Per Širvintų rajoną nusidrieks nauja dujotiekio trasa    Savivaldybės administracija vėl lipa ant to paties grėblio - išsisukinėja nuo atsakymų    Įstaiga kandidato nereklamavo, bet klientai plakatą nufotografavo    Šiltos eilės ir muzika sielai    Policija dėkoja   

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar reikalingas Širvintose ūkininkų turgelis, kuriame būtų prekiaujama daržovėmis ir vaisiais, augintais mūsų rajone.

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

VARDADIENIAI

Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

AUTOBUSŲ GRAFIKAS ŠIRVINTŲ RAJONE

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Po naujojo Vaiko teisių apsaugos įstatymo Širvintų rajone iš šeimų nepaimtas nė vienas vaikas

www.vaikystebesmurto.lt

www.vaikystebesmurto.lt

/NERINGA TUŠKEVIČIENĖ /

    Po taip vadinamų Kauno įvykių kai iš mamos, gatvėje mušusios dvimetį, paimti vaikai, visuomenė pasidalijo į dvi stovyklas. Vieni kaltina motiną, smurtavusią prieš mažą vaiką, kiti – kaltina pareigūnus, kurie įsikišo į šeimos reikalus.

     Dauguma tėvų nerimauja, nes nesijaučia tikri dėl savo vaikų ateiteis, nežino, kaip auklėti vaikus.

     Į “Krašto naujienų” klausimus atsakė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Vilniaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjo pareigas laikinai einanti SILVA LUKOŠEVIČIENĖ:

- Kaip keitėsi vaikų paėmimai iš šeimų per pastaruosius penkerius metus (prašyčiau pateikti skaičius)?

- Iki 2018 m. liepos 1 d. įstatymuose nebuvo numatytas grėsmės vaikui lygio vertinimas bei paėmimas iš vaikui nesaugios aplinkos kaip laikina apsaugos priemonė iki bus įvertintas grėsmės vaikui lygis, dėl to negalima lygiaverčiai palyginti situacijos prieš ir po. Taigi už laikotarpius iki naujos vaiko teisių apsaugos sistemos įsigaliojimo galima pateikti tik laikinųjų globų duomenis: 

 Širvintų rajone per 2018-07-01 – 2018-11-05 laikotarpį laikinoji globa (rūpyba) nenustatyta nei vienam Širvintų rajono vaikui, o per pirmąjį šių metų pusmetį – 5 vaikams. Per 2017 m. 8 Širvintų rajono vaikams buvo nustatyta laikinoji globa (rūpyba), 2016 m. – 28 vaikams, 2015 m. – 10 vaikų, 2014 m. – 8 vaikams,  2013 m. – 4 vaikams.

 

      Tarnybos duomenimis, per 2013 m. Lietuvoje laikinoji globa buvo nustatyta 2143 vaikams;

2014 m. – 1916 vaikams;

2015 m. – 1880 vaikams;

2016 m. – 2241 vaikams;

2017 m. – 2524 vaikams.

Per 2018 m. liepą-spalį (nuo reformos pradžios) 669 vaikams nustatyta laikinoji globa (preliminariai – spalio duomenys tikslinami).

    Širvintų rajone per 2018-07-01 – 2018-11-05 laikotarpį laikinoji globa (rūpyba) nenustatyta nei vienam Širvintų rajono vaikui, o per pirmąjį šių metų pusmetį – 5 vaikams.

      Per 2017 m. 8 Širvintų rajono vaikams buvo nustatyta laikinoji globa (rūpyba), 2016 m. – 28 vaikams, 2015 m. – 10 vaikų, 2014 m. – 8 vaikams,  2013 m. – 4 vaikams.

- Kokios pagrindinės vaikų paėmimo iš šeimų priežastys Širvintų rajone? Ar būta neįprastų priežasčių? Kokių? Kiek paimtų vaikų grįžo į šeimas? Kas Širvintų rajone pasikeitė po šių metų liepos 1-osios? Padaugėjo /sumažėjo vaikų paėmimų?

- Iš viso šalyje nuo liepos 1 d. per 4 mėnesius 922 vaikams nustatytas antrasis grėsmės vaikui lygis (liepos mėn. – 254, rugpjūčio mėn. – 249, rugsėjo mėn. – 222, spalio mėn. – 197 vaikams). Spalio mėnesio duomenys bei atitinkamai bendras skaičius yra preliminarūs, šiuo metu dar tikslinami spalio duomenys.

