Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Karolis Kaklys: Vienpartinės sistemos grėsmės savivaldai

cfe47a398515bc35e1d487c7979ee822/ Pirminis šaltinis 15MIN /

/ Publikuota: 2015 balandžio 14d. /
/ Karolis Kaklys /

Jau daugiau nei penkiolika metų nepakeičiamas Druskininkų meras šiais savivaldybių tarybų ir merų rinkimais perrinktas dar vienai keturių metų kadencijai vadovauti kurortui. Tačiau šiemet vykusių savivaldos rinkimų naujasis formatas, kuomet meras renkamas tiesiogiai, siunčia pavojaus signalus demokratijai ne tik iš Druskininkų, bet ir iš kitų mažųjų Lietuvos miestų.
Jeigu pažvelgtume į rinkimų rezultatus, pamatytume, kad ne tik kurortuose, Palangoje ar Birštone įsivyravo vienos partijos dauguma taryboje, bet ir tokiuose niekuo neišsiskiriančiose Lietuvos miestuose kaip Lazdijai, Jonava ar Marijampolė. Ten valdančių koalicijų sudarinėti jau nebus būtina. Po rinkimų tokių savivaldybių ir rajonų per Lietuvą beveik trečdalis.

       Pažvelgus į rinkimų rezultatus matome, kad dar nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo laikų nėra buvę, ir noriu tikėti nebus, kuomet viena partija didmiestyje turėtų daugumą.

        Pagrindinis skirtumas rinkimuose tarp didžiųjų Lietuvos miestų ir provincijų yra rinkėjų skaičius, todėl didmiesčiuose už  savivaldybės administracinių resursų naudojimą svarbesnį vaidmenį vaidina bendrosios tendencijos, kurias formuoja respublikinės žiniasklaidos priemonės. Kitaip tariant, savivaldybės vadovai nėra pajėgūs administracinių resursų pagalba „sukaustyti“ žmonių tarpusavio santykių, kas vienokia ar kitokia forma dabar vyksta mažesniuose miestuose. Kaip bebūtų, bet didmiesčiuose yra atstovaujama daugiau interesų grupių taryboje ir dažniausiai sprendimai nepriklauso nuo vienos partijos ar vieno asmens.

Priešinga situacija matoma mažesniuose miestuose, kur savivaldos įtaka gyventojams yra kur kas reikšmingesnė ir jautresnė, kadangi savivalda vaidina ne tik viešojo subjekto, kaip administratoriaus vaidmenį, tačiau yra ir darbdavys.

       Esminis skirtumas nuo didmiesčių tas, kad dažnu atveju mažose miestuose – savivaldybė yra didžiausias darbdavys, įskaitant ne tik savivaldybės įstaigas (t.y. mokyklas, darželius, jaunimo, kultūros centrus ir pan.), bet ir savivaldybės įmones.

      Šioje vietoje negaliu nepaminėti ydingo Druskininkų pavyzdžio, kuomet savivaldybė būdama šimtaprocentine UAB „Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centras AQUA“ akcininke užsiima viešbučių, maitinimo, vandens pramogų, sporto klubo ir net naktinio klubo verslu.

Tokiomis aplinkybėmis išties formuojama bloga praktika, kuomet viešosios funkcijos sutapatinamos su verslu. Kad ir iš kurios pusės bežiūrėtum, tokių įmonių „kardinolai“ dažniausiai būna ta pati vietinė valdžia, kuri šiuos resursus gali lengvai naudoti savo įtakai savivaldoje plėsti.

    Tokių įmonių finansinė veikla viešai nekontroliuojama, nes įsteigus savivaldybės UAB’ą, už finansinę veiklą savivaldybės tarybai neatsiskaitoma, tiek savivaldybės kontrolierius, tiek Valstybės kontrolė realiai nevykdo tokios įmonės kontrolės.

