Informacinis renginys „Dėmesys smurtui artimoje aplinkoje“    Jauniūnų pašto kolektyvo sveikinimas    Savaitės gaisrai - piktybiškai deginama žolė    Paramai praėjusiais metais Širvintų r. gyventojai skyrė apie 69 tūkst. eurų    Aktuali informacija gyventojams   

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar reikalingas Širvintose ūkininkų turgelis, kuriame būtų prekiaujama daržovėmis ir vaisiais, augintais mūsų rajone.

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

VARDADIENIAI

Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

AUTOBUSŲ GRAFIKAS ŠIRVINTŲ RAJONE

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

KROKUVA IŠ ARTI

 

                       krokuva7 Įspūdingą  ekskursiją per Atvelykį  į trečią pagal dydį kaimyninės Lenkijos  miestą Krokuvą  Širvintų  bočiams suorganizavo  veiklūs  LPS  Širvintų skyriaus  vadovai  kartu su kolegomis iš Ukmergės.

         Kelionė prasidėjo  ankstų  penktadienio rytą, trečią valandą.  Kelionė tikslo link su sustojimais pailsėti,  pavalgyti  truko   apie 13 val.

       Pakeliui į Krokuvą  sustojome   Čenstakavoje  (Częstochowa), piligrimų  mieste Silezijoje, prie Vartos upės. Aplankėme  ten esančią Čenstakavos Dievo Motinos šventovę -  barokinio interjero pauliečių vienuolyną, prie kurio glaudžiasi 106 metrų bokštas  ir koplyčia su garsiuoju Juodosios Madonos paveikslu.  Šis paveikslas yra garbinamas tiek Romos katalikų, tiek stačiatikių ir laikomas stebuklingu.  Pasak meno istorikų, Jasna  Guros  paveikslas  yra  bizantinė ikona, datuotina VI – IX a. Šią šventovę  gausiai lanko lenkai ir šalies svečiai visais svarbiais gyvenimo momentais, linksmais ir liūdnais, priimant svarbius sprendimus – pasirenkant gyvenimo kelią, vienuoliškąjį pašaukimą ar santuoką, gimus vaikams.  Šventovė stovi ant  Jasna Guros  (Šviesiosios Kalvos), supančios miestą. Įprasta atvykti  į šventovę  ir patikėti Dangiškajai Motinai savo problemas priešais stebuklingąjį Dievo Motinos paveikslą . Šis paveikslas yra Jasna Guros  širdis ir stiprybė, paslaptinga ir neišmatuojama, kasmet pritraukianti didžiules minias piligrimų. Daug kartų čia lankėsi  popiežius Jonas Paulius II. Jo apsilankymai šventovėje  įspūdingai įamžinti. Mums pasisekė, kad tuo metu buvo aukojamos Šv. Mišios, ir mes jose  dalyvavome.  Matėme daug jaunų žmonių, kurie labai nuoširdžiai meldėsi ir labai  šiltai bendravo  su  Šv.Mišių dalyviais.

      KrokuvaApžiūrėję bažnytinio meno muziejų,  pastovėjome prie  didelio bareljefo, kurį lenkų tauta  sukūrė 97 savo iškiliems tėvynainiams, 2010 m. balandžio 10 d.  žuvusiems  aviakatastrofoje prie Smolensko, atminti.

            Ypatingas jausmas apima  šioje šventovėje, tiesiog nesinori iš jos išeiti… Ten pabūti, viską apžiūrėti reikia   mažiausiai  visos  dienos. Tai iš tikrųjų didinga šventovė, nepaliekanti žmogaus  širdies abejinga…

            Penktadienio pavakarę  atvykome į Krokuvą , įsikūrėme   viešbutyje netoli senamiesčio ir jau tą patį vakarą   grožėjomės  nuostabaus grožio reginiu -  gražiai apšviestu vakarinės Krokuvos senamiesčiu. Daugelį metų Krokuva buvo  karališkoji Lenkijos sostinė, jos senamiestis yra labai įspūdingas, taip pat įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.  Kadangi miestas antrojo pasaulinio karo metais nebuvo sugriautas, senieji pastatai išliko  net iš XIV, XV, XVI amžių. Stebint juos iš centrinės  aikštės  negalima buvo atsigrožėti …

            krokuva1Šeštadienio rytą  išvykome į garsiąsias Veličkos druskos kasyklas. Velička yra už  10 kilometrų nuo Krokuvos. Tai vienintelės druskos kasyklos  pasaulyje, veikusios nepertraukiamai nuo viduramžių. Jos iškastos 9 lygiais iki 327 metrų  gylio, o bendras tunelių skaičius sudaro net apie 300  kilometrų. 1980 m. šis „požeminis pasaulis“ buvo įtrauktas į UNESCO Pasaulio  kultūros  ir gamtos paveldo pirmojo sąrašo  vienuoliktuką.

