautos folkloras)

  Gal mūsų sijonuota valdžiukė galėtų į kaimyninį Molėtų rajoną pažiūrėti – ten , atrodo, kitaip į tą klausimą žiūrima. Tiesa, ten rasta tikrinių konservatorių, kurie nuo seno žmonių gerbiami ir jais pasitikima.

 18. algis sako:

  viskas cia gerai

 19. Viskas atvirkščiai sako:

  Viskas atvirkščiai iš keršto!
  Jeigu buvęs rajono meras Kęstutis Pakalnis visada akcentuodavo, kad bibliotekų darbo laikas būtų kuo ilgesnis. Tai dabartinei merei Živilei Pinskuvienei bibliotekų darbo laikas turi būti – kuo trumpesnis.

 20. Su Bibliotekų metais! sako:

  Visada geriausiai kiekvienos bibliotekos padėtį išmanė Direkorė Laima Kutiščeva. Tai jos indėlis didžiausias, nes kompetetinga vadovė, turėdama didelę patirtį, žinojo kaip spręsti problemas. Už kiekvieną biblioteką ir darbuotoją ji visus vadovavimo metus – kovojo, norėdama tuo pačiu išlaikyti rajono bibliotekų tinklą. PAGRINDINIS TIKSLAS – ĮVAIRIŲ BIBLIOTEKOS PASLAUGŲ TEIKIMAS GYVENTOJAMS, PAGAL JŲ PAČIŲ POREIKIUS. Deja Direktorė nedirba, nes išėjo “savo noru”, vėliau “savo noru” darbą paliko vienuolika bibliotekininkių….Štai toks merės ir valdančios tarybos pasveikinimas su Bibliotekų metais!!!

 21. o sako:

  Stepaitis, regis, visai nieko nebaigęs ir kilnoja rankelę ką liepia Živilė .

 22. Milda sako:

  Bibliotekos – kultūros židiniai. Jų negalima naikinti!

 23. gero darbo sako:

  Pakalnis yra labai isilavines zmogus ir tikrai skaito daug knygu, kaip kitaip jis toki straipsni parasytu. Neskaitanciam ir neisilavinusiam zmogui taip graziai nepavyktu. Opozycija yra labai isilavine zmones ir gerai mastantis.

 24. Pritariu sako:

  Skaitytojui. Kad vargonininkė kėlė ranką nenustebau, bet kodėl Zibalas buvo už ? Negi jis taip pat iš tų negalvojančių?

 25. Anonimas sako:

  As irgi, manau, kad turi biblioteka ir netgi bibliotekininke. Juk kazkas turi pildyti skaitytoju dienorasti, isduoti ir priimti knygas.

 26. bet sako:

  kažkodėl Pakalnis nebalsavo už jų naikinimą. Gal apie bibliotekas ir jų teikiamą naudą vis tik supranta. O gal tiesiog nebijo bendrauti su APSISKAIČIUSIAIS IR IŠSILAVINUSIAIS žmonėmis

 27. Tadas sako:

  Manau Pakalnis, turi savo biblioteka!

 28. x sako:

  Pakalnio dar neteko matyti vaikštinėjančio tarp lentynų bibliotekoje. Abejoju, ar jis turi skaitytojo pažymėjimą.

 29. skaitytojas sako:

  Kai kurie valdantieji gal per visa gyvenima nebuvo bibliotekoje apsilanke. Is kur jiems zinot, kas ten veikiama. Bet va mokytojai. Jie rankas pakele taryboje uz biblioteku naikinima. Cia jau geda.

Jūsų komentaras:


keturi + trys =

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]