      Šiandien įstatymai neveikia taip kaip turėtų, todėl tam būtina sureguliuoti įstatyminę bazę, aiškiai detalizuojant savivaldybių įmonių siekiančių pelno veiklą ir kontrolę. Svarbu užtikrinti, kad prisidengiant viešųjų paslaugų teikimu savivaldybės neužsiimtų verslu, o gautas pelnas būtų naudojamas viešiesiems poreikiams tenkinti.

       Reiktų diskutuoti, jei verslu užsiimti savivaldybėms negalima, tai galbūt tokia juridinė forma kaip Uždaroji akcinė bendrovė apskritai neleistina, o apsiriboti reiktų ties Viešąja įstaiga ar sukurti naują juridinę formą su aiškia atskaitomybe gyventojams, užtikrinančia skaidrią savivaldybės įmonių veiklą.

Ne mažiau svarbus yra ir savivaldybės vykdomosios valdžios santykis su sprendimus priimančia valdžia. Vienpartinėse savivaldybėse administracijos vadovas, kaip politinio pasitikėjimo asmuo dažniausiai skiriamas tik tas, kuris lojalus partijai.

       Ir piramidė važiuoja žemyn tuo pačiu principu. Tik nereikia sau meluoti, kad yra kažkas kitaip. Šis “savų” principas realiai veikia ir mes matome kaip yra skiriami vietos klerkai bei kokiai partijai tie žmonės yra lojalūs.

         Džiugina tai, kad Vilnius jau pradėjo rodyti pavyzdį Lietuvai kaip administracijos vadovas gali būti ne partinės nomenklatūros žmogus, o savo srities žinovas. Kuomet savivaldybės valdžioje yra tik viena partija, tik laiko klausimas, kada bus ir viena tiesa. Nors Konstitucijoje ir numatyta piliečio teisė laisvai rinktis ir nebūti verčiamam priklausyti kokiai nors politinei jėgai, tačiau dažnas mažos savivaldybės gyventojas suprasdamas to pasirinkimo pasekmes nesivadovaus vidiniais savo įsitikinimais, o greičiau rinksis jam parankesnį ir lengvesnį kelią, kuris nebus žalingas jam ar jo aplinkai.

        Reikia pagaliau pripažinti, kad gyvenant vienpartinėje santvarkoje tavo pasirinkimo ir saviraiškos laisvė tampa ribota.

Karolis Kaklys yra Druskininkų savivaldybės tarybos narys, liberalas


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

22 Komentarai (-ų)

 1. ir vėl aš ........... sako:

  ,,?” ….. žinokit aš ne Pinskus ;)

  pradžioje buvo pagunda ,, prisipažinti ” ,bet pagalvojau ,kad Pinskus sužinojęs ,dar gali ir primušti už tokius darbus ir Živilė nesisveikins ,nors ir dabar nei sveikinasi nei bendrauja ……Taip vadinama ,didelė socialinė atskirtis … ir komanda ne ta ;)

 2. ? sako:

  P.Pinskau, čia Jūs ?

 3. ir vėl aš ........... sako:

  DEMOKRATAI -vienykitės ,nes jūsų laikraščio redakcija blokuoja mano komentarus kituose temose :) :) :)

 4. ir vėl aš ........... sako:

  ir paskutinė dalis ,,cituoju ” (……… kas be ko, supranta, kas yra ta demokratija.)
  O ką čia reiktų suprasti ?
  Demokratija ,tai valdymo forma ,kurioje visi piliečiai turi teise dalyvauti šalies valdyme ….
  Dabar pridėsiu nuo savęs ,turi ,bet epizodiškai .
  Tiesioginis valdymas ,referendumas, prezidento rinkimai ,seimo rinkimai ,ir mero rinkimai ,visur kitur ,,valdo ”per išrinktus atstovus . Net nėra mechanizmo atšaukti išrinktą atstovą ,jei pastarasis nevykdo rinkėjų valios . ;)
  Čia yra žaidimas kuris vadinasi demokratija ,teisingumo dėlei reiktų pripažinti ,kad geresnė valdymo forma dar neišrasta :)
  p.s …. aš suprantu vyrai iš jūsų pasisakymų ,kad politikoje mano žinios ribotos, bet nesuprantu kodėl nesuteikiat galimybės ,man iš jūsų pasimokyti ?
  Aš turiu vilties ,kad judu tikti DEMOKRATAI…. :)

