Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

V.Mateika: raudono kilimo ir parodomosios veiklos man nereikia

V.Mateika/NERINGA TUŠKEVIČIENĖ /

         Jau kurį laiką netyla kalbos ir laiškai dėl planuojamos RetroPlast gamyklos Beržės kaime. Neseniai klausėme Tarybos narių nuomonės šiuo klausimu. Vieni atsakė, kiti nereagavo. Vidmantas Mateika pažadėjo atsakyti kiek vėliau, kai bus išnagrinėjęs viešai prieinamą dokumentaciją. Vakar sulaukėme Tarybos nario skambučio su pageidavimu pasikalbėti. Kadangi Tarybos narys teigė gilinęsis į daugybę dokumentų, pateikėme jam daugiau klausimų:

- Kodėl į Skaidiškes nevykote kartu su mere?

- Na, nei man, nei kitiems kartu su manim važiavusiems raudono kilimo tiesti nereikia ir specialaus paruošimo nereikia. Norėjome pamatyti tikrą gamyklos veiklą, o ne specialiai paruoštą – parodomąją. Suprantame, kad ko nereikia rodyti, galima paslėpti, o paryškinti tai, ką galima pamatyti pašaliniams. O ypač, kai kalba pasisuka apie naują įmonės gamyklą. Pažadus dalinti lengviau, kai gali kontroliuoti situaciją.

- Bet ar pavyko ką pamatyti, kai nuvykote nekviestas?

- Į teritoriją mes įėjome. Kaip vyksta pats perdibimas, neteko pamatyti. Neleido. Motyvas buvo neva jie remontuojasi. Bendraujant pastebėjau, kad atliekų krova kieme vyko intensyviai. Tačiau galimybė pasikalbėti ne tik su vadovais, bet ir darbininkais išėjo į naudą.

- Vidmantai, ar galima sakyti, kad esate priešiškai nusiteikęs dėl tokių gamyklų?

- Suprantu, kad mes, kaip Lietuva, kaip rajonas turėtume turėti atliekų perdirbimo gamyklas. Tačiau manau, kad joms vietos turėtų būti parinktos gerokai toliau nuo gyvenviečių.

    Geriausiai būtų, jei rajono valdžia aptartų su visuomene ir rastų geriausią sprendimo būdą – atokią vietą tokiai gamyklai.

     Tačiau esu tvirtai įsitikinęs, kad tvarkyti turėtume savas atliekas, o ne atvežtas iš kitų valstybių. O mūsų atveju suplanuota apie 80 procentų atvežtinių atliekų. Kaip Jums atrodo? Ar skandinavai nenori pelningo verslo ir papildomų darbo vietų? Nemanau, kad čia problema. Jie suvokia, kad taršos žala bus didesnė, negu tie uždirbti pinigai.

    Todėl man labai gaila, kad verslas gaudo kiekvieną eurą ir šiuo atveju negalvoja apie čia gyvenančius žmones, augančius vaikus ir jų sveikatą bei ateitį.

- Kuo skiriasi arba kuo panašios Skaidiškių ir planuojama Beržės kaime įmonė?

- Panašios tuo, kad veiks ta pati įmonė RetroPlast.

  DSC_0006 O skirtumų daug. Pagal dokumentus, Skaidiškėse tvarkoma 9900 t/m. įvairių antrinių  žaliavų ir pakuočių atliekų, o Beržėje planuojama perdirbti 6 kartus daugiau atliekų: 49000 t/m. vien tiktai plastiko ir plastikinių pakuočių atliekų, bei 1200 t./m. papildomai kitų atliekų (popieriaus, kartono atliekų, jų pakuočių atliekų, stiklo, medinės, metalinės bei kombinuotos pakuotės atliekų).

      Skaidiškėse vienu metu saugoma 1000 t įvairių atliekų, o Beržėje planuojama vienu metu laikyti 20 kartų daugiau atliekų – net 20000 t.

    Skaidiškėse dirbama 1 pamaina, o Beržėje numatomas 3 pamainomis nepertraukiamas darbas visą parą.