            Masinė druskos akmens kasykla Veličkoje prasidėjo XIII a. ir tęsėsi iki 1772 metų , daugiau nei 500 metų.   Lenkijos monarchai suprato akmens druskos vertę ir greitai sukūrė monopoliją.  XIV a. pajamos iš druskos sudarė trečdalį viso valstybės iždo.

            Neišdildomą įspūdį palieka koplyčios, kurias druskos kasėjai įrengė ir papuošė savo rankomis sukurdami šventųjų skulptūras vien iš druskos akmens.  Matėme druskos kasyklose naudotus mechanizmus, įrankius,  pabuvojome 135 m. gylyje.   Pati gražiausia ir prabangiausia kasyklų salė – Šv. Kunigundos  (Kingos) koplyčia, kurios sienas puošia epizodai iš Naujojo Testamento, o lubas – didžiuliai druskos kristalų šviestuvai.  Šioje salėje ir dabar aukojamos  šv. Mišios, vyksta įvairūs renginiai, priimami garbingi svečiai  iš kitų šalių.

          Krokuva2  Iš Veličkos  nuvykome  į unikalią Krokuvos vietą – Kazimiero kvartalą. Jis tapo žinomas XV a. pabaigoje, kai karalius Jonas Albrechtas perkėlė visus žydus gyventi į vieną vietą Krokuvoje. Kvartalas greitai išsiplėtė, kai Rytų Europoje gyvenantys žydai, ieškodami saugios vietos, persikėlė į Kazimiero kvartalą.  Taip šis rajonas išsiplėtė  iki 14 hektarų. Kvartale yra net 6 sinagogos  ir 3 krikščionių bažnyčios – dvi gotikinio stiliaus,  Šv. Kotrynos ir Kristaus kūno bažnyčios ir viena barokinio stiliaus – Šv. Stanislavo.  Kvartalo gatvėse nedarbo dienomis skamba autentiška, gyvai atliekama žydų muzika,  čia  veikia daug kavinių, kuriose gaminami žydų virtuvės patiekalai, yra košerinio maisto restoranas.  Šiame kvartale vyksta žydų folkloro  festivaliai ir kitokie  renginiai. Šiuo metu  kvartale gyvena apie 250 žydų.  Šiame  kvartale  buvo filmuojamas  pasaulinio garso Styveno Spilbergo filmas „Šindlerio sąrašas“.

            Krokuva4Turiningą  šeštadienio programą baigėme  apsilankymu Karališkoje Vavelio pilyje, į kurią ėjome Šv. Florijono gatve, viena iš svarbiausių istorinių gatvių Krokuvoje, kurioje gyvenimas tekėjo jau  XIII a. Nepaisant laiko tėkmės, ši viduramžių gatvė savo žavesio neprarado iki šiol, nes joje stovi gotikinio stiliaus bažnyčios ir elegantiški pastatai. Ši gatvė žymi dar ir tuo, kad joje buvo sumontuotas pirmas Europoje iš akmenų  padarytas  kelias.

            Krokuva mums  pirmiausia simbolizuoja tą epochą, kai lietuvių ir lenkų galybė dominavo didelėje dalyje Europos žemyno.  Krokuvoje ant kalvos,  prie Vyslos  upės, jos kairiajame krante  stūksantys  renesansinio stiliaus Vavelio rūmai -  abiejų tautų bendrų valdovų  karūnavimo, tuoktuvių, laidotuvių  bei įpėdinių  gimimo vieta. Vavelio didybės epocha susijusi su Gediminaičių (Jogailaičių) valdymo laikotarpiu.

           Krokuva8 Vavelio katedroje palaidoti Lenkijos ir Lietuvos valdovai,  žymiausi ir daug savo tėvynei nusipelnę žmonės.

            Gėrėjomės daugybe salių, papuoštų vertingais meno kūriniais – paveikslais, portretais, gobelenais, skulptūromis.

            Atvelykio sekmadienio rytą vėl nuvykome į senamiestį. Vaikščiojome centrine Turgaus aikšte. Tai  yra viena pagrindinių lankytinų vietų Krokuvoje, kurią labai mėgsta ir vietiniai gyventojai, ateinantys čia su šeimomis savo laisvalaikiu. Aikštės plotas -  net 40 000  kv. metrų, ir ji laikoma didžiausia Europos viduramžių miesto aikšte. Čia stovi  truputį pasviręs rotušės bokštas, netoliese  - paminklai Adomui Mickevičiui,  Žalgirio mūšio pergalei atminti,  veikia požeminis archeologinis  muziejus.  Aikštės  viduryje yra 1555 metais renesansiniu stiliumi atstatyta  Turgaus halė (Sukiennice).

