Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Apie švietimą ir jo problemas. I dalis

k.p* KĘSTUTIS PAKALNIS, Širvintų r. tarybos narys *

     Pastaruoju metu skandalai drebina mūsų rajono padangę. Buvo kalbėta apie savivaldybės teisines problemas, susijusias su blogai organizuota ir vykdyta savivaldybės administracijos struktūros pertvarka, buvo rašyta apie aplaidžiai, o gal ir nusikalstamai vykdytus viešuosius pirkimus, susijusius su savivaldybės įgyvendinamais projektais, buvo aptarinėjami savivaldybės vadovių arogancijos proveržio atvejai, „Dviračio žinių“ verti merės pareiškimai viešojoje erdvėje.

Sproginėja švietimo sistema

     Paskutiniu metu padaugėjo skandalų ir švietimo sistemoje. Didelį atgarsį turėjo mokyklos vadovės smurto atvejis prieš mokinį, narkotinių medžiagų naudojimas mokyklose, vaikų patyčių ir smurto atvejai, tėvų nepasitenkinimai dėl netinkamo ugdymo proceso organizavimo, krizinė situacija vienoje iš kaimo mokyklų, ugdymo įstaigų vadovų partinė rotacija ir kiti atvejai. Kas kaltas ir kodėl taip atsitiko, kad iš palyginus ramaus ir pusiau miegančio švietimo vyksmo staiga ėmė sproginėti švietimo sistema, driokstelėjo skandalai, sukėlę pagrįstą visuomenės nepasitenkinimą.

       Atsakymų toli ieškoti nereikia, kaip ir visose mūsų rajono gyvenimo srityse taip ir švietime pastaruoju metu eismą reguliuoja du, tiksliau pasakius vienas kelių policininkas. Geriau pagalvojus šis palyginimas yra nelabai tikslus, mat eismas reguliuojamas laikantis tikslių eismo taisyklių, gi mūsų eismo reguliatorė vadovaujasi tik viena taisykle – kas naudinga man, tas turi būti naudinga visiems. 

 Mokyklos vadovai privalo matyti problemas mokykloje, nebijoti jų įvardinti, kartu su bendruomene, pagalbos vaikui institucijomis ieškoti būdų problemoms spręsti. Tik tokiu būdu mūsų mokyklos apsivalys nuo patyčių ir smurto ir kitų negatyvių ugdytinių elgsenos apraiškų, tik tokiu būdu galėsime ugdyti sveiką ir pilietišką visuomenę. 

K.Pakalnis

Komitetuose trūksta profesionalų

     Lietuvos Respublikos švietimo įstatymas sako, kad vienas iš švietimo valdymo subjektų yra savivaldybės institucijos. Savivaldybės institucijų įgaliojimai švietimo valdymo srityje yra labai dideli. Savivaldybės atstovaujamoji institucija – savivaldybės taryba turi įgyvendinti valstybinę švietimo politiką savivaldybėje, nustatyti ilgalaikius švietimo plėtros tikslus ir priemones jiems pasiekti. Pagrindinis tarybos variklis šioje srityje turėtų būti savivaldybės tarybos kultūros, švietimo, jaunimo ir sporto komitetas. Ar Jūs girdėjote apie šio komiteto veiklą, darbus, iniciatyvas? Ar girdėjote komiteto narių pasisakymus tarybos posėdžių metu? Vargu ar atsirastų bent vienas eilinis rajono pilietis, o gal net ir kultūros ar švietimo darbuotojas galintis ką nors papasakoti apie šio komiteto veiklą. Labai tuo stebėtis gal ir nevertėtų. Komiteto narių išsilavinimas: mano žiniomis, tik keturi iš septynių komiteto narių turi aukštąjį išsilavinimą. Tik vieno komiteto nario darbinė veikla yra tiesiogiai susijusi su švietimu. Palieku Jums teisę spręsti apie šio komiteto intelektualinį potencialą ir kompetencijas švietimo srityje. Teisybės dėlei reikėtų įvertinti komiteto narių kompetencijas kultūros, jaunimo ir sporto srityse, gal būt tose srityse jos ryškesnės? Gal būt.

