Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Julija Tymošenko laisvėje. Ukrainos prezidentas neteko valdžios. TIESIOGINĖ TRANSLIACIJA

2014 vasario 22 diena

Visa Ukraina sulaikiusi žadą sutiko žinią, kad paleista iš kalėjimo garsiausia Ukrainos kalinė Julija Tymošenko. Šiuo metu didžiulė minia jos laukia Maidano aikštėje.

O prezidentas V. Janukovičius, Rados sprendimu, atstatydintas iš prezidento posto.

Per šalį ritasi džiaugsmo banga. Tačiau baiminamasi Rusijos įsikišimo.

Tiesioginės transliacijos iš Ukrainos čia!

2014 vasario 21 diena

Trys paros Ukrainos gyvenime apvertė aukštyn kojomis visą situaciją. Dar tikslinamas žuvusiųjų ir sužeistųjų skaičius. Dar neįvardinti ir neteisti kaltieji.

Tačiau Ukrainos prezidento pasirašytas dokumentas, kuriuo jis įsipareigoja sugrąžinti 2004 metų konstituciją, surengti pirmalaikius Prezidento rinkimus ir suformuoti naują vyriausybę, suteikė situacijai atokvėpio. Tačiau ukrainiečiai vis dar lieka budrūs – jie jau nebetiki savo prezidentu ir mano, kad už kiekvieno jo sprendimo slypi savi išskaičiavimai.

Tačiau sprogimai ir šūviai Ukrainoje nutilo. Kiekviena taikos akimirka, kuomet nežūsta žmonės, verta aukso. Tačiau parako statinė vis dar įkaitusi. Politikos analitikai įvairiai komentuoja situacijos baigtį. Yra spėjimų, kad prezidento Janukovičiaus pasirašytas dokumentas nuramins šalį. Tačiau yra ir mažiau optimistinių prognozių, kuriomis prognozuojamas Krymo atskilimas nuo Ukrainos neva dabar to nori Putinas, jam visos Ukrainos ir Janukovičiaus nebereikia. O Kryme gyvenanti didelė totorių bendruomenė gali pereiti į partizaninį karą. Tokiu atveju aukų nebus išvengta.

Daug tiesioginės informacijos apie įvykius Ukrainoje čia!

2014 vasario 19 d. 12.33

Per naktį Maidane netilo sprogimai, šūviai, negeso ugnies liepsnos. Žuvusių ir sužeistų skaičius auga. Mažiausiai žuvo 25 žmonės, sužeistieji skaičiuojami tūkstančiais. Ukrainoje ketvirtadienį skelbiama gedulo diena. Tokį įsaką pasirašė šalies prezidentas Viktoras Janukovyčius.

Europos Komisijos (EK) Pirmininkas Jose Manuelis Barosso ragina Europos Sąjungos vyriausybes įvesti sankcijas asmenims, atsakingiems dėl kraujo praliejimo Ukrainoje, pranešama „Deutsche Welle“.

2014 vasario 18 d. 22.37

Jauna Ukrainietė prašo pasaulio pagalbos:

2014 vasario 18 d. 22.10

Antradienį, vasario 18 dieną pradėtas Maidano mitinguotojų šturmas Ukrainoje. Čia vyksta kruvini susirėmimai, gatvėmis važinėja šarvuočiai. Planuojama nuo vidurnakčio uždrausti įvažiavimą į Kijevą – kad neatvyktų mitinguotojų palaikymas iš kitų miestų. Tačiau įvykių liudytojai teigia, kad jau dabar paralyžiuotas patekimas į Ukrainos sostinę.

Pranešama, kad yra aukų, daug sužeistųjų. Oficiali versija įvardina 7 žuvusius, tačiau teigiama, kad jų daugiau. Sužeistųjų skaičiuojamas antrasis šimtas.

