Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

„Czerwone Maki“ švenčia 30-ies metų jubiliejų

  DSC_0250x

/ NERINGA TUŠKEVIČIENĖ /

/ Nuotraukos iš kolektyvo ir Krašto naujienų archyvo /

   1989 metais Jauniūnų apylinkėse susibūrė naujas ansamblis „Czerwone Maki“ („Raudonos agounos“). Šiemet kolektyvas švenčia garbingą 30-ies metų jubiliejų. Ta proga kalbamės su kolektyvo idėjine autore ir vadove Stefanija Tamošiūniene.:

-          Kaip kilo idėjo suburti ansamblį?

-          Trisdešimt metų… Tiek metų Širvintų rajono padangėje gyvuoja ir dainuoja liaudies ansamblis „Czerwone Maki“ („Raudonos agounos“) iš Jauniūnų. 1989 m.  Gorbačiovo pertvarkos laikais, kai Lietuvoje susikūrė Sąjūdis, kai Lietuvos gyventojai pakilo kovai dėl išsivadavimo, kaip grybai po lietaus tautiniu ir kultūriniu pagrindu pradėjo kurtis įvairios sąjungos ir susivienijimai. Tuo metu sukruto ir Vilniaus krašto gyventojai, kurie prisimindami savo tautines šaknis pradėjo kurti įvairius ansamblius bei chorus. Pradėjo dainuoti ne tik liaudies, bet ir tautines patriotines dainas.

DSC_2956-120 dainininkų grupė susikūrė ir Jauniūnų apylinkėse. Ansamblio įkūrimo iniciatoriai buvo Jauniūnų mokyklos mokytojai. Kadangi buvau tos mokyklos muzikos mokytoja ir turėjau muzikinio išsilavinimo pagrindus, pradėjau vadovauti šiam ansambliui ir taip vadovauju jau 30 metų.

-          Gal prisimenate žmones, kurie ansamblyje buvo pirmieji?

-          Į organizuojamą ansamblį atėjo: Janina Gridziuško, Marija Gridziuško, Janina Kamilevič, Henrika Kulikauskienė, Valerija Drozd, Kristina Voleišo, Genoefa Vasilevska, Teresa Kamilevič, Edita Tamošiūnaitė, Jolanta Miselytė, Kristina Miselienė, Česlava Kvakšytė, Stefan Supranovičius, Pranas Sasnauskas, Tadas Graužinis, Juzefas Blažys, Kazimieras Bylinskis ir daug mokyklinio jaunimo, kurie sudarė šokėjų grupę.

DSC_2958-1-          Kokia buvo pradžia? Kokias dainas dainavote?

-          Susikūręs ansamblis žmonėms priminė senas liaudies dainas. Be šių dainų neapsiedavo jokios kaimo šventės: vestuvės ar krikštynos, rugiapjūtės pabaigtuvės ar paprastos kaimo vakaruškos.

Ne paslaptis, kad mūsų krašte buvo paplitusios įvairios rusiškos dainos, o vietinės buvo kiek primirštos. Todėl ansambliečiai turėjo pagrindinį tikslą: prikelti iš užmaršties vietinę kultūrą – papročius, apeigas, liaudies dainas

ADSC_0023-          Kaip gimė toks spalvingas kolektyvo pavadinimas?

-          Gimusiam ansambliui reikėjo pavadinimo. Kaip jį pavadinti? Kaimo vardu, o kurio? Juk ansamblyje dainavo žmonės iš įvairių kaimų, o be to būtų buvę banalu, nes tokių pavadinimų aplinkui buvo pilna. Ir tuo metu kilo idėja pavadinti ansamblį „Czerwone Maki“ („Raudonos aguonos“). Kodėl pasirinkome šį pavadinimą? O todėl, kad tuo laiku „Solidarumas“ Lenkijoje kovojo dėl šalies išsivadavimo iš komuzizmo gniaužtų, vis dažniau ir dažniau per radiją buvo transliuojama daina „Czerwone Maki na Monte Cassino“ („Raudonos aguonos prie Monte Cassino“). Daina  buvo sukurta 1944 m., kai Lenkijos kariai, vadovaujami generolo Anderso, po žiauraus mūšio ir didelių netekčių išstumė fašistus iš Vienuolyno Tvirtovės Monte Cassino kaime Italijoje. Jų pergalė atvėrė Aliansams kelią į Romą. Šio kalno papėdėje yra lenkų kareivių, kurie žuvo šturmuojant šį kalną, kapinės. Jose palaiduota 1051 lenkų kareiviai. Ten žuvo ir palaidotas ne vienas karys iš Vilniaus krašto (Vilniaus, Trakų, Naujosios Vilnios ir kt.). Pati ten buvau ir mačiau daug mūsų tautiečių kapų.

lietuvių k.Grižtam prie ansamblio pavadinimo. Noriu pasakyti, kad jį įkurdami norėjome būti stiprūs ir ištvermingi, kaip tie kareiviai, beatodariškai siekti aukštumų savo padangėje.

-          Kaip sekasi kolektyvui dabar? Iš kur imate dainas repertuarui?