 5. ir vėl aš ........... sako:

  Suprantama,kad nepadoru būtų ignoruoti Festo atstovo spaudai ……. ;)
  cituoju ,, Dar paaiškinkit tam „politologui“ , kuris daug rašo, bet ir pats, matyt, nežino , ką parašo. kad patys tikriausi demokratai yra tie, kurie žada rinkėjams butus Lazdynuose veltui dalinti. O pas mus tokių negali atsirasti? Su polėkiu. su polėkiu reikia su rinkėjais dirbti, o tai tik maišeliai, maišeliai mėlynieji, koncertėliai, arbatėlės, jokių užmojų.”
  Festo atstovas spaudai , prašo Festo,kad man paaiškintu , pats abejodamas mano žiniomis . ;)
  Gal pirma pats išsiaiškinkit ar aš žinau ,ar nežinau ir jau tuomet ( pats suprantama paaiškinti negalit ) rašykit Festui ,kad pastarasis jums padėtų. ;)
  Toliau demokrato pavyzdys pateiktas sarkazmo formoj ir reiktų pridurti ,kad jūsų minimas ,,demokratas ” buvo kitos partijos narys . Šioje vietoje aš su jumis sutinku ,kad toks elgesys ( utopiniai pažadai ) tikrai netinka politikui. ;)

 6. ir vėl aš ........... sako:

  2
  Pagal pateiktas ,,regalijas ” ( kurie nepirko, neperka ir nepirks balsų rinkimuose…..) darytina išvada .
  Jei ,čia eina kalba apie tuos ,kurie jau buvo valdžioje ,tai kyla klausimas kodėl rinkėjas jų daugiau nerinko ? Gal vis mažiau lieka rinkėjų kurie tiki pasakom ?
  O jei tai kalbama apie tuos ,kurie dar nebuvo valdžioje ,tai negalima teigti ,kad jie to nedarytų ,nes paprasčiausiai neturėjo tokios galimybės pvz. (nemeluoti žmonėms )
  O jei dėl savo sąžiningumo anie negalėjo būti išrinkti ( kas mažai tikėtina,nes nėra tokių papirkinėjimo mastų ,kurie turėtų įtakos galutiniams rezultatams ) tuomet ,,tuos anuos ” reiktų pristatyti rinkėjams ,kad jie būtų įvertinti .
  Priešingu atveju ,tai yra vėjo gaudymas laukuose . :)

 7. ir vėl aš ........... sako:

  Labinuosi ,su ponu Festu ir jo atstovu spaudai.
  Sveiki demokratai …. ;)
  Į užklausimą ,kas tie tikti demokratai ,gavau konkretų atsakymą .
  ,,cituoju” Atsakau: tie, kurie nepirko, neperka ir nepirks balsų rinkimuose, nemeluoja žmonėms , gerbia jais pasitikėjusius žmones, nenaudoja viešųjų finansų savo reklamai ir, kas be ko, supranta, kas yra ta demokratija.”
  Taigi , turim įvardintus tikrus demokratus tai ,,tie kurie ” Norint iš arčiau susipažinti su demokratijos apaštalais reikia jų ieškoti socialdemokratų partijoje arba pas krikščionis demokratus , Demokratijai ,kaip valdymo formai pritaria ir liberalai ir konservatoriai ir kitų partijų atstovai ,bet čia kalba eina apie demokratus .

 8. Festui sako:

  Dar paaiškinkit tam „politologui“ , kuris daug rašo, bet ir pats, matyt, nežino , ką parašo. kad patys tikriausi demokratai yra tie, kurie žada rinkėjams butus Lazdynuose veltui dalinti. O pas mus tokių negali atsirasti? Su polėkiu. su polėkiu reikia su rinkėjais dirbti, o tai tik maišeliai, maišeliai mėlynieji, koncertėliai, arbatėlės, jokių užmojų.

