Su Pagyvenusių žmonių diena    Sveikiname senjorus    Sveikinu Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga    Startuoja naujas internetinis dienraštis Širvintų rajone – „Krašto žinios“    Konkurso MANO LAIMIKIS nugalėtojai   

Reklaminis skydelis

LR Seimo nario priimamasis

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas Širvintose įjungti centralizuotą šildymą daugiabučiuose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

Mintys apie miesto aikštę

AIKSTE NR5/ VIRGINIJUS SARPAUSKAS /
       Negražu eiti nekviestam į svečius. Tai ir neisim. Neįmanoma aptarti ir diskutuoti apie tai, ko nėra, kas nepateikta. Taigi, Širvintų rajono savivaldybė pateikė centrinės miesto aikštės vieno projektinio siūlymo kelias vizualizacijas. Vieną pateikė, tai ir diskutuosim apie vieną. Norėčiau pasidalinti keliomis savo mintimis ir siūlymais. Tikiuosi, kad tai nebus suprasta, kaip kritika. Tai tik pasiūlymai.
Jeigu vertinti, kaip atspirties tašką projektavimui, tai viskas atrodo gan gerai:
Išsaugoti visi aikštės medžiai- LABAI GERAI;
Aikštė nėra simetriška- LABAI GERAI;
Naudojami daugiamečiai augalai ir krūmai- LABAI GERAI;
Žalių vejų ir gėlynų plokštumos nėra horizontalios, jos su pakilimu į aikštės centrą- GERAI;
Erdvių vienybė
       AIKSTE NR1Prieš kurį laiką už savivaldybės pastato buvo įrengtas “Šeimos parkas”. Tikrai geras sprendimas. Tarp šio parko ir planuojamos aikštės yra dar viena nedidelė vieša erdvė. Nėra tekę girdėti, kad ji turėtų pavadinimą. Sovietmečiu ten buvo “Garbės lenta”. Jaunoji karta to nesupras. Tais laikais buvo tokia ideologija, jos teiginiai: “Partija ir liaudis vieningi” ir “Kiekvienas mechanizatorius ir melžėja gali valdyti šalį”. Ankstesnis savivaldybės pastato pavadinimas- “Tarybų rūmai”. O kad nukreipti dėmesį ir sudaryti vaizdą, kad ne vien partija, bet ir liaudis valdo šalį, šalia “tarybų rūmų” buvo įrengta “garbės lenta”. Neturiu nieko prieš ir visiškai nenoriu įžeisti tų žmonių, kurių nuotraukos ten buvo eksponuojamos. Tokie buvo laikai. Nuotrauka, po ja pavardė ir būtinai specialybė, ir būtinai visi nusipelnę- kombainininkas, melžėja, traktoristas, tekintojas, lauko darbininkė… Dar viena įkaitų atmaina. Mano mintis tokia- sujungti naująją aikštę ir “Šeimos parką” ir tą bevardę aikštelę tarp jų į vieną visumą. Taip prasiplėstų erdvė, iš centrinės aikštės, ar net iš pagrindinės Vilniaus gatvės matytųsi vakarais apšviestas “Šeimos parkas”. Vienas iš naujos aikštės takelių kaip tik nukreiptas į parko pusę. Beliktų tik pratęsti ir taką ir mintį. Nes dabar į parką reikia eiti palei pat savivaldybės pastatą, lyg truktų vietos. Juolab, kad tos bevardės tarpinės aikštelės būklė gan prasta.
      GARBĖS LENTA 1Tik yra vienas BET… Tai šalia parko esantys sandėliukai. Nuosavybė neliečiama, tačiau, dvidešimt pirmas amžius, o kieme sandėliukai? Kokia išeitis? Manau tik viena… Viską darom, kaip įmanoma gražiau, visas tris aikštes. Ir, kai viskas aplinkui gražėja, tai tas, kas negražėja, na suprantat, grožio kontrastas tampa labai ryškus. Kokios tai “Šnipiškės”…
