Per Širvintų rajoną nusidrieks nauja dujotiekio trasa    Savivaldybės administracija vėl lipa ant to paties grėblio - išsisukinėja nuo atsakymų    Įstaiga kandidato nereklamavo, bet klientai plakatą nufotografavo    Šiltos eilės ir muzika sielai    Policija dėkoja   

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar reikalingas Širvintose ūkininkų turgelis, kuriame būtų prekiaujama daržovėmis ir vaisiais, augintais mūsų rajone.

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

VARDADIENIAI

Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

AUTOBUSŲ GRAFIKAS ŠIRVINTŲ RAJONE

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Kelionės tikslas – Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės pilys Baltarusijoje

         Minskas 109Ankstyvą, saulėtą gegužės 24 d. rytą LPS  Širvintų  skyriaus  bočių grupė  išvyko į dviejų dienų kelionę, kurios metu planuota aplankyti istorines LDK  pilis  kaimyninės Baltarusijos žemėje.  Pirmiausia sustojome Krėvoje – istorinėje LDK vietoje  Gardino srityje, Smurgainių rajone. Krėvos pilį  XIV a. pradžioje pastatė Gediminas. Tai buvo viena iš ankstyviausių mūrinių pilių LDK ir Europoje. Po Gedimino pilį paveldėjo Algirdas ir Jogaila. Krėva yra vieta, menanti įvykius, paveikusius Europos istoriją.

        Pilis buvo daug kartų puldinėjama, ją griovė totoriai, galiausiai visiškai  sugriauta ji buvo per Pirmąjį pasaulinį karą.   Krėvos pilies požemiuose kalėjo ir buvo nužudytas kunigaikštis Kęstutis. Jogailos pusbrolis Vytautas, vėliau tapęs Didžiuoju, pabėgo, persirengęs tarnaitės drabužiais.  Krėvoje įvyko Jogailos krikštas, o po jo vedybų su Lenkijos karalaite Jadvyga Lietuva prisijungė prie Lenkijos karūnos.  Nuo tada lietuviai buvo masiškai krikštijami. Krėvoje 1387 metais buvo įsteigta pirmoji lietuviška katalikiška Šv. Jono Krikštytojo parapija LDK. Krėvos sutartį , jos priežastis ir pasekmes Lietuvai istorikai dar ir šiandien nagrinėja…

           Minskas 136Iš Krėvos vykome į Minską, Baltarusijos sostinę. Miestas nustebino savo erdvumu, plačiomis gatvėmis, švara ,  žalumos  ir poilsio zonų gausumu. Minskas per Antrąjį pasaulinį karą buvo beveik visiškai sugriautas, todėl senųjų pastatų  neliko.  Atstatant Minską buvo siekiama padaryti jį patogų gyventi.  Ir dabar pačioje sostinėje nėra daug statoma, statybos vyksta daugiausia priemiesčiuose, apie 30 kilometrų nutolusiuose nuo miesto, kuriame šiandien gyvena apie 2 milijonai žmonių.

            Monumentas, kurį būtina pamatyti Minske, stovi Ašarų saloje. Tai memorialas  kariams, žuvusiems 1979 – 1989 metais  Afganistane. Jo centre  – koplyčia  su žuvusiųjų vardais ir pavardėmis, apsupta monumentaliomis moterų figūromis. Tai gedinčių motinų,  seserų, našlių, mylimųjų, kurios  jau nesulauks  arba dar tebelaukia  savo sūnų, brolių,  mylimųjų ,  skulptūros. Vienos rankose laiko žvakes ir žino, kad jų mylimi ir artimi žmonės jau niekada negrįš, nes žuvo, kitos  laiko  laiškus , kuriuos joms dar parašė,  trečios neturi nieko, bet laukia , laikydamos rankose dubenį su maistu grįžusiam  pamaitinti…Šioje vietoje   žmogų apima didžiulis liūdesys ir graudulys iki ašarų dėl šiame konflikte prarastų jaunų žmonių gyvybių, dėl labai suprantamų artimų žmonių netekusiųjų jausmų…O juk tuo pat metu ir Lietuvon buvo parvežti metaliniuose karstuose kažkieno sūnūs, broliai, mylimieji… Šalia monumento ten stovi ir verkiančio angelo figūra.

Minskas 174    Aplankėme Baltarusijos nacionalinę biblioteką. Tai savitas, labai didelis, aukščiausias Minsko pastatas  su viršuje  įrengta  įspūdinga apžvalgos  aikštele.  Statinys panašus į stiklu apgaubtą deimantą, naktį švytintį įvairiomis spalvomis.  Tai vienintelė tokios architektūros biblioteka pasaulyje,  patenkanti į keisčiausių pasaulio pastatų sąrašą.  Tokie monumentalūs, mil-iniški pastatai buvo būdingi  socializmo  epochai.