-          Nuo ansamblio įkūrimo nutekėjo nemažai vandens, keitėsi dainininkai, keitėsi repertuaras, keitėsi ir mūsų meistriškumas. Dainuojame liaudies, religines, apeigines bei  patriotines Vilniaus krašto dainas. Šiuo metu turime keletą dainų, sukurtų mūsų ansambliui. Žodzius dainoms kuria mūsų kraštietė Vladislava Kursevičienė, muziką kuriame patys.

Ansamblis nuolat dalyvauja Širvintų rajono kultūros renginiuose. Dainavome Vilniuje ir Kaune, Kaišiadarių, Kėdainių , Zarasų ir Visagino rajonuose bei Nemenčinėje ir Trakuose.

-          Bet Jūs neapsistojate koncertais Širvintų rajone? Savo rajoną garsinate ir užsienyje?

lenkų k.-          Daug kartų koncertavome Lenkijoje: Vengoževe Pavasario šventėje, Knyšino mieste  Pavasario šventėje (tarp kitko ten mirė karalius Žygimantas Augustas) – Velykinio lalavimo šventėje, Delikovo ir Unejovo gminose Derliaus šventėse, Olštyne ir Stavigudoje dalyvavome ansamblių konkursuose, bet argi čia viską išvardinsi.

-          Organizuojate gražų lenkų kultūros festivalį „Dainuok su mumis“, suburiate lenkus iš aplinkinių rajonų ir užsienio.

-          Jau 15 kartą iš eilės organizuojame Širvintų krašto lenkų kultūros festivalį „Dainuok su mumis“ (Śpiewaj z nami“). Šiemet vyks 15–asis – jubiliejinis festivalis, skirtas ansamblio „Czerwone Maki“ 30-osioms metinėms.

    Šį šeštadienį – rugpjūčio 10 dieną 15 valandą kviečiame visus į Šiaulių kaimą pasidžiaugti mūsų švente.

DSC_3049-1-          Šventės šventėmis, bet kasdienybėje visko būna. Kaip išsisprendė kolektyvo ir rajono valdžios nesutarimas dėl patalpų repeticijoms?

- Šiandien savo patalpų kolektyvas dar neturi.  Šiuo metu leista mums repetuoti seniūnijos salėje, bet tik tiek. Turime vilties, kad išsikrausčius iš seniūnijos patalpų Lietuvos Pašto skyriui, patalpos liks tuščios, gal tada ir bus leista mums jomis nauduotis, bet čia irgi ne nuo mūsų priklauso. Kol kas esame gana sunkioj padėty, kokia gali buti veikla be savo kampelio. Prie progos dėkojame Kultūros centrui, kuris leido Šiaulių filiale surengti jubiliejinę šventę.

-          Kokiomis nuotaikomis pasitinkate jubiliejų?

DSC_0343-          Gyvenimas nestovi vietoje: vieni ateina ir išeina, kiti lieka ilgam. Šiandien lenkiam galvas prieš Stefaną Supranovičių, Kazimiera Bylinskį, Juzefa Blažį, Mariją Gridziuško, kurie daug prisidėjo prie ansamblio kūrimo, o dabar ilsisi ramybėje gimtojoje žemėje.

Šiandien liko atkakliausieji, vyresnius pakeitė jaunesni, kurie yra neabejingi savo tautiniam paveldui, myli dainą ir žmones, tai: Terese Radžiunienė, Valerija Gotovtienė, Janina Voleišo, Ana Geigalienė, Renata Kovaliuk, Rasa Tamošiūnienė, Liudmila Kropienė, Danuta Jaglinska.Turime ir naujų narių: Justina Turbienė, Barbara Lipeika, Danutė Lavrinaitienė, muzikantai Jana Tamašunaitė – smuikas ir Juzefas  Dubovski.

DSC_0231Aš asmeniškai dėkoju visiems dainininkams buvusiems, esamiems ir linkiu geros sveikatos ilgiems metams. Norinčius kviečiu į mūsų ansamblį, nenusivilsite.

Dėkoju už pokalbį. Iki malonaus susitikimo šventėje Šiaulių kaime rugpjūčio 10 d. 15 val.


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

7 Komentarai (-ų)

 1. lenkas sako:

  Pinskuvienė su Tamašūniene ir su lenkų kraštu nelabai draugavo, o “Červona maki” net patalų nedavė, bet dabar kai Tamašūnienė tapo ministre tai nulėkė sveikinti. Manau tai parodo Pinskuvienės dviveidiškumą.

 2. Sveikinu sako:

  Labai gražios būna jūsų šventės

 3. Stefanija sako:

  AČIŪ!

 4. Gražaus jubiliejaus proga! sako:

  Tegul sveikata, sėkmė ir džiaugsmas tyras,
  Gyvenime visur ir visada lydės!

 5. Vytas sako:

  Nuoširdžiausi sveikinimai šiam kolektyvui ir vadovei.

 6. Laima sako:

  sveikinu sulaukus gražios sukakties, daug dirbate, ir tos šventės yra nedirbtinos, o iš širdies. Sėkmės visam šauniam jūsų kolektyvui.

 7. Sveikinu sako:

  Puikus kolektyvas

Jūsų komentaras:


septyni × penki =

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]