Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Kam skambina UAB „RetroPlast“ varpai? (po susitikimo Aplinkos apsaugos agentūroje dėl upės Beržė ištakų)

Kaip jau rašėmė anksčiau, šiandien, sausio 9 d. Aplinkos apsaugos agentūroje vyko susitikimas dėl UAB „RetroPlast“ pateikto prašymo tikslinti Beržės upės ištakų vietą. Susitikime dalyvavo VĮ „GIS-centras“, Aplinkos apsaugos agentūros, Lietuvos energetikos instituto, Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos, Širvintų rajono savivaldybės, UAB „RetroPlast“ ir asociacijos „Širvintų miesto bendruomenė“ atstovai. 

 Kadangi kaip svarus argumentas šiandieniniame susitikime nuskambėjo prielaida, kad žemėlapių, melioracijos projektų chronologinis palyginimas yra vienintelis labai mažų vandentakių kilmės nustatymo būdas, kreipiamės į Jus, į istorinius ar karinius faktus kolekcionuojančius žmones su prašymu pasidalinti turimais senesniais nei 1933 m. žemėlapiais. Gal būt taip pavyks įrodyti, kad Beržės upelis nėra griovys.  

      UAB „RetroPlast“ pateikė VĮ Distancinių tyrimų ir geoinformatikos centro „GIS-CENTRAS“ raštą dėl upės Beržė ištakų ir prašė pakeisti Beržės upės ištakas pagal pridedamą Gamtos tyrimų centro parengtą shemą. Taip pat buvo pateiktas ir Lietuvos energetikos instituto raštas dėl Beržės upės hidrografijos, Gamtos tyrimų centro Beržės upelio hidrografinio tinklo kaitos analizė, bei kiti dokumentai. Remdamasi pateiktais dokumentais UAB „RetroPlast“ prašo nuo jų vadinamo griovio nuimti pavadinimą Beržė.

      Trumpai supažindiname su raštų turiniu:

     Gamtos tyrimų centras rėmėsi 1933 m. topografiniu žemėlapiu, pagal kurį natūralios upelio versmės yra šlapioje pievoje šiaurės rytiniame Beržės kaimo pakraštyje. Pagal šį žemėlapį Beržės upelio ilgis buvo apie 3.9 km. 1950 m. žemėlapyje Beržės upelio ištakos nurodytos jau šlapiame miške, o dar vėlesniuose žemėlapiuose jau ties Juodelių kaimu.

      „GIS-CENTRO“ rašte informuojama, kad topografiniai žemėlapiai, melioracijos projektai ar melioracijos rekonstrukcijos planai yra archyvinė medžiaga, kuri naudojama kaip papildomos informacijos šaltiniai. Tokiais atvejais nagrinėjamas vandentakio egzistavimas prieš ir po melioracijos darbų, jei tokie buvo atlikti, darant prielaidą, kad po melioracijos naujai atsiradęs vandentakis laikomas melioracijos grioviu. Be to, buvo pateiktas pastebėjimas, kad yra kastinių vandentakių, kurie atsirado iki masinės melioracijos darbų Tarybiniais metais. Jų išvada, kad tokie vandentakiai vėlesnėje archyvinėje medžiagoje galėjo būti klaidingai traktuojami upėmis. UAB „RetroPlast“ pateikta Beržės upelio hidrografinio tinklo kaitos analizė GIS-CENTRUI leido padaryti prielaidą, kad nagrinėjamas vandentakis yra kastinis objektas, o ne upė kaip tai yra nurodyta archyvinėje melioracijos medžiagoje, kurioje taip pat galėjo įsivelti klaida.

      Lietuvos energetikos institutas vėl gi vadovaujasi tomis pačiomis Gamtos tyrimų centro Beržės upelio hidrografinio tinklo kaitos analizės išvadomis ir tvirtina, kad mūsų nagrinėjamas vandentakis priskirtinas griovių kategorijai, nes 1933-1942 m. kartografinė medžiaga rodo, kad anuomet šio griovio nebuvo, o 1942 m. pradėtas melioracijos projektas buvo įvykdytas ir nuo 1950 m. kartografinėje medžiagoje buvo rodomas įvairaus ilgio vandentakis, kuris, kaip teigia Lietuvos energetikos institutas, klaidingai buvo pavadintas Beržės upeliu.

