Širvintų ligoninės atsakymas į straipsnį    Bus atliekamas žemės sklypo ženklinimas Motiejūnų k.    Direktorė teigia, kad pagalba buvo suteikta, tačiau pacientui jos teko ieškoti kitame rajone    Žygis „Musninkų MŪŠIO takais“    Sostinė nuo penktadienio skelbia šildymo sezono pabaigą   

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau laikas išjungti šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

VARDADIENIAI

Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

AUTOBUSŲ GRAFIKAS ŠIRVINTŲ RAJONE

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Ar nepabodo gyventi pokomunistinio feodalizmo sąlygomis?

andrius-navickas-oficiali/ Andrius Navickas, LR Seimo narys /

       Gyvename pokomunistinio feodalizmo laikais. Kaip kitaip galima vadinti santvarką, kai kurio nors rajono meras ar mere su visais kitais elgiasi kaip su savo baudžiauninkais? Protestuoti daug kas nedrįsta vien dėl to, kad vietinio feodalo kritika – garantuotas būdas netekti darbo, patirti įvairius persekiojimus. Tuo labiau, kad kritikai labai greitai apipilami gandų srutomis, pradedami vaizduoti,kaip nepritapėliai, trukdantys valdžiai dirbti.

      Iš tiesų, kodėl turėtume feodalams trukdyti tvarkytis? Juk ir gatves tiesia, gėlynus sodina, mokyklas renovuoja, net naujus stadionus atidaro. Bėda ta, kad visa tai daro ne iš savo pinigų ir dažnai rūpinasi daugiau savo įvaizdžiu nei kurio nors įgyvendinto projekto tvarumu. Jei dar viską statytų ir įrengtų, tarsi tai darytų savo namuose, priekabiai rūpindamiesi kokybe, dar galima būtų numoti ranka, jog mažai tariasi su kitais. Tačiau šių laikų feodalų bėda ta, kad jie negali nevogti, kad ir kiek turtų jau būtų prisivogę. Jei skelbiamas konkursas, tai rūpi ne tiek kokybės ir kainos dermė, bet tai, kad laimėtų tie, kurie susipras į feodalo kišenę ką nors įdėti.

     Šviesios atminties rusų opozicionierius Borisas Nemcovas dabartinį Kremliaus režimą buvo pavadinęs kleptokratija (vagių valdžia). Deja, bet kleptokratijos elementų pakanka ir Lietuvoje. Kartais net sunku patikėti, kodėl sočiai ir prabangiai gyvenantis meras susigundo kokią nors smulkmeną – pavyzdžiui, “premija” už brangiau iš “reikiamo žmogaus” nupirktais keliais televizoriais? Arba kodėl, statant kurį nors tiltą, panaudojama mažiau medžiagų nei reikalauja saugumo normatyvai? Negi keli tūkstančiai eurų turtingam žmogui yra ta suma, kuri gali sugundyti rizikuoti žmonių gyvybėmis?

    Visiškai sutinku su tais, kurie perskaitę šiuos mano samprotavimus, pareikš, kad didžiulė kaltė, dėl to, kad pokomunizme atsirado savi feodalai, tenka visų spalvų valdžioms. Leidome privatizacijai virsti “prichvatizacijai”, pritrūko politinės valdžios nuosekliai dekomunizuoti valstybę, išlaisvinti nuo komunistinės nomenklatūros veikimo, politinės partijos pamiršo paprastus žmones ir t.t.

    Kita vertus, šiandien nepakanka tūžti dėl praeities klaidų, būtina iš jų mokytis, daugiau jų nekartoti ir tirpdyti visas pokomunistinio feodalizmo atramas. Pirma, būtina drąsiai ir garsiai kalbėti apie tai, jog visi žygdarbiai, kuriais mėgsta girtis merai-feodalai, galėjo būti  įgyvendinti pigiau, skaidriau ir labiau įgalinant bendruomenę, jei būtų veikiama demokratiškai. Antra, su diktatoriais beprasmiška kovoti pavieniui, labai svarbu vienytis, pamirštant neesminius tarpusavio skirtumus ar nesutarimus. Feodalai nebijo moralizavimo, net racionalios kritikos, bet labai bijo to, kad opozicijos politiniai raumenys nepradėtų augti, jog neatsirastų reali alternatyva. Feodalai bando įteigti žmonėms, kad jie nepakeičiami, kad neturi lygiaverčių varžovų. Tačiau pakanka garsiai pasakyti, kad “karalius nuogas”, parodyti, kad režimo kritikai sugeba sutarti tarpusavyje ir feodalus apima panika.

