Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Kur aš tai mačiau? II. (arba, kodėl bijoma žmonių ir medžių?)

*NERINGA TUŠKEVIČIENĖ * Nuotrauka Gabrieliaus Tamošiūno*

         Po visų atidėliojimų, po kantrių tylėjimų Širvintų gyventojams pristatytas centrinės miesto aikštės projektas. Merė, pristatydama projektą vis painiojosi. Projektą vadino vizija, tačiau čia pat aiškino, kad savivaldybė neturi lėšų naujam projektui. Žmonės taip ir nesuprato – VIZIJA tai ar PROJEKTAS. Žinoma, norint tiek vieną, tiek kitą galima patobulinti darbų eigoje. Tačiau bandžiusiems tarti tą nedrąsų GAL buvo atkirsta: naujam projektui nėra lėšų.

          Taip. Projektas kainuoja nemažus pinigus. Šiuo konkrečiu atveju architektams sumokėta 3388 eurai. Daug tai ar mažai, kai kalbame apie centrinę miesto aikštę, kuri reprezentuos ne tik mūsų žalią miestelį, bet ir visą rajoną – mes nespręsime. Tačiau kyla klausimas, kodėl užsakyti darbai ir nepateikti pageidavimai? O jei pageidavimai pateikti, tai, kokie jie? Kodėl NIEKAS nepaklausė tų, kurie čia kasdien gyvena, kokią aikštę jie norėtų matyti?

Kodėl nepasinaudota gerąja patirtimi?

         Kodėl naujoji valdžia nepasinaudojo gerąja išėjusių vadovų patirtimi, kuri puikiausiai panaudota rengiant projektą Ignui Šeiniui? Tuomet savivaldybė paskelbė konkursą skulptūros maketui. Net trys skulptoriai atsiliepė į kvietimą. Vienas jų (vėliau tapęs laimėtoju) pateikė keturis ar penkis savo matymus. Visiems gyventojams buvo suteikta galimybė apžiūrėti maketus ir išsakyti savo nuomonę. Viena balso dalis būtent ir buvo gyventojų, kita – komisijos.  Architektams buvo išsakytos gyventojų pastabos, nuomonės. Bet jie įsiklausė ir išgirdo. Patobulino savo darbus, kurių vienas ir laimėjo. Jau visai netrukus skulptūra pagal laimėjusį maketą atkeliaus į I.Šeiniaus alėją.

          Sutikime, architektams nebuvo lengva įsiklausyti į visų poreikius ir norus. Tačiau pakelkime akis ir pažiūrėkime, kokia suma sumokėta už aikštės projektą. Ar tie pinigai neverti to, kad būtų atsižvelgta į žmonių nuomones?

           Juo labiau, kad ir tų norų ne tiek jau daug išsaugoti vos keletą medžių.

Aš merė ir aš spręsiu

         Merė dažnai primena, kad ji rajono vadovė. Taip, niekas su tuo net nesiginčija. Tačiau žmonės valdžią renka tam, kad ji tarnautų žmonėms. TARNAUTŲ. Tai ir tarnaukite mums. Ne savo nuomones piršdama, o pagarbiai išklausydama KIEKVIENO gyventojo.

Kas skraidys?

           Pristatydama projektą, merė labai didžiavosi pasakodama, kad būsime pasaulyje pirmi (šis melo burbulas buvo susprogdintas dar salėje). Na, tiek, to – mes žmonės kuklūs – galime būti ir ne pirmi, jei sprendimas neš naudą rajonui ir jo gyventojams. Tačiau leiskite paklausti, o kas skraidys ir bus tame paukščių skrydžio aukštyje, iš kurio matysis QR kodas? Ar paukščiams to reikia? Širvintose šiuo metu aukščiau pakyla vos pora parasparnių. Bet jų pilotai tikėtina žino, kur gauti informacijos apie mūsų rajoną, juo labiau, kad jie Tarybos nariai. O projekto kasdien skraidinti kiekvieną miestelio gyventoją ir svečią kol kas negirdėti…

              Tai kas gi skris, kad nuskanuotų tą kodą?