       Savo poziciją išdėstėme ir mes, remdamiesi mūsų turimais duomenimis ir žemėlapiais. 1963 m. melioracijos plano aiškinamajame rašte pateikta informacija „gilinant Beržės upelį bus reikalinga perstatyti pralaidą ant kelio Širvintos – Musninkai“ (vadinas upelis kirto šį kelią). 1968 m. melioracijos plano aiškinamajame rašte pateikta informacija, kad „drenažo priimtuvu tarnaus esamas sureguliuotas Beržės upelis. Kadangi upelis yra seklus ir nepriima drenažo, numatomas pagilinimas ekskavatoriumi“ (pagal aplinkos ministro 2001-11-07 įsakymo Nr. 540  4 dalyje pateiktą nuostatą sureguliuotos upės nelaikomos grioviais). O upės sureguliavimo faktą patvirtina ir vietovės melioracijos planai. Pateikėme ir 1983 metais tuometiniame Žemės ūkio ministerijos Respublikiniame žemėtvarkos projektavimo institute suprojektuotus ir valstybės lygmeniu patvirtintus Širvintų rajono vandens telkinių apsaugos zonų ir pakrančių apsaugos juostų planus, pagal tuometinių kolūkių ir tarybinių ūkių teritorijas. Juose taip pat aiškiai įvardintas Beržės upelis. Tačiau UAB „RetroPlast“ šitų argumentų girdėti nenori. Juk neteisinga situaciją vertinti tik remiantis vienu ar keliais archyviniais dokumentais. Reikia atsižvelgti ir į gausią vėlesnių laikotarpių informaciją. Negi tiek daug įstaigų, metai iš metų ruošdamos tokią gausybę įvairių dokumentų, darė tiek klaidų, kaip bando mums įteigti UAB „RetroPlast“?

      Tačiau Aplinkos apsaugos agentūra vis tik yra linkusi vadovautis mokslininkų nuomone, remtis jų išvadomis. Ir kas tada? Tada Beržės upelis ties UAB „RetroPlast“ sklypu virsta grioviu, kuriam nenustatoma paviršinių vandens telkinių apsaugos zona ir pakrančių apsaugos juosta. Ką tai reiškia, tikriausiai suprantate visi.

     Gaila, kad savivaldybė paskubėjo išduoti statybos leidimą. Juk žinant, kuo ketinama toje teritorijoje užsiimti, žinant, kad Širvintų miesto bendrajame plane numatyta mažaaukštė gyvenamoji aplinka yra tik maždaug už 90 m. nuo planuojamos ūkinės veiklos, galima buvo sugriežtinti sąlygas, ieškoti kitų saugiklių. Buvo galima, bet deja. Kaip liaudies išmintis sako “po pietų šaukštais nemojuojama”. Ką galima padaryti dabar, susiklosčius tokiai situacijai? Manau, kad turim ieškoti galimybės sustabdyti savivaldybės išduotą statybos leidimą. Juk leidimas išduotas remiantis galiojantiems dokumentams, kuriuose nurodytas Beržės upelis. Jei dabar UAB “RetroPlast” įrodys, kad ten ne upelis o griovys, tai gal ir išduotas tokiomis sąlygomis leidimas, nebegalios? Gal reiks naujo leidimo? Kokios šios procedūros galimybės turi žinoti pati savivaldybės administracija. Aišku, jei ji tuo suinteresuota. Manau, visuomenė galėtų prisidėti prie to rinkdama parašus.

      Prie „RetroPlast“ temos dar sugrįšime ne kartą, nes asociacija „Širvintų miesto bendruomenė“ ketina suorganizuoti miesto gyventojų susitikimą su šios bendrovės atstovais, užduoti jiems ne vieną mums rūpimą klausimą. O tokių, nagrinėjant turimus dokumentus, kyla išties nemažai. Dėl tokio susitikimo jau šiandien pavyko susitarti su UAB „RetroPlast“ atstovu.

