Lietuvoje plinta tymai    Konkursas vaikams - linkėjimai klounui    Per Širvintų rajoną nusidrieks nauja dujotiekio trasa    Savivaldybės administracija vėl lipa ant to paties grėblio - išsisukinėja nuo atsakymų    Įstaiga kandidato nereklamavo, bet klientai plakatą nufotografavo   

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar reikalingas Širvintose ūkininkų turgelis, kuriame būtų prekiaujama daržovėmis ir vaisiais, augintais mūsų rajone.

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

VARDADIENIAI

Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

AUTOBUSŲ GRAFIKAS ŠIRVINTŲ RAJONE

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Virginijus Sarpauskas: Širvintų transformacija – iki 2015 m. ir po jų

virginijus-sarpauskas-5ae197e2170ed/ 15 min.lt /

/Virginijus Sarpauskas /

       Žmonių ištrynimas iš nuotraukos, esančios 2017 m. Širvintų merės Živilės Pinskuvienės ir savivaldybės veiklos ataskaitoje, tapo žanro klasika. Viena nuotrauka ir penki ištrinti žmonės, tiesa, du iš jų – aplinkybių aukos – pasako daug, bet ne viską. Ataskaitoje – 506 nuotraukos. Panaši situacija kaip su Vladimiro Putino metine kalba. Politologai V.Putino kalboje ieško ne tik tai, ką jis pamini, pasako, tačiau kur kas svarbiau – ko nepasako ir nepamini. Nepaminėtų žmonių tiesiog nėra. Ne fizine prasme, bet jų nelieka viešajame gyvenime, žiniasklaidoje. Jie išjungiami, ištrinami.
Bet grįžkime prie Širvintų, nepamirštant Rusijos valdančiųjų. Panašumas – daugiau nei akivaizdus. Taigi, kas buvo ištrinti? Iš nuotraukos dingo dvi žurnalistės: Neringa Tuškevičienė – „Krašto Naujienos“ redaktorė ir Valda Patinskienė – „Širvis“ direktorė. Merė ne vieną kartą viešoje erdvėje yra pabrėžusi, kad tos „moteriškės“ yra „prisistatančios žurnalistėmis“. Merė prisiima teisę spręsti ir nurodyti, kas yra žurnalistas, o kas ne. Tokių, ar panašių replikų neteko girdėti „Širvintų krašto“ atžvilgiu, kuris yra artimai susijęs su merės šeima ir kuriame rašo du Tarybos nariai, merės partiečiai. Ką reiškia tokie merės žodžiai visuomenei? Tai galima suprasti kaip netiesioginę nuorodą žmonėms, kad tos žiniasklaidos priemonės, kuriose dirba ištrintos „ne žurnalistės“ yra neteisėtos, netikros. Ir netikrose žiniasklaidos priemonėse, netikrų žurnalisčių paskelbtos žinios yra netikros. Štai ir turim Širvintų netikras naujienas – fake news. Akivaizdu, kad merė rūpinasi tik tikromis  žiniomis iš tikro, vienintelio laikraščio.

       Dar vienas iš nuotraukos dingęs žmogus – merės „su trenksmu“ pristatytas „aukščiausios kategorijos specialistas iš sostinės“ Vidmantas Eigėlis. Tiesa, jis eiti ligoninės direktoriaus pareigas paskiriamas laikinai (l.e.p.). Ir čia buvo neprašauta. Tai bene vienintelis atvejis, kai žmogus, demonstratyviai paskirtas l.e.p., vėliau netampa nuolatiniu itin sėkmingų konkursų laimėjimų būdu. Tikriausiai V.Eigėlis nepateisino lūkesčių? Tik kieno? Šiaip jį pristatė merė. Tai gal merės? Nepateisino lūkesčių, tai ir nuotraukoje jo nereikia. 

 Jeigu kritikuojami ir žeminami buvę merai, tai tuo pačiu kritikuojami ir visi tuo metu dirbę administracijoje, biudžetinėse įstaigose 

       Taigi, ko dar nėra ataskaitos nuotraukose? Paklauskim kitaip, o kas turėtų būti? Kokia tai ataskaita? Skaitom bestseleriu tapusio leidinio pavadinimą: „2017 m. merės Živilės Pinskuvienės ir savivaldybės veiklos ataskaita“. Ar tikrai? O kas yra savivaldybė? Tai – valstybės administracinis vienetas, teritorija. Tai gal čia teritorijos ataskaita? Internete yra elektroninis ataskaitos variantas. Jo pavadinimas – „2017 m. Širvintų rajono Tarybos ir merės veiklos ataskaita“. Jaučiam skirtumą? Internetinio leidinio pavadinime, kuris keliauja į valstybės institucijas ir duomenų bazes bei archyvus, pirmoje vietoje įrašyta „rajono Taryba“. Rajono tarybos narys yra aukščiausias valdžios atstovas rajone. Ataskaitos knygoje skaitome – „Merės Živilės Pinskuvienės“. Tik iš herbo galima nuspręsti, kad tai Širvintų merės, kitu atveju liktų spėlioti, ar tai Respublikos, ar tai Visatos merės.