Žmonių aptarimui ar susitaikymui su faktu – 5 dienos

              Akivaizdu, kad iš susitikimo tikėtasi vienbalsio pritarimo. Kas paneigs, kad tik dėl to informacija apie vizijos (= projekto) pristatymą buvo viešinama SAVO tinklais. Dar neįvykus svarstymui, informacija savivaldybės tinklapyje apie renginį staiga pateko į archyvą. Kodėl? Ar tam, kad niekas, kam nedera, nepamatytų? Kodėl nebuvo skelbiama, kad susirinkimo metu vyks balsavimas? Ar ne sąmoningai nutylėti esminiai dalykai tam, kad būtų gautas reikiamas balsų skaičius reikiamu atsakymu? Kas išdrįs paneigti ar patvirtinti šias spėliones?

         Tačiau didžiausia mįslė šioje istorijoje, kodėl gyventojų svarstymui duotos vos penkios darbo dienos? Ar tam, kad nespėtų susivokti ir išsakyti savo nuomonės? O gal net nespėtų pamatyti informacijos? Priminsiu, sutartis su architektais pasirašyta gegužės mėnesį – laiko per akis.

Kodėl bijoma žmonių ir medžių?

             Kodėl savivaldybė nesusigundė galimybe vienintelei Lietuvoje prie savo administracinio pastato turėti daugiau nei šimtą metų skaičiuojantį ąžuolą – stiprybės, išminties ir valdžios simbolį? Ar jis kažkam rytais saulę užstoja? Ar trukdo jo paunksmėje mėgstantys lankstyti mažieji miesto gyventojai ir pailsėti prisėdę senoliai? Ko bijo savivaldybės administracija, pasislėpusi už žaliuzių ir plastikinių langų?

            Beje, vienas skaitytojas mieste man išsakė savo versiją, kodėl valdžia bijo medžių. Atleiskite, nedrįstu jos atpasakoti.

        Ginamasi, kad medžiuose veisiasi varnos. Galbūt ir veisiasi. Bet kur logika dėl to juos pjauti? Tuomet turėtume griauti ligonines, nes ten miršta žmonės, išrausti kelius, nes juose daug eismo įvykių, versti valdžią, nes ji niekada neįtinka eiliniams gyventojams… Kitaip sakant – perfrazuojant garsų posakį: nėra medžio – nėra problemos… Ar ne paprasčiau spęsti pačią problemą?

Kur aš tai mačiau?

             Sako, laiko mašina dar tik išradinėjama. Gal… Svarstant centrinės miesto aikštės klausimą, buvau patekusi į gilų sovietmetį. Tą, kai negalima buvo ne tik kitaip kalbėti, bet ir kitaip galvoti. Kai ploti galima tik “teisingiems”. Kai meluojama žmonėms, o tam paaiškėjus vis tiek nepripažįstama…

           Ir žinote ką? Net apsidairiau, ar nėra traukinio, kaip Stalino laikais, paruošto išvežti pavojinguosius į Sibirą. Jo nebuvo.

         Bet išėjusi į lauką ir įkvėpusi gurkšnį oro prieš savo akis pamačiau jį – šiaudinį traukinuką… Ar ne per daug sutapimų?

Šauklys sukėlė žmones

           Ir štai čia merė su parankiniais neapskaičiavo. Atsirado žmogus – šauklys. Virginijus Sarpauskas. Būtent jis išdrįso garsiai įvardinti problemą, jis kvietė žmones pasigrožėti vis dar augančiais medžiais. Jis pastatė „Populizmo arką“. Jis rinko parašus jų išsaugojimui. Per kelias dienas surinkta 289 parašai popieriuje. Parašai su gyventojų prašymu jau įteikti rajono valdžiai.

     Internetu po peticija šiuo metu jau pasirašė  5191 gamtai neabejingas žmogus. Ją iki 2016-09-26 galima pasirašyti čia: http://www.e-peticija.lt/peticija/268

           Šiuo atveju labai svarbus kiekvienas parašas. Nes ES finansuodama projektus didžiulį dėmesį kreipia į bendruomenės poreikius ir pritarimą/nepritarimą. Jei neišgirs rajono valdžia, savo poziciją galėsime išsakyti ES.

Mėgstantiems priekaištauti

          Niekas nesako, kad pokyčių nereikia. Jų reikia, juk gyvenimas nestovi vietoje. Tačiau gal prisiminę senolių išmintį devynis kartus pamatuokime prieš kirpdami?