Tiesioginės transliacija iš Majdano aikštės:

(Youtube lango apačioje paspausti mygtuką “tiesiogiai”):

https://www.youtube.com/watch?v=ObBHW8XQvUQ#t=17414 https://www.youtube.com/watch?v=dh3_1L9XO60#t=0

Live streaming video by Ustream

Live streaming video by Ustream

2014 vasario 1 diena.

IMG_9810

Visai neseniai, vos daugiau, kaip prieš mėnesį, rašiau apie įvykius Ukrainoje tiesiai iš įvykių vietos. Informaciją siuntė vietos, Ukrainos, reporteriai, nuvykusi į vietą rašiau pati. Tuo metu apie čia vykstančius įvykius Lietuvos žiniasklaidoje buvo mažai rašoma. Tačiau įvykiai įsibėgėjo ir palikti abejingais nebegalime. Šiuo metu informacijos apstu, ji atnaujinama vos ne kas valandą, o ir DELFI, LRT siūlo tiesiogines transliacijas apie įvykius Ukrainoje, tiesiai iš Maidano aikštės.

22012014088
Maidanas po mėnesio

Ir štai, aš čia, Ukrainoje, praėjus mėnesiui po praėjusios kelionės. Rodos visą tą mėnesį nebuvau nuošalyje, sekiau įvykius, bendravau su kolegomis Ukrainoje, žinojau, kad čia vyksta baisūs dalykai. Tačiau nuvykus į Maidaną Kijeve, kur nuo lapkričio dvidešimt pirmos dienos vis dar stovi demonstrantai, praradau žadą. Lyg būčiau visai kitame pasaulyje atsidūrusi. Dar prieš mėnesį čia stovėjo daugybė taikių demonstrantų, atvirais besišypsančiais veidais, dainavo dainas, giedojo Ukrainos himną, scenoje visus palaikė kiekvienam Lietuviui gerai žinoma dainininkė Ruslana… Tiesa, minčių buvo visokių, ir įvykių visokių – jau tada mėginta vaikyti protestuotojus, pralietas pirmasis kraujas, užimti pirmieji valdžios pastatai. Su nerimu galvojau – kas bus toliau…

Tačiau kasdien, lyg feniksas iš pelenų Maidanas atgydavo – minia žmonių atvirais besišypsančiais veidais pasitikdavo kiekvieną dieną su viltimi – kad visgi prezidentui savo šalies, savos tautos nuomonė svarbi ir kad bus į ją įsiklausyta.

Tiesa, jau tada ten sutiktų žmonių akyse ėmė atsispindėti pirmieji nuovargio ir nerimo ženklai.

22012014083
Tai, ką pamačiau, skyrėsi kaip diena nuo nakties…

Tačiau tai, ką pamačiau dabar, skyrėsi lyg diena nuo nakties.

Su žurnaliste Natalija Bimbiraite (Ukraina) į Maidaną atvykome trečiadienio (sausio dvidešimt antros dienos) popietę. Išlipus iš metro stotelės užgniaužė kvapą. Ten, kur kažkada stovėjo žmonės lyg siena, kur dainavo, šypsojosi ir tikėjo, tvyrojo barikados, krūvos maišų, metalo konstrukcijų, mediniai pastoliai, bokšteliai, sienos… Visur pilna karinių palapinių… Ir kur bepažvelgsi – grandinėmis, medinėmis kuokomis, metaliniais strypais ginkluoti liaudies kariai. Jau kitaip nepavadinsi… Apsimūturiavę, su šalmais, priešdujiniais respiratoriais ir dujokaukėmis, neperšaunamomis liemenėmis. Jie visur – prie kiekvienų čia pat suręstų vartų, ant bokštelių, ant barikadų. Jie vaikšto pirmyn – atgal ir stebi kiekvieną…

Kiti žmonės taip pat kažką dirba – kas kirstukais kapoja ant šaligatvio susikaupusį ledą ir krauna į maišus, po to neša juos į barikadas, kas ardo ir kapoja trinkeles – taip pat krauna į maišus. Pirmyn – atgal kažkas dirbama palapinėse… Jaunimas, pagyvenę žmonės – visi kažkokio tikslo vedini lyg skuzdėlės ruošėsi nakčiai. Nešė, krovė, statė, pylė…