      Iki 2018 m. spalio 31 d., iš 922 vaikų, paimtų iš atstovų pagal įstatymą (kai buvo nustatytas antrasis grėsmės lygis), jau grąžintas atstovams pagal įstatymą – 81 vaikas.

     Kalbant apie Širvintų rajoną, negalime teigti, kad vaikų paėmimų padaugėjo, tiesiog daugiau yra dirbama su šeimomis. 

 Tokiais atvejais Širvintų rajone nuo liepos 1 d. buvo paimti 9 vaikai, kurie jau kitą dieną buvo grąžinti tėvams. Paskirti atvejo vadybos posėdžiai, sudaryti pagalbos šeimai planai, kuriuos tėvai sėkmingai vykdo.  

      Širvintų savivaldybėje nuo 2018 m. liepos 1 iki rugsėjo pabaigos (spalio duomenys dar tikslinami):

 • 38 vaikams grėsmės lygis vertintas, bet nenustatytas (pranešimas nepasitvirtino);
 • 18 vaikams nustatyta I grėsmės vaikui lygis (kai šeimai inicijuojama pagalba, bet nesikreipiama į teismą dėl leidimo paimti vaiką iš atstovų pagal įstatymą išdavimo ir vaikas nėra paimamas iš jo tėvų ar globėjų);
 • 1 vaikui nustatyta II grėsmės vaikui lygis (skyriaus duomenimis, vaikas jau grąžintas mamai; faktinė gyvenamoji vieta Vilniuje).

    Primename, kad vaikas gali būti paimamas iš jam nesaugios aplinkos, kai būtina laikinai užtikrinti vaikui saugią aplinką, tačiau tai dar nereiškia, kad vaikas yra ar bus paimtas iš atstovų (tėvų, globėjų) pagal įstatymą. Vaikas gali būti paimtas iš jam nesaugios aplinkos, kai:

 • kyla pavojus vaiko sveikatai ar gyvybei;
 • vaikas paliktas be priežiūros arba paliktas prižiūrėti asmenims, kurie netinkamai juo rūpinasi ir dėl to kyla grėsmė jo saugumui, sveikatai ar gyvybei;
 • tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų yra dingę ir jų ieškoma (kol teismas tėvus pripažins nežinia kur esančiais arba paskelbs mirusiais);
 • tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų laikinai negali rūpintis vaiku dėl abiejų tėvų ar vieno iš jų ligos, suėmimo, bausmės atlikimo ar kitų svarbių priežasčių.

    Tokiais atvejais Širvintų rajone nuo liepos 1 d. buvo paimti 9 vaikai, kurie jau kitą dieną buvo grąžinti tėvams. Paskirti atvejo vadybos posėdžiai, sudaryti pagalbos šeimai planai, kuriuos tėvai sėkmingai vykdo.

    Vertinant situaciją Širvintų rajone, pagrindinės vaikų paėmimo iš šeimų priežastys yra vaikų nepriežiūra, alkoholio vartojimas, smurtas artimoje aplinkoje.

- Ar tėvai geranoriškai reaguoja į VTAT pastabas, rekomendacijas ir ar jų laikosi? Ar būna piktybinių atvejų, kai tėvai neigia problemą ir griežtai atsisako vykdyti rekomendacijas?

- Tėvai geranoriškai reaguoja į vaiko teisių apsaugos specialistų pastabas, rekomendacijas, jų laikosi ir stengiasi susigrąžinti vaikus.

- Gal galėtumėte glaustai papasakoti tėvams kokiais atvejais paimami vaikai? Kokie reikalavimai šeimai? Kokio amžiaus vaikas gali likti namuose vienas? Kokio amžiaus ir kuriuo paros metu gali dalyvauti šventėse viešose vietose vienas?

- Vadovaujantis Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymu, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teritorinis skyrius, gavęs žodžiu, raštu ar bet kokiomis nuotolinio ryšio priemonėmis pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą, kuo skubiau pradeda jį nagrinėti ir vertina grėsmės vaikui lygį.