Kitų tautų patirtis (gal kam nors pravers)

       Kai kažkuris vienos Afrikos genties gyventojas padaro ką nors bloga, žmonės nuveda tą žmogų į kaimelio centrą, kur visa gentis jį apsupa ir ištisas 2 dienas jam kartoja, kokius jis gerus darbus per savo gyvenimą yra padaręs. Jie mano, jog kiekvienas žmogus yra geras, tik kartais padaro klaidų, kurios iš tikrųjų reiškia, jog jis prašosi pagalbos. Jie bando tokį žmogų atvesti į doros kelią, primindami jam apie gerąją jo prigimtį.

Vietoj epilogo

      Ir vis dėl to, gal nekelkime savęs iki Dievų ir nesuteikime sau dieviškų galių. Susėskime po tuo pačiu ąžuolu ir PASIKALBĖKIME neniekindami vieni kitų nuomonių.

    Kas mes prieš šimtametį ąžuolą? Kaip rašė šiandien anapilin iškeliavęs Leonidas Donskis; „Mes esame lieptelis tarp begalinės svajonės ir žaibiškai prabėgančios gyvenimo dienos…” Palikime savo vaikams tai, ką mums perdavė mūsų protėviai…


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

9 Komentarai (-ų)

 1. medis sako:

  ..o ar tikrai viskas būtų gerai, jei būtų išsaugotas medis? Manau, kad skeptikams vistiek kažkas neįtiktų. Galu gale- gerai, kad tik medis neįtiko:)

 2. širvintiškė sako:

  natūralu, kad sutartis pasirašyta, čia toks merės braižas, visų pirma padaro, o paskui lyg niekur nieko pristato. Aš tai pamačiau kas tai per paukštis, tai žmogus, kaip sako su kuriuo neitum ne tik į žvalgybą, bet ir sėdėti šalia nesinorėtų. Daugeliu atveju mums su ja nepasisekė, o ji daro vis kas jai į galvą šaunasi. Būkime budrūs.

 3. arui sako:

  tokie patys kaip ji ją ir dievina.

 4. aras sako:

  niekaip nesuprantu kodėl tiek daug merės gerbėjų.Kas tai:neišprusimas,nesugebėjimas atskirti tikrų dalykų nuo falšo,hipnozė.Kaip galima žmogų su tokia praeitimi,tokiu tiesiog chamišku elgesiu niekinant kitus vos ne sudievinti?

 5. buvęs širvintiškis sako:

  prieš metus rašiau, kad merė padidintu greičiu brandins rajone pilietinę visuomenę. Tai jau pastebima. Greit jau bus pusė kadencijos: tada ir iki naujų rinkimų bus netoli. O leidinys Širvintų kraštas jau politiškai išsikvepia: nebeturi apie ką informuoti. O jeigu Darbo partija seime ir vyriausybėje iškris iš valdančios koalicijos – valdymo situacija pasunkės

 6. Privalumai sako:

  Nėra to blogo kas neišeitų į gera. Net Živilės valdyme galima rasti privalumų. Formuojasi pilietinė visuomenė, atsiranda naujų lyderių, kituose rinkimuose bus iš ko rinktis ir už ką balsuoti. Visada maniau, tam kad Širvintos suprastų kas tokia Živilė reikia jai pabūti valdžioje.
  Ir nepykit Živilės gerbėjai komentatoriai, labai jau jūs neraštingi, o apie minčių skurdumą nėra ką ir kalbėti…

 7. Pastebėjimas sako:

  Tikriausiai nevertėtų taip labai nerimauti. Rinkimai artėja Jonui balsus reikia rinkti, sunku moteriai vienai šeimą išlaikyti. Pinigėlių aikštės remontui tai kaži ar pavyks gauti, ne beribiai ir ES fondai,o ir norinčių ne vienas. Baigsis rinkimai ir bus naudinga Živiliukui atsižvelgti į miestiečių nuomonę, nes aikštės rekonstrukcijai lėšų vargu ar bus gauta. O dabar balsuokit už Joną. Lazdynų gyventojams po butą,o Širvintose dar geriau – iškart rojus…
  J

 8. Dar nuomonė sako:

  Protinga valdžia negali neatsižvelgti, nes pasirašytų sau nuosprendį. Bet Širvintų tikriausiai viską gali. Kieno žodis paskutinis…

 9. Zofija sako:

  Teisingai kalbate. Pritariu ir manau, kad mūsų valddzia negali neatsizvelgti i zmonių nuomonę ir pasiūlymus.

Jūsų komentaras:


aštuoni + = penkiolika

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]