    O kol kas kreipiamės į visuomenę. Kadangi kaip svarus argumentas šiandieniniame susitikime nuskambėjo prielaida, kad žemėlapių, melioracijos projektų chronologinis palyginimas yra vienintelis labai mažų vandentakių kilmės nustatymo būdas, kreipiamės į Jus, į istorinius ar karinius faktus kolekcionuojančius žmones su prašymu pasidalinti turimais senesniais nei 1933 m. žemėlapiais. Gal būt taip pavyks įrodyti, kad Beržės upelis nėra griovys.

Asociacijos „Širvintų miesto bendruomenė“ pirmininkė

A. Skeberienė

 


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

14 Komentarai (-ų)

 1. to spejam sako:

  o tai ne….paduokit dokumentus

 2. Elyte sako:

  Jūs šaunuolė,apšvieskit ,kuo daugiau imformacijos apie gresiančią taršą rajonui,žmonės čia užliūliuoti visokių živkos padlaižūnių ,Reginkų,Daivų,Valerijų,Vaivų,Ryčių ir šunyčių,kad šis objektas nekenksmingas,o rajonui ,,naudingas,,total košmar!Pasikartosiu,juk rajone nemąstančių 70 %.

 3. TAIP sako:

  Arba jau paėmė “atkatą”arba suinteresuoti kaip dalininkai dėl sąvartyno statybos.

 4. Tai sako:

  Tai Širvintos tik siukslynui statyt tinkamos? Yra juk Širvintose galingų apleistų patalpų jo nepaieskojus investuotojų ir neatidarius dar kokia gamykla?

 5. Pagrindas sako:

  Jei bus gamykla, miestui mirtis. Na ir naivuoliai gyventojai.

 6. esmė sako:

  Jeigu bus įmonė, susidarys daug užterštų nuotekų, kurios tekės į miesto tvenkinius

 7. Skirtumas sako:

  Skirtumas milžiniškas. Jei tai griovys – Retroplastas bus. Jei upelis – didelė tikimybė, kad nebus. Upelis turi apsaugos zonas, kuriose cheminė veikla negalima. Pakrutink spygliukus ir suprasi

 8. Eziuk*s sako:

  na o koks gi skirtumas griovys tai ar upelis – juk jis teka palei musu namus ir jei bus avarija -kentesim mes….pesames del zodzio o esme tai galima zala mums….

 9. Jonui sako:

  Jūs, žinoma, teisus, tik…kiaulių gal nereikia įžeidinėti. O mūsų rinkėjai naivuoliai, vėl užsiliūliuos gražiais “gelbėtojų” pažadais ir vėl skęsim melo ir visuotinio kvailinimo pelkėje.

 10. Jonas sako:

  Perskaičiau administracijos informaciją https://www.sirvintos.lt/lt/aktualu/2/savivaldybes-pozicija-ginti-viesaji-interesa:13136?fbclid=IwAR0AEzID0tsQkkg-DS4PLPJVT0hvtvA-OaBzvHC3U9P_4ewMOBXz3j8XFO0
  ir nustebau ;
  Tiems, kurie bent šiek tiek žino apie “Retro Plast” atliekų verslą ir pradžios istoriją Širvintų rajone – “reikia turėti “kiaulės snukį”, kad dabar pasivadinti gelbėtojais. Nepasiseks…. arba prisiminsit mano žodžius – ŠIRVINTŲ miestui MARAS

 11. pilietis sako:

  Avarijos atveju nuotekos mieste patektų į Beržės upelio tvenkinius. Štai kodėl Beržės upelį reikia “paversti” paprasčiausiu melioracijos grioviu. Tam mesti nemaži pinigai. Tame tarpe ir Gamtos tyrimų centrui bei aplinkosaugininkams. Ne kvapai, o nuotekos kelia didžiausią pavojų.

 12. Klausimas sako:

  Labiausiai ši tema tyrėtų jaudinti tuos, kas gyvena privačių namų kvartale. Ei, žmonės, kodėl leidžiate, kad valdžia jums kenktų?

 13. Taip išeina sako:

  Šaukštai po piet?

Jūsų komentaras:


× du = aštuoni

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]