22012014086
Palapinėse įsikūrę štabai, kuriuose sprendžiami organizaciniai klausimai

Kažkur kūrenasi ugis statinėse, kitur iki šleikštulio smirda dujomis, virš viso Majdano tvyro didžiulis juodas dūmų debesis, kuris kyla nuo deginamų padangų – kad iš lėktuvų per dūmus specialiosios pajėgos negalėtų apšaudyti mitinguotojų… Kažkur dalinamas maistas, pilstoma karšta arbata… Tai šen, tai ten skubomis prabėga baltais raiščiais su raudonu kryžiumi viduryje pažymėti medikai savanoriai. Va jums – scena iš karo filmo… Ar net iš paties karo. Beveik 1943 ar 1944-ji… Ir dar – ant kiekvieno kampo – Majdano simbolis – papuošta kalėdinė eglutė. Mat pirmą kartą Majdanas buvo vaikomas prisidengus labai “svarbia” priežastimi – pagrindinėje aikštėje reikia papuošti Kalėdų eglę… Tuomet, naktį, gruodžio pirmą ar antrą dieną, nukentėjo daug jaunų mitingo dalyvių, studentų…

Taip, beklaidžiojant tarp mėnesio senumo prisiminimų ir dabarties, ėjome vis toliau. Su kiekvienu žingsniu darėsi labiau ir labiau nejauku… Tačiau tai ne visai tinkamas žodis… Iš vienos pusės beveik norisi padėti, bent jau pabūti kartu, iš kitos – taip – baisu iki begalybės… Kiekviena minutė čia gali virsti susirėmimu. Ore tvyro begalinė įtampa ir niekas niekada negali žinoti, kokią komandą gaus Berkuto kariai (sukarintas elitinės milicijos būrys) ir iš kurioje pusėje prasidės eilinė ataka. Prieš važiuodama girdėjau, kad tądien jau skraidė visokio tipo granatos ir kokteiliai. Kiekvieną minutę kažkur ir kažkas vyksta.

IMG_9727
Kijevo administracinio pastato salė praeitų metų gruodžio pradžioje.

Nebuvome ilgai – apėjome aplink barikadas, nuėjome iki Kijevo Rados (Kijevo valdžios administracijos pastato), kurį man dar praeitą kartą būnant Ukrainoje, užėmė liaudis, užėjome į vidų. Tiesa, pro duris be patikrinimo, buvo praleidžiamos tik moterys, vyrai turėjo parodyti asmens dokumentą.

Vaizdas taip pat nebuvo iš lengvųjų. Praeitą kartą čia buvo ką tik po Administracijos pastato šturmo, žmonės į vidų ėjo su nugalėtojų šypsenomis, džiaugėsi laimėjimu ir vieni kitiems šūkčiojo įvairius pergalingus šūkius, vienur kitur suskambėdavo daina…

Šįkart čia buvo panašu į apleistą, aplūžusį karinį štabą. Kur zujo kažkokias užduotis vykdantys liaudies veikėjai, bazavosi medikai savanoriai. Kažkas kažką dalino, kažkas kažką aiškinosi…  Ant laiptų gulėjo susirėmimams paruoštos spygliuotos vielos tumulai, kurios spygliai lyg senosios “britvos” ašmenys – kur jau įsismegs, ten ir liks… Kažkokios barikados, mediniai pastoliai… Vėl gi – visur kalėdinių dekoracijų elementai… Salėje buvo laikomos mišios. Vieni žmonės meldėsi, kiti, sukritę ant pasieniais išmėtytų čiužinių, miegojo, treti, panašūs į partizanus, tik labiau pasikaustę šiuolaikinėmis priemonėmis, budėjo.