 Sidabriniai klevai
       Jie auga dešinėje aikštės pusėje. Daugiau nei prieš pusantrų metų teko domėtis aikštės medžiais. Kreipiausi į medžių žinovus konsultacijos ir gavau štai tokį atsakymą. Sidabriniai klevai yra gan greitai augantys, tačiau trumpaamžiai medžiai. Mediena trapi. Jų brandos laikotarpis jau pasibaigė ir dabar jie ims stipriai senti. Sidabrinių klevų silpnoji vieta tai šakų išsišakojimas. Labai dažnai skyla būtent per šią vietą. Net ir profesionaliai genint jų amžius ne ilgesnis nei 15, daugiausiai 20 metų. Ar tai yra daug? Palyginkim su žmonėmis. Tarkim, jauna šeima susilaukė naujagimio. Tai, kol vaikui sueis penkiolika metų- visa amžinybė. O kaip su klevais? Anksčiau ar vėliau reikės su klevais atsisveikinti. Reikės juos nupjauti, kelmus nufrezuoti, ir ,tikriausiai, pasodinti naujus medžius. Reikės šiek tiek pataisyti, paremontuoti vietą aplink medžius. O gal klevus pašalinti jau dabar, sutvarkyti tą aikštės dalį, ir pasodinti jau dabar naujus medžius? Nes po penkiolikos metų jie būtų gan dideli… Tai vertybinis, diskusijų vertas klausimas. 
 Fontanas
     AIKSTE NR2Susidaro toks įspūdis, kad daug kam atrodo, jog Europos Sąjungos struktūrinių fondų skiriami pinigai yra “Nemokami”, nieko nekainuoja. Kainuoja, kaip ir “Nemokama kava”. Bet čia jau ilgesnio straipsnio tema. ES finansuoja tik projekto įgyvendinimą. Eksploatacija, remontas ir priežiūra- tai jau naudotojo reikalas. Taigi, fontano naudojimo išlaidas visą laiką finansuosime iš rajono biudžeto lėšų. O lėšų trūksta beveik visada. Įdomiausia bus tada, kai pinigų pritrūks fontano entuziastų teikiamiems projektams.
       Projektuojant aikštes visada turi būti dėmesio traukos centras, centrinis taškas. Mūsų atveju tai fontanas, visi takeliai nukreipti būtent į jį. Svarbiausi mūsų aikštės medžiai- ąžuolas, skroblas ir švedinis šermukšnis stovi šalia lyg mūsų praeities, dabarties ir ateities liudytojai ir garantai. Ar gerai, kad dėmesio traukos centru pasirinktas fontanas? Čia diskusijų klausimas. Kokios galimos alternatyvos? Reikia jų ieškoti. Skulptūra? Instaliacija? “Puntukas”? O gal palikti šią vietą laisvą? Gal po kurio laiko skelbti atskirą idėjų konkursą? Tada reiktų mokėti rajono biudžeto lėšomis, įrengiant dabar- projekto pinigais.
 Ąžuolas 
       KOMPROMISAS 2Gėris be blogio nebūna, jie visada yra šalia, ir vienas kitą paryškina. Kokie pavojai tyko medžių miestuose, kas medžiams blogai? Gal išsiaiškinkim, o kas medžiams gerai. Natūraliai  medžiai auga miškuose, pamiškėse. Palei juos nevažinėta jokia sunki technika. Gausios žolės niekas nepjauna, nukritusių lapų niekas nesurenka. Lapai ir žolė pūva, smulkėja, graužia kirmėlės, vabzdžiai. Galiausiai viskas virsta bio trąša- kompostu. Nesupresuotas dirvožemis yra purus, su oro tarpais. Lietaus vanduo, kartu su bio medžiagomis- trąšomis prasiskverbia į dirvožemio