 9. Fest sako:

  Atsakau: tie, kurie nepirko, neperka ir nepirks balsų rinkimuose, nemeluoja žmonėms , gerbia jais pasitikėjusius žmones, nenaudoja viešųjų finansų savo reklamai ir, kas be ko, supranta, kas yra ta demokratija.

 10. ir vėl aš ........... sako:

  O kas tie tikri demokratai ? :)

 11. ? sako:

  Demokratija turi veikti be balsų pirkimų, išankstinių dovanėlių, apdovanojimų darbo vietomis, vienus pavarant, kitus pasodinant, kartais ir į 2-3 kėdes.
  Lietuvoje daugumoje savivaldybių tikri demokratai visada pralaimi ir kol kas pralaimės. Kodėl? Nes jie kalba rinkėjui tiesą ir nežada rojaus žemėje.

 12. ir vėl aš ........... sako:

  ,,Patinka ” visada smagu padaryti kokį gerą darbelį , todėl ir jus raginu prisidėti prie gerų darbų. Imti ir parašyti apie esmę ,kurios, per rožinius akinius aš nemačiau . Įdomu paskaityti mintis žmogaus ,,originaliai ” matančio esmę ,ir palyginti ,kokį neigiamą poveikį regėjimui turi rožiniai akiniai …. ;)

 13. Patinka sako:

  Man patinka, tas – ”ir vėl aš…” gerai ir uoliai dirba… nuodugniai skaito ir analizuoja-juolab cituoja ir tuo pačiu reklamuoja bei kelia šio straipsnio reitingus. Tik gaila, kad taip uoliai skaitydamas pamiršo nusiimti rožinius akinius, tai esmės per tuos akinius taip ir nepamatė

 14. ir vėl aš ........... sako:

  7. ,,cituoju ” Reikia pagaliau pripažinti, kad gyvenant vienpartinėje santvarkoje tavo pasirinkimo ir saviraiškos laisvė tampa ribota.”
  Čia turbūt temos autorius turėjo minty Kiniją arba Šiaurės Korėją :)
  Pabaiga .

 15. ir vėl aš ........... sako:

  6. ,,cituoju” Džiugina tai, kad Vilnius jau pradėjo rodyti pavyzdį Lietuvai kaip administracijos vadovas gali būti ne partinės nomenklatūros žmogus, o savo srities žinovas. Kuomet savivaldybės valdžioje yra tik viena partija, tik laiko klausimas, kada bus ir viena tiesa. Nors Konstitucijoje ir numatyta piliečio teisė laisvai rinktis ir nebūti verčiamam priklausyti kokiai nors politinei jėgai, tačiau dažnas mažos savivaldybės gyventojas suprasdamas to pasirinkimo pasekmes nesivadovaus vidiniais savo įsitikinimais, o greičiau rinksis jam parankesnį ir lengvesnį kelią, kuris nebus žalingas jam ar jo aplinkai.
  Pasikartosiu ,jei rinkėjai išreikšdami savo valią pasitikėjo viena partija ,kuri geriausiai atstovauja jo interesus, tai ,apie kokią ,,vieną tiesą ” kalba autorius ?
  Įdomu ką autorius turi minty rašydamas apie rinkėjo ,,vidinį įsitikinimą ”,todėl suku ką nors ir komentuoti.
  Apie kokį rinkėjui žalingą kelią ,vykstant slaptiems balsavimams ,kalba autorius taip pat lieka paslaptis .

