Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Po Tarybos posėdžio: Ir vėl pažadai skiriasi nuo realių darbų

Alytė Skeberienė, Tarybos narė

Alytė Skeberienė, Tarybos narė

/ ALYTĖ SKEBERIENĖ /

   Kaip teigia vaikų interesus atstovaujantys specialistai, paėmus vaikus iš nesaugios jiems biologinės aplinkos, būtų geriausia, jei jie patektų į šeimas, kur jiems iš karto būtų suteikta globa ir rūpestis. Su tikrais tėvais negalintys gyventi vaikai, turėtų geresnes sąlygas pas laikinus globotojus, pas žmones, kurie vaiką globotų savo namuose, natūralioje šeimos aplinkoje. Ir taip vaikui būtų užtikrinamas ne tik fizinis, bet ir emocinis saugumas, kasdienė priežiūra. O priglausti vaiką, tokiems budintiems globotojams, gali tekti bet kuriuo paros metu, tad jie turi būti pasiruošę vaiką priimti bet kada. Be to, jie negali atsisakyti vaiką priimti.

    „Ar savo rajone turime pakankamai tokiai kilniai misijai pasiryžusių žmonių?“ – paklausiau neseniai vykusiame Širvintų rajono savivaldybės tarybos posėdyje, kur buvo nagrinėjamas vienas iš pateiktų sprendimų projektų „Dėl Širvintų rajono savivaldybės tarybos 2017 m. gruodžio 20 d. sprendimo Nr. 1-272 „ Dėl Budinčio globotojo ir globos centro veiklos organizavimo Širvintų rajono savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo.

   Kelias dienas prieš posėdį gautas sprendimo projektas tik peržvelgus teikė vilčių, kad pakeitimai bus skirti padėties pagerinimui. Nes, prieš kurį laiką Širvintose vykusiame susitikime su pertvarkos procesų eksperte, Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja Kristina Paulike buvo teigiama, kad Širvintų rajono savivaldybė turi problemą dėl budinčių globotojų stokos, kurie ryžtųsi imti daugiau nei vieną ar du vaikus ir ekspertė buvo patikinta, kad tokie asmenys bus skatinami didesnėmis išmokomis. Todėl ir tikėjausi, kad po 2019 m. gegužės 20 d. įsakymo A1-285 naujos redakcijos („Dėl globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo), ir Širvintų rajone ketinantiems imtis tos veiklos sąlygos pagerės. 

  Širvintų rajono budintiems globotojams, kurie ryžtųsi imti daugiau nei vieną vaiką, atlygis net nesieks ministro rekomenduoto.  

   Deja, šis tarybos posėdis tik įrodė, kad žodžiai labai skiriasi nuo darbų. Ruošdamasi šiam tarybos posėdžiui sulyginau aukščiau paminėto teisės akto (įstatymo ir tvarkos aprašo) nuostatas, iki šiol mūsų rajone galiojusį sprendimą ir šiam tarybos posėdžiui teikiamą sprendimo projektą. Šių dokumentų nagrinėjimas leido susidaryti nuomonę apie esamą padėtį. Ekspertei duoti pažadai ne tik kad nevykdomi, bet šiuo metu stebime net atvirkštinį veiksmą. Priėmus sprendimą, išmokos nesieks net ministro rekomenduojamų. Viską galiu pagrįsti skaičiais:

1. Kai šeimoje nėra apgyvendintas vaikas Širvintose sprendimo projektu buvo siūloma 600 Eur;  ministro pasirašytame įsakyme –  ne mažiau kaip 1 MMA (minimali mėnesinė alga) , pagal seną sprendimą buvo 0,25 MMA

2. Kai budinčio globotojo šeimoje apgyvendintas 1 vaikas Širvintose siūloma 700 Eur; ministro įsakyme – didinti ne mažiau kaip po 0,25 minimalios mėnesinės algos dydžio per mėnesį už kiekvieną faktiškai prižiūrimą vaiką (už kūdikį ar neįgalų vaiką arba už vaiko priežiūrą kriziniais atvejais – po 0,5 minimalios mėnesinės algos dydžio per mėnesį)

3. Kai apgyvendinti 2 vaikai, Širvintose buvo siūloma 800 Eur, paskaičiavus pagal ministro įsakymą, turėtų būti 832,50 Eur; senajame sprendime buvo 1,5 MMA, kas sudarytų 832,50 Eur.

4. Kai apgyvendinti 3 vaikai, Širvintose siūloma 900 Eur, paskaičiavus pagal ministro įsakymą 971,25 Eur; senajame sprendime buvo 2MMA, kas sudarytų 1110 Eur . 