Tai pastebėjus kur kas lengviau suprasti, kokia tai ataskaitos knyga, kieno ji, ko joje tikėtis ir ko ne. Taigi, ataskaitos knygoje iš 506 nuotraukų, merė Ž.Pinskuvienė puikuojasi daugiau, kaip dviejuose šimtuose. Keliasdešimt kartų nuotraukose galima rasti Širvintų savivaldybės administracijos direktorę Ingridą Baltušytę Četrauskienę. Keliolikoje kartų galima pastebėti valdančiosios koalicijos tarybos narius. Taigi, manau, nesuklysim pasakę, kad tai merės Živilės Pinskuvienės veiklos ataskaita. Už ataskaitos tekstą ir turinį, esantį internete, tarybos nariai balsavo kovo 29 dieną. O jau sekantį rytą, kovo 30 dieną, Širvintų žmonės savo pašto dėžutėse rado dabar garsų visoje Lietuvoje leidinį – ataskaitą.
Taip elgtis gali, kai turi sau vienareikšmiškai paklusnią tarybos narių komandą. Tarybos nariai opozicijoje minimą ataskaitą gavo, kaip ir visi kiti žmonės. Jiems tai taip pat buvo naujiena. Bet tai tik dar labiau pabrėžia, kieno tai iš tiesų ataskaita. Čia ne opozicijos reikalas. Opozicijos nėra merės ataskaitoje, tai gal nėra ir gyvenime? Opozicija merės ataskaitoje tik kritikuojama. Opozicija pateikiama, kaip didžiausi kenkėjai, skundikai, ne taip balsuojantys, šviesios šiandienos ir rytdienos stabdžiai.

Šis rezonansinis nuotraukos trynimo atvejis tik praskleidžia rožinę miglą, tvyrančią ant Širvintų. Ne retam širvintiškiui užtruko laiko suprasti, kas iš tiesų vyksta Širvintose. O ką jau kalbėti apie šalies gyventojus. Situaciją Širvintose galima būtų pavadinti „visuotinis trynimas“ Širvintų savivaldybės administracijos direktorė Ingrida Baltušytė Četrauskienė yra pasakiusi taip: „Širvintų istorija prasidėjo 2015 metais.

      Mes atėję nieko neradome“. Čia ir yra raktas. Širvintos iki ir po 2015 metų. Širvintų istorijos iki 2015 m. niekas nerašė, arba tiksliau, ją rašėme visi. Keisdavosi merai, keisdavosi administracijos vadovai, skyrių vedėjai, biudžetinių įstaigų vadovai. Iki 2015 metų merais buvo: Vincas Jasiukevičius, Vytas Šimonėlis ir Kęstutis Pakalnis. Man jokiomis aplinkybėmis nėra tekę girdėti, kad nors vienas iš jų viešumoje būtų kaip nors neigiamai, nepalankiai atsiliepęs apie kitą. Prisiminkim, kaip gyvenome po 1990 metų, atgavę nepriklausomybę. Kaip atrodė Širvintos, kokios buvo galimybės, kokie būdavo rajono biudžetai. Dar prisiminkim, kada Lietuva pradėjo gauti ES paramą, ir kokia buvo tos paramos dydžio dinamika. Širvintos 1995 ir 2015 metais yra du nepalyginami miestai.
Šiandien turim tokią situaciją, kai kiekvienai progai pasitaikius yra kritikuojama buvusi rajono valdžia: kad per mažai nuveikė, kad vykdė stagnaciją, miegojo, kėdes trynė. Reikia turėti mintyje, kad meras tik organizuoja tarybos darbą. O tokios „poniatkės“ kaip „pinigų pramušimas“ – opiumas liaudžiai. Kokia buvo šalies ir Širvintų rajono ekonomikos padėtis, koks būdavo rajono biudžetas – tokius darbus ir būdavo galima padaryti. Jeigu kam nors nevisai aišku, paklausiu kitaip. Kodėl kiekvienas iš jūsų 1995 metais negyvenot taip, kaip gyvenat dabar? Tikriausiai galėjot, tik nenorėjot? Pinigų turėjot, kaip vejos nušienautos, tik savo noru kukliai gyvenot?
Jeigu kritikuojami ir žeminami buvę merai, tai tuo pačiu kritikuojami ir visi tuo metu dirbę administracijoje, biudžetinėse įstaigose. Jeigu yra ką kritikuoti, tai reikia daryti čia ir dabar. Kai nutylimos vienos aplinkybės pabrėžiant tik kitas, iš konteksto ištrauktas, tai vadinama istorijos perrašymu.