tarpus, taip pasiekdamas medžio šaknis. Pro dirvožemio tarpus šaknis pasiekia ir oras. Medis kvėpuoja ne tik lapais, bet ir šaknimis. Tokios sąlygos palankios medžiui. O kaip vyksta mieste? Viskas atvirkščiai. Mieste veja nupjaunama, lapai surenkami ir viskas išvežama. Medžiai lieka be trąšų. Labai dažnai formuojant aikštės paviršių dirvožemis suplūkamas. O ką kalbėti apie trinkelių įrengimą. Nukasamas dirvožemis, atvežama žvyro, skaldos. Viskas suvibruojama. Ir be jokių tarpų suklojamos trinkelės. Lyg to būtų maža, stengiamasi priartėti kuo arčiau medžio. Taip medis paliekamas be oro ir maisto. Jis miršta lėta mirtimi.
       KOMPROMISAS 1Mieste atkartoti natūralios gamtos sąlygų nepavyks. Parkuose taip, aikštėse sunkiai. Kokie galimi kompromisai? Medžio šaknų plotis siekia, o dažnai viršija lajos plotį. Todėl aplink medį reikia stengtis kuo daugiau vietos palikti neuždengtos trinkelėmis. Užsienio arboristai ir dendrologai, mokslininkai yra sukūrę įvairių sprendimų. Vienas jų, tai išgręžti apie medžio kamieną skylių, gal kokio metro gylio. Į tas žemės skyles įstatyti vamzdžius su daugybe kiaurymių. Tiek vanduo, tiek maisto medžiagos, tiek oras tais vamzdžiais pakliūna į gilius žemės sluoksnius. Taip maitinamos medžio šaknys. Yra ir kitų sprendimų, bet jie labiau tinka naujai tvarkomai aplinkai ir sodinamiems tuo metu mažiems medžiams. Dar vienas sprendimas, kurį pavyko atrasti internete, tai “Oro peilis”. Galingo kompresoriaus suspaustas oras specialaus vamzdžio pagalba nukreipiamas į suplūktą žemę. Žemė supurenama, bet nepažeidžiamos nei stambios, nei smulkios šaknys. Taip galima pasielgti su visa, pakankamai arti medžio esančia žeme- susmulkinti nepažeidžiant šaknų. Galima žemę visą išvežti. Tada, atsivėrus paviršinėms šaknims, galima spręsti, kur gręžti skyles žemėje. Nuspręsti, kiek vietos skirti trinkelėms, ten bus pilamas žvyras ir skalda, o visą vietą, esančią palei medžio kamieną padengti nauja žeme- maistingu juodžemiu. Vertikalūs vamzdžiai, turėtų būti įrengti palei pat trinkelių ir dirvožemio- mulčo ribą, bet ne po trinkelėmis, o į medžio pusę, taip lengviau aptarnauti, šalinti šiukšles iš vamzdžių. Tai tik vienas iš sprendimų. Reikia siūlyti ir diskutuoti.
 Rytietiškas turgus
       IMG_0428Teko girdėti nuomonių, kad ir šį kartą per daug trinkelių. Tai gali būti, kad čia kaip kokiam rytietiškam turguje, kur kaina užkeliama trigubai. Tada reikia valandą laiko derėtis, ir gan dažnai sėkmingai. Tai gal ir čia reikia prašyti “Nuolaidos trinkelių kiekiui”… “Savivaldybe, tai gal kokią nuolaidą trinkelių kiekiui? Kokios norit? Norim 50 procentų- per pus mažinam trinkeles… Savivaldybė- ne, tik kokių 10 proc. Tada mes – ne, na tai 40 proc…” Supratot mintį? Derėkitės ir JUMS nusišypsos sėkmė…
     Sėkmės svarstymuose, diskusijose, kritikoje, ir derybose. O kad diskusijos būtų turiningos, pasidalinu nuorodomis, “Kad mažai nepasirodytų”.
 https://www.youtube.com/watch?v=zE4A8CreHJA