  Skaidiškėse atvežtos atliekos tiktai rūšiuojamos, pakuojamos (išskyrus žvejybinius tinklus, kurie pjaustomi) ir išvežamos atliekų perdirbėjamas, o Beržėje numatoma atvežtų atliekų išpakavimas, rūšiavimas, presavimas, smulkinimas, pagamintų antrinių žaliavų ir pakuočių atliekų perdirbimas, bei granuliavimas, ir tai 24 val./ parą.

- Ar yra galimybė apsaugoti Beržės upelį nuo taršos? O gal jis jau pasmerktas plauti plastiko atliekas?

- Specialiose žemės naudojimo sąlygose rašoma: draudžiama statyti naujus gyvenamuosius namus, vasarnamius, ūkinius ar kitus pastatus arčiau kaip 50 metrų už pakrantės apsaugos juostos <…> Esmė yra ta, kad vandens telkinių apsaugos zonose draudžiama galvijų aikšteles įrenginėti be nuotėkų surinkimo. O čia bus nuotėkų surinkimas ir nukenksminimas arčiau nei šimtas metrų.

    Jei gerai supratau, dokumentuose Beržės upelis nefigūruoja. Ten rašomas – melioracinis griovys. Galbūt dėl to ir yra tokie neatitikimai. Čia rajono vadovai turėtų pataisyti dokumentaciją ir įtraukti Beržės upelio ribas bei apsauginę zoną.

- Sakykite ką norite, bet pusantro šimto naujų darbo vietų Širvintoms tikrai praverstų. Gal verta dėl to pasiaukoti ir susitaikyti su galima tarša?

- Pradžioje žadėta šimtas penkiasdešimt naujų darbo vietų. Dabar jau kalbama apie penkiasdešimt. Skirtumas didžiulis -  šimtas darbo vietų.

  Bet esmė ta, kad kalbama apie nekvalifikuotus darbuotojus. Nenoriu įvardinti įmonių (nesu jų įgaliotas), veikiančių Širvintų rajone, bet jos nesurenka nekvalifikuotų darbuotojų arba mažiau kvalifikuotų darbuotojų mūsų rajone ir vežasi juos iš kitur. Dėl to, kad širvintiškiai nenori dirbti nekvalifikuoto darbo. Jie mieliau renkasi važinėti į sostinę ir uždirbti didesnę algą, negu minimalus atlyginimas.

    Jei dabartinės įmonės negeba surinkti reikiamo darbuotojų kiekio, tai mažai tikėtina, kad juos surinks nauja įmonė.

    Manau, Širvintoms reikia įmonės, kuri galėtų mokėti kur kas didesnį atlyginimą. Tuomet susidomėjimas darbo vietomis išaugtų.

- Minėjote, kad nagrinėjote daug raštų, susijusių su šia gamykla. Gal ir juose radote dėmesio vertos informacijos?

- Pirmiausia mane nustebino konkretumo trūkumas oficialiuose raštuose.

  „Didžioji dalis atliekų gaunamos ne iš atliekų srauto“. Kokia ta didžioji dalis? Koks procentas ar kiekis numatomas? Juk tai ne šiaip kokia rašliava, o svarbus dokumentas. Kur konkretumas? Kas gali įvertinti tą didelę ar nedidelę dalį, jei ji nėra konkrečiai apibrėžta?

    Arba rašoma „planuojama, kad ISO standartus įmonė atitiks artimiausioje ateityje“. Na, brangieji, jūs čia pasakas sekate, ar darbo planus numatote? Kas čia per dokumentas? Kada įmonė atitiks ISO standartus? Kada ta „artimiausia ateitis“? 2020 o gal 2200 metais?

     Tokių nekonkretumų daug. Ir jie labai krenta į akis. Toks jausmas, lyg tyčia sudaromos galimybės apeiti tvarkas.

- Matėte pastatus, kalbėjotės su daug žmonių, kokios išvados Jums peršasi po šios kelionės?

- Žinote, mane nustebino tai, jog gamybinis pastatas nėra prižiūrimas ir į jį investuojama minimaliai. Tai akivaizdžiai matosi pavaikščiojus po teritoriją ir už jos ribų. Pastato langai išdužę ar išdaužyti, bet jie tik užkalti plėvele. Kodėl? Spėju, kad pastačius naują gamyklą Širvintose, Skaidiškės lengviau atsikvėps, nes visa gamyba bus perkelta pas mus.