 16. ir vėl aš ........... sako:

  5.,,cituoju” Ne mažiau svarbus yra ir savivaldybės vykdomosios valdžios santykis su sprendimus priimančia valdžia. Vienpartinėse savivaldybėse administracijos vadovas, kaip politinio pasitikėjimo asmuo dažniausiai skiriamas tik tas, kuris lojalus partijai.
  Nebūtinai , praktika rodo ,kad ir daugiapartinėse savivaldybėse , atskiros interesų grupės tarpusavyje kuo puikiausiai susitaria ,kaip pavyzdžiui buvo Širvintose.
  Vienpartinis valdymas yra geras tuo ,kad rinkėjas akivaizdžiai mato valdžios nuveiktus darbus,o valdžia jaučia atsakomybę ( jei žinoma jaučia ) ,na jei nejaučia kita kadenciją jaus kiti .
  Tuo tarpu koalicinis valdymas turi trūkumą tą ,kad partijos sudarančios daugumos koaliciją ,turi galimybę sudaryti ,,ratelį ” ir dėl negerų ,ar neteisingų sprendimų kaltinti viena kitą . Ir kaip visada kaltų nerasta .

 17. ir vėl aš ........... sako:

  3. ,,cituoju”Esminis skirtumas nuo didmiesčių tas, kad dažnu atveju mažose miestuose – savivaldybė yra didžiausias darbdavys, įskaitant ne tik savivaldybės įstaigas (t.y. mokyklas, darželius, jaunimo, kultūros centrus ir pan.), bet ir savivaldybės įmones.”
  Pagal temos autorių ,gaunasi taip ,kad rinkėjai dirbantys ,mokyklose,darželiuose, ir t.t ,prieš rinkimus turi suderinti savo poziciją su darbdaviu ,t.y su savivaldybe . :)
  Bet aš manau,kad čia rinkėjas ,kaip tik turi teisę ,bei galimybę ,keisti net patį darbdavį rinkimų metų išreikšdamas savo nuomonę.
  4 ,,cituoju” Šioje vietoje negaliu nepaminėti ydingo Druskininkų pavyzdžio, kuomet savivaldybė būdama šimtaprocentine UAB „Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centras AQUA“ akcininke užsiima viešbučių, maitinimo, vandens pramogų, sporto klubo ir net naktinio klubo verslu.
  Kas čia blogai ,jei savivaldybė yra šeimininkė savo mieste ir ,,uždirba” pinigus į biudžetą ,kurio pagalba gali tenkinti įvairias socialines reikmes.? Žinoma reikia pritarti temos autoriui ,kad viskas turi vykti skaidriai ir nepažeidžiant įstatymų ,bet čia jau kita kalba .

 18. ir vėl aš ........... sako:

  3. ,,cituoju” Pažvelgus į rinkimų rezultatus matome, kad dar nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo laikų nėra buvę, ir noriu tikėti nebus, kuomet viena partija didmiestyje turėtų daugumą.”
  Jaunuoli, ( temos autoriui)jau pats laikas būtų suprasti ,kad pačiam ,kaip jaunam politikui teks susitaikyti su rinkimų rezultatais ir jie niekada nebus tokie ,kaip ankščiau . :)
  O tavo paties išsakytas noras ,bei tikėjimas ,kad rinkimų rezultatai būtų pagal tavo norą jau turi autoritarizmo atspalvį.
  Tik rinkėjai gali nuspręsti ,ar valdžią patikės daugumai ,ar teks formuoti daugumos koaliciją .

 19. ir vėl aš ........... sako:

  2. ,,cituoju” Jeigu pažvelgtume į rinkimų rezultatus, pamatytume, kad ne tik kurortuose, Palangoje ar Birštone įsivyravo vienos partijos dauguma taryboje, bet ir tokiuose niekuo neišsiskiriančiose Lietuvos miestuose kaip Lazdijai, Jonava ar Marijampolė. Ten valdančių koalicijų sudarinėti jau nebus būtina. Po rinkimų tokių savivaldybių ir rajonų per Lietuvą beveik trečdal”
  Temos autorius pažvelgia į rinkimų rezultatus ,bet niekaip nesuvokia esmės . Jis juk nekalba apie rinkimų pažeidimus arba rinkėjų laisvių suvaržymą reikšti savo nuomonę . Vadinasi pats rinkimų procesas autoriui ,kaip ir tinka ,tik netinka rezultatas .Blogumas tame ,kad rinkėjai ne taip nubalsavo? Ir čia jau pavojus demokratijai ?
  Dar vienas momentas ,kodėl temos autoriui .būtinos valdančiųjų koalicijos , juk tai priklauso nuo rinkėjų pasirinkimo , juk rinkėjas trenkasi kokia partija geriausiai atstovauja jo interesus .