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

26 Komentarai (-ų)

 1. Kandidatė sako:

  Ne, labai netobula. Nieko tobuliau už TYLĄ nėra. Geriausia tylėti visiems ir visada. Arba sukirsti kalbantį. Juokinga, kai aiškiai matosi pagieža dėl prarasto konservatorių skyriaus, plius dar vidinės buvusios ir būsimos ambicijos. O daugiau partijų Širvintose nėra? Ten viskas gerai? Kaip tai neteko skaityti komentaruose, kas vyksta kitose partijose, kaip, ten visi gerai pasisako? Geriausia, kai paskaitai iš lapuko.

 2. juokinga sako:

  Virgis moderuoja konservatoriu posedzius, bet net nezino konservatoriu lyderiu pareigu, VRK atstova pristato kaip Seimo nari, nu tobulas sirvintu skyriaus aktyvas :D :D :D

 3. viskas jau nuspręsta sako:

  nei jūs sukit galvas, nei kritikuokit, nei siūlykit. pilnas internetas be galo gražių dalykų- ir su medžiais, ir su akmenimis, ir su trinkelėmis, ir su skoniu. Galima buvo ir mokykloms duot užduotį, kad vaikai nupieštų, kaip įsivaizduoja aikštę- tikrai būtų įdomių ir vertingų idėjų. O čia pirmas įspūdis VAAAu- švieselės, lempelės… o realiai tai tikrai vienu prisėdimu padaryta.

 4. nuomonė sako:

  tikrai nereikalingas didžiausias trinkelėmis dengtas plotas. Širvintos – ne milijoninio Pekino dydžio miestas

 5. paaiškinkit kas nors sako:

  kam reikalingas tas visiškai tuščias plotas dešinėje pusėje? kas ten vyks? Ten stovės eglė ir kiaušinis?

 6. mokęsis Širvintose sako:

  Lankiausi šiandien Širvintose. Gražiai atrodo natūralios gamtos intarpas priešais savivaldybę. Nematau reikalo beveik visą šį gamtinį plotą iškloti trinkelėmis. Galima būtų pakeisti dabartinę kietą dangą, pagalvoti apie normalius želdinius prie Iki parduotuvės. Ar jau taip sudėtinga žolinės dangos priežiūra?

 7. Virginijus sako:

  ES fondų investicinės programos numato labai tikslų ir griežtą tikslinių pinigų panaudojimą. Vadinasi, projektas rašomas konkrečiam veiksmui atlikti. Negalima pinigų, gautų vienam projektui, skirti kitam. Centrinės miesto aikštės pinigų niekaip negalima skirti kaimo keliams. Tai finansuojama iš kelių fondų programos. Man, atrodo, kad apie šių metų vietinių kelių pinigų panaudojimą jau buvo rašyta Krašto Naujienose.
  Dėl automobilių aikštelės reikia klausti savivaldybės, arba rašyti siūlymus. Kiek žinau, tai už Kultūros centro, palei įvažiavimą į gimnaziją yra numatyta automobilių aikštelė. Bet kokiu atveju, reikia tikslintis ir diskutuoti. Kita vertus, aikštelių problema yra ne vieno namo, o viso miesto aktualija.

 8. Virginijus sako:

  Dar kartą apie turgų. Pasižiūrėjau į žemėlapį, tik jeigu gerai suprantu, tai visa dabartinė aptverta turgaus teritorija priskirta komerciniai veiklai. Ir tik automobilių aikštelė palei Vilniaus gatvę pažymėta kaip turgus. Klausimas lieka atviras- ar iš tiesų tai turgaus vieta, jeigu taip, tai kur tada automobilių parkavimo aikštelė atvykusiems į turgų?

 9. Kaimietis tam kuris siūlo išsiblaivėti sako:

  gerbiamasis tai Jūs išsiblaivėkit vieną kartą nuo psiaudo projektų, kuriuos kaip saldainiukus Jums bruka dabartinė valdžia. Ar Jums gera nuo to, kad stovi stulpai mariose, o gal smagu nuo nesibaigiančių amfiteatro statybų, ar Jus džiugina tos kičinės arkos ir kiti blizgučiai, ar Jums tokiam blaiviam nekyla minčių, kad tuos pinigus galima panaudoti protingiau, kad ir mažinant atskirtį tarp miesto ir kaimo.