 Va čia ir aiškėja mūsų valdžios vertybės – šventėms, gėlėms ir fejerverkams, reprezentacinėms išlaidoms pinigų negaila, o va vaikų gerovei diržus galima ir priveržti. Kol pati savivaldybė nesupras, kad tai yra jų vaikai, kad juos reikia saugoti, mylėti ir įrodyti, kad jie mums svarbūs, vargu ar mūsų rajone pagerės padėtis intensyviai ieškant budinčių globotojų  

5. Kai apgyvendinami 4 ar 5 vaikai, tai atitinkamai Širvintose siūloma 1000 ir 1100 Eur sumos, ministro įsakymu – 1110 ir 1248,50 Eur sumos, senajame sprendime – buvo 2,5 MMA ir 3 MMA, kas sudarytų 1387,50 ir 1665 Eur.

   Už kiekvieną kitą kūdikį ar vaiką turintį vidutinę ar sunkią negalę siūloma 100 Eur, kai tuo tarpu ministro įsakymu  – didinti 0.5 MMA, kas sudarytų 277,50 Eur

   Taigi, matom, kad budintiems globotojams, kurie ryžtųsi imti daugiau nei vieną vaiką, atlygis net nesieks ministro rekomenduoto. O buvo patikinama, kad jis didės.

   Po kreipimosi į SADM su klausimu ar Savivaldybė nepažeidžia teisės aktų, nesilaikydama SADM ministro L. Kukuraičio 2019 gegužės 20 d. pasirašyto įsakymo dėl budinčių globotojų atlygio, buvo gautas atsakymas: „savivaldybė, mokėdama per globos centrą atlygį budinčiam globotojui, privalo vadovautis minėtų teisės aktų (įstatymo ir tvarkos aprašo) nuostatomis.

   Bet kas mums tie ministro įsakymai. Tarybos posėdžio metu dauguma ir vėl klusniai pakėlė rankas ir sprendimas priimtas.

   Pasinagrinėjau ir kitų rajonų priimtus sprendimus šiuo klausimu. Dauguma laikosi ministro rekomendacijų, kai kurie skiria žymiai didesnes sumas. Išvardinsiu tik kelis: Visaginas, Rietavas, o Šakių rajone išmoka už vaiko priežiūrą – 2MMA dydžio mėnesinis atlygis budinčiam globotojui už kiekvieną jo šeimoje laikinai apgyvendintą vaiką.

   Ir dar viena pastebėjimas. Naujajame sprendime sumos įvardintos eurais, o ne MMA dydžiais, taip kaip įstatyme. O juk pagal vyriausybės nutarimą (2019-07-03 Nr. 669, TAR, 2019-07-04, kodas 2019-11076),  kurio, visus įstatymus geriau už tarybos narius išmanančios personos, negalėtų nežinoti,  nuo 2020-01-01 MMA sieks 607 Eur. Dabar ta suma sudaro 555 Eur. Vadinas ir vėl turėsim keisti tik prieš kelias dienas, liepos 30 d., priimtą sprendimą, nes ir tie patys patvirtinti 600 eurų bus jau nebe 1 MMA. O juk įvardinus dydžius MMA to daryti nereikėtų. O gal tikimasi, kad tie skaičiai eurais padarys įspūdį ir niekas nepastebės, kad atlygis sumažinamas. Va čia ir aiškėja mūsų valdžios vertybės – šventėms, gėlėms ir fejerverkams, reprezentacinėms išlaidoms pinigų negaila, o va vaikų gerovei diržus galima ir priveržti. Kol pati savivaldybė nesupras, kad tai yra jų vaikai, kad juos reikia saugoti, mylėti ir įrodyti, kad jie mums svarbūs, vargu ar mūsų rajone pagerės padėtis intensyviai ieškant budinčių globotojų.

Alytė Skeberienė yra Širvintų rajono savivaldybės tarybos narė


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

11 Komentarai (-ų)

 1. Oij sako:

  Tai dar nesumaste kam rinkti pinigus, cia juk reik gerai pagalvot kad galima butu demontuoti ir galimai pinigelius išplauti. Tyliai tyliai

 2. Aš tavo Marytė sako:

  Jau saulelė eina vakarop, vasaros antra pusė. O tai kaip, aš šias metais bus:
  “Baltas dvasios ubagų balius mieste”?

 3. Prieš tai rašiusiam sako:

  Vaikų labui taupo. O kaip taškosi baliams?!

