Per Širvintų rajoną nusidrieks nauja dujotiekio trasa    Savivaldybės administracija vėl lipa ant to paties grėblio - išsisukinėja nuo atsakymų    Įstaiga kandidato nereklamavo, bet klientai plakatą nufotografavo    Šiltos eilės ir muzika sielai    Policija dėkoja   

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar reikalingas Širvintose ūkininkų turgelis, kuriame būtų prekiaujama daržovėmis ir vaisiais, augintais mūsų rajone.

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

VARDADIENIAI

Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

AUTOBUSŲ GRAFIKAS ŠIRVINTŲ RAJONE

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Ar prasidės diskusijos Diskusijų festivaliui „Būtent” pasibaigus?

IMG_8021/ VIRGINIJUS SARPAUSKAS /

/ Nuotraukos autoriaus /

    Neprisimenu, kada paskutinį kartą buvau taip maloniai nustebintas, nei rugpjūčio pradžioje, kai sužinojau apie organizuojamą diskusijų festivalį „Būtent”. Nes būtent dar yra toks laikmetis, o gal tiksliau – kitaip net ir nebuvo, kai diskusijų stoka rėžia ausį.

        Nesiimu spręsti, kodėl taip yra. Gal tai tęsiasi nuo sovietmečio, kai buvo tik viena partija, viena televizija, vienas laikraštis. Ir visuose juose buvo skelbiama tik viena nuomonė.

     Taip, skelbiama, nes „Atėjau ir pasakiau”. O kai Tau paskelbia, Tau belieka tik išklausyti. Diskusijai vietos čia nėra. Nes nėra pašnekovo. Galbūt būdavo paskelbtos „Tiesos” aptarimai siauruose rateliuose. Bet atgalinio ryšio, ir aptarimų, kas yra „Tiesa” ir kaip jos ieškoti, nebuvo.

IMG_7973      „Sąjūdžio” gimimas, laikotarpis iki Nepriklausomybės atstatymo ir keli metai po jo suteikė erdvę diskusijai. Bet, kaip nutinka ne pirmą kartą istorijoje, pokyčius inicijuoja ir iki pergalės atveda vieni, o tų kokybinių pokyčių vaisius raško kiti. O tiems kitiems nereikia diskusijų ir mitingų. Jie žino, ko nori ir kaip tai kuo greičiau „gauti”.

     Tarp sąvokų „Mes padiskutavome ir nutarėme” ir „Aš žinau KAIP ir jums TAI pasakysiu” yra milžiniškas mentalinis skirtumas. Žmogus iš prigimties yra klystantis. Bet kai mes diskutuojame, mes pasidaliname savo požiūriais. Ir pasaulį bei kokią nors dominančią temą matome kur kas plačiau. Atsiranda galimybė diskutuoti, o kai diskutuoji, tai turi savo teiginius argumentuoti. Tada tavo pašnekovas tave geriau supranta, kodėl tu mąstai vienaip ar kitaip. Ir tu gali išklausyti pašnekovo minčių ir argumentų. Ir čia atsiranda galimybė sutarti su kitu žmogumi, ir pritarimo atveju ištarti „Būtent”.

IMG_7949

     Taigi to „Būtent” ir trūksta šiomis dienomis privačioje ir viešoje erdvėje, televizijoje ir politiniame gyvenime.

     Diskusijų festivalis „Būtent” atsirado laiku ir vietoje. Nes kol kas pasidiskutavimai ir pritarinėjimai vyksta siauruose interesų rateliuose. Partijų viduje pritariama partijų vedliams. Socialiniuose tinkluose (Facebook) pritarinėjama etatiniams minties galiūnams. Ir jeigu nepritari labai dažnai tavo statusas pasikeičia į – „Nepageidaujamas”.

      Visai kita atmosfera buvo rugsėjo 8-9 dienomis Birštone vykusiame Diskusijų festivalyje „Būtent”. Čia prie Nemuno ir Vytauto Didžiojo paminklo įsikūrė septynios diskusijų erdvės. Pati vieta man tarsi simbolis, lyg Vytautas Didysis būtų diskusijų festivalio globėjas. Taigi vienu metu vyko septyni renginiai, septynios diskusijos. Ir kiekvienas pats rinkosi, kur jam aktualiau.

IMG_7995      Pirma diskusija, į kurią nuėjau, tai Tvarios Lietuvos erdvėje vykusi diskusija „Ar įstatymai tampa ginklu prieš NVO?’, kurią surengė NVO teisės institutas. Diskusijos anonsas http://diskusijufestivalis.lt puslapyje: “NVO sektoriaus reglamentavimo tendencijos ekspertams kelia nerimą tiek pasaulyje, tiek ir Lietuvoje. Autoritarinėse valstybėse naudojama praktika, kuomet teisinėmis priemonėmis susidorojama su „nepaklusniaisiais“, plinta kaip virusas ir Europos valstybėse.Visus teisinius suvaržymus NVO sektoriuje Rusija, Vengrija, Slovakija, Lenkija, Egiptas, Izraelis, o dabar jau ir Lietuva, grindžia vienu bendru argumentu – NVO yra nepatikimos. Ar keliami reikalavimai yra adekvatūs ir ko iš tiesų siekiama griežtinant įstatymus?”