Komitetai neveiksnūs

     Ir net ne išsilavinimas ir darbinė patirtis čia yra svarbu. Svarbiausia, kad pastaruoju metu komitetai tapo neveiksnūs, o gal net neįgalūs.

      Pats esu vieno iš komitetų narys. Matydamas, kad komiteto narių nuomonė niekam nereikalinga, kad dažnai kai kurie komiteto nariai, palaikę vieną poziciją komitete, jau visai kitaip balsuoja taryboje, suvoki, kad tavo nuomonė ir pastabos niekam nereikalingos. Todėl aš nelankau komitetų posėdžių ir renkuosi kitus savo veiklos būdus, kuriais esu labiau naudingesnis valstybei. Ateiti tik tam, kad kažkas uždėtų pliusiuką prie tavo pavardės – ne man. Valstybės ar rajono valdyme – kaip ir versle – laikas yra brangus. Neketinu imituoti darbo. Man ta parodija nereikalinga.

Problemos nesprendžiamos, o užglaistomos

       Nesenai principingą pilietinę poziciją pademonstravo vienas komiteto narys, pastebėjęs mokyklos vadovės smurtą prieš mokinį. Kokia buvo rajono vadovių, kultūros, švietimo, jaunimo ir sporto komiteto pagaliau savivaldybės tarybos reakcija? Smurto atvejį įvardijęs komiteto narys susilaukė daugiau priekaištų nei smurtavusi direktorė.

       Ir kaip čia neprisiminus analogiškos situacijos Pasvalio rajone, kai rajono taryba principingai įvertino mokyklos vadovo smurto veiksmus prieš mokinį ir savo sprendimu jį atleido iš direktoriaus pareigų.

     Pas mus gi suveikė partiškumo principas „bendrapartiečiui atleidžiama viskas“. Tokių bendrapartiečių „gelbėjimo“ atvejų apstu rajone ir ne tik švietime. Galbūt kai kam atrodytų, kad nieko čia blogo, na išsaugojo švarų ugdymo įstaigos vadovo mundurą, nuslėpė krizinę situaciją mokykloje. Tačiau tokie rajono vadovių veiksmai (kultūros, švietimo, jaunimo ir sporto komiteto ir visos tarybos neveiksnumas) iššaukia kitas dar sunkesnes problemas. Ugdymo įstaigų vadovai, baimindamiesi dėl mokyklos prestižo, o tiksliau dėl to kaip mokyklos vadovybės veiksmus įvertins rajono vadovė, ima slėpti patyčių ar smurto atvejus mokyklose, o konfliktams patekus į viešumą ima juos neigti. Tokia ugdymo įstaigų vadovų pozicija iš esmės sąlygota rajono vadovių požiūriu į švietimą, yra netoleruotina.

Ką turėtume daryti

       Nenoriu teigti, kad žmonės nedaro klaidų. Visi jų darome. Neneigiu, kad ir mokinių į mokyklas ateina su įvairiomis patirtimis ir įvairiais elgesio modeliais. Bet jei mes norime, kad mokytojas būtų gerbiamas, kad jis būtų laikomas bendruomenės šviesuoliu, pats mokytojas taip ir turėtų elgtis. Jo elgesys turėtų būti nepriekaištingas ir nepropaguojantis nukrypimų nuo visuomenėje pripažintų elgesio normų ir valstybės įstatymų.

    Mokyklos vadovai privalo matyti problemas mokykloje, nebijoti jų įvardinti, kartu su bendruomene, pagalbos vaikui institucijomis ieškoti būdų problemoms spręsti. Tik tokiu būdu mūsų mokyklos apsivalys nuo patyčių ir smurto ir kitų negatyvių ugdytinių elgsenos apraiškų, tik tokiu būdu galėsime ugdyti sveiką ir pilietišką visuomenę.

Tęsinys netrukus.


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

15 Komentarai (-ų)

 1. zema sako:

  gal pakalniui per zema buti tary bos nariu sitaip viska supranta net posedziu nelanko jeigu neturi laiko ir jeigu tai ne tau tai drosk isavo versla bet labai norisi atgal imero kede brolau reikejo dirbti taip kaip dirba dabartine mere tai gal ir butum likes bet tau daugiau rupejo savo verslo reikalai ,tai dabar nesik.