 20. ir vėl aš ........... sako:

  Laba diena ponas Vytai….. ;)
  Ar jūsų raginimas man ,pasidomėti parašytais straipsniais apie tiesioginius mero rinkimus ,turi potekstę ,kad jūs domitės ir viską žinot, o aš ne ? Jūs pritariate temos autoriui,todėl ,kad abu taikot į prezumpciją , be jokio paaiškinimo.Kad nebūčiau trečias ,pabandysiu išsakyti savo mintis .
  Taigi Karolis Kaklys prieštarauja pats sau …
  1 cituoju ,, Jau daugiau nei penkiolika metų nepakeičiamas Druskininkų meras šiais savivaldybių tarybų ir merų rinkimais perrinktas dar vienai keturių metų kadencijai vadovauti kurortui. Tačiau šiemet vykusių savivaldos rinkimų naujasis formatas, kuomet meras renkamas tiesiogiai, siunčia pavojaus signalus demokratijai ne tik ….”
  Akivaizdu,kad K.Kakliui netinka ,kad daugiau nei 15 metų Druskininkų meras yra R.Malinauaskas .Bet juk mažiausiai 10 metų R.Malinauskas buvo renkamas ne tiesioginiuose rinkimuose ,ko dėl tik tiesioginiuose rinkimuose temos autorius įžvelgia pavojaus signalus demokratijai ?

 21. Vytas sako:

  Dėl tiesioginių mero rinkimų yra parašyta daug straipsnių. Galėtumėte pasidomėti. Šiame straipsnyje įsakyta nuomonė yra teisinga ir labai aktuali šiandien. Druskininkai nėra pavyzdys, atvirkščiai, tai akivaizdus įrodymas, kad toks modelis turi labai daug trūkumų ir problemų. Dėl Druskininkų plėtros. Čia jokio stebuklo neįvyko. Visi kas domisi savivalda ir stebi šiuo dalykus nuo 1995 m. tuo domisi bei žino kas yra kurortinio miesto statusas, koks tokių miestų biudžetas, kokie ir iš kur buvo investuota Druskininkuose, Neringoje, Palangoje, Birštone.

 22. ir vėl aš ........... sako:

  Norėčiau pasiklausti laikraščio ,,KRAŠTO NAUJIENOS ” REDAKCIJOS , kuo šis trijų metų senumo straipsnis aktualus širvintiškiams ? Savo straipsnyje Karolis Kaklys ,bedavoja ,kad yra nepakeičiamas Druskininkų meras ,pridurdamas ,kad tiesioginiai mero rinkimai yra pavojus demokratijai . :)
  Vadinasi ,jei merą išrinktų kelios dešimtys tarybos narių pavojaus demokratijai nebūtų ,o jei visi rajono gyventojai pareikštų savo valią -pavojus demokratijai .Ar čia užuomina ,kad Ž.Pinskuvienei laikas trauktis ?
  Karolis Kaklys ,kaip niekas kitas turėtų žinoti ,kaip atrodė Druskininkai prieš merą R .Malinauską ir kaip pasikeitė meru tapus R.Malinauskui. Jei temos autorius dėl jaunatviško nerūpestingumo kažką pražiopsojo ,gali pasiklausinėti gyventoju.
  Merą turi rinkti rajono gyventojai tiesioginiuose rinkimuose ,taip pareikšdami savo valią . :)

Jūsų komentaras:


× aštuoni = dvidešimt keturi

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]