    Trečia, sunkiausia yra ne nukauti politinį drakoną, bet paskui nesudrakonėti patiems. Būtent todėl opozicija pokomunistiniams feodalams turi veikti iš esmės kitomis priemonėmis nei veikia patys feodalai. Labai svarbu paisyti kolegialumo, skaidrumo, racionalaus veikimo ir pagarbaus santykio su žmonėmis, taip pat ir kitaminčiais, principų.

     Dar vienas svarbus dalykas – garsiai pripažinti klaidas ir iš jų mokytis. Pavyzdžiui, kažkada gražiame Širvintų rajone veikė nedidelis, bet veržlus TS-LKD skyrius. Gražiai jo nariai tarpusavyje bendravo, kol skyrius nesusidūrė su gundymu. Iškilo dilema – ar kovoti su rajoną užvaldžiusia “drakone”, ar laikytis šalia jos – ir saugiau, ir šilčiau? Gundymas buvo stiprus ir skyrius pradėjo skeldėti, o jo vadovybė prisišliejo prie “drakonės” ir pareiškė, jog nevalia trukdyti naujai valdžiai dirbti, rūpintis rajonu. Kuo visa tai baigėsi? TS-LKD skyrius mutavo į kažkokį keistą darinį, kuris nebeturėjo jokio ryšio su tarnyste rajonui ir Tėvynei, bet visa tai pakeitė baudžiauninkiškas mentalitetas. Šiuo metu skyrių tenka kurti iš naujo. Pasitikėjimo, bendrystės žaizdos gyja sunkiai, tačiau, kas mane labai džiugina, Širvintų rajono žmonės supranta, kad šiandien kova už laisvę, demokratišką valdymą yra svarbesnė nei senos nuoskaudos.

       Po devynių mėnesių vyks Savivaldos rinkimai. Neabejoju, kad feodalai pasitelks visus administracinius resursus ir iš visų jėgų kovos už save. Tačiau nepamirškime, kad visos diktatūros galiausiai žlunga. Tai įvyksta tada, kai žmonės, kurie ilgą laiką laikėsi atokiau nuo politikos, nes turėjo svarbesnių reikalų, garsiai ištariai: “pakaks”. Neabejoju, kad pokomunistinį feodalizmą galima įveikti ne išmintingomis programomis, racionaliais debatais, bet pažadinant paprastų žmonių norą nebūti traktuojamais kaip baudžiauninkais, padedant įsisąmoninti, kad feodalų kartojama frazė – netrukdykit dirbt – iš tiesų tėra noras vogti toliau.


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

11 Komentarai (-ų)

 1. ?? sako:

  Tačiau netrukus (mano atostogų metu) dienraščio steigėjai – pranciškonai – paskelbė oficialų raštą, kuriuo mane atleido iš pareigų ir visokeriopai atsiribojo. Nuo tos akimirkos nieko bendra su bernardinai.lt neturiu. Man asmeniškai apmaudu, kad steigėjai viešai paskelbė, jog griaunu tai, kam daug metų atidaviau visas jėgas“, – nurodė su konservatoriais savo likimą bandęs susieti žurnalistas.

 2. Šaunios mintys sako:

  Pagarba. Linkiu, kad Širvintose atsikurtų stipri Tėvynės sąjunga. Teikia vilčių.

 3. J.J sako:

  Bet kiek savivaldybėje priviso “mergužėlių”, kurios “maudosi” biudžeto kišenėje. Ką po feodalės valdymo jos pasakys?

 4. Širvintiškė sako:

  taikliai pasakyta. Gera buvo skaityti. Gal perskaitys šį straipsnį ir merės rankų kilnojimo bendražygiai.Gal vieną kartą ir jų galvelės pradės mąstyti.

 5. VV sako:

  Teisinga, prasminga, aktualu. Net dūšioje šviesiau, kai paskaitai išmintingo žmogaus mintis. KOL NESIKEISIME MES PATYS, TOL IR VERGAUSIME, BIJODAMI VIENI KITŲ, KAD TAVO MINČIŲ IR PAŽIŪRŲ KAS NORS NEDANEŠTŲ, „KUR REIKIA“…Gyvename Širvintose kaip paralyžuoti – kalbame „puse lūpų“arba tylime visiškai, arba …važiuojame dirbti į Vilnių. Nenorintiems vergauti išeitis visada yra…

 6. nepadės kalbos sako:

  per daug vieni su kitais susiję, vienas pasipriešins- kiti suvalgys. bijo keršto, nenori sankcijų ( kentės ne tik patys, bet ir artimi žmonės, verslas, darbo vieta). Atkentės tuos kelis mėnesius ir viskas. paskui arba vėl kartu žygiuos, arba ilgai nebenorės politikuoti. Viskas pasimatys per rinkimus.