 10. Virginijus sako:

  Tiek Vilniaus visi turgūs ir “Gariūnai, tiek Ukmergės turgus yra privatus verslas. Pavyzdžiui, Ukmergės turgus yra UAB „Ukmergės paslauga“ nuosavybė. Tai biznis, kaip ir visi kiti. Verslininkas arba UAB, ar kita verslo forma, nusiperka, privatizuoja žemės sklypą arba pastatą, ir įkuria ten savo biznį- komercinę veiklą. Taip galėtų būti ir su Širvintų turgumi. Jeigu nėra kito investuotojo, galėtų turgaus prekiautojai įkurti akcinę bendrovę, UAB ir bendromis pastangomis kurti savo verslą.
  Jeigu nėra noro savo jėgomis daryti verslą, tada reikia ieškoti investuotojo, kuris viską sutvarkytų ir nuomotų prekybos vietas ar paviljonus vietos prekeiviams. Kiek žinau, tai dabartinė Širvintų turgaus teritorija parduota, ir nepriklauso pirminiam savininkui. Dabartinių savininkų planai tikriausiai kitokie. Žmogiška prasme viskas suprantama. Turgus prie pat pagrindinio kelio, prie prekybos centrų, prie autobusų stoties labai patogu ir patrauklu. Tačiau savininkas su savo sklypu gali daryti ką nori, arba ką leidžia- numato miesto bendras planas. Iš kitos pusės, žemė miesto centre brangi, ir ar teisinga, kad turgus būtų pačiam miesto centre? Reikia pasidomėti, kokią šio žemės sklypo paskirtį numato miesto bendras planas. Jeigu turgaus veikla pelninga, tai kodėl turgaus prekiautojai nenusipirko šio žemės sklypo iš pirminio savininko?
  Kita vertus, galima užklausti rajono valdžios , politikų, kokios yra galimybės, ką jie galėtų pasiūlyti. Tik tiek, kad tikri politikai atsakytų teisingai- kokios tikros galimybės, o “Politikieriai žadėtų”. Nes žadėti labai apsimoka. Visą laiką gali sakyti- “Aš už jūsų reikalą, tik aplinkybės ir kenkėjai truko. Aš tikrai jums padėsiu, tik už MANE balsuokit”. Taigi siūlau turgaus prekeiviams susiburti į “Neformalią grupę”. Ir parašyti paklausimą Širvintų rajono administracijos direktorei. Nunešti į priimamąjį- “Vieną langelį”. Ir paklausti:
  ” Ar 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 7 prioriteto „Kokybiško užimtumo ir dalyvavimo darbo rinkoje skatinimas“ 07.1.1-CPVA-R-905 priemonės „Miestų kompleksinė plėtra“ projektų finansavimo sąlygos numato galimybę ES lėšomis įrengti miesto turgų. Kitaip pasakius, ar galima parašyti investicinį projektą ES struktūrinių fondų finansavimui gauti projektui “Širvintų miesto centrinis turgus”. Kai atliksit tokį veiksmą, žinosit savo galimybes, ir žinosit, ar gal būt pagrįstai kas nors jums žada jūsų klausimus- problemas išspręsti. Gal būt dėl tikslių formuluočių klystu. Bet kokiu atveju, klausti tik raštiškai, jokių intymių pasikalbėjimų…

 11. jurgis sako:

  O KUR AUTOMOBILIŲ STOVĖJIMO AIKŠTELĖ?????????
  KUR ŠEINIAUS 3 NAMO GYVENTOJAI, KUR DAUGUMA YRA PAGYVENĘ ARBA TURINTYS NEGALIĄ GYVENANTYS ŽMONĖS LAIKYS AUTOMOBILIUS, KAI Į KULTŪROS NAMŲ RENGINIUS ATVYKSTANTYS TESIOG UŽKEMŠA VISUS ESANČIUS KIEMUS?????

