Moterų klubo sveikinimas švenčiančioms gimtadienį    Teismas išteisino mokytoją    Sušaukiamas paskutinis šios kadencijos tarybos posėdis    Lietuvoje plinta tymai    Konkursas vaikams - linkėjimai klounui   

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar reikalingas Širvintose ūkininkų turgelis, kuriame būtų prekiaujama daržovėmis ir vaisiais, augintais mūsų rajone.

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

VARDADIENIAI

Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

AUTOBUSŲ GRAFIKAS ŠIRVINTŲ RAJONE

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

ŠEINIUS + SCHEYNIUS

Ingo Šeiniaus atostogų fotografija/ VIRGINIJUS SARPAUSKAS /
/ Nuotraukos autoriaus /
     Šių metų rugsėjo 1- spalio 13 dienomis, Kaune vyko jubiliejinis XV-asis Kaunas Photo festivalis.  Festivalio metu įvairiose Kauno vietose buvo surengtos penkios parodos. Visos jos savaip įdomios, bet ne apie jas visas noriu parašyti.
      Rugsėjo 7 dieną, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus, M. Žilinsko dailės galerijoje įvyko parodos „Šeinius + Scheynius”- Lina Scheynius, Ignas Šeinius atidarymas. Pasaulinė premjera.
     IMG_4200Kaip teigia parodos kuratorius Mindaugas Kavaliauskas, Ingo Šeiniaus fotografijos jam tapo tikru atradimu. „Šitos fotografijos, vaizdžiai tariant, ilgus dešimtmečius laikytos šeimos batų dėžutėse. Daugelis negatyvų, kurie gan didelio formato, niekada nebuvo skenuoti ar spausti atspaudai, nors kelias fotografijas čia apie I. Šeinių išmanantys žmonės atpažintų“ “Dauguma iš 30 demonstruojamų darbų ir šeimos nariams – nematyti. Kai kurios nuotraukos neaišku kur darytos, todėl įdomu jas tyrinėti”
    Ir tikrai, viena Igno Šeiniaus fotografija tapo tikra intriga. Joje užfiksuotas ant pievelės sėdintis Lietuvos prezidentas Antanas Smetona,  ir šalia jo nepažįstamas žmogus. Parodos kuratorius pasiūlė lankytojams įsitraukti į žaidimą ir atspėti to žmogaus tapatybę. Spalio 4 dieną į šį žaidimą įsijungė profesorius Liudas Mažylis. Viešėdamas parodoje jis atskleidė visas detales,  kaip jam pavyko nustatyti, jog tas vyras, tai garsus Kauno architektas Feliksas Vizbaras.
    Lina Scheynius Kaunas Photo atvykimasMintis surengti Linos Scheynius ir Igno Šeiniaus parodą kartu, parodos kuratoriui Mindaugui Kavaliauskui kilo neatsitiktinai. Mums, širvintiškiams, Ignas Šeinius yra mūsų rajono ir miesto istorijos dalis. Žinom jo, kaip diplomato ir rašytojo veiklą. Igno Šeiniaus sūnus Irvis Scheynius yra ne kartą viešėjęs Širvintose, yra Širvintų krašto garbės pilietis. Vienas Irvio Scheyniaus sūnus, Ignas Scheynius garsus filmų prodiuseris ir Stokholmo filmų festivalio įkūrėjas. Kitas Irvio Scheyniaus sūnus Jan Irvis Scheynius yra architektas, o štai jo dukra Lina garsi foto menininkė. Kaip pasakoja M. Kavaliauskas, Ignas Šeinius pirmąjį fotoaparatą įsigijo apie 1920-22 metus. Taip pat fotografavo ir jo sūnus Irvis Scheynius, kuris ir pats  matosi fotografijose. Lina Scheynius taip pat fotografavo savo senelį Irvį. Taip Irvis tampa jungiančiąja grandimi, kuri sujungia Igną ir Liną.
     Šeinius ir Scheynius ir MažylisParodos atidarymo metu dalyvavo Festivalio direktorius ir parodos kuratorius Mindaugas Kavaliauskas, Švedijos karalystės ambasadorė Lietuvoje Maria Christina Lundqvist, parodos bendraautorė, Igno Šeiniaus proanūkė Lina Šeinius, jos tėtis Jan Irvis Scheynius, Annika Scheynius, Marike Scheynius.