 7. Mąstantis sako:

  Žmonės, būkit geri, jei asmeniškai pažįstate, duokite paskaityti šitą straipsnį rajono tarybos nariams, sutartinai kilojantiems rankutes už Pinskuvienės projektus. Gal, supratę, kad rajono žmonės jau puikiai supranta kas vyksta, kad viešai įvardinama ir kuo jie užsiiminėja taryboje, nors kuriam prabus sąžinė, ar gėdos jausmas. Gal kuris nugalės baimės jausmą, ir nustos būti klapčiuku. Bet kokiu atveju, net jei toliau klusniai kilos rankutes, kai visas jų sprendimų grožis išlys į dienos šviesą, bent jau negalės sakyti, kad buvo suklaidinti, nežinojo, nesuprato.

 8. Nepagalvokit, kad aš sako:

  Labai stipriai. Pirmas kartas, kai norisi cituoti visą straipsnį. Ar įmanoma dar taikliau? Ne kalbos nuo bačkų išgelbės padėtį. Tik nuolatinis darbas su žmonėmis,tik nuolatinės jiems siunčiamos žinutės, nuolatinis pozicijos ir laikysenos demonstravimas. Ne, likus iki rinkimų dviems mėnesiams, o visada. Tai neturėtų būti proginis veiksmas.
  Aišku, ko gero prisimenam tuos “verslininkus” vyšniniais, violetiniais švarkais nepriklausomybės pradžioje. Prisimenam tuos verslininkus, mokančius ne daugiau nei minimumą, bet skambiai ir garsiai paremiančius rajono renginius. Prisimenam ir mokytojus, kurie nei kiek nepanašūs į tuos kaimo mokytojus, kurie į tremtį važiavo su savo mokiniais, kuriuos šaudė miestelių aikštėse.
  Pirmiausia pasiūlomas “Lengvas ir beskausmis stuburo šalinimas”. Žmogui nesutikus, jam bandoma “patempti stuburą”, suorganizuojama “Išvarža”. Ir t.t.

 9. > Tai taip sako:

  Puikiai Jūs čia! Aš irgi tą verslininkų, mokytojų (net buvusių direktorių), kai kurių savivaldybininkų “virsmą” į nuolankius ėriukus vadinu vergo mentalitetu, nes save gerbiantys išsilavinę žmonės tiesiog negali pulti ant kelių prieš mažaraštes ambicijas.

 10. Tai taip sako:

  Vargu, ar gimusi su vergo DNR galima ikalbeti buti laisvu. Ir nekalbu tik apie “zemesniaja kasta”. Sirvintose sios kadencijos metu stipriai isryskejo tu, save laikanciu ” aukstesniaja kasta” vergystes genai. Kiek sirvintiskiu verslininku, isdidziai anksciau renginiuose dalyvavusiu ir save “poviskai” demonstruojanciu, siandien pamaldziai rankeles sudejusiu, galveles pries feodale nulenkusiu pasiruose su pasimegavimu kvepuoti feodales iskveptu oru. Kiek pedagogu anksciau lyg ir oriai nesusiu (arba bent tai deklaravusiu) ir vaikams skambiomis frazemis bandziusiu perteikti vertybiu bagaza siandien irode patys esantys tik klapciukais. Kiek mokslus baigusiu ir savo pastangomis bei gebejimais ziniu bagaza igavusiu ir vertinusiu tarnautoju siandien vykdo bemokslius, tik ambicijomis ir kojos treptelejimu gristus paliepimus.
  Ir nekalbekit, kad tai tik del galimybes tureti darba ar pletoti versla. Dar like pavyzdziu, kuriu verslas sekmingai vystosi be keliaklupsciavimo. Dar like pavyzdziu zmoniu dirbanciu savo darbus be padu laizymo. Ne tie laikai, kad vienos darbo vietos netekimas, suzlugdo. Puikus zmones darba greit susiranda. Is bado nei vienas atleistasis nemire. Bet jie isliko isdidziais ir gerbiamais.
  Na o vergai!? Valdzia keisis, bet Jus zmoniu akyse jau niekad neispusit savo kalakutisku krutiniu, nes tose akyse busit tik vergais.

 11. Širvintiškė sako:

  Taikliai, stipriai ir prasmingai. Dėkui

Jūsų komentaras:


septyni × = trisdešimt penki

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]