       Į kasdienę kalbą būtų galima išversti taip: „šalin drakoną – tegyvuoja drakonas”. Tai yra, labai dažnai žmogus savo veiklą pradeda savanoriaudamas nevyriausybinėse organizacijose, bendruomenėse. Vėliau veiklą tęsia partijoje. Pakliūna į valdžią. Ir… STOP. Ir nuo to laiko jam tie patys aktyvūs žmonės, vienas iš kurių jis pats yra, jam tampa konkurentais. Ir dažnai kyla pagunda likusiųjų veiklą riboti. Konkurencijai ir nuomonių įvairovei – NE.

IMG_8013      Festivalyje per dvi dienas buvo surengta virš 60 diskusijų. Šalia diskusijų erdvių – palapinių, įsikūrė ir septynios renginio partnerių palapinės. Mane patį labiausiai traukė Atviros Lietuvos fondo diskusijų erdvė ir šalia įsikūrusi jų pačių, kaip partnerių palapinė.

    Teko pasikalbėti ir su „Tikėjimo žodžio” pastoriumi, ir apie vyrų ir moterų lygias galimybes.

     ALF palapinėje veikė „Pašto dėžutė”, kurioje buvo galima palikti „Laišką Vidaus reikalų ministrui”. Pasinaudojau galimybe.

     

  Teko susidurti su Vakarų Europos valstybių žurnalistikos portalais, kur nemokamai galima paskaityti tik straipsnio antraštę ir pirmą pastraipą. O norint naudotis visa informacija reikia pirkti prenumeratą. O mes? Ar remiame savo skaitomą spaudą?

Virginijus Sarpauskas

   Paskutinė diskusijų erdvė, kurią aplankiau šeštadienį, tai Lietuvos žurnalistikos centro surengta diskusija „Ar turinio projektai išstums žurnalistiką?”. Iš http://diskusijufestivalis.lt puslapio: „Spaudos eroje užsakomieji straipsniai žiniasklaidoje laikyti didžiuliu blogiu – cinišku piktnaudžiavimu auditorijos pasitikėjimu, korumpuojančiu žiniasklaidos misiją užtikrinti demokratišką komunikaciją. Su skaitmeninės žiniasklaidos atsiradimu sietos skaidresnės ir profesionalesnės žiniasklaidos viltys. Visgi užsakomasis turinys iš žiniasklaidos niekur neišnyko. Net priešingai – jis normalizavosi, tapo priimtinu tarp žurnalistų. Tiesa, šiandien prastą konotaciją turintį žodžių junginį „užsakomieji straipsniai“ pakeitė „turinio projektai“. Esama nuomonių, kad turinio projektai yra suderinami su profesionaliąja žurnalistika. Kad kurdami turinio projektus žurnalistai yra ne mažiau nepriklausomi ir profesionalūs, kad patys turinio projektai – vienintelis būdas nepriklausomoms redakcijoms išlikti šiuolaikinėje rinkoje. Taigi debatų metu siekiama rasti atsakymą į esminį klausimą – ar turinio projektai išstums žurnalistiką?”

      O mano mintys būtų tokios. Ar žurnalistai/informacijos skleidėjai turi teisę į atlyginimą? Kokiu būdu redakcijos, norėdamos atsiskaityti su žurnalistais, surenka pajamas? Kokie redakcijų pajamų šaltiniai?

    Anksčiau didžiąją dalį pajamų sudarydavo reklama ir skelbimai. Dabar liūto dalį reklamos pinigų susirenka Google ir Facebook. Pagalvokim patys – laikraščių neperkam, reklamą matom „nemokamai” internete. Skelbimus talpinam irgi internete.

IMG_7960    Diskusijoje buvo pateiktas vienas netiesioginis pavyzdys. Ateina bulvių tarkavimo mašinų gamintojas į redakciją ir sako: „reiktų straipsnio, paremsiu redakciją. Bet, kad nebūtų taip tiesmukai, nerašykit apie mašinas, bet lyg iš tolo, apie bulvinius patiekalus, kokie jie skanūs ir naudingi.” Pridėčiau „Bulvinių blynų reikšmė šiuolaikinio žmogaus gyvenime”. Tai gi, kas pinigus moka, tas muziką užsakinėja. O kur tiriamoji ir analitinė žurnalistika? Kam ji įdomi? Mums? O jeigu mums įdomi, mes patys nerašom, tai kas rašys? Žurnalistai? O mes ar mokam žurnalistams? Prenumerata, reklama, skelbimai? „Nemokamai?”

       Taigi ne kiekvienas galim būti mokytojais, ekonomistais, ūkininkais, vairuotojais. Teko susidurti su Vakarų Europos valstybių žurnalistikos portalais, kur nemokamai galima paskaityti tik straipsnio antraštę ir pirmą pastraipą. O norint naudotis visa informacija reikia pirkti prenumeratą. O mes? Ar remiame savo skaitomą spaudą?

     Visų įspūdžių aprašyti nepavyks. Ir nenoriu būti šališkas. Siūlau patiems apsilankyti diskusijų festivalio „Būtent” puslapyje internete ir Facebook.

https://www.facebook.com/diskusijufestivalis/?fref=ts

https://www.youtube.com/channel/UCWEYG9fzw0lZuSmPlBp5tDg/videos


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

3 Komentarai (-ų)

  1. Vytas sako:

    Įdomus ir aktualus straipsnis. Ačiū Virginijui.

  2. visuomenininkams sako:

    patiko, suintrigavo, matysim, lauksim, diskutuosim, nustosim bijot- MES ESAME LAISVI PILIEČIAI, ir net nedurni kartais

  3. Palaikau sako:

    2 % paskyriau.

Jūsų komentaras:


devyni − keturi =

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]