    Tarnybos teritorinio skyriaus specialistai, pradėję nagrinėti gautą pranešimą dėl galimo vaiko teisių pažeidimo, nuvyksta į vaiko buvimo vietą, susitinka su vaiku ir jį išklauso, jei jis geba išreikšti savo nuomonę, bei susitinka su vaiko atstovais pagal įstatymą.

    Svarbu paminėti, kad vertinant grėsmės vaikui lygį tuo pačiu metu įvertinama vaiko, jo šeimos narių, su juo gyvenančių asmenų ir (arba) kitų asmenų, specialistų (pavyzdžiui, ugdymo įstaigos, socialinio darbuotojo, teisėsaugos ir kt. institucijų) pateikta informacija apie galimus vaiko teisių pažeidimus.

    Grėsmės vaikui lygis gali būti ir nenustatytas (pavyzdžiui, pranešimas nepasitvirtino ir pranešimo nagrinėjimas baigtas).

    Grėsmės vaikui lygiai yra du. Lygius skiriantis požymis – grėsmė vaiko saugumui sveikatai ir gyvybei. Pirmasis grėsmės vaikui lygis nustatomas, kai pažeistos vaiko teisės, tačiau nėra grėsmės vaiko saugumui, sveikatai ir (ar) gyvybei. Antrasis grėsmės vaikui lygis nustatomas, kai yra grėsmė vaiko saugumui, sveikatai ir (ar) gyvybei. Vaikas iš atstovų gali būti paimtas, kai yra nustatytas antrasis grėsmės vaikui lygis.

    Atkreipiame dėmesį, kad vertinant grėsmės vaikui lygį, specialistai atsižvelgia į rizikos veiksnius, susijusius su:

 • Vaiko funkcionavimu ir su tuo susijusius aukštos rizikos veiksnius, tokius kaip: patirtas galimas smurtas iš abiejų atstovų pagal įstatymą, vaikas išreiškia pageidavimą būti paimtas iš atstovų pagal įstatymą, vaikas serga / yra sužalotas ir nėra gydomas.
 • Vaiko atstovais pagal įstatymą ir su tuo susijusius aukštos rizikos veiksnius, tokius kaip: abu (arba turimas vienintelis) atstovai pagal įstatymą yra apsvaigę nuo psichoaktyvių medžiagų (nekoordinuoti judesiai, nerišli kalba), abu (arba turimas vienintelis) atstovai pagal įstatymą negali apsaugoti vaiką nuo jį žalojančio elgesio (pavyzdžiui, grasina vaikui, kad atskleidė smurto prieš jį faktus, kaltina patį vaiką dėl patirtos prievartos, gina prieš vaiką galimai smurtavusį asmenį), abu (arba vienintelis turimas) atstovai pagal įstatymą nevykdo atstovų pareigų (pavyzdžiui, neturi motyvacijos rūpintis vaiku, nuolat palieka vaiką kitų asmenų priežiūrai, netenkina gyvybiškai svarbių vaiko poreikių, neleidžia į švietimo įstaigą, vaikas yra nepageidautinas, varo vaiką iš namų), agresyvus elgesys su vaiku (pavyzdžiui, grasina sumušti, nuskriausti vaiką, nekontroliuoja savo elgesio su vaiku, tampo vaiką už drabužių, vaiką palieka be priežiūros).
 • Tėvystės įgūdžiais ir bendravimu (santykiu) su vaiku ir su tuo susijusius aukštos rizikos veiksnius, tokius kaip: neigiamas santykis su vaiku (pavyzdžiui, nekenčia vaiko, šlykštisi juo, ignoruoja, užtikrina tik fizinių vaiko poreikių patenkinimą, kaltina vaiką dėl šeimoje kylančių problemų), vaiko priežiūros žinios ir įgūdžiai neatitinka vaiko raidos ir brandos (pavyzdžiui, vaikas turi specialiųjų poreikių, tačiau tėvai nesikreipia / nepriima pagalbos arba nesuvokia, kad tokia pagalba reikalinga (dėl galimų psichikos sveikatos sutrikimų), vaikas pagal amžių ir brandą neturi higienos įgūdžių, konfliktiška šeimos aplinka, vaikas izoliuojamas nuo socialinės aplinkos.
 • Socialine aplinka ir su tuo susijusius aukštos rizikos veiksnius, tokius kaip: gyvenimo sąlygos kelia tiesioginį pavojų vaiko sveikatai (pavyzdžiui, būstas neatitinka net bazinių higienos normų, ypatinga nešvara, veisiasi kenkėjai, atviri elektros laidai).