 2. Laima sako:

  Man atrašiusiam. Būtent, kai pamačiau kokia tvarka, iš karto į Vilnių nuvažiavau. Savo artimus ir mirti ten nevežčiau. Jau geriau namuose.

 3. paskutiniam sako:

  o kodėl gi nesėdėti ant dviejų kėdžių? Toje DP taigi visi tokie superuniversalai!

 4. Braškienė sako:

  jau pristatoma savivaldybės administracijos kontaktuose. Nuo kada ji nedirba poliklinikos vedėja? Kokia ten dabar padėtis? Ar ji vėl dvejose etetuose?

 5. to Laimai sako:

  apie mirusius arba gerai, arba nieko, taip ir apie Eigėlį bei jo “svitą”, kai nėra nieko gero, tai kam rūpi, kad dirba neišmanėliai:)) Visi gydosi Vilniuje, čia tik numirt gali.

 6. Laima sako:

  Laukiame ir kitų Tarybos narių pasisakymo ir kitais klausimais. Pavyzdžiui, sveikatos priežiūros. Juk yra toje srityje tiesiogiai dirbantis Tarybos narys. Ką, ten taip gerai viskas? Pridėjo gydytojams priedus ir jau viskas gerai? Neliko problemų? Ar nebeliko kam viešinti problemas, nes prisitaikymas ir atsakomybės nebuvimas užriša burnas su visam. Kažkaip ši sritis man pasirodė stipri, protaujanti. O išeliminavus Dimšienę ir Meškauskienę, išėjus stipriam gydytojų branduoliui pasirodė tokie menkučiai, tokie prisitaikėliai. O tvarka tai žiauri dabar. Nejaugi visi akli. Teko gydytis naujose patalpose. Patikėkite, vaizdas kaip senojoje poliklinikoje, jei dar kas ją prisimena. Dabar ten socialiniai butai. Dvidešimt pirmas amžius, o sąlygos pacientams šlykščios. Bjauru. Gal ir apie tai parašytų kas nors.

 7. W sako:

  Puikus straipsnis, laukiame tęsinio. Galėtų jų būti ir daugiau. Nes koktu nuo melo, pagražinimų, piarų….Bet gal krištolo karalystėje taip ir turi būti? Tik klausimas ar mes norim tos karalystės.

 8. Pagarba sako:

  Už nebijojimą rašyti tai, ką galvojate. Rajone tapo madinga bijoti. Nebijančių tiek mažai, kad jie prilyginami didvyriams. Tuškevičienė, Pakalnis, Šimonėlis, Mateika, Sarpauskas.

 9. Klausimas sako:

  Ar merė kreipėsi į etikos komisiją, kad būtų ištirtas Zibalų įvykis?

 10. ?? sako:

  O man tai įdomiau, kaip baigėsi “sniego procedūros” Zibaluose? Visgi ten įvykis, kiek teko skaityti, buvo susijęs su tiesioginiais L.e.p. direktorės veiksmais vaiko atžvilgiu?

 11. ? sako:

  O kaip baigėsi smurtas pradinėje mokykloje? Ar sudaryta komisija ką išsiaiškino, tai buvo smurtas ar nebuvo?

 12. Jadvyga sako:

  Bandėme patekti į Švietimo… komiteto posėdį. Buvome išprašyti. Ten viskas slapta.

 13. Regina sako:

  Ačiū už tiksliai pasakytą tiesą mūsų švietimo įstaigose, nes Jus vienas iškėlėte šią problemą. Būkite ir toliau toks atkaklus. Lauksime daugiau Jūsų pasisakymų.

 14. Tikra tiesa sako:

  Tikra tiesa parašyta. O į švietimo komiteto pirmininką geriau nesikreipti – atsakymas “aš nieko negaliu padėti”. Komitetai tik “dėl akių…” kai sako žmonės.

 15. pritariantis sako:

  būkite visada toks atkaklus, nepasiduokite, nebijokite rašyti tikros tiesos, mes su jumis ir už jus.

Jūsų komentaras:


aštuoni + = keturiolika

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]