     Dar viena aplinkybė, kuri verčia susimąstyti – tai, kad merė savo kalboje nepalankiai kalbėdama apie buvusius ar esamus, vienus ar kitus vadovus ir darbuotojus, nuolat pabrėžia, kokiai partijai žmogus priklauso. Tokiu būdu kritikuojamas ne atskiro žmogaus elgesys, bet nurodoma, kad jis elgiasi taip, nes priklauso partijai, ir, aišku ne tai, kuriai einamu laiko momentu priklauso merė. Vadinasi, žmogus yra blogas, nes priklauso blogai partijai. Ir, aišku, paminimos visos ne tos partijos. Taigi peršama mintis, kad žmonių priklausimas „blogoms“ partijoms yra blogis. Ir, jeigu priklausyti, tai tik Teisingai partijai, tikriausiai tai, kuriai priklauso LABAI teisinga merė. Turim situaciją, kad yra tik viena teisinga partija. Sveiki atvykę į vienpartinę sistemą!

     Laisvame Vakarų pasaulyje jau seniai atrasta, kad partijos yra viešasis gėris, o partinė sistema – demokratijos pagrindas. Kol kas nėra sugalvota kitaip. Tik, reiktų pabrėžti, kad laisvos partijos, partijų skyriai yra gėris. Kiek Širvintose yra veikiančių nepriklausomų partijų skyrių – tai jau atskira tema. Ir vėl viskas pasikeitė po 2015 metų.

     Pabaigti norėčiau tokiu pastebėjimu. Širvintos iki ir po 2015 metų yra du skirtingi miestai, dvi skirtingos visuomenės. Tuo laiku gyvenom kitaip. Buvo daugybė partijų, partijų skyriuose dalyvaudavo daugybė žmonių, partijos dalyvaudavo rinkimuose. Nebuvo vienos Teisingos partijos. Keitėsi merai, keisdavosi tarybos, bet nebuvo vienintelės valdančiosios daugumos, tarsi valdančiosios visumos. Nei vienas meras nepabrėždavo, kad tik jis ir tik jo komanda dirba, tik jie atstovauja mūsų visų šviesią ateitį, kad be jų grįš tamsūs stagnacijos laikai. Vykdavo miesto šventės, renginiai. Visko buvo daug – ir įvykių, ir emocijų. Ir buvo bendrumo jausmas. Nebuvo pykčių, susiskaldymo į teisingus ir buvusius. Būdavo mažesni rajono biudžetai, nebuvo ES pinigų, ir noro žūtbūt dalyvauti juos skirstant.
Dabar turim suskaldytą visuomenę, kurstomą pyktį, savus ir buvusius, vieną teisingą partiją. Turim iš visuomenės ir visuotinos atminties trinamus žmones. Turim ES pinigais galvotrūkčiais keičiamą miestą. Turim projektų viešinimo imitaciją ir parodiją.

      Tik, turėdami tokią dabartį, kokią turėsim ateitį? Mūsų ateitis bus mūsų vaikų ir mūsų pačių dabartimi. Ir toje ateisiančioje dabartyje reiks gyventi.

      Lietuva garsi ne tik aukštosiomis technologijomis, lazeriais, biomedicina, krepšiniu. ES atliktose apklausose esam garsūs savo pasyvumu. Taip, mes pasitikim Europos Sąjunga, bet mes esam nevisuomeniški, esam politiškai neaktyvūs. Turima mintyje, ne politikos parodija – politikavimas, o domėjimasis politika, kaip domėjimasis visuomenės reiškiniais, kaip dalyvavimas sprendimų paieškoje ir svarstymuose, ir dalyvavimu, populiarinant sprendimus. Tik pasyvi visuomenė subrandina amžinuosius valdančiuosius, valdančiąsias daugumas, kaip valdančiąsias visumas. Tik tokioje visuomenėje laisvam žodžiui ir žmogui vietos nėra. Valdančioji visuma po savim pasiglemš viską.