 4. Taupo sako:

  Nu juk valdovės taupo.

 5. Virginijus sako:

  Labai įdomiai viskas atrodo, jeigu iš pradžių perskaityti kitą straipsnį, o vėliau ir šį, Alytės.
  https://www.krastonaujienos.lt/2019/07/sirvintu-rajone-ne-vienam-sunkia-negalia-turinciam-vaikui-neteikiama-integrali-pagalba/

  Abiem atvejais jaučiasi visiškas empatijos nebuvimas vaikams, tiek su negalia, tiek iš probleminių šeimų.
  Pirmu atveju tarybos dauguma pasinaudoja galimybe, ir nutaria neteikti integralios pagalbos vaikams su sunkia negalia: “Tačiau kiekvienas projekto vykdytojas teikdamas paraiškas projektiniam finansavimui gauti ir integraliai pagalbai teikti, nusistatė konkrečią klientų grupę, kuriai ši paslauga bus teikiama. Konkrečiai Širvintų atveju, šios savivaldybės projektas yra skirtas neįgaliems darbingo amžiaus ir senyvo amžiaus asmenims”

  Šiuo, antru atveju tarybos dauguma pasinaudoja galimybe nesivadovauti SADM ministro rekomendacija (2017 m. gruodžio 20 d. sprendimo Nr. 1-272).

  Kaip makabriškai atrodo rajono fėjų hipertrofuotas dėmesys jaunimui. Tačiau ne bet kokiam, o tik perspektyviam, sveikam, patraukliam, sėkmingam. Jaunimui, iš kurio naudos gali gauti, šalia kurio jos gali atsistoti, nusifotografuoti, papozuoti, dovanų duoti.

  Susidaro įspūdis, kad keisti santykiai tarp Naujųjų valdančiųjų nuo 2015m. ir globėjų nesibaigia. Tai primena karą, ar net susidorojimą. Gal būt ne tie žmonės yra globėjai. Gal būt “savi žmonės” nenori, o gal greičiausiai, nesugeba tapti globėjais. Visi rajono pinigai ir jų srautai nuosavybės teise priklauso rajono “Fėjoms”. Tai jos ir sprendžia, tiksliau priima nuosprendžius.

  Širvintų atveju tai NEGALIOJA:
  “Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja Kristina Paulike buvo teigiama, kad Širvintų rajono savivaldybė turi problemą dėl budinčių globotojų stokos, kurie ryžtųsi imti daugiau nei vieną ar du vaikus ir ekspertė buvo patikinta, kad tokie asmenys bus skatinami didesnėmis išmokomis”

 6. Tarybos narei sako:

  Pasidomėkite. Kodėl gerasis seniūnas neima globot vaikučių, koks ten čp buvo?

 7. Tu mano Maryte sako:

  Teks patikėti, ne visų gi plunksną laikančių rankas vedžioja skaidriausioji. Kiti savo galva ant pečių turi ir ja naudojasi

 8. Tu mano Maryte sako:

  Pagalvokit, po kieno sparneliu susiburią globėjai? Pagalvokim, kieno stilistika primena tekstas? Gal ir nieko blogo, kad kas nors padiktavo tekstą, pvz, kokia nors laikraščio partija… Ir autorės artumas tai laikraščio partijai akimi matomas. Ir jokio čia interesų konflikto. Kad taip atsisėsti ir parašyti tokį tekstą, ir pirmo karto, sunku patikėti.

 9. Marysia sako:

  O tam, kur taip atrodo, labai skauda širdį, kad Širvintose yra globos reikalus išmanančių žmonių ir kad naujoji tarybos narė domisi šia aktualia tema. Apie tai reikia kalbėti kiekviename visuomenės informavimo priemonių leidinyje ir parodyti mūsų valdžios melagystės. Viešai pasižada remti, o paskui žiūri kaip nusukti nuo to kas priklauso. Šaunuolė Alytė, ir toliau domėkitės ta tema, tai gal mūsų rajono vaikai nebus vežami į globos namus, juo labiau, kad globėjų, gerai parengtų ir globojančių kitų rajonų vaikus, yra, tik jie nepatinka mūsų valdžiai.

 10. Taip atrodo sako:

  Atrodo lyg Širvį skaityčiau. Arba globėja tezes surašė, arba viską parašė.

 11. Rinkėja sako:

  o kur vyriausybės atstovai žiūri? kaip praleidžia tokius tarybos sprendimų projektus?

Jūsų komentaras:


du + trys =

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]