    Visgi sprendimas dėl vaiko paėmimo iš jo atstovų pagal įstatymą priimamas, atsižvelgiant į aplinkybių visumą, jas pagrindžiančius faktus bei tais atvejais, kai kartu nustatomi ir aukštos rizikos veiksniai pagal vaiko amžių, kaip keliantys grėsmę jo sveikatai, saugumui ar gyvybei.

     Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas įtvirtinta, kad tėvai turi teisę ir pareigą auklėti savo vaikus ir yra atsakingi už jų auklėjimą ir vystymą, taip pat privalo rūpintis atžalų sveikata, jų dvasiniu ir moraliniu ugdymu. Taigi tėvai yra atsakingi už vaiko poreikių tenkinimą bei saugumo užtikrinimą. Būtent jie turėtų įvertinti, pavyzdžiui, ar vaikas vienas gali pareiti iš mokyklos, ar negali ir kt. Sprendžiant, ar gali, būtina įvertinti vaiko psichologinį pasiruošimą būti be suaugusio asmens priežiūros ir jo įgūdžius. Pavyzdžiui, grįžimo iš mokyklos atveju, atsižvelgiant į aplinkybes, tokias kaip saugumas vietovėje, kurioje vaikas keliauja vienas namo, eismo intensyvumas, vaiko negalia, specialieji poreikiai bei kitas, ir 7 metų amžiaus ar dar vyresniam vaikui gali reikėti vyresniųjų priežiūros.

   Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistai primena, kad nuo 2018 m. liepos 1 d. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas reglamentuoja, jog vaiko tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą pasirūpina, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros.

- Gal galėtumėte papasakoti, kas vyksta, jei šeima iškviečiama pokalbiui į VTAT?

- Su šeima yra kalbamasi, aiškinamasi situacijos aplinkybes, vaiko tėvai informuojami apie galimus tolesnius žingsnius, aptariami specialistų veiksmai, jei šeima (ne)priims pagalbos.

- Jei turite informacijos, kuri būtų svarbi tėvams, būčiau dėkinga už jos pasidalinimą.

- Labai svarbu tėvams ar kitiems vaiko atstovams pagal įstatymą bendradarbiauti su vaiko teisių apsaugos specialistais, atvejo vadybininku, socialiniais darbuotojais, tai yra, suteikti visą prašomą informaciją ir priimti siūlomą pagalbą, nes tikslas yra padėti šeimai, jog vaikui būtų saugu joje augti, kad būtų užtikrinti geriausi vaiko interesai.

    Svarbu pažymėti, kad vaiko tėvai gali kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybę dėl reikalingų paslaugų gavimo ar į savivaldybėje esančią įstaigą (pavyzdžiui, kurioje organizuojami pozityvios tėvystės įgūdžių lavinimo kursai tėvams) ir (ar) tam tikrais atvejais svarstyti galimybę kreiptis į psichologus (atskirai, dėl vaiko arba kartu su vaiku, siekiant kylančių sunkumų sprendimo). Taip pat tėvai gali skambinti į „Tėvų liniją“ nemokamu tel. nr. 8 800 900 12 (darbo laikas I–V, nuo 17 iki 21 val.), kurios specialistai (psichologai) konsultuoja tėvus pozityvios tėvystės klausimais, gali patarti dėl įvairiais amžiaus tarpsniais kylančių bendravimo su vaiku problemų ir kt. Tuo tarpu vaikai gali skambinti į ,,Vaikų liniją“ nemokamu tel. nr. 116 111 (darbo laikas I–VII, nuo 11 iki 23 val.) arba į „Jaunimo liniją“ nemokamu tel. nr. 8 800 28 888 (darbo laikas I–VII, visą parą), kur gali sulaukti emocinės paramos, pasidalyti savo jausmais ir išgyvenimais bei atrasti tinkamų situacijos sprendimo būdų.

 


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Jūsų komentaras:


× vienas = septyni

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]