   Kaip parodos atidarymo metu minėjo Švedijos karalystės ambasadorė Lietuvoje Maria Christina Lundqvist, “…Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečio proga Švedija Lietuvą sveikino įvairiais būdais, ir ši paroda yra dar viena šimtmečio paminėjimo proga, nes kaip tik 1918 metais Ignas Šeinius pirmą kartą knygą parašė švedų kalba. Ingas Šeinius yra tikras mūsų šalių bendradarbiavimo simbolis…”
   Širvintų kultūros žmonės. ŠeiniusNėra prasmės viską aprašyti, geriau paskaitykite originalius tekstus nuorodose. Dalinuosi savo darytomis fotografijomis. Kita dalis nuotraukų yra iš socialinio tinklo Facebook.
    Tamsioji pasakojimo pusė. Apie Kaune vykstančią parodą sužinojau ne pats, parašė viena bendramintė, didelė, kaip ir aš, Švedijos mylėtoja ir simpatikė. Žinia buvo netikėta. Negirdėjau jos nei per radiją, nei kur nors kitur mačiau. Nė vienas pažįstamas žmogus nėra apie tai kalbėjęs. Iš karto, kai tik galiu, spalio 12-ją,  priešpaskutinę parodos dieną,  tik tuo tikslu nuvykstu į Kauną. Kalbu, tariuosi dėl galimybės dailės galerijoje fotografuoti parodą, pasakoju, kodėl man ir skaitytojams  Širvintose svarbus Ignas Šeinius. Klausiu apie galimybę “Šeinius +Scheynius” parodą atvežti į Širvintas, siūlausi pranešti žinią Širvintų kultūros centrui, nes nemanau, kad kas nors iš širvintiškių yra buvęs parodoje. Paroda baigiasi, o nei viena Širvintų žiniasklaidos priemonė, nei savivaldybės svetainė, nei socialinis tinklas apie tai nerašo. Atsakymas, kurį gaunu pribloškia. Pasirodo jau gan senokai parodoje lankėsi “Septynių žmonių delegacija iš Širvintų”. Lyg tai kultūrininkai. Ir jau tariamasi dėl parodos atvežimo į Širvintas 2019 metų balandžio mėnesį. Vadinasi, kažkas, parodai tik įpusėjus ir dar likus dviems savaitėms iki jos uždarymo, žino ir tyli. “Mūsų naivus nežinojimas tęsiasi… Ir tampo paskutinę kantrybę”. Tai gal įvardinkim tiesiai – savivaldos darbuotojai žino ir tyli. Ar tikrai nekaltas tas tylėjimas? Ar tikrai nėra jų darbas žinoti apie Širvintų žmonėms svarbius renginius ir apie juos informuoti? O gal esmė visai kitur? Kas iš to, jeigu mes nuvyksim aplankyti parodą į Kauną? O gal kur kas maloniau pranešti: “Pas mus į atsigavusias Širvintas plūsta pasaulinės parodos…?” Gal niekas nepastebės, kad paroda jau vyko Kaune? Kas priėmė sprendimą nepranešti apie parodą? Kaip suprantu, “Delegacija” parodoje lankėsi lyg tai rugsėjo 28 dieną, likus dviems savaitėms iki uždarymo.
     Kas Vyksta Kaune. Šeinius ir ScheiniusTebūnie taip, kaip yra, juk pakeisti nieko negalim. Nors kai ką pakeisti galima. Tikiuosi kitų metų balandį apsieisim be karinio pučiamųjų orkestro ir marširuojančių merginų?
      Ta proga pasidalinsiu viena žinia. Nes kas gali paneigti…? Dar 2015 metų pradžioje žinojau apie Lietuvos ambasados Švedijoje planus, minint Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo šimtmetį, ant namo Stokholme, kuriame gyveno Ignas Šeinius, atidengti atminimo lentelę. Šių metų sausį parašiau ambasadai, pasiklausiau, ar planai nesikeičia, ir greitai gavau atsakymą. Atminimo lentelė bus įrengta ir atidengta 2019 metų balandžio mėnesį, minint Igno Šeiniaus 130-ąsias gimimo metines. Ignas Šeinius gimė 1889 metų balandžio 3 dieną. Matomai ir planuojama paroda Širvintose derinama būtent šiai progai.


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Jūsų komentaras:


aštuoni + aštuoni =

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]