            Minske gausu stadionų, pramogų vietų. matosi ir užsienio kapitalo įmonių, prabangių butų naujos, modernios statybos namuose.  Baltarusiškos prekės nebrangios, bet importinių gaminių kainos pakankamai aukštos.

            Pabuvojome seniausioje Minsko  Petro ir Povilo cerkvėje, pastatytoje dar  1613  metais..Tai didingas statinys, kuriame taip pat  įrengtos įspūdingos  atminimo vietos  visuose karuose  kritusiems  Baltarusijos žmonėms.

            Minskas 104Pirmoji kelionės diena , įsikūrus  viešbutyje,  baigėsi individualiais pasivaikščiojimais po Minsko centrą

            Kita kelionės diena  prasidėjo išvyka  į Nesvyžiaus pilies ir parko  kompleksą.  Šis objektas įtrauktas į  UNESCO   pasaulio paveldo sąrašą, Nesvyžiuje buvo Radvilų valdos  nuo XV a. iki Antrojo pasaulinio karo pradžios.  Šis miestas ypač klestėjo XVI a.  Savo architektūrine ir kultūrine prasme  tai buvo LDK aukščiausios kultūros pavyzdys, šiuo metu restauruotas ir atrodantis tikrai įspūdingai.  Kompleksą sudaro pilis – rūmai ant pylimo, saugomi vandens griovių ir Kristaus Kūno bažnyčia , kurioje yra 72 Radvilų giminės karstai – sarkofagai.  Šioje bažnyčioje lubos yra padabintos vertingomis vėlyvojo baroko freskomis, sukurtomis apie 1760 metus . Bažnyčios  Nukryžiuotojo Jėzaus . altorius  sukurtas Venecijos meistrų  1583 metais.

           Minskas 123 Vietos gidės  gyvai ir įdomiai pasakojo apie tą laikmetį, apie Radvilų šeimos kartų gyvenimą, veiklą, likimus.

            Baltarusijoje yra daugiausia išlikusio materialaus LDK paveldo lyginant su Ukraina ir Lenkija.  Kita mūsų aplankyta pilis  , viena gražiausių Baltarusijoje,  yra viduramžių Miro pilis. Ji XVI a. atiteko Radviloms ir tarnavo jiems kaip užmiesčio rezidencija. Ji stovi Miro miestelyje už 30 kilometrų nuo Nesvyžiaus. Miro pilis iš pradžių buvo pastatyta gotikiniu stiliumi, vėliau Radvilos, ją įsigiję, perstatė renesanso stiliumi. Keletą kartų apgriauta ir vėl atstatyta pilis po Antrojo pasaulinio karo  buvo visiškai apleista ir tik baigiantis XX a.  sėkmingai restauruota ir įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Šiandien pilis atrodo tikrai didingai.

             Nuo Miro vykome Naugardukan. XIII a. ten buvo Mindaugo rezidencija  ir faktiška Lietuvos sostinė. Po Mindaugo  Naugarduką valdė jo sūnus Vaišelga. Apžiūrėjome kelių bokštų liekanas ant kalno.

      Minskas 165Naugarduke yra poeto Adomo Mickevičiaus muziejus  ir  dirbtinai supilta jo nemirtingumo kalva.  Tada miestas priklausė Lenkijai , ir  valdžia  nusprendė tokiu būdų  pagerbti  poetą. Objektas šalyje paskelbtas istorijos ir kultūros paminklu.

            Pakeliui į namus dar sustojome Lydoje  ir  aplankėme Gedimino pastatytą ir iki 2004 metų restauruotą  aptvarinę Lydos pilį.

            Keliai , kuriais važiavome,  buvo pakankamai geri,  visi laukai tvarkingi, užsėti, prižiūrimi, fermos naujos, šiuolaikiškos. Žmonės labai nuoširdūs ir paslaugūs, noriai bendrauja, gerbia Lietuvą ir lietuvius.

            O mes, priklausantys tai kartai, kuriai Lietuvos valstybės istorija  nebuvo  išsamiai ir giliai dėstoma,   sužinojome ir pamatėme daug Lietuvos istorijai svarbių  vietų ir faktų. Paskaityti yra gerai, tačiau patiems pamatyti,  pakeliauti ir patirti naujų įspūdžių  drauge su  bičiuliais  yra  tiesiog puiku…Esame labai dėkingi savo vadovams, kurie subūria mus   prasmingai veiklai ir linkime sau naujų maršrutų!

  Vaclava Vaskelienė

Nuotraukos Reginos Ambrazienės


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Jūsų komentaras:


keturi − keturi =

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]