22012014089
Maidano fone

Ilgai nebuvome ir čia. Apsisukę grįžome link metro stotelės. Pakeliui nusipirkome vieną kitą suvenyrą. Nors iš tiesų jausmas buvo prieštaringas – to, ką mačiau, neperduos joks suvenyras. O juk buvau čia taikią valandėlę! O ar gali tokiu metu parduotas suvenyras perteikti situacijos sudėtingumą? Tačiau į savo nuogastavimus gaunu atsakymą – kad iš tiesų, to kas vyksta neperduosi niekaip, tačiau žinią apie Ukrainą ir jos liaudį skleisti būtina pačiais įvairiausiais būdais – net ir suvenyrais. Sutikau. Galbūt po daugelio metų, ir man pačiai šie suvenyrai bus labai svarbių atradimų ir supratimo liudininkais. Bet kokiu atveju, jie iš ten – iš šių dienų fronto Ukrainoje.

Bevaikštant po Majdaną galvoje pulsą mušė viena mintis – ir ką reikia padaryti su savo tauta, kad ji taptų tokiu įpjūdytu, sužeistu žvėrimi? Ir čia ne sužvėrėjimo prasme. Greičiau sužvėrėjusi kita, oligarchų ir valdininkų pusė – turėdama milžiniškas pajėgas, apsiramsčiusi įstatymais ir susikurdama naujus, tokius, kurie jai patogūs. Ir savo tautą – lyg užspiestą į narvo kampą sužeistą liūtą laikas nuo laiko apsvaidydama užnuodytomis ietimis – kad nemirtinos būtų, bet kad palaužtų tą kvailą norą protestuoti. Kad pasiduotų liūtas, kad taptų murkiančia cirko kate ir darytų ką lieptas…

22012014085
Maidano realijos

Kokius tikslus, einant į valdžią, reikia turėti, kad ramiai žiūrėti į po truputį savo pirštais traiškomą tautą ir dėtis skriaudžiamam? Aukščiausios šalies valdžios, blogiausiu atveju, laukia visada skrydžiui parengti lėktuvai – evakuacijai. O kas laukia tų, kurie visą savo gyvenimą nusinešė į Majdaną ir, kuriems, anot pasiekiančių signalų apie planuojamą susidorojimą su Majdanu, pabėgti galimybių nebus?…

Ką reikia padaryti su savo tauta, kad vieną dieną bijoti jos lyg devyngalvio drakono? Būtent tokios mintys kyla, žiūrint, kiek milicijos dislokuojama valstybės objektų apsaugai. O protestuotojai vistiek žingsnis po žingsnio, vienas po kito juos užima…

Ir visa tai vyksta civilizuotame XXI amžiuje!

Šiandien Ukrainos spaudoje pasirodė vienos medicinos sesers, budinčios Majdane, laiškas. Išversiu jį jums kitai dienai. Kad būtų suprantamiau, apie ką noriu papasakoti.

Vilma Valiukevičienė

Nuotraukų autorė Natalija Bimbiraitė (Ukraina).


Susiję straipsniai:

6 Komentarai (-ų)

 1. kaip sako:

  šaunu, jautru ir prasminga :)

 2. sernas sako:

  bijau. man cia geriau Vilma pas mus gera.

 3. xxx sako:

  Reikėtų ir mūsų Serną nuvežt į Ukrainą, tai nors turėtų kur išsikriuksėti, o tai čia jam provincijoje per maža kur knistis, jis toks jo didenybė didelis tarp nykštukų:)))

 4. sernas sako:

  sirvintu nykstukai….
  jus tokie apgailetini…
  Savo beistrukais uzsiimkite.

 5. skaitytojas sako:

  baisu baisu. būkit atsargi, Vilma!

 6. xxx sako:

  Ačiū Vilma už žinias, kurių neperdavė nei viena žiniasklaidos priemonė. Perskaičius tavo straipsnį, pasijauti, lyg pats būtum ten ir visa tai išgyventum. Ateina pajautimas, kad viskas pakankamai toli nuėjo ir Ukrainos žmonių laukia labai dideli išbandymai…

Jūsų komentaras:


šeši + = aštuoni

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]