             Krokuva11Ėjome  taip vadinamu Karališkuoju keliu, prasidedančiu nuo  Barbakano – gynybinės miesto  sienos, pro Šv. Florijono vartus.  Tie vartai buvo pagrindinis karalių įėjimas, kai jie grįždavo iš pergalingų mūšių. Dėl šios priežasties šie  34,5 m aukščio vartai  dar buvo vadinami „Šlovės vartais“. Jie gynybinėje sienoje buvo įstatyti 1300 metais. Jie buvo naudojami  ypatingomis progomis – lankantis žymiems žmonėms, laidotuvėms, vykstant karališkoms procesijoms. Pro juos savo tėvynėn Lietuvon  amžinam poilsiui buvo išlydėta ir karalienė Barbora Radvilaitė…

            Karališkasis  kelias eina  Šv. Florijono gatve, pro Šv. Florijono bažnyčią, pro dailininko Jano Mateikos namą – muziejų, didingą  80 m aukščio  gotikinę Šv. Marijos baziliką su nuostabaus grožio raižytu altoriumi. Kas valandą  iš aukštesniojo bazilikos bokšto  pasigirsta trimito garsas, kuris kiekvieną kartą nutrūksta toje pačioje vietoje. Ši melodija skiriama XIII a. gyvenusiam trimitininkui. Norėdamas perspėti gyventojus dėl mongolų užpuolimo, pradėjo trimituoti, tačiau užpuolikų buvo nušautas  ir  trimituoti nebaigė …

     Krokuva10 Eidami  Karališkuoju keliu, kuris baigiasi Vavelyje,  praėjome pro  barokinę Šv.Petro ir Šv. Pauliaus bažnyčią, kurios tvorą nuo 1730 metų  puošia dvylikos žmogaus ūgio  apaštalų  skulptūros.

            Ypatingą sakralumą Krokuvai  suteikia  daugybė bažnyčių – didingų, puošnių ir visai mažyčių, jaukių , su sava istorija ir savo savitumu. Ne be reikalo Krokuva vadinama karalių ir bažnyčių miestu, taip pat „mažąja Roma“.  Vien  Krokuvos senamiestyje  yra  30 bažnyčių, o visoje Krokuvoje su priemiesčiais  veikia net 146  bažnyčios.

            Paskutinis objektas, kurį aplankėme sekmadienį, buvo  1364 metais karaliaus Kazimiero III  Didžiojo  įkurtas Jogailos universitetas.  Tai vienas iš seniausių Europos  universitetų.  Skambant studentų himno „Gaudeamus“ melodijai universiteto balkonu praeina procesija -  karalius Jogaila su karaliene Jadvyga, kuri savo kraitį paskyrė universitetui,  rektorius,  profesoriai, studentai. Žinoma, tai yra žmonių dydžio lėlės, valdomos mechaniškai,  bet vaizdas  suteikia  puikią, „akademinę “  nuotaiką!

              Universiteto  istorija   liudija  tai, kaip  amžių  tėkmėje  tiesos ieškojimui atsidavę žmonės  praturtino ne tik Lenkijos, bet ir visos Europos istoriją.

            Krokuvą palikome  pilni gerų emocijų .  Tai miestas,  kurį būtinai reikia aplankyti ir kurį paliekant širdyje  pajunti, jog palieki  kažką labai  mielo ir kartu didingo. Krokuva – tai vieta, kur norisi dar kartą grįžti….

                                                            Vaclava  Vaskelienė

Nuotraukos Valdos Patinskienės


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

3 Komentarai (-ų)

 1. VV sako:

  Dabar jaunimas važiuoja Turkijon , labiau praturtėję – į Maldyvus, Seišelius, Tenerifę ir t.t.- tai tapo mados ir imidžo reikalu. Tai gerai, bet ir Europoje, mūsų kaimyninėse šalyse yra nuostabių dalykų – juos reikia patiems pamatyti, savo vaikams parodyti. Krokuva yra nuostabi, ją būtina pažinti, nes tai ir mūsų istorija.

 2. :) sako:

  Ne kiekvienas turi tokia proga pakeliauti,o kodel tik senjorai gali tokia galimybe pasinaudot?

 3. Širvintiškė. sako:

  Dabartinėje ekskursijoje nedalyvavau. Mano nuomonė: Vienas ir gražiausių miestų Europoje. Lankiausi ten ne vieną kartą, pasitaikus galimybei, apsilankysiu dar.
  Man didžiausią įspūdį paliko Katedra su nuostabiais sarkofagais, kurie iš tikro rodo tuo meto Lenkijos didybę. Viskas ten gražu, verta apsilankyti.

Jūsų komentaras:


+ vienas = aštuoni

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]