Lietuvoje plinta tymai    Konkursas vaikams - linkėjimai klounui    Per Širvintų rajoną nusidrieks nauja dujotiekio trasa    Savivaldybės administracija vėl lipa ant to paties grėblio - išsisukinėja nuo atsakymų    Įstaiga kandidato nereklamavo, bet klientai plakatą nufotografavo   

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar reikalingas Širvintose ūkininkų turgelis, kuriame būtų prekiaujama daržovėmis ir vaisiais, augintais mūsų rajone.

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

VARDADIENIAI

Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

AUTOBUSŲ GRAFIKAS ŠIRVINTŲ RAJONE

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Prie nublukusios trispalvės – prisiminimai apie J.Šiaučiūną

DSC_0048x* NERINGA TUŠKEVIČIENĖ * Foto ir video autorės *

    Prie nublukusios, daug mačiusios trispalvės būriavosi Kernavės ir apylinkių gyventojai, neabejingi savo tautos istorijai, praeičiai ir iškilių žmonių atminimui. Aplink zujo vaikai su mažomis trispalvėmis vėliavėlėmis rankose. Pati mažiausia renginio dalyvė jaukiai miegojo savo lopšyje…

      Simboliška, kad Valstybės dienos išvakarėse, Kernavės archeologinės vietovės muziejaus parodų salėje atidaryta paroda, skirta Juozui Šiaučiūnui - tarpukario šviesuoliui, mokytojui, kraštotyrininkui, Kernavės muziejaus įkūrėjui, sovietinių lagerių kaliniui.

     Į parodos atidarymą atvyko Juozo Šiaučiūno dukra Emilija Pajauta Šiaučiūnaitė –Garbonienė ir sūnus Juozapas Eugenijus. Emilija Pajauta Šiaučiūnaitė – Garbonienė graudinosi kalbėdama. Iškilaus žmogaus duktė pasakojo apie savo tėvo garbingumą ir meilę Tėvynei, šeimai. Ji atsinešė ir visiems skaitė tėvo laišką, kurį jis, būdamas lageryje, rašė savo devynerių metų sūnui, išvežtam į tremtį. Tėvas ragino sūnų rašyti jam lietuviškai, priminė, kad reikia mylėti mamą ir jai pagelbėti darbuose. O po trijų mėnesių jis žuvo. Šeima ilgai nežinojo apie tėvo žūtį.

    Prisiminimais ir žiniomis apie iškilų žmogų, įrėžusį gilius pėdsakus mūsų rajone, dalijosi Muziejaus direktorius Saulius Vadišis, rajono vicemerė Irena Vasiliauskienė, Vyriausioji muziejinių rinkinių saugotoja Jadvyga Purvaneckienė.  Renginį vedė Jonas Vitkūnas. Grojo ir dainavo Kernavės saviveiklininkai.DSC_0086x

         Juozui Šiaučiūnui atminti skirtos parodos simbolinę juostelę perkirpti garbė suteikta jo vaikams Emilijai Pajautai ir Juozapui Eugenijui.

     Lankytojai smalsiai tyrinėjo parodoje eksponuojamus asmeninius Juozo Šiaučiūno daiktus, knygas, muziejaus įkūrimo liudijimus, nuotraukas, įvairius dokumentus, apdovanojimus, tuometinę Kernavės mokyklos iškabą. Šią parodą parengė Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija bendradarbiaujant su Lietuvos ypatinguoju archyvu.

         Susirinkusieji pamatė ir tos nublukusios vėliavos nuotrauką. Tokios vėliavos iki 1940 m. plevėsavo prie kiekvienos mokyklos. Sovietų sąjungai okupavus Lietuvą, Kernavės pradžios mokyklos trispalvė buvo paslėpta palėpėje. Prasidėjus Atgimimui vėliavos buvo ieškoma, bet nesėkmingai. 1996 m. ji rasta renovuojant mokyklos stogą ir Kernavės muziejininkų pastangomis restauruota.

* * * * * * *DSC_0085x

 • Juozas Šiaučiūnas gimė 1906 m. birželio 9 d. Ukmergės apskrities Kavarsko valsčiuje, Mackeliškių kaime.
 • Nuo 1928 m. rugsėjo jis – Kernavės pradinės mokyklos mokytojas ir vedėjas.
 • J. Šiaučiūno iniciatyva 1929–1930 m. Kernavės mokyklos pastate buvo įrengtas krašto muziejus – vienas pirmųjų regioninių muziejų Lietuvoje.
 • Jo rūpesčiu Kernavėje buvo atidaryta pašto agentūra, meteorologijos stotis, vaikų darželis, mokykloje – amatų klasė.
 • Už nuopelnus Lietuvai J. Šiaučiūnas buvo apdovanotas Vytauto Didžiojo ordino 3-iojo laipsnio medaliu (1933 m.), Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordinu (1938 m.) ir Lietuvos nepriklausomybės medaliu (1938 m.).
 • 1941 m. birželio 14 d. Juozas Šiaučiūnas buvo sulaikytas ir etapuotas į Krasnojarsko pataisos darbų lagerį, nuteistas 10-šimčiai metų kalėti „už priklausymą kontrrevoliucinei organizacijai“.
 • Jo šeima buvo ištremta iš Lietuvos kaip socialiai pavojingi asmenys ir iki 1956 metų gyveno Altajaus krašte.
 • 1943 m. spalio 17 d. Juozas Šiaučiūnas žuvo taigoje, palaidotas pataisos darbų lagerio kapinėse Nižnij Ingašo rajone, Krasnojarsko krašte, Rusijoje.
 • Įamžinant Juozo Šiaučiūno vardą, Kernavės pradinei mokyklai suteiktas Juozo Šiaučiūno vardas, atidengtas skulptoriaus K. Bogdano sukurtas bareljefas. Jo vardu pavadinta viena iš Kernavės gatvių.

   

Parodą galima aplankyti, muziejaus darbo laiku iki 2018 m. lapkričio 1 dienos.


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

1 Komentaras

 1. Www sako:

  Jaunos mergaitės šiaip tai jau galėjo užleisti vietas vyresniems.

Jūsų komentaras:


devyni − du =

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]