- Apie Tarybos narių Vidmanto Mateikos ir Jono Purvanecko nuotaikas ir pastebėjimų tęsinį po viešnagės Skaidiškėse skaitykite „Krašto naujienose“ jau rytoj. Jas papildys ir aktyvaus piliečio Virginijaus Sarpausko pastebėjimai.


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

12 Komentarai (-ų)

 1. CAT sako:

  Saunuolis Vidma,padek miestui.

 2. nebus sako:

  Nebus tos šiukšlių gamyklos prie Širvintų, kad ir kaip norėtų merė, ar jos aplinka. Mes širvintiškiai to neleisime, jeigu rajono valdžia neatlieka savo funkcijų- atstovauti mūsų interesų, tai ji nulio verta… o mes nesudėsime rankų ir kovosime, kad mūsų vaikai ir anūkai gyventų švarioje aplinkoje, be švediškų šiukšlių. Užtenka čia mus mulkinti, dirbsime vietoje mūsų išrinktos valdžios, gaunančios atlyginimą iš mūsų mokesčių ir dar prisidėjusios priedų, dirbsime vakarais, savaitgaliais, naktimis, skaitysime teisės aktus, rengsime viešas akcijas, bet neleisime jiems savivaliauti, tegul jie patys paspringsta tomis šiukšlėmis patys….nes jau užkniso galutinai….

 3. paskutinei sako:

  Kam tas pykcio ir nepasitenkinimo proverzis? Komentuokite i sveikata kiek tik norite, nuo to skaitytojams tik linksmiau. Nereikia kitur anekdotu skaityti, o ir nepopuliaraus portalo skaitomumas dideja. Gero vakaro jums komentuojant tskant sakant

 4. Anonimui sako:

  man atrodo, kad tavo smegeninė jau šiukšlėmis užkimšta. O smegenėlių kaip jau nedaug jų ten buvo, išbyrėjo… Ačiū už informaciją teksto autoriui.

 5. Anonimas sako:

  ponia komentuotoja siandien patruks belakstydama nuo vieno straipsnelio prie kito :) vis bando pritraukti liaudi skaityti :) na sekmes komentuojant labai smagu paskaityti kaip skalbiamos musu smegenines

 6. Geri pastebėjimai sako:

  Spėju, kad pastačius naują gamyklą Širvintose, Skaidiškės lengviau atsikvėps, nes visa gamyba bus perkelta pas mus.

 7. Geri pastebėjimai sako:

  rašoma „planuojama, kad ISO standartus įmonė atitiks artimiausioje ateityje“. Na, brangieji, jūs čia pasakas sekate, ar darbo planus numatote? Kas čia per dokumentas? Kada įmonė atitiks ISO standartus? Kada ta „artimiausia ateitis“? 2020 o gal 2200 metais?

 8. Geri pastebėjimai sako:

  Tačiau esu tvirtai įsitikinęs, kad tvarkyti turėtume savas atliekas, o ne atvežtas iš kitų valstybių. O mūsų atveju suplanuota apie 80 procentų atvežtinių atliekų. Kaip Jums atrodo? Ar skandinavai nenori pelningo verslo ir papildomų darbo vietų? Nemanau, kad čia problema.

 9. Geri pastebėjimai sako:

  Suprantame, kad ko nereikia rodyti, galima paslėpti, o paryškinti tai, ką galima pamatyti pašaliniams.

 10. klaidas sako:

  rasymo ir apsirasymo is teksto pasalinkite..

 11. Klausimas sako:

  Ką socdemai veikia taryboj? Elgiasi kaip nepavyzdingi mokiniai – suolus trina. Kur jūsų nuomonė? Jau tėvas nedirba, galit kalbėti

 12. Pagarba sako:

  Puikus pavyzdys, kaip be purvo drabstymo ir be oponentų žeminimo pasakyti, kas negerai ir nepatinka. Merei ir komandai reikėtų pasimokyti

Jūsų komentaras:


keturi × = dvidešimt

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]