 12. to kaimiečiui sako:

  išsiblaivyk ir pašviesės

 13. Kaimietis sako:

  Blt.. baikit svaigti apie absurdiškus projektus ir pasižiūrėkit kaip atrodo mūsų kaimai ir miesteliai. Kam mums tie jūsų fontanai, ar šviestuvai. Jūs pabandykit kaime sveiki ir nesužaloti pareiti vakare iš parduotuvės namo. Nei apšvietimo, nei šaligatvių…O jie čia svaigsta apie vientisas erdves. Atsiminkit, kaimiečiai irgi rinkėjai.

 14. nuomonė sako:

  Pirmiausi nauja arba atnaujinta turgavietė (ji gyventojams reikalingesnė), o po jos įrengimo būtų galima kažką ir apie aikštę galvoti.Taip pat reiktų atsisakyti pinigus ėdančio tiltuko per tvenkinį.

 15. kompromisų sako:

  reikia ieškoti, išdiskutuoti, pasigylinti. Pagarba Virginijui už išsakytus pastebėjimus, paaukotą laiką ieškant informacijos.ir straipsnis be patyčių, užgauliojimų, informatyvus. Pagarba, beja, man irgi to vientisumo tarp erdvių pritrūko.

 16. Tualetas sako:

  Visai neblogai sprendžiasi. Turim kuo pakeisti fontaną ir užpildyti dėmesio traukos centrą. Šimtmečio idėja Širvintoms- TUALETAS centrinėje miesto aikštėje. Aš tai siūlyčiau Biotualetą. Vis vien savivaldybė naikina nemažai popieriaus lapų. Tai puiki priemonė kartas nuo karto pabarstyti į skilę…

 17. svečias. sako:

  Bet tualeto sutartinio ženklo prie Tarybų rūmų pastato nėra. Dalis vietinių gyventojų gal žino. Kultūros centre irgi tikriausiai yra. Gak ir buvusiame gastronome?

 18. yra sako:

  tie tulikai- savibledybėj pirmam aukšte vieši :) reprezentuoja Širvintas. kiek buvau nei karto neišvarė, o ir nemokami

 19. svečias. sako:

  Širvintos išsiskiria bene prasčiausia turgaviete Lietuvoje. Man kaip svečiui būna problemų kai prispiria gamtiniai reikalai. Šie ir kiti nepaminėti miesto objektai gyventojams yra svarbesni už trinkelių aikštę priešais Davidonio (geriausio visų laikų mero) pastatytus Tarybų rūmus.

 20. nejuokinkit, sako:

  požeminė aikštelė :) Širvintose tokia brangi žemė, kad reik statyti dangoraižius ir įrenginėti požeminius garažus :) Visiškai jokio supratimo neturit. Tipiška Pinskuvienės rinkėja

 21. euforija sako:

  pamačius projektą apėmė euforija- valio, medžiai išsaugoti. bet kuo labiau žiūriu, tuo įdomiau viskas atrodo. kam ta trinkelių jūra iki IKI? kodėl ąžuolas apibetonuotas vos ne iki kamieno? kam naikinama aikštelė mašinoms? ne iki galo viskas apgalvota. tep lep ir darom.

 22. Šaunuolė mūsų merė… sako:

  o gal padarys požeminę automobilių stovėjimo aikštelę , viskas bus gerai

 23. Leninui sako:

  Patark tą patį merei

 24. Leninas sako:

  …su dviračiais važinėkit ir nereiks automobiliams vietų, dar ir oras švaresnis bus

 25. Labai sako:

  pritariu dėl automobių aikštelės

 26. Komentaras sako:

  Na as manau, aikste bus grazi taciau ka reiks daryti su automobiliais? Masinu aikstele dings, vietu nera ka reik ls daryti su jomis? Vietoj plyteliu rojaus esancio netoli iki geriau padidintu masinu aikstele, tuomet visi poreikiai butu patenkinti

Jūsų komentaras:


− penki = vienas

VISI KOMENTARAI PUBLIKUOJAMI TIK PATVIRTINUS ADMINISTRATORIUI. ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu [email protected]