Virginijus Sarpauskas yra Širvintų visuomenininkas, oponuojantis Živilei Pinskuvienei.


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

14 Komentarai (-ų)

 1. Vytas bičiliui sako:

  Išreikšti dėmesį, pagarbą, pasveikinti ir nesavanaudiškai padėti yra daug būdų ir progų. Nežinau kaip jautėsi net nepavaldžių įstaigų vadovai, parapijos, sulaukusios merės sveikinimų su atkurtos Lietuvos šimtmečiu, kuriuos dalino merės pasiuntiniai, prašydami pakabinti matomoje vietoje. Kultūringas žmogus nedrįsta tiesiai pasakyti – „atsikniskit“. Gavus tokia „dovanėlę“ apima dvejonės, pakabinti kur nors ar išmesti tuoj pat. Savigyrai ir panašioms dovanėlėms Savivaldybės valdžia išleidžia 100 000 eurų per metus, todėl kitiems belieka padovanoti po rėmelį.

 2. Apie rinkimus sako:

  Rinkiminę kampaniją merė jau seniai vykdo. Tik perėjo į kitą lygį, daug subtilesnį ir novatoriškesnį (nes balsų pirkimas tai jau atgyvena)? Mano nuomone – vien ši pastaroji ataskaita- akivaizdus rinkimų reklamos leidinys, šlovinantis merę ir jos kompaniją, beje – leidinys išleistas už mūsų visų pinigėlius, kaip gudriai, ane?

 3. rinkimai sako:

  rinkimai – rimtas procesas. Štai ligoninę ir aplamai valstybinę mediciną savivaldybėje faktiškai pribaigia ne dabar valdžioje esantys, o už juos balsavusieji dar 2015 metais (apie penkis tūkstančius rinkėjų). Bet ar jie jaučiasi atsakingi?

 4. -> Pakvipo rinkimais sako:

  Na o jums kažkas nepatinka? Tiesiog klausimas iš smalsumo. Kiekvienas žmogus renkasi savo kelia. Ir gerai jei yra aktyvių žmonių kuriems ne tas pats kas vyksta. Taip pat manau, kad jei turėsim iš ko rinktis tai tik mums geriau. Kaip minėjau, svarbu sudalyvauti. Aš dar kartą pasikartosiu, nereikia piršti savo nuomonės už ką ar prieš ką. Turim savo galvas, savo emocijas ir jei kam tinka ir patinka lai balsuoja ir už dabartinę valdžią, bet svarbu, kad ji būtų išrinkta sąžiningai, o ne papirkimais.

 5. Pinsk sako:

  Paims viena iš prieglaudos parcijų- ryžos naglos lapės, mėnto, Akcizo, Suvirintojo…Gal koks pajudėjimas, būsimas rinkiminis komitetas „Musių Širvintay“.

 6. Jurgis sako:

  mano nuomone vadinti reikia tikrais pavadinimais,ne valdančioji visuma,o valdžios t a r n y s t ę vykdantys žmonės,juk Taryba sudaroma pagal visų mūsų suteiktus įgaliojimus(balsuojant rinkimuose).
  Jau darosi ir juokinga ,ir pikta,kai visiems mums išrinkusiems ir įgaliojusiems Tarybą,jos narius,merą(ę) nėra konkrečiai atsakoma į klausimus,nesvarstomi aktualūs pasiūlymai,nėra skaidriai ir periodiškai,viešai informuojama apie biudžeto naudojimą ir kt.

 7. Pakvipo rinkimais sako:

  Stebiu šitą žmogų. Tai, ką jis daro, kvepia rinkimais. Liko sužinoti, su kuo jis eis. Puteikis? Landsbergis? Zuokas? Kuris paims?

 8. per rinkimus sako:

  esantys valdžioje visi iki vieno balsuos ir vesis visus jiems pritariančius. Juos nugalėti įmanoma tik einant balsuoti. Rinkėjų pasyvumu esantys savivaldybės valdžioje yra ypatingai suinteresuoti: tai jų sėkmės garantas.

