Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Kuriamas Širvintų – Giedraičių karinis istorinis parkas

Karo istorikas  profesorius dr. Valdas Rakutis

Karo istorikas profesorius dr. Valdas Rakutis

*JADVYGA BARARAVIČIENĖ * Nuotraukos autorės *

            Steigiamas  Širvintų – Giedraičių karinis istorinis parkas. Apie tai  pirmadienio Lietuvos televizijos „Labo ryto“ laidoje kalbėjo karo istorikas  profesorius dr. Valdas Rakutis. Širvintiškiai, be abejo, žino, kad 1920 m. prie Širvintų ir Giedraičių vyko istoriniai mūšiai. Jiems įamžinti ir atminti  šalia Širvintų bažnyčios pastatytas Roberto Antinio sukurtas paminklas. Apie tai labai daug informacijos monografijoje „Širvintos“. Istorikas Stanislovas Buchaveckas  šioje monografijoje  patalpintame straipsnyje „1920 m. Širvintų – Giedraičių mūšyje apginta Lietuvos laisvė ir nepriklausomybė“ rašo „Su Širvintomis ir jų apylinkėmis  yra susiję Lietuvos ir Lenkijos santykių kariniai įvykiai, vykę Lietuvai  lemtingą 1920 m. lapkritį. Tuomet dėl lietuvių karių didvyriškumo ir, ko gero, su paties dievo pagalba, atrodo, buvo išgelbėta lietuvybė ne tik lietuviams, bet ir išlepintai Europai bei pasaulio civilizacijai“. V. Rakutis  laidoje ir kalbėjo apie tai, kad atėjo laikas įamžinti tuos įvykius, kurie kol kas primenami tik vienkartiniais renginiais. Tų metų veiksmų teritorija  apima keturias savivaldybes: Širvintų, Ukmergės, Molėtų ir Vilniaus rajonus. Profesorius sako, kad prie tokio karinio istorinio parko įrengimo turėtų prisidėti ne tik minėtos savivaldybės, bet ir Lietuvos šaulių sąjunga, Lietuvos kariuomenės pajėgos.

         Šiuo metu yra rengiami  7 maršrutai.  Ateityje  jų gali būti daugiau. Maršrutai  apimtų tą teritorijos dalį, kur 1920 m. spalio lapkričio mėnesį vyko pagrindiniai karo veiksmai, kovėsi trys Lietuvos kariuomenės pulkai. Vienas iš maršrutų būtų Širvintos – Giedraičiai. Įdomus maršrutas būtų tomis vietomis, kur kovėsi kapitono Teodoro Balno kariai. Planuojamas  apie 15 km toks maršrutas, kuris tarsi pakartotų kapitono Teodoro Balno žygį nuo Viesų kaimo aplinkiniais keliais link Motiejūnų. Širvintų miesto mokyklų jaunieji šauliai ne kartą žygiavo šiais maršrutais. Jie turėtų sudominti ir visuomenę.  V. Rakutis pasakojo, kad parko teritorijoje planuojama  sukurti infrastruktūrą, pastatyti informacinius stendus.  Šiais maršrutais galima bus važiuoti dviračiais, joti žirgais, žygiuoti pėsčiomis. Šis karinis istorinis parkas būtų netoli sostinės. Miestiečiai ir svečiai,  lankydamiesi jame ne tik pabuvotų gamtoje, pailsėtų, bet ir sužinotų apie mūsų krašto istoriją.  Mūsų rajonui tai būtų taip pat labai svarbu. Sulauktume daugiau svečių, didesnio susidomėjimo mūsų gražiu kraštu.  Gal būt, tai leistų pritraukti daugiau investicijų. V. Rakutis teigia, kad parkas kaip juridinis vienetas bus įformintas jau artimiausią mėnesį, o pirmas maršrutas startuos  lapkričio mėnesį, kai vyks istorinio mūšio metinių minėjimo renginys. Šiemet planuojama parengti tris maršrutus.

         Tai pirmas bandymas įkurti karinį istorinį parką, kol kas vienintelį Lietuvoje. Anot Valdo Rakučio, tai būtų taikos parkas, lietuvių ir lenkų sutaikymo priemonė. Karas turi baigtis ten, kur jis prasidėjo.


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

1 Komentaras

  1. Joooo sako:

    Kiek teko girdėti, tai šis projektas buvo pradėtas prie ankstesnės valdžios?

Jūsų komentaras:


devyni + trys =

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]