 9. Virginijui sako:

  Ačiū, tikrai geros įžvalgos. Dar norėčiau nuo saves pridurti, kad žmonės nenumotu ranka į renkamą valdžią. Visi kam nepatinka susiklosčiusi padėtis, pradėtų po truputi agituoti visus aplinkui, gimines artimuosius ir draugus eiti balsuoti. Nereikia piršti savo nuomonės už ką ar prieš ką. Svarbiausia reikia eiti balsuoti, kad mūsų valdžia nebūtų nupirkta už bambalius, o išrinkta daugumos. Jaunimas, nenumokite į tai ranka manydami, kad jūsų tai neliečia. Čia mes gimstame, augame, auginame vaikus. Tai kas atrodo nereikšminga šiandien, po 5 ar 10 metų pasidaro kritiškai svarbu. Negi jums neįdomu, kaip gyvensime rytoj. Ar tiesiog tylomis bėgsite iš gimto miestelio. Pagalvokit apie perspektyvas… Miestelis nedidelis, mažai triukšmo, rami aplinka auginti vaikus, žalias (dar kol kas, kol neiškirto visų medžių, nors jau šis privalumas su klaustuku), turi švarią upę (įdomu kaip ilgam), buvo nuostabaus dydžio marios (kol nepradėjo dygti neaiškus statiniai vidurį jų), Netoli sostinė, su geru susisiekimu visais metų laikais. Sostinėje daug gerai apmokamų darbų ir iki jos 30 min. kelio. Ir visą tai turime čia, ar norim tai prarasti? Aš ne! taigi visus kviečiu susimastyti ir būtinai dalyvauti artėjančiuose savivaldybės rinkimuose. Ir išsirinkti valdžia patiems, kad niekas vėliau negalėtu priekaištauti kad valdžia bloga. Dažnai girdime keiksmus į valdžios pusę bet kai paklausi ar balsavai paaiškėja, kad ne. Padarykime taip, kad alumi pirkti balsai atsiskiestų mūsų tikrų balsų jūroje. Ir tie mielėmis kvepintis balsai negriautų mūsų aplinkos.

 10. neabejingas sako:

  Pinskuvienė 2011 metais buvo stipresnė nei 2015 metais, bet tuomet rinkimų, net dėdama didžiules pastangas, nelaimėjo, nes tuo metu meras Pakalnis rinkėjų tarpe turėjo tvirtą autoritetą. O po Pakalnio 2011 – 2015 metais politinio lyderio nebuvo, o valdanti dauguma tekėjo pasroviui. Per paskutinius rinkimus valdžia dabartiniams vos ne savaime įkrito.

 11. Virginijus sako:

  Į motinos dienos skelbimą iš karto atkreipiau dėmesį. Tas „globojamas“ rėžia akį. Galima būtų sukritikuoti. Bet… Kiltų klausimas, o kodėl antra pusė „beveik kaip ir sutiko“. Kritika turėtų šalutinį poveikį. Jeigu kalbame apie tai, tai jau sveikstam. Šiek tiek žinau „kas į skelbimą nesutilpo“, bet apie tai nerašysiu.

 12. super sako:

  Pakalnio laikotarpis buvo pats sekmingiausias Sirvintų rajonui. Auksinis. Tokio išmintingo, diplomatiško pagarbaus kiekvienam žmogui mero galėtų pavydėti net Maskva ar New York. Dėja, Pakalnį irgi galima buvo suprasti – pastovus lojimas iš Širvintų krašto subinlaižių davedė žmogų. Labai gaila, kad jis nepanoro eiti dar vieną kadenciją. Pastatė vietoje savęs neįgalų, politišką impotenta Vincą, kurį sekmingai nukonkuravo šiometinė Širvintų Ragana.
  Tame, kad Širvintų rajoną dabar valdo nusikalstomas klanas yra ir Pakalnio kaltės. Dėja.

 13. neabejingas sako:

  Nuo 2011 metų, pasitraukus Pakalniui iš mero pareigų, prasidėjo politiškai nesėkminga tuometinės valdančios daugumos laikysena: jos vadovybėje visuomenė nematė tikro lyderio, kuriais buvo nuo 21-ojo amžiaus pradžios buvę ankstesni merai. Tai atvedė dabartinę merę į labai lengvą pergalę tiek pagal sąrašus, tiek ir asmeniškai. Visuomenei bręsti nėra lengva. Kiek pastebiu savivaldybių diktatoriai beveik visada laimi eiliniuose rinkimuose. Ar taps Širvintos išimtimi?

 14. bičiulis sako:

  Ačiū už nuomonę, gerb. VIRGINIJAU SARPAUSKAI.
  O kaip su motinos dienos renginiais net neskanu, nemalonu skaityti “renginį globoja …”
  Ar Jums viskas tinka? ar tikrai ne per daug? gerbiami Širvintų krašto žmonės.

Jūsų komentaras:


keturi + šeši =

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]